Forum Culinar: Gateau Royal - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gateau Royal tort ciocolatos exceptional

#141 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2012 - 11:21 AM

Vezi postareacerra, la 07 December 2012 - 11:16 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 07 December 2012 - 10:10 AM, a spus:


=)) Asta e chiar buna!


Vezi????????????????? toate astea din cauza tortului postat de tine. Sa vezi ce tortareala o sa inceapa din 17 dec =))

Foxyy,

Io nu am priceput chiar bine cu tortul asta; trebuia cioco alba cu dentelle`le? si ai grsit tu?

Ar trebui ciocolata alba, dar cand am facut prima data tortul am gresit (deh, lucrand in fuga calului) si am pus neagra.

#142 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 07 December 2012 - 11:33 AM

Vezi postareacerra, la 07 December 2012 - 10:01 AM, a spus:

Vezi postareaMicul, la 07 December 2012 - 09:44 AM, a spus:

Cerra, nu-i problema.Ieri am ajuns intamplator pe acolo si am luat revista.Cu ea in mana l-am intrebat pe seful de magazin, unde gasesc chestiile astea.Atunci mi-a aratat si mie, ca de abia din 17.12. se vor gasi.Nicicum nu mi-ar fi dat prin dibla sa ma uit pe laterala paginii.
Dana, daca nu le vei gasi da-mi de veste, poate le gasesc eu.


Macar nu sunt singura =)) cine stie cate duamne au facut ca noi de se mira si aia de la Lidl (sa scrie si ei drept si mare de la pag... la pagina ... intra de atunci. Si in plus iti dai seama ca nu le trece prin capatana dc vrea lumea alea de unde sa stie ei ca vrem ptr tortul asta nu? o sa se gandeasca ca sunt bune si ei o sa le cumpere din curiozitate si o sa le manince cu gem cum scrie colo pe cutie =))




Am avut noroc ca nu era una din zilele male proaste, ca-l mai si luam pe ala de-o ureche ca n-au produsele din revista de prezentare.Ma mai faceam si de cacao.
Si eu m-am distrat de chestia cu gemul.Oricum daca nu puneai tu poza aici, eu cred ca treceam pe langa ele in magazin si nu ma gandeam ca " rulouri crocante " sunt chestiile care trebuie la tortul asta.

#143 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 07 December 2012 - 01:19 PM

Vezi postareaMicul, la 07 December 2012 - 11:33 AM, a spus:




Am avut noroc ca nu era una din zilele male proaste, ca-l mai si luam pe ala de-o ureche ca n-au produsele din revista de prezentare.Ma mai faceam si de cacao.
Si eu m-am distrat de chestia cu gemul.Oricum daca nu puneai tu poza aici, eu cred ca treceam pe langa ele in magazin si nu ma gandeam ca " rulouri crocante " sunt chestiile care trebuie la tortul asta.


Las ca am fost eu intr`una din zilele alea cand ma durea si capul si m`am dus de 2 ori la lidl si m`am enervant instant si............. m`am muiat ca si inghetata cand mi`a aratat duduitza aia cu destu lateralul paginii. Eu nu eram sigura daca de alea sau de altele de aia am intrebat sa fiu sigura. Las ca ne luam si facem Gateau Royal Alex & Foxyy. Nu se face greu deloc dupa cum vad numai ca eu tre sa ma gandesc cum fac sa ajunga la tot poporul ca nu vreau sa fac doua poate ca o sa fac cantitatea dubla nustiu, daca fac dublu si iese mai inalt pot taia altfel feliile sa ajunga ptr toata lumea asa ca la nunta .

#144 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2012 - 01:26 PM

Vezi postareacerra, la 07 December 2012 - 01:19 PM, a spus:

Las ca am fost eu intr`una din zilele alea cand ma durea si capul si m`am dus de 2 ori la lidl si m`am enervant instant si............. m`am muiat ca si inghetata cand mi`a aratat duduitza aia cu destu lateralul paginii. Eu nu eram sigura daca de alea sau de altele de aia am intrebat sa fiu sigura. Las ca ne luam si facem Gateau Royal Alex & Foxyy. Nu se face greu deloc dupa cum vad numai ca eu tre sa ma gandesc cum fac sa ajunga la tot poporul ca nu vreau sa fac doua poate ca o sa fac cantitatea dubla nustiu, daca fac dublu si iese mai inalt pot taia altfel feliile sa ajunga ptr toata lumea asa ca la nunta .

Foloseste o tava laaaaaaarga si fa cantitate dubla.
Sau, il faci dreptunghiular / patratos. Dar iti trebuie tava maricica si din care sa-l poti scoate usor. Exista niste margini ajustabile, pe care le-ai putea folosi. Eu am luat din Germania, dar parca vazusem in Cora (sau alt hypermarket??).

#145 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 07 December 2012 - 01:32 PM

Vezi postareaMicul, la 07 December 2012 - 09:44 AM, a spus:

Dana, daca nu le vei gasi da-mi de veste, poate le gasesc eu.

Iti multumesc, trebuie sa gasesc si aici!

Vezi postareacerra, la 07 December 2012 - 11:16 AM, a spus:

... Sa vezi ce tortareala o sa inceapa din 17 dec =))

...daaa si eu vreau sa-l incerc tortul!
dana

#146 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 07 December 2012 - 01:45 PM

Vezi postareaFoxyy, la 07 December 2012 - 01:26 PM, a spus:


Foloseste o tava laaaaaaarga si fa cantitate dubla.
Sau, il faci dreptunghiular / patratos. Dar iti trebuie tava maricica si din care sa-l poti scoate usor. Exista niste margini ajustabile, pe care le-ai putea folosi. Eu am luat din Germania, dar parca vazusem in Cora (sau alt hypermarket??).


NO, il fac rotund si il pun in inelul detasabil fac de 30cm si inaltimea cat iese.Crema iese prea moale si nu rezista in forma mai inalta? ca daca rezista asa fac. Inelul meu cred ca este de 9cm inaltimea.

#147 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2012 - 01:56 PM

Vezi postareacerra, la 07 December 2012 - 01:45 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 07 December 2012 - 01:26 PM, a spus:


Foloseste o tava laaaaaaarga si fa cantitate dubla.
Sau, il faci dreptunghiular / patratos. Dar iti trebuie tava maricica si din care sa-l poti scoate usor. Exista niste margini ajustabile, pe care le-ai putea folosi. Eu am luat din Germania, dar parca vazusem in Cora (sau alt hypermarket??).


NO, il fac rotund si il pun in inelul detasabil fac de 30cm si inaltimea cat iese.Crema iese prea moale si nu rezista in forma mai inalta? ca daca rezista asa fac. Inelul meu cred ca este de 9cm inaltimea.

Ma gandesc ca iese prea inalt... De asta ziceam sa-l faci mai intins. Crema se mai intareste, dar nu stiu cum reactioneaza la inaltimi mari. Teoretic, rezista.

#148 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 07 December 2012 - 02:05 PM

Vezi postareaFoxyy, la 07 December 2012 - 01:56 PM, a spus:


Ma gandesc ca iese prea inalt... De asta ziceam sa-l faci mai intins. Crema se mai intareste, dar nu stiu cum reactioneaza la inaltimi mari. Teoretic, rezista.


Nu imi dau seama inaltimea la al tau cam cat este de 3 deste ?

#149 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2012 - 02:17 PM

Vezi postareacerra, la 07 December 2012 - 02:05 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 07 December 2012 - 01:56 PM, a spus:


Ma gandesc ca iese prea inalt... De asta ziceam sa-l faci mai intins. Crema se mai intareste, dar nu stiu cum reactioneaza la inaltimi mari. Teoretic, rezista.


Nu imi dau seama inaltimea la al tau cam cat este de 3 deste ?

Cam asa. Uite ca nu mai tin minte exact, dar cam 3-4 degete avea in inaltime.

#150 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 07 December 2012 - 02:23 PM

Vezi postareaFoxyy, la 07 December 2012 - 02:17 PM, a spus:


Cam asa. Uite ca nu mai tin minte exact, dar cam 3-4 degete avea in inaltime.


Ahaaaaaaaaa, ii destul de inalt nustiu dc eu l`am vazut mai nicutz.Ma uit la destele mele si is micutze poi nu cred ca a tale or fi mai mari.

ok multumesc !

#151 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2012 - 02:26 PM

Vezi postareacerra, la 07 December 2012 - 02:23 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 07 December 2012 - 02:17 PM, a spus:


Cam asa. Uite ca nu mai tin minte exact, dar cam 3-4 degete avea in inaltime.


Ahaaaaaaaaa, ii destul de inalt nustiu dc eu l`am vazut mai nicutz.Ma uit la destele mele si is micutze poi nu cred ca a tale or fi mai mari.

ok multumesc !

Depinde mult si de tava folosita. A mea chiar nu mai stiu ce diametru are, parca 28 cm. Dar, daca faci cantitate mare (dubla), foloseste o tava cat mai intinsa, de 32 cm daca ai. Daaaaa, marimea conteaza! =))
Cu placere si spor la pregateli!

#152 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 01 July 2014 - 07:50 AM

Foxy, iti multumesc pentru reteta si explicatii. A fost unul din cele mai bune torturi de ciocolata facut de mine.
N-am avut crepes dentelles ( intre timp am gasit ) si am inlocuit cu cigarettes, dar am sa-l refac si ca la carte.
Multumesc mult.

#153 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 July 2014 - 07:57 AM

Vezi postareaMicul, la 01 July 2014 - 07:50 AM, a spus:

Foxy, iti multumesc pentru reteta si explicatii. A fost unul din cele mai bune torturi de ciocolata facut de mine.
N-am avut crepes dentelles ( intre timp am gasit ) si am inlocuit cu cigarettes, dar am sa-l refac si ca la carte.
Multumesc mult.

Cu mare placere! :violent6:

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi