Forum Culinar: Revelion si alte sarbatori acasa la Ellani - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revelion si alte sarbatori acasa la Ellani

#41 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 October 2012 - 10:34 PM

Ellani, mare dreptate ai, nu e nevoie de nici un eveniment special, sarbatoarea ne-o facem noi!
Si ce-i mai frumos decat sa ai lume in casa, voie buna si bucate bune pe masa?
Pai trebuia sa faci poze si la sarmale, salata si oua umplute. Uite eu de ex nu am facut oua umplute nicodata, ma inspiram si eu la ornamente, etc.
Bravo, eu as fi mancat pe rupte aluaturisi cu siguranta salata de scrumbie mi-ar fi placut.
Reteta la praji ai pus-o pe undeva?
Frumos, bravo, cred ca v-ati simit bine, ca doar cand sunt preparate cu drag, cum altfel?

#42 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 06 October 2012 - 10:40 PM

Felicitari Ellani! Foarte apetisant totul!
cum e coronita cu sunca si briosele cu crenvusti si praz?
sa va fie de bine si sa mai faci intalniri cu prietenii, impartasind pozele si cu noi!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#43 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 10 October 2012 - 03:12 PM

 any_annette, la 06 October 2012 - 10:34 PM, a spus:

Pai trebuia sa faci poze si la sarmale, salata si oua umplute. Uite eu de ex nu am facut oua umplute nicodata, ma inspiram si eu la ornamente, etc.
Bravo, eu as fi mancat pe rupte aluaturisi cu siguranta salata de scrumbie mi-ar fi placut.
Reteta la praji ai pus-o pe undeva?
Frumos, bravo, cred ca v-ati simit bine, ca doar cand sunt preparate cu drag, cum altfel?



Multumesc frumos,Any! =))
No' n-am stiut c-ar prezenta interes si alea, ma revansez next time,daca ma va vizita inspiratia sa le prezint mai special. :rolleyes:
De salata de scrumbie,cred c-am mai vorbit noi pe-aici chiar,dar stiu c-ai zis ca nu gasesti scrumbie,asa ca unica solutie e s-o mananci gata 'impachetata' la mine. :D

Postez si reteta prajiturii,daca tot exista cerere.



 Daniella, la 06 October 2012 - 10:40 PM, a spus:

Felicitari Ellani! Foarte apetisant totul!
cum e coronita cu sunca si briosele cu crenvusti si praz?
sa va fie de bine si sa mai faci intalniri cu prietenii, impartasind pozele si cu noi!


Merci si tie,Daniella! :D

Briosele le-am facut dupa reteta :
3 oua
100 ml lapte
60 ml ulei
10 gr praf de copt(dar avand in vedere ca multa lume se fereste de praf de copt,zic c-ar iesi si cu 7 gr.Eu am pus 10 totusi,ca sa nu murim sanatosi de tot )

aprox 150-200 gr faina(stim deja ca variaza in functie de pozitia stelelor,lunii ,brizei etc )

50 gr de cascaval ras
Se amesteca ouale cu uleiul,laptele si apoi faina cu praful de copt pentru a obtine consistenta smintinii grase.

Am adaugat cascaval, praz taiat si crenvursti cubulete, si la cuptor cu ele.


La coronita,poze n-am facut,dar incerc sa explic,caci oricum nu e greu. M-am inspirat de pe un site rusesc.Acolo era facut cu aluat de cozonac si mult mai intortocheat ca forma.Eu l-am adaptat la nevoile mele,am facut aluatul cu kefir,pe care tot l-am postat pe-aici.Apoi am uns cu ketchup foaia de coca si pus felii de sunca si am facut rulou,pe care l-am asezat pe tava unsa, in forma de cerc.Cu o foarfeca de bucatarie am taiat in bucati de cca 5 cm,dar nu pana la capat si le-am sucit cu fata spre tava.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa,dar daca mai fac curand poate postez si niste poze ca sa fie mai clar ce-am explicat. :rolleyes:

#44 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 18 February 2013 - 12:30 AM

Ieri am avut pe prietenii nostri dragi la masa.Si fiindca tot fost 'saptamana' dragostei,m-am gandit sa ma folosesc de tematica,macar asa, o data in cativa ani,caci de obicei,daca faca ceva la tema e doar in cadru intim de tot.

De data asta am reusit sa fac si meniu,in engleza,sa fie pe intelesul tuturor,pentru ca prea mi-a dat imbold Adriana.Ba chiar am reusit sa fac la cate ceva si poze,care nu-s de revista,ci doar de idee.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611396898788.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611397193072.jpg

Pe langa meniu,in care am pus nume mai deochiate dar si legate de 'eveniment',pentru ca stiam ca vor avea priza la publicul meu am pus si cate-o ' inimioara' ,denumita 'Cherie of my heart'

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611399143406.jpg

Apoi a urmat 'Planet of fantezy' (adica mini-tortulete aperitive)

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611400045059.jpg

In continuare 'Flowers of the sea' (cosulete cu parmesan si crema de branza cu somon ) si 'Rock-n rolls' (aka binecunoscutele tortilla cu somon)

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611400532709.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611401551432.jpg

Rulada de piept de curcan cu parmesan si paste pe care-am 'botezat-o ' Turkina-faso'

#45 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 18 February 2013 - 12:41 AM

Vine 'Turkin- Faso' ,ca s-a-ntrerupt ' filmu' ' :)

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611403297514.jpg

Pentru incalzit (pe langa alcooale) am avut

Fillet 'Tenderness' dupa reteta Danei, combinat cu Duchess-ul lui Any,ambele delicioase

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611404695186.jpg
Iar ca desert crincklesii lui Any si inimioarele de cocos,pe care le-am 'botezat' ' With love' .La astia ma reusit sa fac poza inainte de tot 'concertul'

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13611405849918.jpg


Si 'Tiramisu of my heart' ,pe care am uitat sa-l pozez 'pana la', iar 'dupa' deja n-am mai avut curaj in fata publicului sa umblu cu 'flash-ul' ,cum de-altfel n-am niciodata :blush: .De-asemenea nu au intrat in poza bauturile ,vin alb\rosu,sampanie,suc,cafea,ceai dar cine sa mai fac poze cand momentul era cu totul pentru altceva.

Prietenii incantati si multumiti,toti fericiti pentru seara petrecuta,iubirea marcata,deci mission complete B)

#46 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 February 2013 - 01:24 AM

Totul splendid, Ellani! Sa va iubiti mult! si sa mai faci mese festive! Felicitari pentru pregatiri, prezentare, meniu, decoruri :blush:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#47 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 18 February 2013 - 09:32 AM

Ellani, jos palaria!!!! Totul arata impecabil! :blush:
GEORGIA

#48 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 18 February 2013 - 11:25 AM

Foarte frumos totul!! dar cosuletele cu parmezan si rulada de curcan mi-au placut cel mai mult!!
Cum ai facut rulada??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#49 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 February 2013 - 11:58 AM

Cata harnicie si talent! Bravo, Ellani, sper sa ai sot si prieteni care sa te merite!

#50 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 18 February 2013 - 02:16 PM

Bravo Ellani, tare frumoase pregatiri .
Se vede ca ai facut totul din inima .
Sa va iubiti mereu si sa fiti iubiti !Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#51 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 18 February 2013 - 02:23 PM

Felicitari, Ellani, toate arata minunat (cosuletele alea imi fac tare cu ochiul),nici nu ma mir ca prietenii au fost incantati.
Sa va iubiti tot asa si de-aci inainte!

#52 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 February 2013 - 05:09 PM

Ce frumos ati sarbatorit, Ellani!
Imi place meniul dar imi place si masa cum ai aranjat-o!
Totul frumos, fin, simplu si cu gust!

ps: ma bucur ca ai ales sa faci si crinklesii si inimioarele.

#53 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 18 February 2013 - 08:14 PM

 dia, la 11 March 2012 - 10:10 PM, a spus:

Arata foarte bine, elegant, platourile tale!

Imi cer scuze ca raspund abia acum,dar nu stiu cum mi-a sarit din vedere mesajul. :) Multumesc frumos pentru apreciere ;)

 Daniella, la 18 February 2013 - 01:24 AM, a spus:

Totul splendid, Ellani! Sa va iubiti mult! si sa mai faci mese festive! Felicitari pentru pregatiri, prezentare, meniu, decoruri ;)


Merci mult,Daniella :) A coincis sa fie intalnirea acum,altfel,sa zicem daca era o saptamana mai devreme sau mai tarziu nu prea s-ar fi 'pupat' cu tematica si n-as mai fi 'umblat' cu inimioarele . :(

 Giorgiana, la 18 February 2013 - 09:32 AM, a spus:

Ellani, jos palaria!!!! Totul arata impecabil! :D


Multumesc frumos, incerc si eu pentru ca asa cum am spus si pe alt topic,am de la cine invata aici pe forum ca-s retete una si una si indrumari la fel. :D

 zerda, la 18 February 2013 - 11:25 AM, a spus:

Foarte frumos totul!! dar cosuletele cu parmezan si rulada de curcan mi-au placut cel mai mult!!
Cum ai facut rulada??


Merci,Zerda ;)
Pentru rulada am avut un ditamai pieptul de curcan(desi cred ca era de strut) pe care l-am marinat peste noapte in punga sigilata cu lapte(tips 'pescuit' tot de pe forumul asta),condimentat cu sare,piper si cuisoare macinate,inclusiv si pe partea cu umplutura. Am pus pe carne un strat subtire de cascaval ,aranjat pastele-penne fierte si mai putin decat 'al dente',presarat parmesan,si am pus si o felie de ardei rosu dupa care iar am mai pus niste paste peste.Apoi am rulat si fixat pe margini cu scobitori dar si legat cu sfoara de bucatarie.Dupa asta,am dat ruloul prin ou batut cu faina si am prajit in putin ulei cat sa-i dea culoarea aurie si sigileze sucurile(tips tot de pe forum).Direct din tigaie l-am transferat intr-un vas de yena,acoperit cu folie si dat la cuptor la 200 C pana am vazut ca-i gata.Seara am mancat-o rece,dar ce-a ramas am incalzit a doua zi si-a mers de minune si cald.Depinde de preferinte.

#54 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 18 February 2013 - 08:40 PM

 moatza, la 18 February 2013 - 11:58 AM, a spus:

Cata harnicie si talent! Bravo, Ellani, sper sa ai sot si prieteni care sa te merite!


Na' ca m-ai facut sa :), Puso :(
La harnicie,mai bine nu zic nimic,pentru ca la cate vad ca faceti cu toate,inclusiv si cantitativ,apoi nici nu-mi vine sa vin cu o farfurie de mancare.De exemplu carnati ,toba,paine sau mai stiu eu ce alte chestii care-mi par foarte complicate n-am facut veci si nici nu cred ca voi face.Iar voi 'produceti', si-nca la hectar.
Dar daca e sa compar cu toate cunostintele mele de-aici,nu mai obisnuieste nimeni sa stea mult in bucatarie.Pentru ce,daca se gasesc multe semi-preparate,de la pizza,chiftele,chifle,paine etc?Dar,fiecare e in drept s-aleaga!
Acum depinde si cum ar trebui sa fie 'meritat'. Eu daca sunt multumiti si nu pleaca flamanzi de la masa,consider ca merita,cel putin din punctul asta de vedere ;) Si nici nu vreau sa-i schimb pe altii,cu atat mai mult pe sot :(


 Piscotel, la 18 February 2013 - 02:16 PM, a spus:

Bravo Ellani, tare frumoase pregatiri .
Se vede ca ai facut totul din inima .
Sa va iubiti mereu si sa fiti iubiti !Imagine postata


:) Merci frumos uneia dintre cele mai tinere bunicute in devenire ;) Sa ninga, dara, cu iubire la toata lumea!

 2ut, la 18 February 2013 - 02:23 PM, a spus:

Felicitari, Ellani, toate arata minunat (cosuletele alea imi fac tare cu ochiul),nici nu ma mir ca prietenii au fost incantati.
Sa va iubiti tot asa si de-aci inainte!


Thanks si sa fie asa la toata lumea,Bia :D Se fac cat ai clipi din ochi,doar aluat filo sa fie,ca-n rest patratele una peste alta,unse cu unt topit,presarat cu parmesan si dat la cuptor in forme de muffins si gata-i toata afacerea.Plus ca se si pot umple cu n-spe variante,dar nu cu mult inainte de servire,ca sa ramana crocante.

 any_annette, la 18 February 2013 - 05:09 PM, a spus:

Ce frumos ati sarbatorit, Ellani!
Imi place meniul dar imi place si masa cum ai aranjat-o!
Totul frumos, fin, simplu si cu gust!

ps: ma bucur ca ai ales sa faci si crinklesii si inimioarele.

Any, ;)
Dupa poza am adaugat si paharele de apa pe masa,dar n-am mai facut alta.Si-am avut noroc c-am dat din intamplare cu o zi inainte peste inelele,pe care le-am vazut acum 'inima',caci next time 'facem' frunza din ele.In rest cu ce-am avut la indemana,pt ca n-am avut timp si nici varietate mare nu se prea gaseste prin satul meu in ceea ce tine de decor tematic.

p.s Inimioare le-am ochit chiar atunci cand le-ai pus pe site ca-s numa' bune pentru astfel de ocazii,nu ca in altele ne suparam daca le-avem pe masa :D Iar crinklesii,stii tu, ciocolata, love is in the air, oameni ciocolatosi,doar curaj mi-a mai trebuit .Plus ca si papilele noastre s-au bucurat nespus!

#55 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 23 February 2013 - 10:07 PM

Ziceam ieri ca pentru azi am pregatit cate ceva ca sa iau in deplasare,cu tot cu platouri,caci saraca mea prietena,cu un copil mic,n-are nici timp prea mult,dar nici platouri,pentru ca nu prea obisnuieste mese mari intinse.
Ca sa nu le insir peste tot,le pun pe toate aici cu mentiunea 'facute acasa la Ellani ' :angryfire:
Pentru ca stiam cu prietena mea ca vin copii care in afara de cremwursti si pizza nu mananca nimic,am facut cremwursti in aluatul de la pariziene

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616494676371.jpg

Apoi am continuat cu 3 torturi aperitiv,mari de data asta :

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616495162768.jpg

Am facut si 3 platouri cu tarta fara blat portionata (thanks, Any :angryfire: ).Cele mai bronzate le-am facut intentionat sa se deosebeasca, pentru ca aveau masline si rosii uscate.Si cum nu sunt toti amatori .....

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616497030158.jpg

2 platouri au fost cu rulada de surimi

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616497522634.jpg

Si pentru ca nu mai aveam platouri ,am trecut la farfurii. :angryfire: 3 cu salata in cosulete

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616498219331.jpg

Am facut si tort cu sufleu de frisca,cum fara ? :headbang:

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616499029036.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616499416562.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616499928528.jpg


Restul a fost din partea casei =))

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1267-13616499725888.jpg


#56 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 February 2013 - 10:45 PM

Felicitari pentru efortul depus pentru prietena ta!! Foarte frumos ti-au iesit!!

vrei sa fii prietena mea?? :angryfire:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#57 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 February 2013 - 11:59 PM

Ellani, frumos tare de tot :angryfire: !
Dar torturile aperitiv mereu ma dau pe spate cand le vad la tine :angryfire: , sunt superbe si-odata si-odata tot trebuie sa incerc si eu!
Am scris si la dulciuri, tortul ti-a iesit pur si simplu minunat, de-as sti si eu sa fac asa ceva. Adevarul e ca nu mi-am dat silinta niciodata, merg mereu pe de-astea mai usoare. E foarte fain, felicitari!
Asa Prietena as vrea sa am si eu :angryfire: !

#58 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 February 2013 - 12:17 AM

 Ellani, la 18 February 2013 - 12:30 AM, a spus:

De data asta am reusit sa fac si meniu,in engleza,sa fie pe intelesul tuturor,pentru ca prea mi-a dat imbold Adriana.

Bravo pentru tot :angryfire:

Tortul cu sufleu de frisca e de revista.

#59 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 February 2013 - 12:49 AM

 any_annette, la 23 February 2013 - 11:59 PM, a spus:


Dar torturile aperitiv mereu ma dau pe spate cand le vad la tine :105: , sunt superbe si-odata si-odata tot trebuie sa incerc si eu!

Asa Prietena as vrea sa am si eu :floare: !


Eu tot vreau sa le fac dar nu stiu cum le tai!! Poate pui o data o deminstratie mica! Adica eu vad in capul meu cum toate incep sa alunece si se imprastie.....Nu ma vad rotzaind o felie de castravete si o muscatura de tort, amandoua o data...
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#60 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 24 February 2013 - 09:17 AM

Cam prea tirziu m am bagat si eu pe topicul acesta!
Ellani...bravos....jos palaria!
Sper ca prietenii va invita si ei la asemenea ospetze!!
:floare:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi