Forum Culinar: Meniul de Pasti 2012 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniul de Pasti 2012 (ca) la mama acasa!

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 April 2012 - 09:19 PM

Iaca deschid si eu un topic pe aici. Nu-i cine stie ce arta, da' am zis sa ma laud si eu cu ce-a pregatit mamitanu' meu anul asta. E drept ca i-am dat si eu o mana (importanta) de ajutor. :bounce: Plus ca la ornat (chiar inainte de a pune totul pe masa, cand aveam cea mai multa treaba) ne-a ajutat o nepoata de-a mea!
Am convenit cu mama sa consumam curcan anul acesta. Asa ca nema miel pe masa noastra. De fapt, mint, a fost unul.... B) Am avut asa:

Aperitive:
  • - oua colorate (normal):
  • - salata de vinete;
  • - branzeturi (cas, urda si brie);
  • - cighir (facut din maruntaie de curcan);
  • - masline, ceapa verde, frunze de patrunjel si ardei portocaliu.

Felul 1:
  • - bors de curcan.

Felul 2:
  • - friptura de curcan cu piure si gogosari murati.

Desert:

Beuturi:
    - must;
    - fragutata;
    - aqua chiorensis. :105:

Pe post de paine - colacei (facuti de mama). :hungry:


O vedere de ansamblu:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347758704209.jpg

Si din partea cealalta:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347758800483.jpg

Aperitivele:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347758970204.jpg

Ouale vopsite (care cu vopsea, care cu hartie creponata) si mielutul care sta de straja:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347759658818.jpg

Si mai de aproape:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347759896205.jpg

Platoul cu branzeturi si cighir:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347760227959.jpg

Salata de vinete si ceva detalii cu decorul si beutura :D:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347760304114.jpg

Borsucul cel bun-bun!!!

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347761301092.jpg

Friptura cu garnitura si muraturi:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347761606668.jpg

Un mancau la post B):

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347761907049.jpg

Si desertul:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347762234503.jpg

Motafirii au adus si floricele:

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-46-13347762427676.jpg

Si gata masa de Pasti de anul asta. Pozele nu-s cine stie ce.... copchilotu' era rupt de foame (se si vede, da?), asa ca a trebuit sa pozez cam din fuga calului. Noi sa fim sanatosi!! B)
Piure-ul l-am facut eu, am mai dat o mana de ajutor la umplutura de la cozonacul cu mac si de la pasca cu ciocolata.... Nepoata-mea s-a ocupat cu pusul in farfurii si ornatul lor..... S-au impartit treburile. B)
De bun, a fost totul nemaipomenit!!! :)

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 April 2012 - 09:33 PM

Sa va fie de bine! Bogata si frumoasa masa! Iar copkilotul... e... nu stiu cum e! Îti vine sa-l manînci cu cozonac cu tot! :hungry:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 April 2012 - 09:41 PM

Vezi postareaMaya, la 18 April 2012 - 09:33 PM, a spus:

Sa va fie de bine! Bogata si frumoasa masa! Iar copkilotul... e... nu stiu cum e! Îti vine sa-l manînci cu cozonac cu tot! :71:

Saru' mana! :lol:
Iote alta care atenteaza la puslamaluta.... :lol:

#4 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 18 April 2012 - 11:22 PM

Addddooor mesele incarcate, care duduie de "familie" si "acasa". Si inmultesc randurile celor care atenteaza la puslamaluta:)) Ce ochisori scumpi are si ce expresie, pupe-l Alina pe el de carlionatat!
Imagine postata

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 07:13 AM

Vezi postareaalimocanu, la 18 April 2012 - 11:22 PM, a spus:

Addddooor mesele incarcate, care duduie de "familie" si "acasa". Si inmultesc randurile celor care atenteaza la puslamaluta:)) Ce ochisori scumpi are si ce expresie, pupe-l Alina pe el de carlionatat!

Multumiri de aprecieri! :lol: Te trecem si pe tine pe lista de asteptare pentru un smotocit. :lol:

#6 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 19 April 2012 - 08:18 AM

Frumos, frumos si sigur si atmosfera a fost pe masura pregatirilor!
Sa traiasca toate harnicutele care au avut contributie la masa de Pasti!
Si smotocim si un mancau, ptiu sa nu-l deochi!
GEORGIA

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 08:53 AM

Vezi postareaGiorgiana, la 19 April 2012 - 08:18 AM, a spus:

Frumos, frumos si sigur si atmosfera a fost pe masura pregatirilor!
Sa traiasca toate harnicutele care au avut contributie la masa de Pasti!
Si smotocim si un mancau, ptiu sa nu-l deochi!

Multumim, multumim! :)
Si iote ca se cam lungeste lista de asteptare...... :)

#8 Useril este offline   Carmen 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationItalia

Postat 19 April 2012 - 08:59 AM

Ce masa incarcata!!!!!!!!!!! Toate bune(mai mult ca sigur) si frumoase!!!!

Insa la superlativ(pt. mine) sunt: baiatul :) (care si pe ala iti vine "sa-l mananci") si "supiera" cu tot cu borsh in ea!!! :)
ex Aninita

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 09:07 AM

Vezi postareaCarmen, la 19 April 2012 - 08:59 AM, a spus:

Ce masa incarcata!!!!!!!!!!! Toate bune(mai mult ca sigur) si frumoase!!!!

Insa la superlativ(pt. mine) sunt: baiatul :D (care si pe ala iti vine "sa-l mananci") si "supiera" cu tot cu borsh in ea!!! :)

:D Multumesc! :)
Pai le-am pus pe toate pe masa (fierbinti) ca n-aveam chef sa colind de fiecare data dupa supiera, dupa platoul cu friptura.... Numai bine s-a racorit borsu' pana am halit noi aperitivele.....
Setul de farfurii contine si supiera si platou si-mi place la nebunie. Nu stiu exact cati ani are, da' bate spre 40.... Cel putin asa sustine mama. :P Daca as gasi de cumparat set de asta, acu' l-as lua. Da' nu am vazut pe nicaieri. :(
Mai trecem o "canibalita" pe lista. Bietu' baietel.... nu mai ramane nica din el, daca intra pe mana voastra........ :P

#10 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 19 April 2012 - 09:41 AM

foarte frumos si bun totul
eu n-am avut "sange" sa deschid topic, asa ca am pus totul la "retete de mancaruri":) - daca e sa fie topic pt toata lumea, poate muti si postarea mea aici
felicitari!

#11 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 19 April 2012 - 10:20 AM

Foarte frumos si vesel totul: de la masa pana la descrieri si, evident, poze.
Eu las baietu-n pace de data asta, ca saracu" tot intr-un sughit cred ca o tine de cateva zile incoace :) , dar vad ca nu sunt singura careia i s-a pus pata pe supiera... :D
Felicitari si multe sarbatori la fel de frumoase in familie :)
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#12 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 19 April 2012 - 10:38 AM

Super masa, intr-adevar o masa in familie, imi place.

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2012 - 09:07 AM, a spus:


Setul de farfurii contine si supiera si platou si-mi place la nebunie. Nu stiu exact cati ani are, da' bate spre 40.... Cel putin asa sustine mama. :) Daca as gasi de cumparat set de asta, acu' l-as lua. Da' nu am vazut pe nicaieri. :D
Mai trecem o "canibalita" pe lista. Bietu' baietel.... nu mai ramane nica din el, daca intra pe mana voastra........ :)

si mie imi place supiere, pe ea mi-a fugi ochii, tot urmaresc si eu pe aici sa-mi iau.
Acasa am un set de 12 persoane cu tot cu supiera, castron platou oval si rotund, set care mi l-a facut mama cadou la 1 an de casatorie, am si set de cafea la fel.dar n-am vrut sa-l iau aici, am spus ca n-are rost,mai bine il las ei,acum parca imi pare rau.
Inainte se mai gaseau pe la Unirii, Cocor, Victoria, da la cum s-au transformat si au ajuns ce au ajuns nu stiu daca mai gasesti.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#13 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 April 2012 - 10:38 AM

Ce bine-i acasa la mama, asa-i Foxule?
Bune si frumoase toate, sa va fie de bine :) !

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 10:56 AM

Vezi postareaIoana, la 19 April 2012 - 10:38 AM, a spus:

Super masa, intr-adevar o masa in familie, imi place.

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2012 - 09:07 AM, a spus:

Setul de farfurii contine si supiera si platou si-mi place la nebunie. Nu stiu exact cati ani are, da' bate spre 40.... Cel putin asa sustine mama. :P Daca as gasi de cumparat set de asta, acu' l-as lua. Da' nu am vazut pe nicaieri. :(
Mai trecem o "canibalita" pe lista. Bietu' baietel.... nu mai ramane nica din el, daca intra pe mana voastra........ :)

si mie imi place supiere, pe ea mi-a fugi ochii, tot urmaresc si eu pe aici sa-mi iau.
Acasa am un set de 12 persoane cu tot cu supiera, castron platou oval si rotund, set care mi l-a facut mama cadou la 1 an de casatorie, am si set de cafea la fel.dar n-am vrut sa-l iau aici, am spus ca n-are rost,mai bine il las ei,acum parca imi pare rau.
Inainte se mai gaseau pe la Unirii, Cocor, Victoria, da la cum s-au transformat si au ajuns ce au ajuns nu stiu daca mai gasesti.

:D Cam asa e. Nu-s sanse sa gasesti seturi de astea pe nicaieri. Din pacate..... :(
Setul are 21 de piese, e pentru 6 persoane - 6 farfurii mari intinse, 6 pentru supe, 6 intinse pentru aperitive, supiera, un platoul oval maricel (friptura era pe platoul asta - mancaul era cu el in fata!!!) si inca o farfurie rotunda, mare-mare. O folosim la torturi, de obicei. Acum am pus pastile si cozonacii.
I-am sugerat maica-mii ca n-ar strica sa faca testament.... :) mi-a replicat ca nu tre' sa-mi fac griji, ca si-asa sor-mea nu se da in vant sa organizeze mese festive...... :D
Si noi ne-am simtit bine, nu ne-au mai trebuit drumuri, oboseli. Nici n-spe mii de pregatiri n-au fost, ca n-avea rost. Cin' sa manance atatia munti de mancare? In alti ani mai faceam si salata de boeuf, sarmale, friptane de miel fel si chip..... anul asta am zis ca nu-i cazu' sa dam mancarea la gunoi. Mai bine mancam bine vreo 2-3 zile, suntem si odihniti (cu totii) si apoi iar facem mancare, de-i musai. Si mama nu s-a suparat! :P

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 11:01 AM

Vezi postareaany_annette, la 19 April 2012 - 10:38 AM, a spus:

Ce bine-i acasa la mama, asa-i Foxule?
Bune si frumoase toate, sa va fie de bine :D !

Daaaaaa, asa-i! E taaare bine acasa! :)
Saru' mana pentru urari si aprecieri! :)

#16 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 11:01 AM

Vezi postarearedivivus, la 19 April 2012 - 09:41 AM, a spus:

foarte frumos si bun totul
eu n-am avut "sange" sa deschid topic, asa ca am pus totul la "retete de mancaruri":D - daca e sa fie topic pt toata lumea, poate muti si postarea mea aici
felicitari!

:) Multumesc frumos! :)

#17 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 19 April 2012 - 11:13 AM

Vezi postareaFoxyy, la 19 April 2012 - 10:56 AM, a spus:


:P Cam asa e. Nu-s sanse sa gasesti seturi de astea pe nicaieri. Din pacate..... :(
Setul are 21 de piese, e pentru 6 persoane - 6 farfurii mari intinse, 6 pentru supe, 6 intinse pentru aperitive, supiera, un platoul oval maricel (friptura era pe platoul asta - mancaul era cu el in fata!!!) si inca o farfurie rotunda, mare-mare. O folosim la torturi, de obicei. Acum am pus pastile si cozonacii.
I-am sugerat maica-mii ca n-ar strica sa faca testament.... :D mi-a replicat ca nu tre' sa-mi fac griji, ca si-asa sor-mea nu se da in vant sa organizeze mese festive...... :D
Si noi ne-am simtit bine, nu ne-au mai trebuit drumuri, oboseli. Nici n-spe mii de pregatiri n-au fost, ca n-avea rost. Cin' sa manance atatia munti de mancare? In alti ani mai faceam si salata de boeuf, sarmale, friptane de miel fel si chip..... anul asta am zis ca nu-i cazu' sa dam mancarea la gunoi. Mai bine mancam bine vreo 2-3 zile, suntem si odihniti (cu totii) si apoi iar facem mancare, de-i musai. Si mama nu s-a suparat! :P


ar trebui sa o intreb pe nasa poate stie ea unde se mai gasesc,poate ai noroc.Mie mami meu mi l-a luat de 12 persoane fiindca atunci cand eram in tara si faceam mese numai familia fara prieteni eram 13 :) E adevarat ca acum daca l-as lua aici ar fi doar ca valoare sentimentala c a nu se mai potriveste cu decorul :)
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#18 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 11:19 AM

Vezi postareaIoana, la 19 April 2012 - 11:13 AM, a spus:

ar trebui sa o intreb pe nasa poate stie ea unde se mai gasesc,poate ai noroc.Mie mami meu mi l-a luat de 12 persoane fiindca atunci cand eram in tara si faceam mese numai familia fara prieteni eram 13 :) E adevarat ca acum daca l-as lua aici ar fi doar ca valoare sentimentala c a nu se mai potriveste cu decorul :)

O sa mai colind si eu prin targ, poate-poate. Si mie mi-ar cam trebui de 12.... doar pentru neamuri! :D

#19 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 19 April 2012 - 11:26 AM

Eu sunt in pauza de masa si daca n-avui de lucru, imi facui intrand aici,ptiu, iar dau peste carliontz si cred ca deja nu mai pot tine randul, supiera ca supiera(gata, m-am hotarat cand ajung acasa sa-l urc pe legitim in pod ca am si eu una la pastrare), dar ce e in ea...imi produce asa un brainstorming la nivelul central care ma va trimite acasa la facut ciorba din potroace de curcan, ca am...totul e frumos, dar bila mea transmite cred semnale numai catre ceea ce nu i-a cauzat neplaceri in ultimul timp.Masa si povestea imi inspira cuvantele:acasa, impreuna, cald, frumos si nu in ultimul rand ARMONIE!
Sa va fie de bine, sa fiti sanatosi si armoniosi forever!

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 April 2012 - 11:30 AM

Vezi postareaGelutza, la 19 April 2012 - 11:26 AM, a spus:

Eu sunt in pauza de masa si daca n-avui de lucru, imi facui intrand aici,ptiu, iar dau peste carliontz si cred ca deja nu mai pot tine randul, supiera ca supiera(gata, m-am hotarat cand ajung acasa sa-l urc pe legitim in pod ca am si eu una la pastrare), dar ce e in ea...imi produce asa un brainstorming la nivelul central care ma va trimite acasa la facut ciorba din potroace de curcan, ca am...totul e frumos, dar bila mea transmite cred semnale numai catre ceea ce nu i-a cauzat neplaceri in ultimul timp.Masa si povestea imi inspira cuvantele:acasa, impreuna, cald, frumos si nu in ultimul rand ARMONIE!
Sa va fie de bine, sa fiti sanatosi si armoniosi forever!

:) Iti multumesc pentru cuvintele frumoase! :)
Ia sa te vedem si pe tine cu supiera si cu ciorba de potroace..... :D

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi