Forum Culinar: Profiterol - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Profiterol "magnific" - asa l-a definit socrella mea

#141 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 08 April 2013 - 09:54 AM

Vin cu rezultatul, foto urata (in viteza, pofta mare :D ):
Imagine atasata: monthly_04_2013/post-115-13654076166047.jpg

Multumesc inca odata de reteta, foarte bun ! Imagine postata

#142 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 April 2013 - 10:15 AM

Iulia :appl: :appl: :appl: !
Asa trebuie sa arate, sa fie ciocolatos, fiecare coaja de profiterol sa fie data prin cioco! E minunat, arata super!!!!
Nici nu stii cat de tare ma bucur :) .

#143 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 April 2013 - 04:24 PM

să nu rîdeţi de întrebare, poate vouă vă e clar, dar mie ba. cum se serveşte profiterolul ăsta, că am de gând să-l execut azi şi în funcţie de răspuns voi alege vasul în care să-l servesc. nu vreau să fac sosul de ciocolată ci voi topi ciocolată Calebaut amară şi voi acoperi fiecare gogoşică cu ea. mi-ar place să servesc fiecăruia cîte gogoşele doreşte şi să evit felierea şi porţiile de o gogoaşă şi jumate. se poate? ori gogoşele se vor lipii irevocabil şi ne cuantificabil şi va trebui să le despart cu sabia de samuraiImagine postata

#144 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 April 2013 - 04:52 PM

Eu de regula le servesc cu ambele maini si toti dintii din dotare :)
Asadar, vrei ca musafirul sa aiba portie individuala, daca am inteles bine?
Daca da, pune gogoselele inntr-un castron fain, bol de servit, alaturi sosul de Calebaut -bravo pentru alegere!- si un recipient cu frisca batuta bine si putin aromata. Se pot servi si cu inghetata.Daca ai si un "clestisor" de servit, e si mai de efect.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#145 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 April 2013 - 04:58 PM

Cam asa ceva:



In loc de asta se pot pune doua linguri pe post de cleste.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#146 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 April 2013 - 05:08 PM

nu neapărat porţie individuală dar nu vreau să tai gogoşile. pitici, ştiu :)
mă gîndeam să fac profiterolul stil gogoşele, îngheţată, frişcă şi sos de cioco, montate individual, dar pînă la urmă îl voi face pe ăsta cu ciocolată engross. cred că îl voi face mai mult lat decît înalt, poate aşa e mai uşor să navigez printre gogoşi.

#147 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 April 2013 - 05:16 PM

Pai de ce sa le tai? Adica nu vrei sa le umpli? Explicheaza la baba mai desenat asa, ca la ora asta nu procesez foarte repede...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#148 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 April 2013 - 05:21 PM

ba le umplu şi le acopăr cu cioco pe fiecare, dar dacă le clădesc ca un turn şi mai şi torn cioco pe ele la sfîrşit, nu se lipesc una de alta? cum le mai desfac din turn să le serversc? aici era nelămurirea. va trebui să bag cuţitul şi să tai felii ca la tort, nu?

#149 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 April 2013 - 05:40 PM

Aaaaaaaaaaa, now I got it! Sosul de ciocolata trebuie sa fie temperat putin...oare asa s-o zice si pe romana? Si nu le bagala frigider, ca se intaresc. Asa le poti servi fara sa le tai. Dar daca e sosul sos si nu doar ciocolata topita, nu se vor lipi, chiar si la frigider.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#150 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 20 April 2013 - 05:52 PM

Da topeste Callebaut cioco în ceva frisca lichida, si nu se mai întareste, dar poti cladi si lua gogoselele chiar cu o lingura. Sau la topit adauga ulei de cocos în ciocolata. La rece se întareste, dar la temperatura camerei ciocolata cu ulei de cocos se înmoaie, la fel se poate lua cu lingurita.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#151 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 April 2013 - 06:01 PM

ahaaa, acu pricepui care-i faza cu lichitu şi finalizai conceptul în capul personal, nu-mi mai rămîne decît să vă uimesc cu construcţia finală :)

#152 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 20 April 2013 - 06:32 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 April 2013 - 05:16 PM, a spus:

Pai de ce sa le tai? Adica nu vrei sa le umpli? Explicheaza la baba mai desenat asa, ca la ora asta nu procesez foarte repede...


Sa stii ca se pot umple si fara sa le tai, eu asa am facut data trecuta. Am pus crema (frisca) intr-un pos la care am atasat un varf de decorat (nu prea conteaza forma, eu nu am avut rotund cu diametrul destul de mare asa ca l-am folosit pe cel zimtat), am infipt virful in fiecare gogosica si am pompat crema in ele.
Editez ca acuma am revazut ca si Any tot cu duiul a pus crema, dar eu n-am mai taiat capacel, le-am gaurit direct cu el.

#153 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 20 April 2013 - 09:25 PM

Dexter, crema asta care e scrisa in reteta, NU se intareste la frigider!
Eu acopar fiecare gogoasa sau cum vreti sa-i ziceti, coaja de profiterol, cu ciocolata, cu ajutorul a doua linguri. Pun gogoasa umpluta in oala cu crema (rece) o rotesc cu ajutorul a doua linguri, apoi o pun pe platou. Formez baza, un cerc apoi incep si pun deasupra pana fac o piramida, mai mult sau mai putin. In fine, ca in poza.
Eu nu mai pun niciodata ciocolata deasupra. Adica termin de asamblat si gata, nu mai torn ciocolata in plus pe el. N-are rost. Daca imi ramane cioco, dar sosul cu cantitatile scrise ajunge exact pentru gogosele, atunci o pun separat intr-un castronel in caz de mai vrea careva crema in plus pe farfurie.
In momentul servirii, ma ajut tot cu 2 linguri. Nu cu cleste, ca e pacat de ciocolata si-apoi cu clestele tre' sa iei cu forta cat de cat. Cu lingura e mai delicat.
Si in nici un caz nu se taie, deci, se iau frumos gogoselele cu grija si se pun la fiecare pe farfurie.
Succes!

Edit, am citi pe langa, acum m-am reintors si am citit ca vrei sa le acoperi cu cioco amara.
Eu sunt o ciocolatoasa inraita si-ti spun drept ca crema asta din reteta face toti banii. Eu personal, dar e numai parerea mea, nu l-as acoperi cu ciocolata amara si atat. Of course, la frigider se intareste si se va intari dupa mine si pe parcurs, la temperatura camerei. Eu nu m-as risca.

#154 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 20 April 2013 - 09:31 PM

Vezi postareaadi_edi, la 20 April 2013 - 06:32 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 April 2013 - 05:16 PM, a spus:

Pai de ce sa le tai? Adica nu vrei sa le umpli? Explicheaza la baba mai desenat asa, ca la ora asta nu procesez foarte repede...



Editez ca acuma am revazut ca si Any tot cu duiul a pus crema, dar eu n-am mai taiat capacel, le-am gaurit direct cu el.


Pai acum in ultimul timp nu le mai tai nici eu, le fac gaura cu acul ala din plastic de la siringa pentru dulciuri si apoi le umplu.
Le taiam inainte la inceput si le puneam bucatica inapoi, pentru ca imi era frica, ca se murdareste ciocolata de frisca cand le acopeream. Dar a fost totul ok de fecare data, am lucrat curat :) .

#155 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 April 2013 - 05:13 PM

pînă la urmă am topit ciocolata în frişcă lichidă şi am şi turnat cioco rămasă peste construcţie. cum nu l-am mai băgat la frigider, pînă l-am servit s-au cam lăsat gogoşelele sub greutatea ciocolăţii şi turnul arăta mai degrabă a muşuroi. n-a fost bai, că mosafirii oricum s-au extaziat la maxim că ce gust fin şi ce lejer şi ce ne-dulce, plus că am putut servi per gogoaşă, cu lingura, cum mi-a fost intenţia. i-am făcut şi o garnitură iar cînd am servit, am decorat fiecare porţie cu frişcă. per total, succes total.

any, lapo, maya şi adi, mulţumesc încă o dată de lămuriri şi de reţetă :occasion15:

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-1215-13665556308283.jpg

#156 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 21 April 2013 - 05:31 PM

Vezi postareaDexter, la 21 April 2013 - 05:13 PM, a spus:

şi ce ne-dulce


Haha, daca ti-au zis asta inseamna ca a fost perfect! Mi se pare complimentul cel mai compliment de cand am aterizat p-acilea, eu daca n-aud "It's not too sweet!" incep sa ma indoiesc ca le-a placut intr-adevar desertul :drool: ...
Faina prezentarea :occasion15: , de gust nu ma indoiesc, ca n-are ce sa nu fie bun.

#157 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 April 2013 - 06:34 PM

Parerea mea este ca arata la fel de apetisant ca toate celelalte :occasion15: As manca intruna din astea. Bravo!
Adi, si eu to cu duiul le umplu, eclerele le tai.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#158 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 May 2013 - 04:32 PM

Sa va fie de bine, Dex :rolleyes: !

#159 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 09 May 2013 - 05:00 PM

De ziua lui Mr Eataly: o infinitate de gogosele dulci!

Imagine atasata: monthly_05_2013/post-9-13681114997248.jpg

Imagine atasata: monthly_05_2013/post-9-13681115639496.jpg

Any: love you! ^_^

#160 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 09 May 2013 - 07:32 PM

Vezi postareaEataly, la 09 May 2013 - 05:00 PM, a spus:

De ziua lui Mr Eataly: o infinitate de gogosele dulci!

Any: love you! B)


La multi ani sarbatoritului, cu intarziere, dar ma bucur ca l-ai facut pentru un asa eveniment!
Ultima data l-am facut pentru a doua zi de Pastele catolic, de atunci nu l-am mai facut si deja mi-e pofta.
Lili ^_^ .

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi