Forum Culinar: KITCHENAID - Forum Culinar

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

KITCHENAID

#301 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 May 2013 - 02:10 PM

Fete, eu ma tot gandesc sa il iau pe ala de tocat carne, ca de multe ori primesc de vita, ori pentru tocat peste, sa fac chiftele. Cumnatul meu, care il are si el, mi-a zis sa nu il iau pe ala de la KA, de plastic si ca ar fi un altul, de metal, de la o alta firma compatibila. Acuma...nush, voi aveti accesoriul de tocat carne? Ce puteti spune despre el?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#302 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 16 May 2013 - 10:13 PM

Mersi,fetele!


Lori,eu il am,primit ca set cu KA,il folosesc uneori,dar ma gandesc sa cumpar si o masina separata de tocat carnea(cand nu se va mai descurca cea pe care o am si care are deja ceva vechime la activ).Parerea mea e ca daca ai de tocat doar peste sau carne moale in cantitati mici,se descurca.La carne cu vitze prin ea si la cantitati mari (2-3 kg si mai mult) eu personal prefer sa folosesc masina de tocat.
N-am auzit de aia de metal de care zici tu,dar daca se potriveste cu KA ,eu as opta pentru ea.

#303 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 May 2013 - 10:20 PM

Vezi postareaEllani, la 16 May 2013 - 10:13 PM, a spus:

Mersi,fetele!


Lori,eu il am,primit ca set cu KA,il folosesc uneori,dar ma gandesc sa cumpar si o masina separata de tocat carnea(cand nu se va mai descurca cea pe care o am si care are deja ceva vechime la activ).Parerea mea e ca daca ai de tocat doar peste sau carne moale in cantitati mici,se descurca.La carne cu vitze prin ea si la cantitati mari (2-3 kg si mai mult) eu personal prefer sa folosesc masina de tocat.
N-am auzit de aia de metal de care zici tu,dar daca se potriveste cu KA ,eu as opta pentru ea.


Mai fetelor, eu sper sa nu ajungem la aia de pe vremuri cu manivela, aia care se fixa pe blatul mesei :thumleft: !
Iaca era buna, si-a facut treaba ani buni, in plus a mamei era rosie, deci se asorteaza de minune cu KA-ul! Lori glumesc, of course!

Acum serios, eu nu am masina de carne ca la cata carne tocata mancam noi n-are sens. Si nici cu robotul Termomix n-o toc, pentru ca nu ar toca-o ca o masina de carne.
Cand am nevoie merg si iau de la macelar, imi aleg acolo ce bucata vreau si gata.
De-a gata nu iau niciodata, mai ales in ultima perioada.
Tot au aratat pe la tv, de exemplu pe eticheta scria ca e carne tocata de vita, in schimb la analize s-a dovedit ca avea si de porc si de cal in compozitie. Dar chestiile astea se intampla rar, iar cand se intampla de obicei in marile lanturi de magazine.

Ia ce frumaosa-i, nu vi-e dor de ea :notworthy: ?

Imagine atasata: monthly_05_2013/post-13-13687363977265.jpg

#304 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 16 May 2013 - 10:37 PM

Vezi postareaany_annette, la 16 May 2013 - 10:20 PM, a spus:


Mai fetelor, eu sper sa nu ajungem la aia de pe vremuri cu manivela, aia care se fixa pe blatul mesei :thumleft: !
Iaca era buna, si-a facut treaba ani buni, in plus a mamei era rosie, deci se asorteaza de minune cu KA-ul! Lori glumesc, of course!

Sa stii ca da! Mama mea asa si o foloseste si nici nu concepe altele,dar la ea si un robot de bucatarie cadonat sta de ani de zile aproape nou.


Acum serios, eu nu am masina de carne ca la cata carne tocata mancam noi n-are sens.

Eu o folosesc destul de des,deci musai sa am,si-nca una buna.

Cand am nevoie merg si iau de la macelar, imi aleg acolo ce bucata vreau si gata.
De-a gata nu iau niciodata, mai ales in ultima perioada.

Cred c-am mai zis,aici nu am vazut pe nicaieri s-o toace,de fapt nici macelarii nu sunt,cel putin in regiunea mea.Gata tocata nu iau nici eu,dar eu nu iau mai mult din considerenebtele ca stiu ca baga resturile bucatite acolo.Eu prefer sa vad bucata de carne mai intai.


#305 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 May 2013 - 11:23 PM

De la Jupiter, pentru 90-100 euro, exista masina de tocat carne de metal si potriveste la KA.
Asa arata :

Imagine postata

Eu o am pe cea din plastic, dar nu stiu de ce fugiti de ea. Eu de exemplu fug de plastic ca nu-mi place plasticul, la fel ca teflonul (am eu fixurile mele)... dar masinuta asta e foarte buna calitativ. E un plastic bun, tare, iar spirala, cutitul sitele, sint din metal. Deci e foarte stabila. Eu o am de ani de zile, deja încep sa uit de cînd am KA-ul, si toate sînt întregi, impecabile si frumoase, daca vreti vi le pozez. Cutitul taie la fel ca la început, am doua site fina si groaba... pentru uz casnic e perfecta. Nu am macinat niciodata 3 kg, dar fac pariu ca merge fara probleme. In curînd macin eu un kil de carne amestecata, vita, porc... sa vad cît ia, la cronometru. Ca de macinat am mai macinat o kila, dar n-am bagat de seama ce si cum :thumleft:

La fel si chestia aia cu cioc ce separa semintele si coaja rosiilor, fructelor - mure, struguri, zmeura..., o folosesc foarte des, si e super. Motorul e bun, duce galeti de suc de rosii. La Petunela a mers KA-ul la o galeata mare de rosii, creca 15 kile, fara nici cel mai mic sughit :thumleft:

Aluat, am facut azi din o kila de faina + restul ingredientelor. A mers excelent, deci l-a dus bine, fara probleme, n-a sughitat. Thanks Uma, ca datorita ei cu tipsul ala cu uns cîrligul nici nu s-a urcat aluatul pe tavan :notworthy:
Am chiar si un mini video si poze facute cu telefonul, dar nu va speriati, ca nu vi le arat :notworthy:

Deci eu ma împac bine cu robotul asta, si aproape ca sînt convinsa ca nimeni nu-l foloseste mai des ca mine, mai ales de cind cu alergiile Denisei si fac toate aluaturile in casa.

La mine e folosit ca un sclav, si nimic nu zice. Luceste si e frumos!


Setul ala de razatori si feliator, e la fel de misto. Am dat un lighean de varza (si inca varza de aia beton de deasa si grea!) prin feliator. Taie brici si acum dupa atîtia ani. Cool! E practic daca aveti multe de tocat, taiat/feliat, maruntit. Asa pentru un morcov nu se renteaza, desi se curata usor.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#306 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 May 2013 - 11:34 PM

Ma duc sa citesc din urma sa vad tipsul de care zici tu si Uma pentru carlig.
Si eu il folosesc des dragul de el :thumleft: , dar mai mult ca tine Maya, nimenea :notworthy:!

edit - gata, am citit, da' citisem si ieri, of, is dusa :notworthy: !

#307 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 May 2013 - 11:39 PM

Vezi postareaany_annette, la 16 May 2013 - 11:34 PM, a spus:

Ma duc sa citesc din urma sa vad tipsul de care zici tu si Uma pentru carlig.
Si eu il folosesc des dragul de el :love7: , dar mai mult ca tine Maya, nimenea :)!

edit - gata, am citit, da' citisem si ieri, of, is dusa :lol: !


Haidi ma... amu nu fa misto di mini bre! :lol:
Da, ca mini niminia! Dar serios, al meu trage la greu. Cîndva îl numeam Lover, însa sarmanul, e mai mult sclav. Dar el stie ca-l iubesc, si-l curat imediat dupa folosire cu servete moi, umede, apoi îl sterg uscat, tot moale, asa cum îi place :D Respect si eu cît pot, iar el luceste de fericire! :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#308 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 May 2013 - 11:44 PM

Vezi postareaMaya, la 16 May 2013 - 11:39 PM, a spus:


Haidi ma... amu nu fa misto di mini bre! :lol:
Da, ca mini niminia! Dar serios, al meu trage la greu. Cîndva îl numeam Lover, însa sarmanul, e mai mult sclav. Dar el stie ca-l iubesc, si-l curat imediat dupa folosire cu servete moi, umede, apoi îl sterg uscat, tot moale, asa cum îi place :lol: Respect si eu cît pot, iar el luceste de fericire! :)


Nu vai, cum sa fac misto! Chiar cred ca-l folosesti foarte mult, plus ca ai o gramada de accesorii!
Si eu il curat si-l sterg de fiecare data si inca-l privesc cu drag ca-n prima zi :love7: .

#309 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 16 May 2013 - 11:48 PM

eu am masina de tocat carne extra, da nu-mi place,plus ca-i inca o cutie care ma incurca in camara.In Thermomix nu se toaca carnea cum trebuie,mai mult o face pasta.

Eu foloseam(ca acus nema timp) la greu KA-ul pt framantat.De cand il am cozonacii numai in el ii fac, plus saratelele soatei .Multi poa ma cred puturoasa ca nu mai framant nimic de mana,da eu-s fericita ca il am si ma ajuta.
EU la accesorii deci ce nu e nevoie de priza le-as lua de prin state daca e sa gasesc ceva oferte ok.
Asa ca daca aveti ceva site-uri va rog sa postati aici.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#310 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 May 2013 - 11:51 PM

Vezi postareaany_annette, la 16 May 2013 - 11:44 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 16 May 2013 - 11:39 PM, a spus:


Haidi ma... amu nu fa misto di mini bre! :lol:
Da, ca mini niminia! Dar serios, al meu trage la greu. Cîndva îl numeam Lover, însa sarmanul, e mai mult sclav. Dar el stie ca-l iubesc, si-l curat imediat dupa folosire cu servete moi, umede, apoi îl sterg uscat, tot moale, asa cum îi place :) Respect si eu cît pot, iar el luceste de fericire! :D


Nu vai, cum sa fac misto! Chiar cred ca-l folosesti foarte mult, plus ca ai o gramada de accesorii!
Si eu il curat si-l sterg de fiecare data si inca-l privesc cu drag ca-n prima zi :love7: .

Vaaaai, am mintit!
Deci ceva am stricat la el. Si anume, tzumpurushul ala care fixeaza accesoriile!
Asta:

Imagine postata

I-am crapat capul negru. Am vrut sa-mi comand altul, dar Dan the Builder a vrut sa-si lase si el amprenta pe sclavul meu iubit, si mi-a construit mintenash un fluturash :lol:
Adica a pus pe surubul original, cap de surub care se numeste fluturas. L-a facut personal în beci. Acolo are el laboratorul personal cu menghina, taietoare si alea-alea :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#311 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 May 2013 - 11:54 PM

Vezi postareaMaya, la 16 May 2013 - 11:51 PM, a spus:

Vaaaai, am mintit!
Deci ceva am stricat la el. Si anume, tzumpurushul ala care fixeaza accesoriile!
Asta:
I-am crapat capul negru. Am vrut sa-mi comand altul, dar Dan the Builder a vrut sa-si lase si el amprenta pe sclavul meu iubit, si mi-a construit mintenash un fluturash :love7:
Adica a pus pe surubul original, cap de surub care se numeste fluturas. L-a facut personal în beci. Acolo are el laboratorul personal cu menghina, taietoare si alea-alea :lol:


Adica sa-nteleg ca toata lumea il iubeste pe KA si vrea sa-i fie bine :lol:! Bravo!

#312 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 May 2013 - 11:55 PM

Vezi postareaIoana, la 16 May 2013 - 11:48 PM, a spus:

eu am masina de tocat carne extra, da nu-mi place,plus ca-i inca o cutie care ma incurca in camara.In Thermomix nu se toaca carnea cum trebuie,mai mult o face pasta.

Eu foloseam(ca acus nema timp) la greu KA-ul pt framantat.De cand il am cozonacii numai in el ii fac, plus saratelele soatei .Multi poa ma cred puturoasa ca nu mai framant nimic de mana,da eu-s fericita ca il am si ma ajuta.
EU la accesorii deci ce nu e nevoie de priza le-as lua de prin state daca e sa gasesc ceva oferte ok.
Asa ca daca aveti ceva site-uri va rog sa postati aici.


Dar ce are asta cu a fi puturoasa? E timp cîstigat! De exemplu cît îmi framînta el aluatul de cozonac, eu mîngîi baietii, sau ma cert cu fiica-mea, sau ma întind pe sezlong si citesc, ma dau d'a dura cu Ahmed... sau scriu pe FB :love7:

Eu recunosc, raaar framint cu mîna :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#313 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 May 2013 - 11:57 PM

Vezi postareaany_annette, la 16 May 2013 - 11:54 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 16 May 2013 - 11:51 PM, a spus:

Vaaaai, am mintit!
Deci ceva am stricat la el. Si anume, tzumpurushul ala care fixeaza accesoriile!
Asta:
I-am crapat capul negru. Am vrut sa-mi comand altul, dar Dan the Builder a vrut sa-si lase si el amprenta pe sclavul meu iubit, si mi-a construit mintenash un fluturash :love7:
Adica a pus pe surubul original, cap de surub care se numeste fluturas. L-a facut personal în beci. Acolo are el laboratorul personal cu menghina, taietoare si alea-alea :)


Adica sa-nteleg ca toata lumea il iubeste pe KA si vrea sa-i fie bine :lol:! Bravo!

Cred ca în toti anii de folosire, si-a facut si refacut banii. Daca da coltul, ma bucur ca un motor nici macar nu e scump... asa ca po' sa-l las mostenire :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#314 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 17 May 2013 - 12:14 AM

Vezi postareaMaya, la 16 May 2013 - 11:55 PM, a spus:

[
Dar ce are asta cu a fi puturoasa? E timp cîstigat! De exemplu cît îmi framînta el aluatul de cozonac, eu mîngîi baietii, sau ma cert cu fiica-mea, sau ma întind pe sezlong si citesc, ma dau d'a dura cu Ahmed... sau scriu pe FB :love7:

Eu recunosc, raaar framint cu mîna :lol:


eh, au fost la un moment dat mici aluzii,da mai putin conteaza.Pe langa timpul economisit cat el isi face treaba mai e si ca ma scuteste de durerile de maini .
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#315 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 17 May 2013 - 03:06 AM

Vezi postareaIoana, la 16 May 2013 - 11:48 PM, a spus:

Multi poa ma cred puturoasa ca nu mai framant nimic de mana,da eu-s fericita ca il am si ma ajuta.


Pe langa faptul ca daca ne putem face viata mai usoara, de ce nu, sunt persoane care nu au puterea fizica sa o faca. Sau timpul, sau indemanarea.
Deci ai de te musca de....sa le zici sa gaseasca ceva de facut cu timpul lor...
A cat is a friend fur-ever !

#316 Useril este offline   Rain 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 19-January 10

Postat 17 May 2013 - 04:45 AM

ela ,forma aia de biscuiti ai luat-o de la KA? cum ii spune in engleza?

Eu am KA-ul de vre-un an jumate,e din cel professional, rosu si il iubesc la nebunie, l-am botezat Kit. Bonus, dupa ce l-am cumparat, a fost masina de inghetata ,foarte faina,toata vara am folosit-o.
Mi-am cumparat si masina de tocat dar nu prea o folosesc mai mult ocupa locul de pomana.
Any si mama are masina din aceea ,tot rosie.
Enjoy the silence!

#317 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 17 May 2013 - 08:18 AM

Masina de tocat la KA nu am, am razatorile si le folosesc des, m-ar tenta presa de paste, candva o cumpar si pe aceea.
Eu in schimb il folosesc si munceste ca un sclav la framantat paine, tot la doua zile, dar sunt si perioade cand framant zilnic la el si rezista dragul de el.

Ioana ce ma deranjaza pe mine cei ce comenteaza, ce-l doare pe fistecine cu ce framant eu aluatul :love7:
Imagine postata

#318 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 May 2013 - 11:36 AM

Vezi postareaUma, la 17 May 2013 - 03:06 AM, a spus:


Deci ai de te musca de....sa le zici sa gaseasca ceva de facut cu timpul lor...


N-au timp prea mult, ca tre' sa framînte cu mîna :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#319 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 17 May 2013 - 12:22 PM

Vezi postareaMaya, la 17 May 2013 - 11:36 AM, a spus:

Vezi postareaUma, la 17 May 2013 - 03:06 AM, a spus:


Deci ai de te musca de....sa le zici sa gaseasca ceva de facut cu timpul lor...


N-au timp prea mult, ca tre' sa framînte cu mîna :floare:


Corect :appl:
A cat is a friend fur-ever !

#320 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 18 May 2013 - 09:13 PM

Cat s-a vorbit pe aici. Va multumesc pentru lamuriri. Pana la urma vad ca sunteti si care framantati 1 kg de faina, si care mai putin. Am sa mai incerc si eu, desi asa mult framant doar la cozonaci, de Craciun si de Paste. In rest, paine fac cu vreo 650 g faina.
Eu m-am indragostit de KA de cand si l-a luat Maya si l-a prezentat, pe atunci cred ca nici nu aveam cont, dar va urmaream din umbra.
Rain, forma de biscuiti a venit la pachet cu tot ce am luat, nu e marca KA. Nu stiu daca am s-o folosesc. Am sa ma uit sa vad cum ii zice si iti spun.
Any, si ai mei aveau (sau mai au inca) masina de aia de tocat, rosie :D si forma asta de biscuiti de care ii spuneam lui Rain mai sus.
Mi-ar placea si accesoriul pentru paste, c-am vazut la Any si-mi place, dar nu cred ca se merita, ca nu mancam multe paste. Si l-as vrea si pe cel pentru inghetata, dar mi-e urat ca trebuie sa stea la congelator si niciodata n-am loc. Pentru inghetata as vrea o masina de aia cum are Maya :)
Fetelor, care e accesoriul ala pentru struguri? Acelasi ca pentru rosii? Al meu abia asteapta sa faca suc de rosii la vara.

Edit, am vazut intre timp care e accesoriul pentru struguri, cel pe care il am si eu. Se vede ca nu l-am folosit inca.

Aceasta postare a fost editata de ela: 18 May 2013 - 09:44 PM


Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi