Forum Culinar: Revelion si alte sarbatori acasa la Ellani - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revelion si alte sarbatori acasa la Ellani

#1 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 01 January 2012 - 11:45 PM

Masa de Revelion a fost pregatita cu un pic de 'emotii',pentru ca fara,mai rar,mai ales ca nu am mare experienta in spate in domeniu.Pozele nu-s extraordinare,dar poate si asa,inspira pe altii,asa cum si eu m-am inspirat de aici.
Sa-ncep cu inceputul:

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1267-13254528299401.jpg

Pe platoul din dreapta am avut saratelele Petuniei,struguri cu brie si nuci,omuleti de zapada,inspirata de Bristena(care nicidecum nu se dadeau lipiti si pana la urma unul a si cazut pe burta,de-am zis ca s-ambatat deja :occasion14: ) iar pe 'farfuria' din taco am avut salata cu surimi si fasole rosie.

Aici salata cu scrumbie

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1267-1325452848637.jpg

Iar aici tortul aperitiv luat de pe arta,foarte bun ,de altfel.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1267-13254528654493.jpg


Ca fel II am avut platou cald cu praz umplut,muschi de porc umplut si copt cu bere,la care s-a 'lipit' niste varza de bruxelles sotata cu brie si data la cuptor,acompaniate toate de un sos de iaurt cu castraveti.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1267-13254528879155.jpg


Iar la desert am avut braduti din prune umplute cu nuci,chiar daca nu prea se vede,a fost verde :71:

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1267-1325453879721.jpg

si un tort-explozie de gusturi, debordand de nuci,la care a trebuit sa topesc zahar pentru caramel de 2 ori,pentru ca nu mi-a iesit din prima,asa ca am mai incercat a doua zi si iata-l,asa cum m-a dus capul la ornat la repezeala

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-1267-13254529049895.jpg

Evident ca nu s-a mancat tot,asa ca mai avem de luptat azi si maine,cred,iar tortul poate si mai mult(adica sper eu,nu de alta,dar e o bomba de calorii)

#2 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 02 January 2012 - 01:12 PM

frumoase pregatiri, Ellani, de ce zici ca nu ai experienta? nu se vede :) totul e apetisant si, sunt sigura, a fost si gustos (cumnata si nepotul tau nu stiu ce pierd ei)


Vezi postareaEllani, la 01 January 2012 - 11:45 PM, a spus:

omuleti de zapada,inspirata de Bristena(care nicidecum nu se dadeau lipiti si pana la urma unul a si cazut pe burta,de-am zis ca s-ambatat deja :) )



apoi, sa-ti de-a mama un tip: scobitoarea ii de mare ajutor, am pus 2 bilute una peste alta, am luat o scobitoare in care am infipt "caciula" din ardei si am fixat bilele, ai inteles ceva din explicatia mea stiintifica? :)

un an nou cu bucurie si sanatate sa aveti
fiica dacilor

#3 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 02 January 2012 - 01:32 PM

foarte frumoase pregatiri Ellani :) .
Dai detalii la salata de scrumbie si la tarta de peste (l-ai ornat cu creveti, icre rosii si negre)?

nu cred ca ar mai putea sa reziste cumnata sa nu manance nimic ... la asa prezentare ... eu as gusta din toate :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#4 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 02 January 2012 - 07:31 PM

Pai zic astfel,Bristena, pentru ca nu ma ridic la nivelul 'haute couture' (daca pot sa zic astfel)in ale bucatariei.Dar sper si eu ca poate in timp s-ajung sa ma perfectionez. =))
Oricum,multumesc mult pentru aprecieri si tie, si Daniellei :lol:

Cat despre cumnata si nepoti,n-ar manca,pentru ca mesele la care i-am avut, tot au fost aranjate,dichisite,coafate si nu i-a interesat nimic,deci e caz serios,nu asa,de gluma.

Si ca sa raspund la intrebari..
Omuletii au avut scobitori,doar ca amestecul de branza a fost prea moale si nici nuci(stiu o astfel de combinatie) nu vroiam sa pun multe ca sa nu le stric aspectul 'zapezii'.Problema a fost si ca mi-a venit ideea pe ultimul metru asa ca n-am avut timp sa ma uit mai bine ce si cum si-am incropit bilele cu ce-aveam in casa,tinand minte doar ca vazusem ideea la tine.Next time poate-mi vor iesi mai bine.

Daniella,tortul aperitiv e de-aici,atat doar ca eu nu am pus masline verzi si nici ceapa multa.

http://artaculinara....-tort-aperitiv/
Icrele sunt negre si rosii doar ca sunt foarte marunte si cuo calitate mult inferioara celor scumpe.Sunt comestibile,au gust de icre,dar nu se ridica la nivelul celor de elita,ca sa zic asa.

Iar salata cu scrumbie,am facut-o asa cum o stiu de la cineva,care o are si ea de la altcineva din Rusia,unde e o salata traditionala deja.
Contine:
strat 1-scrumbie maruntita
strat 2-cartof fiert razuit
strat 3 maioneza
strat 4-morcov fiert razuit
strat 5-maioneza
strat 6-sfecla rosie fiarta,razuita si ea.
Nu pun maioneza deasupra(desi am vazut si astfel de varianta)pentru ca se cam face o mazga roza si nici ou,pentru ca iarasi,eu o stiu fara.Unii mai pun si ceapa intre scrumbie si cartof,si ulei peste cartof.Eu nu pun.


Un An Nou fericit tuturor!

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 January 2012 - 08:12 PM

Foarte frumos pregatit! Totul arata apetisant si crede-ma, ai experienta multa! Felicitari si la multi ani! :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 02 January 2012 - 08:41 PM

Ellani dar esti f priceputa! Si f dichisit totul! Bravo sincer!

Cu ce ai umplut prazul si cum? cu posul? iar tortul, ce fel de creme?
Felicitari si astept mai des poze de la tine! iar la anul...poate veti fi mai multi :lol:

#7 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 January 2012 - 10:49 PM

Foarte frumos, felicitari si la multi ani :tongue3: !

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 02 January 2012 - 11:09 PM

suna foarte bine retetele, Ellani. Scrumbia e afumata? si mie cu siguranta mi-ar placea fara maioneza pe deasupra
icre de alea mici colorate cumpar si eu cateodata, rar, cand vreau sa-mi fac pofta si nu dau de altceva. Acum am luat de la Ikea si cand am citit pe ele zice ca sunt din alge (85%). De alea de la galantar, care se vand la kg, ma tem sa iau... de unde stiu daca sunt proaspete?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 03 January 2012 - 10:32 AM

O masă foarte frumoasă, Ellani, dacă tot nu vrea cumnata nimic, nu ai putea să mă inviţi o dată pe mine, în locul ei??? :tongue3: Te asigur că, prin comportamentul meu la asemenea mâncare apetisantă îţi ridic nivelul stimei de sine în mai puţin de o oră... :105: Dacă-mi chemi şi familia( copiii şi soţul), nu-ţi mai trebuie familia ta ( cumnaţii cu copiii) :hug:
Şi da,confirm calificativul Mayei,se vede că ai multă experienţă.
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#10 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 03 January 2012 - 07:56 PM

Foarte bine arata tot ce ai pregatit,felicitari!!

Pupici!!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#11 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 January 2012 - 09:52 PM

Fain meniul vostru de rev . Brava.

#12 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 03 January 2012 - 11:24 PM

Incep, in primul rand, prin cate un mare MULTUMESC sincer si cate o :rolleyes: pentru fiecare de la Maya,Moatza,Any-Annette,Corina,Oana si ajungand pana la Doamna Stella de-o gaseste multumirea printre zecile de viori murmurande.Eu evident ca am :71: toata.
Si sper c-ati inceput anul cu bine si asa sa-l si sfarsiti.




No si acum le iau pe rand:

Vezi postareaMaya, la 02 January 2012 - 08:12 PM, a spus:

Foarte frumos pregatit! Totul arata apetisant si crede-ma, ai experienta multa! Felicitari si la multi ani! :blink:


Experienta mea se cam numara pe doua degete,adica ani.Pana atunci o ajutam pe mama la bucatarie,dar de foarte putine ori am riscat sa fac o mancare mai elaborata de la inceput pana la capat,pentru ca ma gandeam ca mereu o voi da in bara,sau prea sarat,piparat sau necopt,sau prea fiert etc.Nu mi-ar fi luat nimeni capul daca nu mi-ar fi iesit,evident,dar eu oricum aveam teama bine ascunsa(desi poate si acum unele nu-mi ies,dar acum nu ma afecteaza).
Ce mancam eu in studentie nu va spun ca n-o sa ma credeti.Nu,nici cartofi prajiti nu faceam,ca aia ingrasa,asa ca era de obicei ceva super usor de pregatit si de digerat,pentru ca nu aveam dorinta si nici necesitate sa gatesc in miniportii.Daca chiar ma loveau poftele,salvarea erau cofetariile,unde puteam sa-mi cumpar pana si nano-portii.

E,de cand a aparut Mr. :105: cu stampila si act,s-au schimbat unele lucruri si a aparut bineinteles si motivatia =))
Acum mancam aproape totul home-made,dar nu gatesc mereu in fiecare zi si nici cate 3 oale de mancare precum soacra Daniellei.

Dar,recunosc e o pasiune sa gatesc si am si zis-o pe undeva pe aici,uneori e cel mai bun antidepresant pentru mine sa ma duc in lumea oalelor.Iar atunci cand am ceva timp liber si pentru internet,sotul deja stie ce pagina web vede la monitorul meu :) ,pentru ca-mi place sa vad ce minuni mai scoateti cu manutele voastre,ce-ati mai inventat,ce-ati mai descoperit,ce-ati mai vazut samd.

#13 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 03 January 2012 - 11:39 PM

Vezi postareamoatza, la 02 January 2012 - 08:41 PM, a spus:

Ellani dar esti f priceputa! Si f dichisit totul! Bravo sincer!

Cu ce ai umplut prazul si cum? cu posul? iar tortul, ce fel de creme?
Felicitari si astept mai des poze de la tine! iar la anul...poate veti fi mai multi :rolleyes:


Trebuie sa dichisesc,ca altfel nu mananca sotul =)) Glumesc,slava dommnului ca are cine sa se delecteze cu toate experientele mele culinare,chiar daca unele mai putin reusite :105: si ca nu trebuie sa le pun pe mine.
Prazul a fost umplut cu orez,morcov,ceapa si pui.Aproape ca umplutura de sarmale,atat ca e mai migalos pana scoti 'tuburile' de pe praz.Le-am umplut impingand cate un pic de umplutura de la un capat la altul.Bineinteles ca unele tuburi s-au mai si rupt si au iesit fasii,pe care le-am facut tuburi si asezat cu taietura in jos.S-au mai desfacut unele,da' na' mai inchid ochii la cat e o boacana. :)

Vedem cu pozele cum stam ca uneori mi-e si rusine sa le pun,stiind ce poze profesioniste vad aici,chiar daca uneori fac si cate 15 'impuscaturi' la un fel de mancare.Cu rablele nu te pui :blink:
Cat despre mai multi,noi teoretic suntem deschisi deja catre varianta revelion in 3,dar sa mai vedem cum s-or pozitiona stelele,planetele,soarele ,luna, altele :71:

Voi reveni cu un nou post cu reteta deplina de tort,pentru ca nu am vazut sa fie aici si chiar merita incercat.

#14 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 03 January 2012 - 11:48 PM

Vezi postareaDaniella, la 02 January 2012 - 11:09 PM, a spus:

suna foarte bine retetele, Ellani. Scrumbia e afumata? si mie cu siguranta mi-ar placea fara maioneza pe deasupra
icre de alea mici colorate cumpar si eu cateodata, rar, cand vreau sa-mi fac pofta si nu dau de altceva. Acum am luat de la Ikea si cand am citit pe ele zice ca sunt din alge (85%). De alea de la galantar, care se vand la kg, ma tem sa iau... de unde stiu daca sunt proaspete?


Tortul aperitiv trebuie incercat si el,pe noi ne-a cucerit din prima.Adevarat ca e o bomba de calorii,dar e si economic in acelasi timp-mananci o felie,nu stiu daca-ti mai trebuie altceva :rolleyes:

Salata e pentru iubitori as zice eu,cu siguranta nu cred ca-l convingi pe sot :105: dar poti sa-ti faci o mini-portie si intelegi imediat unde s-o plasezi in lista preferintelor.Scrumbia e sarata,n-am facut-o niciodata cu cea afumata,iar icrele sunt din peste,cu siguranta,doar ca-s si ieftine,cu siguranta :blink:

#15 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 04 January 2012 - 12:06 AM

Vezi postareakoral, la 03 January 2012 - 10:32 AM, a spus:

O masă foarte frumoasă, Ellani, dacă tot nu vrea cumnata nimic, nu ai putea să mă inviţi o dată pe mine, în locul ei??? =)) Te asigur că, prin comportamentul meu la asemenea mâncare apetisantă îţi ridic nivelul stimei de sine în mai puţin de o oră... =)) Dacă-mi chemi şi familia( copiii şi soţul), nu-ţi mai trebuie familia ta ( cumnaţii cu copiii) :)
Şi da,confirm calificativul Mayei,se vede că ai multă experienţă.


Multumesc,incercam si noi cum putem si cat ne tine imaginatia...
Cum sa nu invit,cu mare drag,dar te asigur si eu c-ar trebui obligatoriu sa vii cu familia.Nu poate trece fara sa primesc eu voie sa dau macar un pupic pe obrajorii leutului tau =)) si cine o mai vrea.Nu sotul tau,evident,dar nici n-ar avea de ce sa vrea,la ce are acasa..... Dar la copii nu rezist,la cati copii minunati am vazut eu in Tara Artei Culinare....

Cumnata cred c-o las altora s-o multumeasca.Sotul meu e bine-mersi dupa toate,de altfel ca si altii care au mancat pe la mine si le-a placut(ma gandesc ca poate sotul,stii cum,din :) poate fi mai subiectiv)si n-au nici un motiv s-arunce laude in vant ,din ce ati scris,parca tot m-am convins un pic ca n-o fi ea mancare de hotel de 5 stele,dar nici de trezit dezgust nu e.Eu am incercat,acu' daca ei nu si nu,vorba aia, dragoste si mancare cu forta nu se poate.

#16 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 05 January 2012 - 10:40 PM

Dupa cum am promis,iata si reteta tortului.Cea de baza am gasit-o la Amalia,(nu stiu daca are cont aici)dar a starnit atatea controverse ,ca m-am tot invartit in jurul a 'to be or not to be' mult timp.Tocmai pentru ca am vazut atatea pareri,ca iese,ca nu iese,am modificat reteta dupa cum mi-a venit,asa incat pot sa zic ca iese,cu siguranta.

Asadar reteta (modificata)

Pentru blat avem nevoie de:

4albusuri,3 linguri zahar,3linguri faina(rase),80gr alune,nuci,migdale,(orice nucifere aveti si va priesc)Albusurile se bat bine de tot impreuna cu zaharul,dupa care se adauga celelalte ingrediente.Se tapeteaza o tava cu diametrul de 26,cu hartie de copt, care se unge foarte bine cu ulei,se rastoarna aluatul din albusuri si se niveleaza.Se coace in jur de 15-20 min in cuptor la 160 grade.Nu trebuie sa fie decat usor bronzat blatul si, evident, sa treaca testul scobitorii.Se rastoarna si se scoate imediat hartia de copt.

Avand in vedere ca ne trebuiesc 3 foi,cantitatea ingredientelor e si ea inmultita la 3.Ca sa aveti foi egale,reusite,dar fara multa bataie de cap,eu recomand sa bateti cate 4 oua,pe care le rasturnati in alt vas si le amestecati cu celelalte ingrediente,dupa care puteti sa bateti celelalte 8 oua pe rand,repetand procedura amestecatului cu ingredientele in celalalt vas.

Crema galbena:
12 galbenusuri,5linguri zahar,350ml lapte,2 linguri amidon(sau faina),200 gr unt(moale,la temperatura camerei),vanilie.
Galbenusurile se pun la foc mic si se adauga vanilia, amidonul si zaharul,iar cand ultimul se topeste,se adauga in fir laptele.Se amesteca mereu pana obtinem o crema de consistenta unui sos mai dens si se lasa sa se raceasca complet,amestecand din cand in cand ca sa nu prinda pojghita.Untul se amesteca putin,apoi se toarna putin cate putin din crema racita si se obtine o crema pufoasa.

Crema alba:
200ml frisca,120gr nuci zdrobite ,150gr zahar.
Inepem cu topirea zaharului pana se face maroniu,dupa care se intinde pe un fund de tava unsa bine cu ulei in prealabil.Se obtine astfel o 'placa'de caramel care se lasa la rece cam 30 min ,dupa care se dezlipeste de tava si se pune intr-o punga,zdrobindu-se in bucatele mai mici.Frisca se bate,dupa care se adauga nucile si cristalele de caramel.


Cele 3 blaturi se ung pe rand cu crema galbena,inclusiv deasupra,iar crema alba o impartim doar pe primele 2 blaturi,deasupra cremei galbene,pentru ca ultimul blat se cere uns cu frisca simpla,pentru aspect si infrumusetata dupa plac.

E un pic de munca,dar nu extraordinar de dificil,insa merita cu siguranta(daca sunteti amatori de nuci),mai ales ca a doua zi devine si mai gustos,asta daca va mai ramane,pentru ca,cu toate ca e satios,tot mai vrei macar o bucatica in plus la prima.Eu am facut foile cu 2 zile inainte(dar nu le-am pus una peste alta),iar galbenusurile le-am pastrat in frigider intr-un borcan cu capac.
Pofta buna,daca va hotarati sa-l faceti.Mie mi-a parut rau c-am ezitat atata timp sa-l fac,dar ma bucur ca nu am ezitat de tot.Ne-a cucerit definitiv!

#17 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 06 January 2012 - 08:21 AM

ooo, stiu tortul asta, il face f des o prietena. intr-adevar, e satios, eu nu reusesc sa mananc o felie normala. cu nuci il face si prietena mea.
reteta ai putea-o posta si la dulciuri, eventual cu o poza de final, chiar merita incercat.
felicitari inca o data!

#18 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 06 January 2012 - 06:55 PM

Nici eu n-as fi trebuit sa reusesc sa mananc felia intreaga,dar uite ca am reusit si adaos la felie :) Bine ca nu se vede pe mine mult de tot,in schimb la sot,care mai daduse din burtica jos inainte de sarbatori,acum e iarasi la loc.Fiecare cu necazul lui :P

Eu m-am gandit ca urmatorul tort pe care sa-l fac in viitor apropiat sa fie tot asta,ca parca prea repede s-a terminat.Apoi m-am razgandit,las' ca nu intra zilele in sac si mai bine sa ni se faca dor.Cu atat mai mult, ca au mai ramas ceva biscuiti,si-apoi mai trebuie sa facem si pauza de la dulce,deci repede nu-l fac.

Daca merge sa fie doar c-o poza,il pun si la retete.Altfel,n-am mai avut timp sa fac poze pas cu pas printre celelalte facute,pentru ca mie desi nu-mi place,dar nu-mi reuseste sa termin mai intai un fel si sa ma apuc de-un altul(cat fierbe un ingredient,eu prajesc altul de la cu totul altceva,mai bat o crema de la un desert si mai curat si niste legume,pe de-asupra.Si-asa am boala spalatului pe maini-Ex,cand sparg oua,daca-s mai multe, nu ma suport cu lipici pe maini si bag mainile inconstient sub jet de apa,dapoi sa mai fac si poze dupa fiecare pas,cu spalat,uscat mainile,poza ,iar facut,iar spalat iar poza,ma apuca zorile),si cum repede,cel putin, am zis ca nu-l fac...

Multumesc inca o data! :notworthy: :hug:

#19 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 10 January 2012 - 01:06 AM

Felicitari ptr pregatirea mesei ptr revelion!

#20 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 10 January 2012 - 04:53 PM

Multumesc,Cerra! :71:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi