Forum Culinar: Meniul de Pasti 2012 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniul de Pasti 2012 (ca) la mama acasa!

#21 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 19 April 2012 - 11:39 AM

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2012 - 11:30 AM, a spus:

Vezi postareaGelutza, la 19 April 2012 - 11:26 AM, a spus:

Eu sunt in pauza de masa si daca n-avui de lucru, imi facui intrand aici,ptiu, iar dau peste carliontz si cred ca deja nu mai pot tine randul, supiera ca supiera(gata, m-am hotarat cand ajung acasa sa-l urc pe legitim in pod ca am si eu una la pastrare), dar ce e in ea...imi produce asa un brainstorming la nivelul central care ma va trimite acasa la facut ciorba din potroace de curcan, ca am...totul e frumos, dar bila mea transmite cred semnale numai catre ceea ce nu i-a cauzat neplaceri in ultimul timp.Masa si povestea imi inspira cuvantele:acasa, impreuna, cald, frumos si nu in ultimul rand ARMONIE!
Sa va fie de bine, sa fiti sanatosi si armoniosi forever!

:) Iti multumesc pentru cuvintele frumoase! :)
Ia sa te vedem si pe tine cu supiera si cu ciorba de potroace..... :D

Iti promit solemn ca asta fac diseara si daca nu am supiera la masa fac greva, sau mai bine escaladari :D si fara ea nu ma prezint...te las sa te convingi ca sunt de cuvant cand voi avea dovezi.
Felicitari si pentru topic si pentru poze, eu reusesc sa pozez cate ceva, dar niciodata aranjamentul de final, fiindca musafirii mei vin din colturi diferite, vin mai devreme unii si se iau de ganduri daca ma vad pozand farfuriile, am patit-o si nu mai ma chef de explicatii.

#22 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 11:47 AM

Vezi postareaGelutza, la 19 April 2012 - 11:39 AM, a spus:

Iti promit solemn ca asta fac diseara si daca nu am supiera la masa fac greva, sau mai bine escaladari :) si fara ea nu ma prezint...te las sa te convingi ca sunt de cuvant cand voi avea dovezi.
Felicitari si pentru topic si pentru poze, eu reusesc sa pozez cate ceva, dar niciodata aranjamentul de final, fiindca musafirii mei vin din colturi diferite, vin mai devreme unii si se iau de ganduri daca ma vad pozand farfuriile, am patit-o si nu mai ma chef de explicatii.

Eh, aici noi eram in familie. Vara-mea n-a comentat nica, da' nu-s sigura ca n-a cascat ochii mari vazand ce fac..... :D Mama si nepoata-mea ma stiu ca-s pe forum si tre' sa fac poze, asa ca nu comenteaza. Ba chiar ma-ntreaba daca am pozat. :D
In plus, aici am pus totul pe masa si toata lumea a avut interdictie la mancat, pana nu mi-am facut eu mendrele... :)

#23 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 April 2012 - 01:50 PM

1. Zi räpidi shini o fäcut colashii!
2. O fi blond Horia ca tine, da' seamana cu mama-sa la frunci si ochi leit!! Si carliontii tot de la ea ii are, ori jisäz io? Cand l-am vazut mi-au derulat pentru cateva secunde imagini din pauzele de la scoala in care ne ingramadeam toti la usa sa mergem la ore. Ii urez tot binele si norocul din lume!
3. Iac-sha arata Pastili la Vaslui!
4. Profa e bine, sanatoasa?

D'apai Hristos a inviat dragii babii si sa va fie de bine ospatul! In Copou ati fost?
Io te :biggrin: cu mare drag si sper sa vorbim curand ca tre sa iti transmit unele, altele si sa punem oleaca tara la cale.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#24 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 02:05 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 19 April 2012 - 01:50 PM, a spus:

1. Zi räpidi shini o fäcut colashii!
2. O fi blond Horia ca tine, da' seamana cu mama-sa la frunci si ochi leit!! Si carliontii tot de la ea ii are, ori jisäz io? Cand l-am vazut mi-au derulat pentru cateva secunde imagini din pauzele de la scoala in care ne ingramadeam toti la usa sa mergem la ore. Ii urez tot binele si norocul din lume!
3. Iac-sha arata Pastili la Vaslui!
4. Profa e bine, sanatoasa?

D'apai Hristos a inviat dragii babii si sa va fie de bine ospatul! In Copou ati fost?
Io te :D cu mare drag si sper sa vorbim curand ca tre sa iti transmit unele, altele si sa punem oleaca tara la cale.

1. Ca sa-ti raspund, ma citez pe mine:

Vezi postareaFoxyy, la 18 April 2012 - 09:19 PM, a spus:

Pe post de paine - colacei (facuti de mama). :love7:


2. Puslamaua e leit ma-sa. De la tat-su o luat numa' p.ta si atat. Sar'na de urari, le intoarcem!
3. Daaaaaa, cam asa se "petrece" pe la noi.
4. Acu' e bine-mersi, mai ales ca are nepotu' in batatura. Nu ca inainte ii era prea rau...... Multam de intrebare! :biggrin:

Adevarat a-nviat! N-am mers in Copou, am trecut pe langa, cu masina. A plouat si nu se merita plimbarea.
Te-astept la interval cu mare drag! :blush:

#25 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 April 2012 - 02:28 PM

Vezi postareaGelutza, la 19 April 2012 - 11:26 AM, a spus:

Eu sunt in pauza de masa si daca n-avui de lucru, imi facui intrand aici,ptiu, iar dau peste carliontz si cred ca deja nu mai pot tine randul, ...
Masa si povestea imi inspira cuvantele:acasa, impreuna, cald, frumos si nu in ultimul rand ARMONIE!
Sa va fie de bine, sa fiti sanatosi si armoniosi forever!

+ 1 traditional, frumos, simplu, vesel si atmosfera ca acasa! sa va fie de bine si sa mai faceti!
pe langa carlionti, ochi si buze, imi place pofta de mancare sanatoasa a copilotului! Mancati-as copanul ! :scratch:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#26 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 April 2012 - 02:30 PM

Vezi postareaGelutza, la 19 April 2012 - 11:39 AM, a spus:

eu reusesc sa pozez cate ceva, dar niciodata aranjamentul de final, fiindca musafirii mei vin din colturi diferite, vin mai devreme unii si se iau de ganduri daca ma vad pozand farfuriile, am patit-o si nu mai ma chef de explicatii.

E intr-adevar tare grfeu sa pozezi masa de final! nici nu vreau sa ma gandesc la fetele care fac poze artistice cu decoruri, arta, lumini si alte "scamatorii"!
incercati sa puneti consortul responsabil cu fotografiatul, eventual printre pozele facute musafirilor si bucatarilor ...asa nu va mai fi ciudat ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#27 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 02:36 PM

Vezi postareaDaniella, la 19 April 2012 - 02:28 PM, a spus:

Vezi postareaGelutza, la 19 April 2012 - 11:26 AM, a spus:

Eu sunt in pauza de masa si daca n-avui de lucru, imi facui intrand aici,ptiu, iar dau peste carliontz si cred ca deja nu mai pot tine randul, ...
Masa si povestea imi inspira cuvantele:acasa, impreuna, cald, frumos si nu in ultimul rand ARMONIE!
Sa va fie de bine, sa fiti sanatosi si armoniosi forever!

+ 1 traditional, frumos, simplu, vesel si atmosfera ca acasa! sa va fie de bine si sa mai faceti!
pe langa carlionti, ochi si buze, imi place pofta de mancare sanatoasa a copilotului! Mancati-as copanul ! =))

:scratch: :lol: :71:
Sper ca te refereai la ala de curcan, din strachinuta, da? =))
Multumim frumos! Sa stii ca tu esti mai maiastra ca mine! =))

#28 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 April 2012 - 02:36 PM

Consortul meu e rabdator, :scratch: s-a invatat cu nebuna, dar frati-miu face cu nervii cand vede mancarea in fata si eu ii dau peste mana sa fac poze. A zis ca-mi face camera guler si i-am zis surazind ca-mi trebuie una mai jmekera oricum!! :lol:

Foarte frumos, calduros si natural pastele !! Imi place asa!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#29 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 02:36 PM

Vezi postareaDaniella, la 19 April 2012 - 02:30 PM, a spus:

Vezi postareaGelutza, la 19 April 2012 - 11:39 AM, a spus:

eu reusesc sa pozez cate ceva, dar niciodata aranjamentul de final, fiindca musafirii mei vin din colturi diferite, vin mai devreme unii si se iau de ganduri daca ma vad pozand farfuriile, am patit-o si nu mai ma chef de explicatii.

E intr-adevar tare grfeu sa pozezi masa de final! nici nu vreau sa ma gandesc la fetele care fac poze artistice cu decoruri, arta, lumini si alte "scamatorii"!
incercati sa puneti consortul responsabil cu fotografiatul, eventual printre pozele facute musafirilor si bucatarilor ...asa nu va mai fi ciudat ...

Eh, daca-i obisnuiesti pe omuleti cu aparatu', tac din gura si asteapta. :scratch:

#30 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 02:37 PM

Vezi postareazerda, la 19 April 2012 - 02:36 PM, a spus:

Consortul meu e rabdator, :scratch: s-a invatat cu nebuna, dar frati-miu face cu nervii cand vede mancarea in fata si eu ii dau peste mana sa fac poze. A zis ca-mi face camera guler si i-am zis surazind ca-mi trebuie una mai jmekera oricum!! :lol:

Si-al meu s-a invatat si chiar ma-ntreaba daca am facut poze! :71:

#31 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 19 April 2012 - 02:43 PM

bai, eu aici n-am scris Imagine postata si tot citesc de azi dimineata.

Foxule sa stii ca eram "precisa" ca am scris. faina masa, faina atmosfera, de copilot ce sa mai zic... cum poate sa infulece! Imagine postata si cat are in farfurie! a mancat tot? :scratch:

sa va fie de bine Imagine postata

#32 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 02:47 PM

Vezi postareaboni, la 19 April 2012 - 02:43 PM, a spus:

bai, eu aici n-am scris Imagine postata si tot citesc de azi dimineata.

Foxule sa stii ca eram "precisa" ca am scris. faina masa, faina atmosfera, de copilot ce sa mai zic... cum poate sa infulece! Imagine postata si cat are in farfurie! a mancat tot? =))

sa va fie de bine Imagine postata

Pai iote c-ai scris! Acu'! =))
Saru'mana pentru aprecieri :scratch:, esti tare draguta! :lol:
Musiul s-a asezat in fata platoului (dupa ce-am servit noi cate putin) si-a balotat vreo 5 linguroaie de alea pline de piure. Manca la ele pret de vreo 3-4 guri! =)) Nu cred ca a bagat carne (eu nu l-am vazut). Da' dupa piure e mort. Si cand vine la mine baga in el la piure - mai mult ca mine! :71: Zici ca n-a vazut mancare de-o sapta-luna! =))

#33 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 19 April 2012 - 02:55 PM

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2012 - 02:47 PM, a spus:

Musiul s-a asezat in fata platoului (dupa ce-am servit noi cate putin) si-a balotat vreo 5 linguroaie de alea pline de piure. Manca la ele pret de vreo 3-4 guri! :71: Nu cred ca a bagat carne (eu nu l-am vazut). Da' dupa piure e mort. Si cand vine la mine baga in el la piure - mai mult ca mine! :scratch: Zici ca n-a vazut mancare de-o sapta-luna! :lol:


Foxxy, mai stiu eu pe unul care era mort dupa piure, pardon, pirieu, cand era asa de mic ca musiul vostru, dar carnea sa n-o fi vazut sau o plimba dintr-o parte in alta, asa ca ajunsesem sa ii maruntim carnea si sa o amestecam cu "pirieul" si asa sa-l convigem sa manance si carne. Pupici "musiului"!
GEORGIA

#34 Useril este offline   lili 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,008
  • Inregistrat: 07-July 11
  • LocationBrasov

Postat 19 April 2012 - 03:05 PM

Frumoase si gustoase bucate
Baietelul :scratch: nu mai spun,ma asez cuminte la rand
Si mie ochii tot pe supiera mi-au cazut , eu din pacate nu am :lol:

#35 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 03:28 PM

Vezi postareaGiorgiana, la 19 April 2012 - 02:55 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2012 - 02:47 PM, a spus:

Musiul s-a asezat in fata platoului (dupa ce-am servit noi cate putin) si-a balotat vreo 5 linguroaie de alea pline de piure. Manca la ele pret de vreo 3-4 guri! =)) Nu cred ca a bagat carne (eu nu l-am vazut). Da' dupa piure e mort. Si cand vine la mine baga in el la piure - mai mult ca mine! :scratch: Zici ca n-a vazut mancare de-o sapta-luna! :lol:

Foxxy, mai stiu eu pe unul care era mort dupa piure, pardon, pirieu, cand era asa de mic ca musiul vostru, dar carnea sa n-o fi vazut sau o plimba dintr-o parte in alta, asa ca ajunsesem sa ii maruntim carnea si sa o amestecam cu "pirieul" si asa sa-l convigem sa manance si carne. Pupici "musiului"!

Pirieu e din gama lu' omeleta, nu? :71:
Carne mananca omuletu' - la bors cerea musai carne in lingura! Dar piureul e sfant! Cre'ca ar manca si piure de chetre, asa tare-i place! =))

#36 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 03:28 PM

Vezi postarealili, la 19 April 2012 - 03:05 PM, a spus:

Frumoase si gustoase bucate
Baietelul :71: nu mai spun,ma asez cuminte la rand
Si mie ochii tot pe supiera mi-au cazut , eu din pacate nu am =))

Multumesc! :lol:
Daca vad pe undeva set de asta, dau o strigare! :scratch:

#37 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 April 2012 - 03:33 PM

Si mie imi placea tare piureul cand eram mica, era mama devastata ca nu puneam gura pe cartofi prajiti!! Si acum imi place de ce sa nu recunosc, il prefer cartofilor prajiti desi acum mananc si de aia!
Lasa baiatul sa manance ce-i place!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#38 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 05:25 PM

Vezi postareazerda, la 19 April 2012 - 03:33 PM, a spus:

Si mie imi placea tare piureul cand eram mica, era mama devastata ca nu puneam gura pe cartofi prajiti!! Si acum imi place de ce sa nu recunosc, il prefer cartofilor prajiti desi acum mananc si de aia!
Lasa baiatul sa manance ce-i place!

Pai nu vezi ca-i singurel fata-fata cu ditamai platoul? Cand se satura, spala putinica. :occasion14:

#39 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 April 2012 - 05:27 PM

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2012 - 02:36 PM, a spus:

Sper ca te refereai la ala de curcan, din strachinuta, da? :tongue3:
Multumim frumos! Sa stii ca tu esti mai maiastra ca mine! :occasion14:

ai intuit tu ca nu ma refer numai la ala .... :violent1: m-am infruptat, am intrat in fata, pana sa se prinda lumea de la coada :director:
ete, cum sa zici asa ceva! tu esti cea mai maiastra dintre noi, eu din an in Paste fac o masa festiva si atunci asa din poanier, 3 lulele -3 surcele la minuta!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#40 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 19 April 2012 - 09:49 PM

M-am uitat eu la masa aia,Foxyy si m-a apucat un dor de duca acasa,de mai bine tac :) Iar citind c-a fost facut de mama ta,care v-a adunat pe toti la ea,am facut paralela cu mama mea :D
Transmite-i laude mamei si bravo si ajutorilor de bucatari c-ati reusit sa faceti o masa,ca acasa! :)
Si mie-mi place pireul,mai mult ca orice fel din cartofi,doar ca nu-l mai mananc in cantitatile in care-as vrea .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi