Forum Culinar: Discutie despre tigai - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Discutie despre tigai dry cooker, captusite cu ceramica, doubletta....

#41 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 14 August 2012 - 09:21 PM

Azi mi`am cumparat o kucta :floare: am vazut`o era la jumatate de pret din cel afisat si mi`a placut sistemul de inchdere si forma ei si gata pus la cos.

Daca aveti careva model de asta poate ca imi ziceti daca sunteti multumiti/te de ea. Cea veche a mea ma enerva la culme bagatul capacului in interior. Acum no... am doua

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-1316-13449720297174.jpg

#42 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 August 2012 - 09:28 PM

cerra, tu cobesti ! :floare:

ieri, cand am facut ca bunica-mea un bors in juma de zi (eu din pricina de carne de vitel) mama-i dadea ca ar trebui sa-mi cumpar o "kukta".
io cand aud de oala de asta sub presiune, o am in imagine pe bunica-mea de pe mama cu o furculita in mama ridicand bumbul ala de la oala si tot aburul ala care iesea si ma trec asa fiori pe sira spinarii si mai bine nu...

de curiozitate cat a costat?

#43 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 14 August 2012 - 09:45 PM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 14 August 2012 - 09:28 PM, a spus:

cerra, tu cobesti ! :floare:



de curiozitate cat a costat?


Poi fuji repede la kaufland si cumpara una. Mai ce sa zic.... la pretul normal era 260 ron si la ieftineala la raft scria 129,99 si la casa pe bon cand a scanat d`soara am platit 109,99 ron. Am intrebat sigur asta`i pretul? a zis asta am scanat da asta e pretul.

Eu zic ca nu este scumpa ptr ca are fund triplu, inox are 6 l si merge si la plita cu inductie nu 8 cat scrie pe cutie ca am masurat`o eu acasa.Cred ca sa tiparit gresit cutiile ptr ca sunt mai multe modele dupa cum vad in instructiuni. Mai are si un capac normal de sticla.Are un sistem simplu de inchidere : se fixeaza si se invarte chestia aia neagra de deasupra.

Inca nu am gatit in ea ptr ca am mancare dar spre sf saptamanii sigur pun un manzat in ea.

Depresurizarea nu este obligatorie sa o faci manual sa ridici de buson . Lasi 20 de min si poti deschide kucta linistita, sau faci pe smechera ca si mine : o las putin dupa ce am inchis focul apoi o pun in chiuveta si las sa curga apa rece pe ea , apoi o deschis si gata.:floare:)

#44 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 15 August 2012 - 12:32 PM

Vezi postareacerra, la 14 August 2012 - 09:21 PM, a spus:

Azi mi`am cumparat o kucta :floare: am vazut`o era la jumatate de pret din cel afisat si mi`a placut sistemul de inchdere si forma ei si gata pus la cos.

Daca aveti careva model de asta poate ca imi ziceti daca sunteti multumiti/te de ea. Cea veche a mea ma enerva la culme bagatul capacului in interior. Acum no... am doua


Asta este sistemul clasic de la SEB, firma care a lansat prima oala de fiert sub presiune pe piata, în 1953. Deci sistem ultra-fiabil.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#45 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 15 August 2012 - 10:01 PM

Vezi postareaAlexandru, la 15 August 2012 - 12:32 PM, a spus:



Asta este sistemul clasic de la SEB, firma care a lansat prima oala de fiert sub presiune pe piata, în 1953. Deci sistem ultra-fiabil.


Multumesc frumos ptr raspuns!

Pe o parte m`am bucurat ca am cumparat`o asa ieftin, iar pe alta parte caut explicatii. Nustiu sigur daca asta este o explicatie buna greseala ambalajului? pe ambalaj scrie ca are 8 l dar am masurat`o are 6l. Sa nu razi de mine dar am zis din doua una : ori nu sunt bune, ori greseala scrisului dupa ambalaj.Asa este si grea si pare solida dar.... sti cum e chiar foarte ieftina.

#46 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 16 August 2012 - 12:25 PM

Vezi postareacerra, la 15 August 2012 - 10:01 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 15 August 2012 - 12:32 PM, a spus:



Asta este sistemul clasic de la SEB, firma care a lansat prima oala de fiert sub presiune pe piata, în 1953. Deci sistem ultra-fiabil.


Multumesc frumos ptr raspuns!

Pe o parte m`am bucurat ca am cumparat`o asa ieftin, iar pe alta parte caut explicatii. Nustiu sigur daca asta este o explicatie buna greseala ambalajului? pe ambalaj scrie ca are 8 l dar am masurat`o are 6l. Sa nu razi de mine dar am zis din doua una : ori nu sunt bune, ori greseala scrisului dupa ambalaj.Asa este si grea si pare solida dar.... sti cum e chiar foarte ieftina.


Probabil au facut o eroare cu ambalajul. 6 litri i-ai masurat cu oala plina pîna la buza?
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#47 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 16 August 2012 - 01:35 PM

Vezi postareaAlexandru, la 16 August 2012 - 12:25 PM, a spus:


Probabil au facut o eroare cu ambalajul. 6 litri i-ai masurat cu oala plina pîna la buza?


Da, pina`n buza dar este normal ca la oricare oala sub presiune nu poti folosii lichidul pina`n buza. Asta vad ca nu are pe interior masura cu MAX la treisferturi din oala dar nu are nici a mea cea veche semn si ma orientam dupa niturile din interior de la toarta ca erau fix la treisfert din capacitatea oalei asa o sa fac si cu asta. Am stiut din start de cum am scos oala in kaufland din ambalaj ca nu are cum sa aibe 8l.

#48 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 16 August 2012 - 01:56 PM

ai luat-o din K, nu? zic asta ca aveau si la noi reduceri la oale/tigai, da' kukte nu mai erau. mi-am luat si eu o tigaie captusita cu ceramica, 40lei redusa de la 80, diametru 23cm, prazulie. sa vad ce-o fi de capul ei. tot peterhoff e marca. as vrea s-o tin ptr clatite, aluaturi dulci...merge?
sa ne fie de folos, Cerra! :)

#49 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 16 August 2012 - 10:04 PM

Vezi postareamoatza, la 16 August 2012 - 01:56 PM, a spus:

ai luat-o din K, nu? zic asta ca aveau si la noi reduceri la oale/tigai, da' kukte nu mai erau. mi-am luat si eu o tigaie captusita cu ceramica, 40lei redusa de la 80, diametru 23cm, prazulie. sa vad ce-o fi de capul ei. tot peterhoff e marca. as vrea s-o tin ptr clatite, aluaturi dulci...merge?
sa ne fie de folos, Cerra! :lol:


Am vazut si eu tigaia prazulie dar am sa`mi pun si`n cap tigai desi..... mi`am propus ca atunci cand ma lasa tefalul meu iau alta cu interior spiot cu ceramica. La noi mai erau kucte si azi.

poi merge dc nu ar merge? eu ptr clatite am una de la tefal speciala ptr clatire cu margina foarte joasa dar daca nu aveam, sau pina nu am avut am prajit clatitele in care am avut atunci.

Sa imi zici daca este buna tigaia.

Sa ne fie de folos!

#50 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 March 2013 - 08:17 PM

Sterg praful un pic pe topicul asta.
Am fost azi si m-am uitat dupa o tigaie. Am gasit-o pe cea din imagine, din fonta, emailata, marca Vitesse. Costa 110 lei.
Stie cineva ceva despre tigaile astea. Adica daca prajesc un ou mi se prinde?
In cea de la delimano mie mi se prine oul...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2013/post-115-13632853853177.jpeg


#51 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 March 2013 - 09:26 PM

Eu cred ca la fiecare vas tre' sa-i prinzi punctul de încingere, pentru a nu lipi.
Te referi sa-l prajesti fara pic de ulei? Deci fara sigur se prinde.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#52 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,015
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 14 March 2013 - 09:38 PM

eu am tigaie de aluminiu turnat (de la starfrit) şi pot prăji ouă (şi alte chestii) fără ulei şi fără să se prindă. poză de pe net.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1215-13632897550763.jpeg

#53 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 March 2013 - 09:43 PM

Cu ulei, Maya.
Mie la asta de la delimano cu ulei in ea si tot mi se prinde oul.
Mentionez ca am plita vitro-ceramica.

#54 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 March 2013 - 09:47 PM

Vezi postareaDexter, la 14 March 2013 - 09:38 PM, a spus:

eu am tigaie de aluminiu turnat (de la starfrit) şi pot prăji ouă (şi alte chestii) fără ulei şi fără să se prindă. poză de pe net.

Atasament tigaie (Small).jpeg


Da asta are un coating ceva, nu? E teflon sau altceva?
Eu mai am doua tigai mari si doua olite teflonate. Mi-e mila sa le arunc, dar în curînd...
Azi mi-am luat o oala pitica (1 L) din vitroceramica, Pyroflam/France. Sînt curioasa cum se comporta. Am luat-o ca înlocuitor a olitelor teflonate de la Berndes, care le am de peste 10 ani, si daca vi le arat o sa credeti ca sînt noi! Cu toate astea o sa ma desparte de ele.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#55 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,015
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 14 March 2013 - 10:03 PM

şi eu o am de un milion de ani şi tare drag mi-e de ea, pun ouăle in farfurie doae cu o mişcare din poigne :) ... cred că are ceva coating da nu ştiu de care.

#56 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 March 2013 - 10:16 PM

Maya, da care-i faza cu teflonul de vrei sa renunti la ele?
Edit: am vazut ca au aparut tigai din aluminiu turnat cu invelis din marmura....

#57 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 March 2013 - 10:26 PM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 14 March 2013 - 10:16 PM, a spus:

Maya, da care-i faza cu teflonul de vrei sa renunti la ele?

Cu toate ca se spune, ca teflonul emana treburi nasoale doar dupa anumite temperaturi ridicate si daca nu mai e ok/intreg coatingul, adica are zgîrieturi, ciobituri, etc... totusi eu cred ca nu e sanatos. De fapt, asta stiu demult, si tot vreau sa renunt, dar cum spuneam, ma despart greu de ele ca mi-s dragi. Mai ales olicicile de la Berndes. Sînt mai comode, ca poti praji fara lipituri fara sa ai grija de temperatura/tigaie încinsa, etc... Totusi m-am obisnuit bine cu vasele emailate, asa ca încep sa ma gindesc la o despartire de ramasitele teflonate :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#58 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 March 2013 - 10:32 PM

Iulia, eu m-am impacat asa de bine cu aia prazulie cu care ma laudam, incat mi-am mai luat una mai mare ptr prajeli uzuale. Deci da-i timp sa te convinga noii tigai, foloseste-o sanatoasa!

#59 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 March 2013 - 09:53 AM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 14 March 2013 - 08:17 PM, a spus:

Sterg praful un pic pe topicul asta.
Am fost azi si m-am uitat dupa o tigaie. Am gasit-o pe cea din imagine, din fonta, emailata, marca Vitesse. Costa 110 lei.
Stie cineva ceva despre tigaile astea. Adica daca prajesc un ou mi se prinde?
In cea de la delimano mie mi se prine oul...

Am luat acum vreo luna o tigaie de la Lidl, a costat 60 sau 70 de lei. Are diametrul de 28 cm, deci e maaaaaare. Iote si-o poza, de pe net.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-46-1363333851785.jpg

Am facut in ea si cartofi pai, cu doar cateva picaturi de ulei, dar si ochiuri si omlete - fara pic de ulei. Nu am avut nici o problema! ;) Cu clatite inca n-am incercat, dar probabil zilele astea o sa fac si proba clatitelor.... ;)
In capac, asa cum se vede si-n poza, poti pune lichide (apa, vin) care se scurg usurel in tigaie. Inca nu am pus, dar, candva, probabil ca o sa fac si asta.

#60 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 17 March 2013 - 12:30 AM

Am folosit astazi pentru prima data tigaia de dry-cooker, cea cu ceramica. Mai folosisem acum vre-o saptamana o cratita pe care o am de la ei, m-a incantat faptul ca nu s-a lipit mancarea.
Ei bine, sunt fff multumita. Drept e ca a iesit carnea un pic uscata, dar e vina mea, pentru ca am pus feliile de muschiulet odata cu cartofii. Cartofii i-am taiat (rotunzi) subtiri, si am pus cam o lingurita de ulei. Nu s-a prins nimic, cartofii s-au aurit frumos, si inainte de a lua de pe foc , am pus si cateva fire de sparanghel, care s-au facut perfect, doar un pic inmuiat :rolleyes:

Nu ies cartofii ca cei prajiti in ulei, insa ies ff gustosi. Mai faceam eu pe vremuri, ii fierbeam intregi, dupa care ii taiam mai grosier, stropeam cu putin ulei si bagam la cuptor. Gustul este acelasi.

Totul facut rapid, gustos, fara fum prin casa - va recomand din suflet tigaia :sad3:
A cat is a friend fur-ever !

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi