Forum Culinar: Uleiuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Uleiuri Presate la rece sau uleiuri esentiale - pentru uz intern si extern

#21 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 May 2012 - 03:28 PM

Dex, uleiul de catina 46 lei /100 ml, asta inseama 10.5-11 euri. Pe al meu zice ca e supliment alimentar pt uz intern insa. Nu pomeneste de uz extern. Actiune: regeneratoare asupra metabolismului celular, tonifiant general, antianemic, vitaminzant, imunomudulator, protejeaza celula hepatica, imbunatateste functia de detoxifiere a ficatului, stimuleaza sinteza proteinelor in ficat, rol de agent protector impotriva cirozei hepatice, protector si stimulator al mucoasei tubului digestiv, protector coronarian, antiaterosclerotic, incetineste procesul de imbatranire, prevenirea carcinogenezei, rol benefic in stagnarea si regresul diverselor afectiuni oculare. Administrare: 20 pic x 3 / zi.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#22 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 May 2012 - 03:31 PM

Vezi postareaDexter, la 30 May 2012 - 03:21 PM, a spus:

moaţa, uleiurile cu trufe de cele mai mult ori sunt făcute cu miros sintetic, ca la parfum. dacă sunt cu trufe adevărate costă foooarte mult. 1 kg de trufe negre costă cam 300-400 de euroi, alea albe sunt peste mie.

dani, uleiurile de măsline sunt ca vinurile, nu cred că se poate da o recomandare generală, eu m-am stabilit pe 2 care îmi plac şi le cumpăr numai pe alea. alternez între un ulei grecesc şi unul italienesc, nefiltrat. in bucătărie mai folosesc din când în când, ulei de nuci, ulei de avocado, ulei de susan, ulei de cocos (ăsta e bun şi pentru dat pe corp) şi unt de cacao.

cît a costat uleiul de cătină?



Scuzemoa da' tre' sa te contrazic, poate vroiai sa zici 300-400 euroi pe 100 de gr :sleepy1: !

#23 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 May 2012 - 03:33 PM

am vazut dc imi aduc aminte bine, toamna cand e perioada ca incep de la 250 eur/kg alea albe si alea negre ajung si pana pe la 5.000 eur /kg :scratch:

Any, deci posibil uleiul de migdale sa mai fie bun, ca au si cate 2 ani unele, tb sa verifici eticheta .... :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#24 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 May 2012 - 03:36 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 May 2012 - 02:58 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 30 May 2012 - 01:42 PM, a spus:

Exista 2 feluri, chiar acum ma informez pe net ca nici eu nu stiam.
Pentru ulei se folosesc cele dulci, pentru ca cele amare contin substante nocive.

Deci, inteleg ca nu se face ulei decat din migdale dulci. Boon! Merci :scratch: de info! Ma speriasem ca nu am cumparat ce trebuie!
Valabilitate: vad pe ele, 1-2 ani, de la data producerii.

Boon, atunci intreb fetele din Romania : ce surse de a achizitiona ulei de masline extravirgin (presat la rece) pur ati gasit?


Eu asa am citit pe un site, dar acum m-am dus pe altul si cica e bun si asta de migdale amare, folosit in cosmetica.
Probabil ca nu se poate consuma cel de migdale amare.

#25 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 30 May 2012 - 03:40 PM

uleiul de cătină, l-am văzut şi eu la magazinul naturist şi era cam 20 de euroi şi aveau şi pentru uz intern şi extern, chiar şi pastile.
eu am moştenit o sticluţă de ulei de busuioc, dar nu ştiu ce să fac cu m'nealui ...

any, ai dreptate, era pe pound, nu pe kg. atît plăteşte un pretin de-al meu care are restaurant la mine în sat ... de unde le cumpără la preţul ăsta, nu ştiu. or fi made in china :scratch:

#26 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 May 2012 - 04:00 PM

Vezi postareaDexter, la 30 May 2012 - 03:40 PM, a spus:

uleiul de cătină, l-am văzut şi eu la magazinul naturist şi era cam 20 de euroi şi aveau şi pentru uz intern şi extern, chiar şi pastile.
eu am moştenit o sticluţă de ulei de busuioc, dar nu ştiu ce să fac cu m'nealui ...

any, ai dreptate, era pe pound, nu pe kg. atît plăteşte un pretin de-al meu care are restaurant la mine în sat ... de unde le cumpără la preţul ăsta, nu ştiu. or fi made in china :scratch:

uleiul de busuioc cred ca-i tot pt aromoterapie, masaj, baie, uz extern. Verific si iti spun.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#27 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 30 May 2012 - 07:00 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 May 2012 - 04:00 PM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 30 May 2012 - 03:40 PM, a spus:

uleiul de cătină, l-am văzut şi eu la magazinul naturist şi era cam 20 de euroi şi aveau şi pentru uz intern şi extern, chiar şi pastile.
eu am moştenit o sticluţă de ulei de busuioc, dar nu ştiu ce să fac cu m'nealui ...

any, ai dreptate, era pe pound, nu pe kg. atît plăteşte un pretin de-al meu care are restaurant la mine în sat ... de unde le cumpără la preţul ăsta, nu ştiu. or fi made in china :scratch:

uleiul de busuioc cred ca-i tot pt aromoterapie, masaj, baie, uz extern. Verific si iti spun.


exista ulei de busuioc volatil care e bun pt relaxare, recomandat celor care au pb cu astenia sau sistemul nervos. dar exista si ulei de busuioc pt folosirea in bucatarie, acesta fiind un adjuvant pt cei cu probleme la ficat.

Cat de uleiul de migdale dulci , cel presat este bun in cosmetica, cel neprelucrat este bun in bucatarie
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#28 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 30 May 2012 - 11:05 PM

dani şi ioana, mulţumesc de lămuriri, o să-l bag in lampa de simţit bine :D

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2012 - 11:11 AM

Vezi postareaIoana, la 30 May 2012 - 07:00 PM, a spus:

Cat de uleiul de migdale dulci , cel presat este bun in cosmetica, cel neprelucrat este bun in bucatarie

Ioana, care e dif intre ulei presat si ulei neprelucrat?
eu am ulei de migdale presat la rece, dar nu zice daca sunt sau nu dulci :notworthy: Ma demachiez in zona ochilor cu el, sa vad ce zice pielea ... O fi bine, o fi rau? :thumleft:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 31 May 2012 - 04:17 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2012 - 11:11 AM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 30 May 2012 - 07:00 PM, a spus:

Cat de uleiul de migdale dulci , cel presat este bun in cosmetica, cel neprelucrat este bun in bucatarie

Ioana, care e dif intre ulei presat si ulei neprelucrat?
eu am ulei de migdale presat la rece, dar nu zice daca sunt sau nu dulci :floare: Ma demachiez in zona ochilor cu el, sa vad ce zice pielea ... O fi bine, o fi rau? :love3:


Daniela, nu stiu nici eu exact sa-ti spun ce si cum.Eu am din asta cosmetic presat la rece,defapt toate uleiurile si unturile care le am cosmetice sunt presate la rece.
De demachiat ma demachez si eu cu el,dar dupa spal fata sa nu ramana grasa,fiinca eu demachez tot,nu doar ochii, apoi pe post de crema de ochi folosesc uleiul de argan(presat la rece)
Uleiul de migdale poti sa te dai in jurul ochilor, nu doar ca demachiant, apoi daca e ok, poti mari aria, catre intreaga fata
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#31 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2012 - 04:25 PM

Ioana, asa scrie si pe prospect sa stergi fata dupa 15 minute, pentru indepartarea excesului.


Ulei esential de ylang-ylang. Uz extern: lampa de aromoterapie, baie, masaj. efect: calmant, favorizeaza relaxarea, potrivit pt persoanele foarte ocupate care muncesc mult, in conditii tensionate/stresante si au putin timp liber, precum si la depasirea inhibitiilor si crearea unei atm speciale, propice relatiilor de cuplu.
Ulei esential de pin. Utilizare: candela, masaj, baia. Este util pt: alunga stresul si oboseala unei zile lungi si obositoare, in stari de slabiciune si oboseala, usureaza respiratia si elimina disconfortul respirator, aduce o prospetime si abordare pozitiva a vietii, pentru crearea unei atmosfere speciale.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#32 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 31 May 2012 - 04:52 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2012 - 04:25 PM, a spus:

Ioana, asa scrie si pe prospect sa stergi fata dupa 15 minute, pentru indepartarea excesului.
Da, cand e pe post de demachiant,dar cand il folosesti ca si crema nu, oricum dai intr-un strat subtire.Eu pe asta de migdale dulci nu-l folosesc decat la demachiat,dar am vazut ca e folosit si pe post de "crema" sau pt scalp.
cum spuneam eu folosesc in momentul de fata : ulei migdale dulci pt demachiat, ulei de argan pt ochi si ulei de jojoba pentru fata in loc de crema




"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2012 - 05:04 PM

Pe instructiuni zice asa:
Pt fata: se aplica pe intreaga fata si gat cateva picaturi de ulei (ex: argan). Se lasa sa stea 15 minute apoi se indeparteaza. Se repeta acest ritual in fiecare seara, inainte de culcare.
Pentru corp: se incalzeste o lingura de ulei intre palme (prin frecarea lor viguroasa) si se freaca energic corpul.
Pt. par: 2-3 linguri de ulei (functie de lungimea parului) se aplica pe toata lungimea cu 20 min inainte de baie, de la radacina spre varf. Se maseaza usor pielea capului si se piaptana delicat, pt o distributie uniforma. Se inveleste parul intr-un prosop fierbinte si se lasa asa 20 min. Apoi se spala parul cu sampon si se clateste cu apa. Se repeta de 2-3 ori pe luna pt un par puternic, stralucitor, matasos. Pt par uscat se aplica o cantitate mica de ulei pe varfuri, fara a se calti.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 31 May 2012 - 05:16 PM

Cand demachezi ,indepartezi, cand folosesti pt hidratare nu ai nevoie sa indepartezi.
Acum mai e posibil sa fie vreo diferenta intre cel normal si cel presat la rece.Nu stiu,dar eu nu vad rostul indepartarii, e ca si cum ti-ai pune crema pe fata si dupa 15 minute indepartezi.E emolient, nu masca ca sa se indeparteze.,
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#35 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2012 - 05:36 PM

uleiul e mult mai gras decat crema, posibil ca astupa porii, daca exista exces
eu am cumparat si am scris de pe prospecte, doar de la uleiuri presate la rece

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#36 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 31 May 2012 - 08:07 PM

Vezi postareaDaniella, la 31 May 2012 - 05:36 PM, a spus:

uleiul e mult mai gras decat crema, posibil ca astupa porii, daca exista exces
eu am cumparat si am scris de pe prospecte, doar de la uleiuri presate la rece


sincer, eu doar cad e vb de demachiat am vazut ca se inlatura excesul, in rest nu vad rostul.
Acum daca stam sa privim, daca dam cu multa crema, tenul nu e incarcat?dai cu apa?Nu, te dai mai putin, asa si cu uleiurile, egal ca-i migdale, argan, catina sau mai stiu eu ce.Cand e vb de hidratare(ma refer la corp sau fata) se da strat subtire si apoi se lasa sa actioneze fara a indeparta.In 15 min ce crezi ca face mai ales ca apoi il speli?Logic luand-o :rolleyes:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#37 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 31 May 2012 - 09:18 PM

ma gandesc ca se refera ca se indeparteaza excesul prin tamponare cu un servetel. Eu asa fac si cu crema inainte sa ma fardez (_rareori cand ma mai fardez), mai ales daca e o crema grasa. Cele hidratante intra in piele bine, nu-i nevoie, doar la cele grase - nutritive.
Cred ca e importatn cum iti ramane pielea si cum te simti. Daca nu simti exces nu are rost sa stergi.
O sa mai buchisesc putin prin prospecte cand mai am timp, sa vad daca pe toate scrie la fel..., sau poate numai la cele mai grase, tip argan.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#38 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 11 July 2012 - 07:35 PM

Multumesc mult Oanei ca m-a bagat pe uleiuri. Mi s-au terminat gerovitalele si n-am de unde altele noi asa ca am incercat uleiuri.
Nu stiu cum s-o traduce asta Rose hip seed oil care cica e din Anzi dar e superb, superb
http://en.wikipedia....se_hip_seed_oil

Pentru demachiat folosesc o discheta semi-umeda cu apa calda si ulei de masline. Curata tot impecabil. Daca simt nevoia de prospetime trec si o felie de castravete sau apa minerala dar dupa rosehip nu mi-e fata incarcata.
Ieri mi-au cerut buletinul cand am vrut sa cumpar bere..si eu am 35 de ani.
Deci merci Oana si Daniella pt topic.
The more I see, the less I know.

#39 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 July 2012 - 04:50 AM

Vezi postareafloricica, la 11 July 2012 - 07:35 PM, a spus:

Multumesc mult Oanei ca m-a bagat pe uleiuri. Mi s-au terminat gerovitalele si n-am de unde altele noi asa ca am incercat uleiuri.
Nu stiu cum s-o traduce asta Rose hip seed oil care cica e din Anzi dar e superb, superb
http://en.wikipedia....se_hip_seed_oil

Pentru demachiat folosesc o discheta semi-umeda cu apa calda si ulei de masline. Curata tot impecabil. Daca simt nevoia de prospetime trec si o felie de castravete sau apa minerala dar dupa rosehip nu mi-e fata incarcata.
Ieri mi-au cerut buletinul cand am vrut sa cumpar bere..si eu am 35 de ani.
Deci merci Oana si Daniella pt topic.

Floricico, hai ca ma bag si eu pe uleiuri. Am fost ieri la magazin si am cumparat uleiul fermecat de rose hip. Tu cum il folosesti? in loc de crema? Eu am crezut ca te si demachezi cu el.

Mi-am luat si ulei de migdale ca sa fac parul matasos, ca am si eu o obsesie cu parul asta. Mai ales de cand m-am decolorat, sta ca maturoiul.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#40 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 24 July 2012 - 03:33 PM

Vezi postareaaura, la 20 July 2012 - 04:50 AM, a spus:

Vezi postareafloricica, la 11 July 2012 - 07:35 PM, a spus:

Multumesc mult Oanei ca m-a bagat pe uleiuri. Mi s-au terminat gerovitalele si n-am de unde altele noi asa ca am incercat uleiuri.
Nu stiu cum s-o traduce asta Rose hip seed oil care cica e din Anzi dar e superb, superb
http://en.wikipedia....se_hip_seed_oil

Pentru demachiat folosesc o discheta semi-umeda cu apa calda si ulei de masline. Curata tot impecabil. Daca simt nevoia de prospetime trec si o felie de castravete sau apa minerala dar dupa rosehip nu mi-e fata incarcata.
Ieri mi-au cerut buletinul cand am vrut sa cumpar bere..si eu am 35 de ani.
Deci merci Oana si Daniella pt topic.

Floricico, hai ca ma bag si eu pe uleiuri. Am fost ieri la magazin si am cumparat uleiul fermecat de rose hip. Tu cum il folosesti? in loc de crema? Eu am crezut ca te si demachezi cu el.

Mi-am luat si ulei de migdale ca sa fac parul matasos, ca am si eu o obsesie cu parul asta. Mai ales de cand m-am decolorat, sta ca maturoiul.


Aura, pentru demachiat folosesc uleiul de masline si o discheta umezita cu apa calda.
Rose hip aplic cu pipeta pe decolteu, gat, fata si apoi masez. De obicei dupa dush cand sut porii deschisi. Imi place si nu simt nevoia unei creme adjuvante.
Pentru par procesat chimic cred ca cea mai buna e maioneza dar trebuie si rabdare.
The more I see, the less I know.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi