Forum Culinar: Meniul de Pasti 2012 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniul de Pasti 2012 (ca) la mama acasa!

#41 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 April 2012 - 08:11 AM

Vezi postareaEllani, la 19 April 2012 - 09:49 PM, a spus:

M-am uitat eu la masa aia,Foxyy si m-a apucat un dor de duca acasa,de mai bine tac :D Iar citind c-a fost facut de mama ta,care v-a adunat pe toti la ea,am facut paralela cu mama mea :(
Transmite-i laude mamei si bravo si ajutorilor de bucatari c-ati reusit sa faceti o masa,ca acasa! :D
Si mie-mi place pireul,mai mult ca orice fel din cartofi,doar ca nu-l mai mananc in cantitatile in care-as vrea .

Stiu cum e sa fii pe alte meleaguri de Sarbatori.... Dar anul asta am reusit sa ne adunam si a fost tare bine! :D
:) Multumesc pentru aprecieri si laude, vor ajunge la destinatie! :)

Daca dai de veste cand vii prin tara, poate te-asteptam si pe tine cu-o masa-ntinsa! :D

#42 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 20 April 2012 - 05:31 PM

Adevarat a inviat Foxulino, superbe bucate, superba masa, copkilotul nici nu se mai spune, e splendid...eu nu le am cu supierele, si am vreo 2-3 :notworthy:
eu pun nenica oloiul de bors pe masa :director: , nu ma mai incurc cu supiera.

#43 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 20 April 2012 - 05:39 PM

si mama are 2-3 seturi de vesela de portelan cu supiere si ma tot imbie cu ele. Mie mi se par demodate seturile pentru felul meu de a fi si bucataria mea care e pe stil modern. Supierele imi plac, dar ar brodi ca nuca in perete in bucataria mea, unde, de altfel, nici nu mai ai loc in dulapuri sa arunci un ac! Eu nu am servit niciodata supa/ciorba mutzafirilor de cand sunt la casa mea, dar daca as servi mi-ar placea sa fie din supiera, mama asa face si asta imi aduce aminte de ea! Dar mi-ar placea una dantelata fara desene, ca setul de masa al Anettei, sau una colorata si vesela ca bolul din care a servit Maya supa crema de legume :director:.
De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, daca imi iau alta casa si ma mut, o sa imi fac un set de vase de culoare inchisa (albastru, negru, verde) ca astea cica te ajuta sa slabesti :notworthy:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#44 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 April 2012 - 07:08 PM

Vezi postareastella, la 20 April 2012 - 05:31 PM, a spus:

Adevarat a inviat Foxulino, superbe bucate, superba masa, copkilotul nici nu se mai spune, e splendid...eu nu le am cu supierele, si am vreo 2-3 :director:
eu pun nenica oloiul de bors pe masa :P , nu ma mai incurc cu supiera.

Aici io n-am nici o supiera, desi as vrea. Are mama vreo 2, da'-s din set, asa ca nu se pune problema sa iau vreuna...... Nu in urmatoarea suta de ani! (dea Domnu'!). Dar, la o ocazie, imi place sa o scoatem la interval, asa, de efect.
Mii de multumiri pentru aprecieri! Oricum, nu ne putem ridica la nivelul pregatirilor tale, cu 40 de invitati..... sau mai mult. :notworthy:

#45 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 April 2012 - 07:11 PM

Vezi postareaDaniella, la 20 April 2012 - 05:39 PM, a spus:

si mama are 2-3 seturi de vesela de portelan cu supiere si ma tot imbie cu ele. Mie mi se par demodate seturile pentru felul meu de a fi si bucataria mea care e pe stil modern. Supierele imi plac, dar ar brodi ca nuca in perete in bucataria mea, unde, de altfel, nici nu mai ai loc in dulapuri sa arunci un ac! Eu nu am servit niciodata supa/ciorba mutzafirilor de cand sunt la casa mea, dar daca as servi mi-ar placea sa fie din supiera, mama asa face si asta imi aduce aminte de ea! Dar mi-ar placea una dantelata fara desene, ca setul de masa al Anettei, sau una colorata si vesela ca bolul din care a servit Maya supa crema de legume :P.
De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, daca imi iau alta casa si ma mut, o sa imi fac un set de vase de culoare inchisa (albastru, negru, verde) ca astea cica te ajuta sa slabesti :director:

Nu vrei sa fiu surioara ta? Sa fiu si eu imbiata cu vreun set din ala? :notworthy:
Nu am auzit pana acum de influenta culorii asupra cantitatii de mancare....... Desi se zice ca negrul subtiaza.

#46 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 20 April 2012 - 09:55 PM

Vezi postareaFoxyy, la 20 April 2012 - 08:11 AM, a spus:


Daca dai de veste cand vii prin tara, poate te-asteptam si pe tine cu-o masa-ntinsa! :)

Multumesc tare mult de invitatie :) :) si daca sare de pe undeva,cumva,iti dai seama ca mi-ar place pana la cer si-napoi!
Dat sa stii ca nu ar conta daca e sau nu masa-ntinsa(nu ca n-as fi curioasa sa simt gustul mancarii lui Foxyy si mamei ei,care n-am nici o indoiala ca-i apetisanta),ci depanatul de mari si marunte(daca ne-ar lasa carliontii blonzi :) ) in atmosfera familiei Foxulinei.

#47 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 21 April 2012 - 03:28 AM

Vreau si eu la mami tau!!
Imi este dor de mami meu, de atmosfera de Paste din Romania.
Multumesc ca ai impartit cu noi, masa de Paste alaturi de familia ta.

Pupici!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#48 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 23 April 2012 - 07:26 AM

Vezi postareaEllani, la 20 April 2012 - 09:55 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 20 April 2012 - 08:11 AM, a spus:

Daca dai de veste cand vii prin tara, poate te-asteptam si pe tine cu-o masa-ntinsa! :floare:

Multumesc tare mult de invitatie :floare: :floare: si daca sare de pe undeva,cumva,iti dai seama ca mi-ar place pana la cer si-napoi!
Dat sa stii ca nu ar conta daca e sau nu masa-ntinsa(nu ca n-as fi curioasa sa simt gustul mancarii lui Foxyy si mamei ei,care n-am nici o indoiala ca-i apetisanta),ci depanatul de mari si marunte(daca ne-ar lasa carliontii blonzi :floare: ) in atmosfera familiei Foxulinei.

Atunci nu-mi ramane decat sa astept anuntul ca vii incoa'! Cu restu' rezolvam atunci! :appl:

#49 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 23 April 2012 - 07:29 AM

Vezi postareaOana S, la 21 April 2012 - 03:28 AM, a spus:

Vreau si eu la mami tau!!
Imi este dor de mami meu, de atmosfera de Paste din Romania.
Multumesc ca ai impartit cu noi, masa de Paste alaturi de familia ta.

Pupici!

Pai, poate-ti fac rost de-o escala la mama acasa mai acusi...... :)

#50 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 23 April 2012 - 03:03 PM

Vezi postareaFoxyy, la 23 April 2012 - 07:29 AM, a spus:

Vezi postareaOana S, la 21 April 2012 - 03:28 AM, a spus:

Vreau si eu la mami tau!!
Imi este dor de mami meu, de atmosfera de Paste din Romania.
Multumesc ca ai impartit cu noi, masa de Paste alaturi de familia ta.

Pupici!

Pai, poate-ti fac rost de-o escala la mama acasa mai acusi...... :-*


Prea dulce, ca deobicei!

Te pup!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi