Forum Culinar: Revelion si alte sarbatori acasa la Ellani - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revelion si alte sarbatori acasa la Ellani

#61 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 24 February 2013 - 12:28 PM

foarte frumos totul, felicitari!

am copiat mai multe retete, le-am pus de-o parte, pentru zile in care o sa am timp sa le incerc

#62 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 24 February 2013 - 01:37 PM

Vezi postareazerda, la 23 February 2013 - 10:45 PM, a spus:

Felicitari pentru efortul depus pentru prietena ta!! Foarte frumos ti-au iesit!!
vrei sa fii prietena mea??

Multumesc :floare: Dar crezi ca te lasa pisicile ? :)

Vezi postareaany_annette, la 23 February 2013 - 11:59 PM, a spus:

Ellani, frumos tare de tot :) !
Dar torturile aperitiv mereu ma dau pe spate cand le vad la tine , sunt superbe si-odata si-odata tot trebuie sa incerc si eu!

Any , :105: Torturile aperitiv,noua si prietenilor, cel putin ,ne plac.Mai ales ca e unda libera sa improvizezi orice crema vrei.Acum ,spre exemplu am facut una din creme din ton de la conserva amestecat cu crema de branza si cu migdale prajite in cuptor si maruntite.Ciudatzenie poate,dar a placut!Bine,eu le fac preponderent iarna,ca de' sunt mai Chica-Calori-Bomb :105: Vara parca trage mai mult la iarba verde ! N-ai ce pierde,mai ales daca le faci mini.Daca n-or merge odata,dai divort si gata!

Am scris si la dulciuri, tortul ti-a iesit pur si simplu minunat, de-as sti si eu sa fac asa ceva. Adevarul e ca nu mi-am dat silinta niciodata, merg mereu pe de-astea mai usoare. E foarte fain, felicitari!

Nu ma-ndoiesc nici catusi de putin ca te-ai descurca si-nca de minune! Si-apoi si cele mai usoare pot fi complicate! Apropo,parca stiu ca ziceai ca cochetai cu idea sa te-apuci de torturi decorate cu pasta de zahar.Iata acolo ,da arta! Eu nici nu ma bag pe-acolo cu 'operele ' mele :71:


Asa Prietena as vrea sa am si eu

Chiar daca virtual, cumva, ceva,tot ne leaga! Nu degeaba suntem pe-aici ! :)



Vezi postareaAdriana, la 24 February 2013 - 12:17 AM, a spus:

Bravo pentru tot :)
Tortul cu sufleu de frisca e de revista.


Grazie, Adriana :71:

#63 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 24 February 2013 - 01:48 PM

Vezi postareazerda, la 24 February 2013 - 12:49 AM, a spus:

Eu tot vreau sa le fac dar nu stiu cum le tai!! Poate pui o data o deminstratie mica! Adica eu vad in capul meu cum toate incep sa alunece si se imprastie.....Nu ma vad rotzaind o felie de castravete si o muscatura de tort, amandoua o data...


Ce sa zic,cred ca e chestie de gust! Poate sa placa,poate sa nu ! Cum am zis,faci o nano-portie de incercare,ca n-ai ce pierde.Eu le fac si le las peste noapte in recipient,asa ca n-am avut probleme la taiat niciodata,mai ales ca painea o cumpar patrata\drptunghiulara si la cele mici imi e de-ajuns cate o felie,maxim 2 per 'etaj'.Bine,acum nu zic ca feliile raman cu toate chestiile ca bucata initiala,dar nici nu au alunecat si s-au tinut mereu in forma.Castravete eu nu pun decat pe margini si de-asupra,poti si sa-l scoti de tot si infrumusetezi cu ce-ti vine tie.In interior sunt doar creme ,de obicei una o fac galbena,cu ou ,alta verde,cu verdeata si alta crem\cafeniu,toate cu diferite ingredeinte etc.

Vezi postareaverber, la 24 February 2013 - 09:17 AM, a spus:

Cam prea tirziu m am bagat si eu pe topicul acesta!
Ellani...bravos....jos palaria!
Sper ca prietenii va invita si ei la asemenea ospetze!!
:notworthy:


Las' ca topicul nu fuge nicaieri ! :) Merci beaucoup, Carmen ! :floare: Na' cam e demodata chestia cu ospetzele pe-aici,asa cum scriam si mai sus,dar ce sa fac daca eu sunt mai 'clasica'? :rolleyes:

Vezi postarearedivivus, la 24 February 2013 - 12:28 PM, a spus:

foarte frumos totul, felicitari!
am copiat mai multe retete, le-am pus de-o parte, pentru zile in care o sa am timp sa le incerc


Multumesc, Camelia ! :floare: Timp si sanatate trebuie,ca-n rest,se gaseste de toate,sau aproape! :)

#64 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 April 2013 - 04:39 PM

Apar si eu intr-un final.... :D Am savurat preparatele minunate, am admirat decorul, am inghitit in sec si mi-am pus o dorinta: sa ajung, candva, musafir la tine! :D
Jos palaria pentru preparatele minunate! :P

#65 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 07 April 2013 - 05:23 PM

Multumesc frumos , Foxyy! :)
Cat despre dorinta, hai ca-mi pun si eu dorinta ca tu s-ajungi musafir la mine. Asa sporim sansele de realizare ! :hug:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi