Forum Culinar: KITCHENAID - Forum Culinar

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

KITCHENAID

#281 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 29 April 2013 - 10:18 PM

Felicitari si spor la jucat cu el :)

#282 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 May 2013 - 04:44 PM

Vezi postareaela, la 26 April 2013 - 09:49 PM, a spus:

Sunt asa de fericita :bounce: ! In sfarsit mi-am comandat si eu mult visatul kitchenaid. Ajunge saptamana viitoare, sper eu pe luni sau marti, asa ca de Paste framant cu el cozonacii si pasca :) Abia astept sa-l primesc!


Ela, ma bucur enorm de mult!!!
Intre timp cred ca a si ajuns, asa-i?

#283 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 11 May 2013 - 04:40 PM

A ajuns si l-am pus si la treaba, el a framantat anul asta pentru cozonaci, pasca si paine (n-am mai facut-o la masina de paine).
Totusi vreau sa va intreb, reteta de cozonac era cu 1100g faina si mi s-a parut ca nu merge, am luat o parte si am framantat la mana, ca mi-era sa nu-l stric de la prima folosire. Asa e si la voi, merge mai greu? La cantitati mai mici n-am avut probleme. Am facut si cu aproape 800 g faina si a fost ok.

Imagine atasata: monthly_05_2013/post-1290-13682830731626.jpg

#284 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 May 2013 - 05:00 PM

Vezi postareaela, la 11 May 2013 - 04:40 PM, a spus:

A ajuns si l-am pus si la treaba, el a framantat anul asta pentru cozonaci, pasca si paine (n-am mai facut-o la masina de paine).
Totusi vreau sa va intreb, reteta de cozonac era cu 1100g faina si mi s-a parut ca nu merge, am luat o parte si am framantat la mana, ca mi-era sa nu-l stric de la prima folosire. Asa e si la voi, merge mai greu? La cantitati mai mici n-am avut probleme. Am facut si cu aproape 800 g faina si a fost ok.

Da, e mai greu...daca e sa fac din jumatate de kg de faina, il las pe el sa faca toata treaba..insa la 1 kg de faina, il las sa amestece prima parte, dupa care il ajut cu incorporatul de unt topit...si-l mai las pe el sa bata cam 10 minute (ung cu unt topit carligul, ca sa nu se ridice coca in sus pe el)
Si eu il am tot pe cel ca al tau..cred ca cel mai mare nu are problema asta :violent1:
A cat is a friend fur-ever !

#285 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 11 May 2013 - 05:35 PM

Multumesc Uma, cred ca am mai citit pe undeva ca ziceai tu ca-l ajuti la framantat. Mai mare nu am vrut, ca rar framant 1kg de faina (nici modelul nu imi place la cel professional), noi suntem doi asa ca facem cantitati mici.

#286 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 12 May 2013 - 09:33 PM

Sa-l folosesti sanatoasa si cu placere, Ela!
Eu una ma declar foarte multumita de el,chiar daca n-am folosit niciodata pana acum dispozitivul pentru suc,iar razatorille doar la chestii care nu lasa culoare.La morcov,spre exemplu, dupa prima oara cand a lasat urma rosie pe plastic,folosesc alta masinarie.
Eu ma gandeam inainte ca asta ar fi prea mult pentru noi 2,dar de fapt ,il folosesc foarte des.Iar daca-i de facut o crema sau batut albuse,nu se compara cu ce aveam eu.
La aluaturi ,iarasi,il las pe el,chiar daca trebuie sa-l ajut cu o paleta ca sa-i dau toate ingredientele spre mijloc si chiar daca nu simt cum e aluatul la mana,dar ma obisnuiesc din ce in ce mai mult.Si e unica masinarie pe care o spal cu drag manual,la sfatul Mayei. :)
La cantitati insa....eu daca fac cozonac din 1 kg de faina, injumatatesc portia si pun ingredientele de 2 ori,altfel trebuie sa-l termin eu.

P.S Uma,multumesc si eu de pont,cu untul pe carlig.Voi incerca data viitoare sa vad diferenta.

#287 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 May 2013 - 11:06 PM

Eu n-am facut niciodata mai mult de 800 g faina plus restul ingredientelor ce vin în aluat. Sincera sa fiu nici nu-mi mai amintesc ce spun instructiunile despre cantitati, dar eu credeam ca nu e voie mai mult de 1200 g aluat. Deci maxim 1200 g toate ingredientele împreuna, dar cine stie ce am eu prin amintiri :) Sa vad daca mai gasesc cartea...
Iar la cozonaci din 1100 g faina mai vin multe alte ingrediente pe lînga.. oua, unt, lapte, zahar.... etc, deci se ajung poate la 2 kg ingrediente, ceea ce sigur e prea mult.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#288 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 May 2013 - 11:56 PM

Eu pun 1 kg de faina, dar nu-l framant aluatul, in sensul ca las sa se amestece toate ingrdientele (la cozonac de exemplu) si apoi il scot si-l framant cu mana, il iau la izghit :) , etc

#289 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 13 May 2013 - 09:21 AM

Ela, sa-l folosesti sanatoasa, e tare fain. Toate-l aveti pe rosu? (in afara de Laponica).

#290 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 13 May 2013 - 06:25 PM

Daca nu ma-nseala memoria,parca si Ioana il avea altul,adica maro.

#291 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 14 May 2013 - 12:40 PM

Vezi postarea2ut, la 13 May 2013 - 09:21 AM, a spus:

Ela, sa-l folosesti sanatoasa, e tare fain. Toate-l aveti pe rosu? (in afara de Laponica).


Eu am crem si Carmen L la fel Imagine postata

Ela sa-l folosesti cu placere!
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#292 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 14 May 2013 - 12:46 PM

Vezi postareaalpha, la 14 May 2013 - 12:40 PM, a spus:

Vezi postarea2ut, la 13 May 2013 - 09:21 AM, a spus:

Ela, sa-l folosesti sanatoasa, e tare fain. Toate-l aveti pe rosu? (in afara de Laponica).


Eu am crem si Carmen L la fel Imagine postata

Ela sa-l folosesti cu placere!


Pe-al tau cred ca nu l-am vazut in poze :)

#293 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 14 May 2013 - 12:53 PM

Cred ca nici nu este in poze aici. L-am luat pe vremea culinarului celalalt Imagine postata Cu-atata drag vorbea Maya de al ei ca n-am avut pace pana nu mi l-am cumparat. As fi vrut rosu sau negru, dar trebuia sa mai astept vreo doua saptamani...n-am mai rezistat Imagine postata Am zis sa trimita repede ce este in depozit
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#294 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 14 May 2013 - 12:56 PM

Vezi postareaalpha, la 14 May 2013 - 12:53 PM, a spus:

Cred ca nici nu este in poze aici. L-am luat pe vremea culinarului celalalt Imagine postata Cu-atata drag vorbea Maya de al ei ca n-am avut pace pana nu mi l-am cumparat. As fi vrut rosu sau negru, dar trebuia sa mai astept vreo doua saptamani...n-am mai rezistat Imagine postata Am zis sa trimita repede ce este in depozit


Si pe mine ma tenteaza rau de tot, dar sincer, nu cred ca-l folosesc atata cat sa merite investitia (din pacate).

#295 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 14 May 2013 - 04:32 PM

[/quote]

Eu am crem si Carmen L la fel Imagine postata

Ela sa-l folosesti cu placere!
[/quote]

Mi-am auzit numele si am venit fuguta :toothy9; astfel am vazut ca pierdeam niste bucurii mari pe aici.
Asa e Alpha noi avem KA crem :lol:
Ellani si ela, sa-l stapaniti cu multa placere KA, bravo sotilor pentru cadouri.
Imagine postata

#296 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 May 2013 - 04:58 PM

Si eu mi-am auzit numele :toothy9;, deci da, al meu e negru si, desi imi place asta rosu de belea, tot pe negru l-as alege! Dar ce o sa ma fac, pentru ca Lacanche-ul o sa fie rosu...

Sa le folositi cu mare placere, fetelor!
Sfat binevoitor: nu suprasolicitati cu framantatul, KA nu este facut pentru framantat aluaturi grele si, daca o faceti, faceti-o in cantitati mici! Am vazut pe un forum de paine si copt, in general, i s-a dus KA-ul uneia din cauza de framantat la greu cu el si cantitati mari. Pentru ca motorul are niste "rulmenti" facuti din material plastic rezistent si nu metal, s-au tocit dintii la rotita aia si dus a fost. Chiar salvasem poza pentru voi, dar nu o mai gasesc.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#297 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 May 2013 - 06:10 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 May 2013 - 04:58 PM, a spus:

Dar ce o sa ma fac, pentru ca Lacanche-ul o sa fie rosu...



Lori, asta e un vis care se realizeaza, asa-i :scratch:? Bravo, stiu cat erai de inebunita (si esti) dupa el, abia astept pozele cand o sa fie la casa ta!

#298 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 May 2013 - 09:13 PM

:scratch: :pupic: :love7: Asa sa fie cum spui tu, Any!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#299 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 16 May 2013 - 11:38 AM

Ela, Ellani, sa stapaniti cu folos KA-ul ca tare bun la casa omului e.

Eu nu-l am maro :headbang: , e argintiu , in schimb rosu ca asa l-am primit e blenderul :headbang: .

Mi-ar place sa-mi iau si eu acesoriile pt tocat carne si paste.Si mai era (Maya avea) cel pt scos samburii de la struguri.

De framantat eu framant cozonacul dintr-un kg de faina,dar normal ca merge pe viteza max 2.Anul asta ca ma grabeam si aveam de facut din 2 kg, am facut de mana si tare mi-as fi dorit in momentul ala unul profi ca nu ma mai ajuta absolut de loc mainile :)

Dar in rest sunt tare multumita de el.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#300 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 May 2013 - 12:01 PM

Si eu as vrea accesoriul care separa samburii si pielita, ala care-i bun la facut suc de rosii si nu numai.

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi