Forum Culinar: Special de Dragobete... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Special de Dragobete... Cu drag, din drag pentru cei dragi, de Dragobete...

#41 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 March 2013 - 11:26 PM

Frumoasa traditie, mi-ar placea si mie asa ceva! In familia mea avem vreo 4 religii, asa ca toti suntem cam atei. Nu avem traditii, ni le inventam pe parcurs, acum se mai casatoresc doi veri: una cu un catolic si unul cu o presbiteriana. Asa ca o luam de la capat!

Dumnezeu este unul singur, eu sunt convinsa de asta, poate gasim loc si pentru un ritual de impacare.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#42 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 March 2013 - 02:07 AM

Foarte frumos tot ce ai pregatit, Gelutza. Si nu ma indoiesc ca e si bun, ca tot ce faci. Felicitari!
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#43 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 20 March 2013 - 11:11 AM

Ca intotdeauna, Gelutza, faci niste bunatati de iti vine sa mananci monitorul!

La noi anul asta de Lasatul Secului nu am mai facut masa, finii nostri nu au raspuns la apel, asta e!
GEORGIA

#44 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 20 March 2013 - 01:53 PM

Foarte frumoase si bogate pregatirile Gelutza, sa fiti impacati tot anul! Felicitari!
Ai fost la emisiunea cu traditiile?
In zona noastra de lasata secului (Craciun, Paste) se duce plocon la nasi.

Si daca tot veni vorba de iertaciune, cer sieu iertare tuturor celor ce le-am gresit cu ceva si curata sa intru in postul Pastelui! ma'c sa imi cer iertare si la han, ca acolo e mai mare trafic. pupam Gelutza harnicuta si iti doresc multa sanatate!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#45 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 March 2013 - 07:01 PM

Foarte frumos totul Gelutza! Imagine postata


Voiam sa te intreb cum ai facut glazura la checul cu mac si lamaie si daca pentru cantitatea ta ai dublat cantitatile fatza de cele date in carte.
Multumesc frumos.

#46 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 09:35 PM

Vezi postareayoyo, la 19 March 2013 - 09:39 PM, a spus:

Felicitari pentru tot ceea ce ai facut Gelutza.
Tare frumos obicei. Ma bucur ca-l pastrati inca.

Am o curiozitate. Am vazut in zona Olteniei ca la Lasatul Secului oamenii aprind foc in fata portilor si multe persoane stau in jurul lui.
Ce semnificatie are aprinderea focului?


Multumesc pentru aprecieri.
Eu am multe preocupari legate de pastrarea traditiilor in zona mea, nu numai in ceea ce priveste partea culinara.
Si in satul meu natal se aprindeau focuri, semnificatia lor fiind aceea de a alunga spiritele malefice ale iernii, fiindca tot acum se marcheaza si inceputul unui nou an agricol-practic incepe echinoctiul de primavara(azi s-a intrat in echinoctiul de primavara).La mine in sat se mai practica un obicei, cucii, fiindca acolo sunt si bulgari si sunt niste influente de la ei,am scris mai mult pe blog despre acest obicei de acasa.

#47 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 09:43 PM

Vezi postareazerda, la 19 March 2013 - 11:26 PM, a spus:

Frumoasa traditie, mi-ar placea si mie asa ceva! In familia mea avem vreo 4 religii, asa ca toti suntem cam atei. Nu avem traditii, ni le inventam pe parcurs, acum se mai casatoresc doi veri: una cu un catolic si unul cu o presbiteriana. Asa ca o luam de la capat!

Dumnezeu este unul singur, eu sunt convinsa de asta, poate gasim loc si pentru un ritual de impacare.

Si eu cred ca este un singur Dumnezeu si mai cred ca orice om intelept recurge la impacare pentru binele sau si al celor din jur.
Iubesc traditiile acestei sarbatori fiindca ma intalnesc cu multa lume-de duminica noi ne totintalnim cu cate cineva, fiindca nu ne-am putut vedea cu toata lumea intr-o singura zi. :love7: De aceea am si facut mai multe fursecuri ca la Craciun, am dus peste tot.

#48 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 09:46 PM

Vezi postareaaura, la 20 March 2013 - 02:07 AM, a spus:

Foarte frumos tot ce ai pregatit, Gelutza. Si nu ma indoiesc ca e si bun, ca tot ce faci. Felicitari!


N-am reusit sa fac tot ce mi-am propus, am lucrat sambata pana la doua si asta mi-a incurcat rau socotelile, dar domnul Gelu a fost pe baricade,el a tocat pentru salata boeuf,a spalat vase si a asezat masa pana am venit eu de la munca.Fara ajutorul lui nu as reusi niciodata, recunosc!Multumesc!

#49 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 09:51 PM

Vezi postareaGiorgiana, la 20 March 2013 - 11:11 AM, a spus:

Ca intotdeauna, Gelutza, faci niste bunatati de iti vine sa mananci monitorul!

La noi anul asta de Lasatul Secului nu am mai facut masa, finii nostri nu au raspuns la apel, asta e!

Eu nu-i invit niciodata pe fini, se anunta singuri, e ceva ce trebuie sa se intample, nu stiu cum sa zic, ma suna si ma intreaba doar la ce ora sa ne intalnim, ei nici nu concep sa nu ne intalnim, exact asa imi si spun ca abia asteapta.Pai, daca vedeai ce a fost la gratar, ca la focul de tabara!
Daca stiam ca nu-ti vin finii te chemam si pe tine, mai aveam loc! :love7:

#50 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 20 March 2013 - 09:59 PM

Gela, brava; asa cum ne-ai obisnuit, aspectuos si sigur tare gustos.

#51 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 10:00 PM

Vezi postareaDaniella, la 20 March 2013 - 01:53 PM, a spus:

Foarte frumoase si bogate pregatirile Gelutza, sa fiti impacati tot anul! Felicitari!
Ai fost la emisiunea cu traditiile?
In zona noastra de lasata secului (Craciun, Paste) se duce plocon la nasi.

Si daca tot veni vorba de iertaciune, cer sieu iertare tuturor celor ce le-am gresit cu ceva si curata sa intru in postul Pastelui! ma'c sa imi cer iertare si la han, ca acolo e mai mare trafic. pupam Gelutza harnicuta si iti doresc multa sanatate!

Dany, am zis la topicul cu peste ca nu am facut emisiunea fiindca era totul prea in scurt si cu doua zile inaintea sarbatorii despre care tocmai am povestit aici si nu puteam face fata, mai ales ca eu am avut o perioada aglomerata rau la munca.Se dorea filmarea pe balta, la o margine de padure, unde mai fusesera reporterii emisiunii la mine, stiau locurile, dar era nevoie de multa recuzita, bineinteles ca de la mine de acasa si timpul se anuntase urat, asa cum a si fost de fapt.Eu imi puneam sanatatea in pericol ca sa gatesc ciorba de peste la un ceaun mare, la padure pe o astfel de vreme si nu am riscat.Daca lucrurile merg asa cum am planuit, vom filma obiceiurile de Florii, poate se mai incalzeste si ma mai linistesc si eu cu obligatiile de la munca.
Eu nu le-am permis finilor de la inceput sa vina cu plocon, dar ne facem reciproc mici daruri. Dar la mine n-au venit doar finii, cu cat suntem mai multi, cu atat ne simtim mai bine in aceasta zi.
Si eu te pup cu Biuta cu tot!:love7:

#52 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 10:18 PM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 20 March 2013 - 07:01 PM, a spus:

Foarte frumos totul Gelutza! Imagine postata


Voiam sa te intreb cum ai facut glazura la checul cu mac si lamaie si daca pentru cantitatea ta ai dublat cantitatile fatza de cele date in carte.
Multumesc frumos.


Glazura am facut-o cu un albus si zahar farin, 250 gr. plus 30 ml. zeama de lamaie. Am pus si sirop de mure ca sa o colorez pe cea rosie, s-a mai diluat, am mai adaugat putin zahar si a iesit asa cum vezi.
Da, am dublat cantitatile.
Azi am facut din nou, fiindca trebuia sa ma "iert" si cu colegii de ansamblu. Iata-le si pe cele de azi.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1400-13638106171626.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1400-13638106500483.jpg

#53 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 10:25 PM

Vezi postareastella, la 20 March 2013 - 09:59 PM, a spus:

Gela, brava; asa cum ne-ai obisnuit, aspectuos si sigur tare gustos.

:love7: Azi a fost ultima intalnire din seria dedicata Iertaciunii,m-am intalnit cu colegii de ansamblu, stii cum e intr-o gasca de artisti! :(
Uite ce le-am dus alaturi de florile primite de la ei.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1400-13638109836403.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1400-13638109566597.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-1400-13638111050907.jpg

#54 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 March 2013 - 10:35 PM

Foarte frumos ti-a iesit si asta, Gelutza!
Si mie imi plac dulciurile dulci-acrisoare....
Multumesc de raspuns, data viitoare am sa-i fac si eu glazura.

#55 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 20 March 2013 - 10:41 PM

Gelutza,

Felicitari ptr tot ce ai pregatit!

Intodeauna ai fost la inaltime.Te`am admirat din prima clipa de cand am vb noi doua , acum multa vreme in urma si ptr mine vei ramane o luptatoare si o iubitoare ptr toata lumea.

Te pup si inca odata felicitari si multa, multa sanatate sa ai!

#56 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 10:50 PM

Vezi postareaiulia nicoleta, la 20 March 2013 - 10:35 PM, a spus:

Foarte frumos ti-a iesit si asta, Gelutza!
Si mie imi plac dulciurile dulci-acrisoare....
Multumesc de raspuns, data viitoare am sa-i fac si eu glazura.

Cu multa placere, sa-l faci, ca are un succes nebun, toata lumea m-a rugat sa pun reteta pe blog, dar nu am poze cu pasii, asa ca, le-am trimis pe mail toata cartea regala de bucate! :( :love7:

#57 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 20 March 2013 - 10:55 PM

Vezi postareacerra, la 20 March 2013 - 10:41 PM, a spus:

Gelutza,

Felicitari ptr tot ce ai pregatit!

Intodeauna ai fost la inaltime.Te`am admirat din prima clipa de cand am vb noi doua , acum multa vreme in urma si ptr mine vei ramane o luptatoare si o iubitoare ptr toata lumea.

Te pup si inca odata felicitari si multa, multa sanatate sa ai!

Multumesc pentru tot,era loc pentru mai bine, dar pentru noi a contatt cel mai mult atmosfera creata in jurul bucatelor pregatite. Si eu te pup!

#58 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 21 March 2013 - 09:18 AM

Vezi postareaGelutza, la 20 March 2013 - 09:51 PM, a spus:

Eu nu-i invit niciodata pe fini, se anunta singuri, e ceva ce trebuie sa se intample, nu stiu cum sa zic, ma suna si ma intreaba doar la ce ora sa ne intalnim, ei nici nu concep sa nu ne intalnim, exact asa imi si spun ca abia asteapta.Pai, daca vedeai ce a fost la gratar, ca la focul de tabara!
Daca stiam ca nu-ti vin finii te chemam si pe tine, mai aveam loc! :love7:


Mi-ar place si mie niste fini ca ai tai, la anul ma prezint la brat cu omul si cupilul! :(
GEORGIA

#59 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 March 2013 - 09:39 AM

Vezi postareaGiorgiana, la 21 March 2013 - 09:18 AM, a spus:

Mi-ar place si mie niste fini ca ai tai, la anul ma prezint la brat cu omul si cupilul! :D

Ma primiti si pe mine? :D Iau si jupanu' si facem rost si de undite, ca si-asa ne place sa pescuim! :P
Gela, ca de obicei - totul e minunat! Faci niste preparate cu totul si cu totul deosebite! Felicitari si tie si sotului! :D Ca si Giorgi - mi-ar placea taaaare mult sa fiu musafir la tine! :D
Jos palaria pentru tot ce realizezi si multa sanatate sa ai, sa ne mai incanti si alta data cu minunatii! =))

#60 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 March 2013 - 11:08 AM

Foaxoooooo, treci la rand, eu am luat tichet de intrare ca *mosafir* mai demult :D , si sper sa si ajung pe malul garlei odata si-odata si sa ma infrupt din cele bunatati =))

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi