Forum Culinar: Ajunul si Craciunul 2011, 2012, 2013 acasa la noi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ajunul si Craciunul 2011, 2012, 2013 acasa la noi

#21 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 04:15 PM

Vezi postareaGeany, la 27 December 2011 - 02:28 PM, a spus:

Anuto' m-ai zbart fattaa!! Am ramas cu ocheanele lipite de monitor :) ...continuare.. ....

Daca se mai serveste ceneva ''virtual vb.'' va las tot ce-i mareic'',(ca eu nu bat) si servesc eu restul Bine.bine va mai las voua cate ceva! :)

La multi ani! Anuta harnicuta,multa sanatate si tot ce va doriti

Ia sa mai studiez...Phii ce asi hali un pateu ceva cu foietaj... zau ca mi-i pofta


Geanino, fata iti trimit asa virtual niste foietaj ca nu mai am deloc ca sa-ti trimit cu prastia pana la tine !
Mie imi place si carnea si pestele, le gatesc si mananc cu drag pe amandoua !
Multumesc frumos de aprecieri :) !

Vezi postareastella, la 27 December 2011 - 02:43 PM, a spus:

Anutza draga, da muncisi, nu gluma. arata totul ca de mare restaurant...gultiero marchesi , tre sa se tina bine, ( vazui ca cere 500 de iuroi pe cina de revelion

http://www.gualtiero...it/it/news.html


Da Stella, am muncit de mi-au sarit capacele si inca nu am pus tot ce am facut, mi-am adus aminte ca am facut si "cardi" o leguma fiarta si apoi data prin faina si fripta, apoi am mai vrut sa fac conopida pane dar am uitat s-o fierb si n-am mai facut-o.
Seara de Ajun a fost lunga, ne-am culcat la 4 si un sfert dimineata, cu sotul meu am strans tot din salon, am dus si gunoiul, am facut o masina de vase, apoi dimineata am facut restul: supa, iepurele, am pus masa din nou, etc.
A venit cumnata mea si m-a ajutat, a spalat ea toate paharele de cristal ca nu le pun in masina de spalat, sotul meu le-a sters.
Eu intre timp ma taiasem la un deget cu cutitul :) , noroc ca facusem supa si umplusem si iepurii, era aproape gata tot.

Trufele tale au fost apreciate la maxim, am dat la toti cate una de bunvenit deja cand au intrat in casa.
Merci de complimente :) !

Ma duc sa ma uit pe site-ul lui Marchesi.

Vezi postareamoatza, la 27 December 2011 - 02:53 PM, a spus:

F frumos, Any! Se vede ca-ti iubesti si pretuiesti familia. Dupa cat ai muncit, s-au vazut si roadele: mese imbelsugate pentru cei dragi. Cred ca te iubesc socrii tai. Sa va fie de bine si sa fiti sanatosi!


Da Moatza, asa este le fac toate cu mare drag si imi place sa fie perfecte, cel putin din punctul meu de vedere.
Am mai cumparat rata si bibilica de facut in ziua de Craciun, dar am considerat ca era prea mult si n-are rost sa fac ca sa fac risipa.
Asa ca le-am congelat pe amandoua si o sa le fac altadata.
Socrii ma apreciaza si ma lauda la toata lumea :) , socrul meu a povestit la toata lumea ce a mancat si a zis ca, cu siguranta daca ar incerca sa-si aminteasca tot nu ar reusi asa multe au fost.
Multumesc frumos Moatza :) !

Vezi postareakoral, la 27 December 2011 - 02:54 PM, a spus:

Any, de mare clasă prezentarea, de fapt, cum era de aşteptat...
Socrul tău îţi dăruieşte o Crăciuniţă imensă pentru că meriţi... eu sunt curioasă ce ţi-a adus Moş Crăciun...
Felicitări şi aşteptăm invitaţia pentru reveillon- îţi trimit adresa pe privat... :)


Tare mandra am fost si eu de mine ca am reusit sa fac asa cum am vrut, am avut si peste si carne si produse romanesti, a mirosit si a sarmale in casa.
Mosul a fost darnic ca in fiecare an dragul de el, mie mi-a adus de la sot KA-ul rosu, a sosit pe 1 decembrie, deci a ajuns repede mosul anul asta.
Socrii ca de obicei au avut grija de noi, ne-au adus cate un cadou personal la fiecare si mie si sotului si apoi in plus un cadou la comun pentru casa: un servici de ceai in ceramica alba stil provensal, cu 6 cesti cu farfurioara, ceainic, zaharnita si recipient pentru lapte, plus un suport pentru tort de sticla cu capac tot de sticla din ala bombat.
De revelion v-as astepta cu drag dar plec sa ma relaxez, am nevoie!!!
Multumesc de aprecieri :) !

Vezi postareabbenyci, la 27 December 2011 - 03:36 PM, a spus:


Felicitari Any pentru toata munca prestata, se vede ca apreciezi familia si ai muncit cu drag si ai mai avut timp si de poze. Felicitari si sarbatori fericite in continuare.
PS> Am facut si eu choclate crinkles au fost super super am sa va pun si eu poze. Va pup pe toate.


Poze mi-am impus sa fac, ca nu reusesc niciodata, iar acum am reusit sa fac cateva.
Multumesc frumos de aprecieri, sarbatori fericite in continuare si tie :) !

Ma bucur ca ti-au placut biscuitii, eu mai am vreo 2, am dat la toti la pachet fursecuri, biscuiti, trufe, etc.

#22 Useril este offline   Liliana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 09-April 10
  • LocationDej

Postat 27 December 2011 - 04:43 PM

Any felicitari!!!Imi lasa gura apa...ai muncit mult dar rezultatele sunt fenomenale...tot ce ai facut e bunnn....o sursa buna de inspiratie...Craciun fericit si La ulti ani!!! De anul nou ce pregatesti?

#23 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 04:44 PM

Vezi postareaLiliana, la 27 December 2011 - 04:43 PM, a spus:

Any felicitari!!!Imi lasa gura apa...ai muncit mult dar rezultatele sunt fenomenale...tot ce ai facut e bunnn....o sursa buna de inspiratie...Craciun fericit si La ulti ani!!! De anul nou ce pregatesti?


De anul nou nimic, plecam la relax 3 zile, o sa va povestesc ce am mancat, sa vad poate ma inspir cu ceva de acolo :) .
La multi ani si tie, multumesc frumos :) de aprecieri!

#24 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 27 December 2011 - 04:49 PM

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 04:15 PM, a spus:


De revelion v-as astepta cu drag dar plec sa ma relaxez, am nevoie!!!


Si eu zic ca ai nevoie si ca meriti,dupa atata munca,pentru ca chiar daca ai mai avut si ajutoare,sunt sigura ca mare parte ai facut doar tu.Numai iepurele umplut cata munca cere,cu atat mai mult ca tu ai facut 2,aproape fara odihna!

La Multi Ani,bucataresei si gospodinei de nota 20!

#25 Useril este offline   Liliana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 09-April 10
  • LocationDej

Postat 27 December 2011 - 04:51 PM

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 04:44 PM, a spus:

Vezi postareaLiliana, la 27 December 2011 - 04:43 PM, a spus:

Any felicitari!!!Imi lasa gura apa...ai muncit mult dar rezultatele sunt fenomenale...tot ce ai facut e bunnn....o sursa buna de inspiratie...Craciun fericit si La ulti ani!!! De anul nou ce pregatesti?


De anul nou nimic, plecam la relax 3 zile, o sa va povestesc ce am mancat, sa vad poate ma inspir cu ceva de acolo :) .
La multi ani si tie, multumesc frumos :) de aprecieri!

Atunci distractie placuta si relaxare maxima!!! Te pup!

#26 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 04:55 PM

Vezi postareaEllani, la 27 December 2011 - 04:49 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 04:15 PM, a spus:


De revelion v-as astepta cu drag dar plec sa ma relaxez, am nevoie!!!


Si eu zic ca ai nevoie si ca meriti,dupa atata munca,pentru ca chiar daca ai mai avut si ajutoare,sunt sigura ca mare parte ai facut doar tu.Numai iepurele umplut cata munca cere,cu atat mai mult ca tu ai facut 2,aproape fara odihna!

La Multi Ani,bucataresei si gospodinei de nota 20!


Of Ellani crede-ma ca nu am avut ajutoare la facut mancare am facut totul eu, soacra-mea a fript pestele cu sotul meu in friteosa ca e noua (de fapt are un an dar n-am folosit-o niciodata) si am zis ca eu n-am timp si nici chef si nici rabdare sa citesc instructiuni si alte cele sa vad cum se foloseste.
Soacra-mea are la fel asa ca s-au descurcat ei.
Apoi tot soacra-mea a curatat legumele cardi si le-a fript apoi.
De rest am facut eu TOT, sotul meu m-a ajutat sambata cu drumurile a mers el dupa peste, in macelarie, ultimele chestii la alimentara, apoi m-a ajutat la facut cremele alea cu care am umplut curmalele si smochinele.
Am facut impreuna si crevetii cu sosurile aferente.

Iepurii de data asta mi i-a dezosat macelarul, i-am umplut duminica, unul dupa altul, dupa ce-am terminat de umplut "numai bine" m-am taiat la un deget dar tare de tot, am o gaura practic asa tare a intrat cutitul, asa ca cumnata-mea n-a avut incotro, a spalat ea paharele si a taiat legumele pentru iepuri.

Multumesc frumos de vorbele bune :) :) !

#27 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 04:56 PM

Vezi postareaLiliana, la 27 December 2011 - 04:51 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 04:44 PM, a spus:

Vezi postareaLiliana, la 27 December 2011 - 04:43 PM, a spus:

Any felicitari!!!Imi lasa gura apa...ai muncit mult dar rezultatele sunt fenomenale...tot ce ai facut e bunnn....o sursa buna de inspiratie...Craciun fericit si La ulti ani!!! De anul nou ce pregatesti?


De anul nou nimic, plecam la relax 3 zile, o sa va povestesc ce am mancat, sa vad poate ma inspir cu ceva de acolo :P .
La multi ani si tie, multumesc frumos :) de aprecieri!

Atunci distractie placuta si relaxare maxima!!! Te pup!


Multumesc frumos :) !

#28 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 05:36 PM

Any exceptional draga mea :) ! De vise frumoase totul! mare clasa! cred si eu ca musafirii nu vor uita nicioata asa o masa! esti o gospodina desavarsita si pasiunea din munca ta se vede pana la cel mai mic detaliu. Ai facut o multime de chsetii meticuloase, pe langa faptul ca ai pregatit multe! te felicit din tot sufletul si daca ai avut multumire, cred ca si la alte ocazii o sa iti mai desfeti oaspetii cu asemenea preparate si pe noi cu asemenea imagini inspirante!

Eu as servi din tot ce e de mare (Exclus bacala) si bineinteles cozonacii cu inghetata si cu ricotta. Am lesinat de pofta!

Nu in ultimul rand ma servesc cu un paharel de vin de la tine (sunt amatoare de vinuri italienesti, cred ca nu am precizat) pe care il ciocnesc :) in cinstea dragostei, priceperii si harniciei tale! putere de munca, artaculinara si la anul sa o faceti si mai lata!

Intre timp iti doresc relax maxim si abia te astept sa vii cu poze pe topicul de experiente culinare din calatoriile noastre. Sarbatori frumoase in continuare!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#29 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 05:47 PM

Vezi postareaDaniella, la 27 December 2011 - 05:36 PM, a spus:

Any exceptional draga mea :) ! De vise frumoase totul! mare clasa! cred si eu ca musafirii nu vor uita nicioata asa o masa! esti o gospodina desavarsita si pasiunea din munca ta se vede pana la cel mai mic detaliu. Ai facut o multime de chsetii meticuloase, pe langa faptul ca ai pregatit multe! te felicit din tot sufletul si daca ai avut multumire, cred ca si la alte ocazii o sa iti mai desfeti oaspetii cu asemenea preparate si pe noi cu asemenea imagini inspirante!

Eu as servi din tot ce e de mare (Exclus bacala) si bineinteles cozonacii cu inghetata si cu ricotta. Am lesinat de pofta!

Nu in ultimul rand ma servesc cu un paharel de vin de la tine (sunt amatoare de vinuri italienesti, cred ca nu am precizat) pe care il ciocnesc :) in cinstea dragostei, priceperii si harniciei tale! putere de munca, artaculinara si la anul sa o faceti si mai lata!

Intre timp iti doresc relax maxim si abia te astept sa vii cu poze pe topicul de experiente culinare din calatoriile noastre. Sarbatori frumoase in continuare!


Multumesc pentru cuvintele frumoase Daniella, m-au uns la suflet :P !

Nici eu nu am servit baccalà, nici macar nu am gustat.
Eu l-am facut special pentru socrul meu, el e amator, de Ajunul Craciunului nu concepe masa fara baccalà (iti garantez eu ca nu miroase deloc naspa, apropos de alte discutii de la alt topic si e bun daca e facut cum trebuie).
M-au umplut toti de complimente ce-i drept si eu am fost foarte mandra, bucuroasa si satisfacuta pentru ca oaspetii mei au fost multumiti!
Pentru o bucatareasa asta e maximul, nu mai conteaza oboseala si durerile de spate, etc, cand ii vad pe ceilalti multumiti!

#30 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 06:23 PM

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 05:47 PM, a spus:

Nici eu nu am servit baccalà, nici macar nu am gustat.
Eu l-am facut special pentru socrul meu, el e amator, de Ajunul Craciunului nu concepe masa fara baccalà (iti garantez eu ca nu miroase deloc naspa, apropos de alte discutii de la alt topic si e bun daca e facut cum trebuie).
M-au umplut toti de complimente ce-i drept si eu am fost foarte mandra, bucuroasa si satisfacuta pentru ca oaspetii mei au fost multumiti!
Pentru o bucatareasa asta e maximul, nu mai conteaza oboseala si durerile de spate, etc, cand ii vad pe ceilalti multumiti!


meriti mai mult decat pot eu exprima in cuvinte, daruirea si eforturile tale sunt ridicate la rand de religie deja! imi place totul cap coada!


asa este! daca ai apreciere si mai ales uimirea si pofta lor ... toate te multumesc pana in varful urechilor!

inseamna ca la baccalà este vreun secret ... sau ce a luat prietena mea (Desi ei au zis ca au luat cel mai scump/bun sortiment) nu a fost bun, sau nu a stiut a-l prepara. El mirosea din timpul procesului de hidratare, in timpul prepararii nu-ti mai spun ...
Dar tu de ce nu il mananci? :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#31 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 06:29 PM

Vezi postareaDaniella, la 27 December 2011 - 06:23 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 05:47 PM, a spus:

Nici eu nu am servit baccalà, nici macar nu am gustat.
Eu l-am facut special pentru socrul meu, el e amator, de Ajunul Craciunului nu concepe masa fara baccalà (iti garantez eu ca nu miroase deloc naspa, apropos de alte discutii de la alt topic si e bun daca e facut cum trebuie).
M-au umplut toti de complimente ce-i drept si eu am fost foarte mandra, bucuroasa si satisfacuta pentru ca oaspetii mei au fost multumiti!
Pentru o bucatareasa asta e maximul, nu mai conteaza oboseala si durerile de spate, etc, cand ii vad pe ceilalti multumiti!


meriti mai mult decat pot eu exprima in cuvinte, daruirea si eforturile tale sunt ridicate la rand de religie deja! imi place totul cap coada!


asa este! daca ai apreciere si mai ales uimirea si pofta lor ... toate te multumesc pana in varful urechilor!

inseamna ca la baccalà este vreun secret ... sau ce a luat prietena mea (Desi ei au zis ca au luat cel mai scump/bun sortiment) nu a fost bun, sau nu a stiut a-l prepara. El mirosea din timpul procesului de hidratare, in timpul prepararii nu-ti mai spun ...
Dar tu de ce nu il mananci? :)


Eu nu-l mananc pentru ca nu-mi place consistenta carnii.
Daniela :) !

#32 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 December 2011 - 07:31 PM

Any felicitari maxime, ma bucur ca ai postat toate minunile astea, pentru ca o sa ma inspir de la tine!!

Relaxare placuta de Revelion, ai foarte multa inspiratie si tarie de caracter ca le-ai dus pe toate pana la capat!! :floare: :P =))
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#33 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 07:37 PM

Vezi postareazerda, la 27 December 2011 - 07:31 PM, a spus:

Any felicitari maxime, ma bucur ca ai postat toate minunile astea, pentru ca o sa ma inspir de la tine!!

Relaxare placuta de Revelion, ai foarte multa inspiratie si tarie de caracter ca le-ai dus pe toate pana la capat!! :floare: :P :P



Multumesc frumos :P , le-am studiat din timp, sa fie si aspectoase si bune la gust, sa placa la toata lumea.
Si apoi am agenda plina de liste, listute, le-am facut organizat, proaspete toate in primul rand ca asa-i place si am reusit cu bine zic eu
=)) !

#34 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 December 2011 - 08:26 PM

Wow, Any! Munca de Campoin Mondial! Precum munca, le fel rezultatele! Foaaarte frumos ai pregatit masa, bucatele, aranjat, facut, dres... totul excelent!
:floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#35 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 27 December 2011 - 08:54 PM

Fara cuvinte!! Vrea si eu sa fiu musafirul tau , ma primesti? :floare: Totul arata f bine. :P

Sarbatori Fericite, in continuare!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#36 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 09:15 PM

Vezi postareaMaya, la 27 December 2011 - 08:26 PM, a spus:

Wow, Any! Munca de Campoin Mondial! Precum munca, le fel rezultatele! Foaaarte frumos ai pregatit masa, bucatele, aranjat, facut, dres... totul excelent!
:floare:


Merci mult Maya :P !
Cu toate ca a fost munca multa, as reface tot cap coada, tot asa. Probabil cu mai multe poze in plus =)) !

Vezi postareaOana S, la 27 December 2011 - 08:54 PM, a spus:

Fara cuvinte!! Vrea si eu sa fiu musafirul tau , ma primesti? :P Totul arata f bine. :P

Sarbatori Fericite, in continuare!


Sigur ca te primesc!
Multumesc de aprecieri :P

#37 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 27 December 2011 - 09:18 PM

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 04:55 PM, a spus:


Of Ellani crede-ma ca nu am avut ajutoare la facut mancare am facut totul eu....
asa ca cumnata-mea n-a avut incotro, a spalat ea paharele si a taiat legumele pentru iepuri.



Te cred,Any,de aia si-am zis ca-s sigura ca ai facut tu in mare parte tot.Ma refeream la ajutoarele gen strans masa si spalat pahare,macar atat.

Eu nici nu mai trag sperante la ajutor din partea cumnatelor.Am doua,dar....
Insa baiul cel mare pentru mine e ca am un adevarat chin sa fac un meniu de sarbatoare.Avand 2 frati,clar ca trebuie sa-i invitam pe ambii cu familiile.Dar ma ciocnesc de-un mare DAR,de obicei.

Una din cumnate imi da batai de cap.Nu mananca mai nimic si nu pentru ca ar fi bolnava,alergica,vegetariana sau la dieta.Pur si simplu nu-i place mai nimic.Branzeturi,oua si ceea ce le contine-nu,carne - doar un pic cea de pui si un pic cea de porc,peste mai deloc.De vanat nici nu poate fi vorba.Salate si legume,la fel ciupercile, mai deloc,biscuiti nu prea,creme cu unt,nici alea,fructe tot nu.
Astfel,atunci cand ma gandesc sa fac ceva,ma ciocnesc de cate un ingredient,din cauza caruia stiu ca ea nu va manca deloc.

La majoritatea meselor la care a fost,indiferent de cat de variata mancare a fost nu a mancat decat salam cu paine si un pic gustat din unele.In rest nu pune gura pe nimic altceva.Iar de copiii ei nici nu mai zic,in afara de pizza si hot-dog nu mananca nimic,iar pentru mine e foarte ciudat sa pun pe masa festiva asa ceva desi am facut-o si pe asta,doar sa manance si ei ceva.

#38 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 09:27 PM

Vezi postareaEllani, la 27 December 2011 - 09:18 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 04:55 PM, a spus:


Of Ellani crede-ma ca nu am avut ajutoare la facut mancare am facut totul eu....
asa ca cumnata-mea n-a avut incotro, a spalat ea paharele si a taiat legumele pentru iepuri.



Te cred,Any,de aia si-am zis ca-s sigura ca ai facut tu in mare parte tot.Ma refeream la ajutoarele gen strans masa si spalat pahare,macar atat.

Eu nici nu mai trag sperante la ajutor din partea cumnatelor.Am doua,dar....
Insa baiul cel mare pentru mine e ca am un adevarat chin sa fac un meniu de sarbatoare.Avand 2 frati,clar ca trebuie sa-i invitam pe ambii cu familiile.Dar ma ciocnesc de-un mare DAR,de obicei.

Una din cumnate imi da batai de cap.Nu mananca mai nimic si nu pentru ca ar fi bolnava,alergica,vegetariana sau la dieta.Pur si simplu nu-i place mai nimic.Branzeturi,oua si ceea ce le contine-nu,carne - doar un pic cea de pui si un pic cea de porc,peste mai deloc.De vanat nici nu poate fi vorba.Salate si legume,la fel ciupercile, mai deloc,biscuiti nu prea,creme cu unt,nici alea,fructe tot nu.
Astfel,atunci cand ma gandesc sa fac ceva,ma ciocnesc de cate un ingredient,din cauza caruia stiu ca ea nu va manca deloc.

La majoritatea meselor la care a fost,indiferent de cat de variata mancare a fost nu a mancat decat salam cu paine si un pic gustat din unele.In rest nu pune gura pe nimic altceva.Iar de copiii ei nici nu mai zic,in afara de pizza si hot-dog nu mananca nimic,iar pentru mine e foarte ciudat sa pun pe masa festiva asa ceva desi am facut-o si pe asta,doar sa manance si ei ceva.


Vai ce nasol e cand ai mofturosi de astia, vai cred c-as inebuni!
Inteleg sa fii alergic sau ceva, dar nu asa sa nu pui gura pe nimic.
Pai cand te duci la ea, cu ce va serveste, ce pregateste?

#39 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2011 - 09:31 PM

Na, acum sa va arat sortul pe care l-am avut, pentru ocazii importante, sort important :floare:

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-13-13250142993206.jpg

#40 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 December 2011 - 10:01 PM

Vezi postareaany_annette, la 27 December 2011 - 01:23 PM, a spus:

Dulciuri
Lili astea ti le dedic toate tie :P




Vai Any, pai tu il meritai de aur!
Serios!

Meniul perfect, elegant, imi plac candelabrele, fata de masa, paharele, tot, tot.Si-mi placi tu. :floare:

Vinurile alea mi le-am trecut in carnetel.

Lagavulinul, ne chinuim si noi sa-l terminam. =)) Pentru mine e prea ruginit.Le prefer mai blande.

Uite un premiu virtual:


Imagine atasata: monthly_12_2011/post-9-13250159839144.jpg

Sortul ala e sexy rau! :P

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi