Forum Culinar: Uleiuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Uleiuri Presate la rece sau uleiuri esentiale - pentru uz intern si extern

#41 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 24 July 2012 - 04:25 PM

Floricico, de unde ai cumparat uleiul?
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#42 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 24 July 2012 - 05:10 PM

Vezi postareafloricica, la 11 July 2012 - 07:35 PM, a spus:

Nu stiu cum s-o traduce asta Rose hip seed oil care cica e din Anzi dar e superb, superb
http://en.wikipedia....se_hip_seed_oil



Maces este.Vad ca in engleza nu arata poza si nu sunt foarte multe explicatii,in germana vad ca explica mai bine.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#43 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 24 July 2012 - 05:41 PM

merci Ioana pentru traducere.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#44 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 24 July 2012 - 06:13 PM

Milena, uleiul l-am luat de la un magazin naturist.
Ambalajele pot diferi, de aia nu i-am facut poza. Al meu e de la o firma canadiana "New Roots Herbal", are 30 ml, pipeta ,a costat 9$. Asta e organic, cold pressed si provine din Chile.
In franceza se numeste rose musquee, in engleza scrie pe eticheta "organic rosehip seed oil, rosa mosqueta"
Multumesc si eu pentru traducere.
The more I see, the less I know.

#45 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 24 July 2012 - 06:20 PM

Intr-adevar, googalind denumirea in latina mi-au aparut pozele cu maces.
Eu sunt multumita de el.
The more I see, the less I know.

#46 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 24 July 2012 - 06:31 PM

Vezi postareafloricica, la 24 July 2012 - 06:13 PM, a spus:

Milena, uleiul l-am luat de la un magazin naturist.
Ambalajele pot diferi, de aia nu i-am facut poza. Al meu e de la o firma canadiana "New Roots Herbal", are 30 ml, pipeta ,a costat 9$. Asta e organic, cold pressed si provine din Chile.
In franceza se numeste rose musquee, in engleza scrie pe eticheta "organic rosehip seed oil, rosa mosqueta"
Multumesc si eu pentru traducere.


gracias, flori
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#47 Useril este offline   Lilia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 15-December 11

Postat 31 July 2012 - 11:01 AM

Buna, as vrea sa povestesc si eu despre experienta mea cu uleiul de cocos (poate este de ajutor cuiva).
Pe net se gatesc tot felul de informatii despre proprietatile acestui ulei, ce contine, retete etc. asa ca nu dau copy-paste cu aceste informatii care sunt la indemana oricui si sa stiti ca tot ce se scrie e adevarat, este ulei minune.
Eu nu mai concep sa nu mai am in casa acest ulei, eu il folosesc si alimentar (prajituri, biscuiti,adaug la terciuri, ii da o aroma incredibila, il folosesc in loc de unt in unele retete la care se preteaza), dar cel mai mult il folosesc ca ulei de corp (fara niciun adaos).
Deci la noi este folosit pentru tratarea iritatilor de scutec si iritatilor de la caldura (pe copilul meu nicio crema nu l-a ajutat la aceste probleme, daca se irita il dau cu ulei, pana sa descopar acest ulei se irita urat si parca cremele ii faceau mai rau). La fel ma irit si eu de la transpiratie, pe langa ca se vindeca pielea mai repede, trece si senzatia de mancarime, iar daca ma dau cu acest ulei dupa dus, daca transpir nu ma mai irit. Este oarte bun sa dai si dupa epilat cu ulei, calmeaza pielea.
Se spune ca acest ulei ajuta la arsuri si din pacate am constat ca asa este. Spun din pacate, pt ca mama mea este bolnava de cancer si face raze, iar acel loc este ars (nimic absolut nimic nu ajuta, cei de la spital recomandau crema cu galbenele, care o inrosea si mai rau), acest ulei ii calmeaza durerea, mancarimea si se vindeca pielea afectata mai repede, iar adevarul este ca nu a ajuns la arsuri foarte mari ca alti pacienti. De la raze a facut afte bucale, la un moment dat nu mai putea inghiti nimic, uleiul a ajutat-o enorm in cazul acesta, lua cate o lingurita de ulei in gura, dupa aia o perioada nu mai consuma nimic ca sa-si faca efectul uleiul si chiar i-au trecut. Acest pont le-a spus si altor bolnavi si toti i-au multumit.
Pentru moment cam astea au fost intribuintarile noastre, o sa incerc si masca pt par, mai am in plan sa fac si amestecuri de ulei... dar despre acest lucru poate o sa vb in alta postare si sper sa fiu la fel de incantata in continuare.
Eu folosesc uleiul acesta Imagine atasata: monthly_07_2012/post-1384-13437241789088.jpg, oricare ulei organic extravirgin e bun, astfel se preteaza si pentru uz alimentar si pentru cel cosmetic.
PS: Sper ca am fost de folos cuiva. Daca m-am abaut foarte mult de la subiectul de frumusete sa ma iertati.

#48 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 31 July 2012 - 02:34 PM

Vezi postareafloricica, la 11 July 2012 - 07:35 PM, a spus:

Multumesc mult Oanei ca m-a bagat pe uleiuri. Mi s-au terminat gerovitalele si n-am de unde altele noi asa ca am incercat uleiuri.
Nu stiu cum s-o traduce asta Rose hip seed oil care cica e din Anzi dar e superb, superb
http://en.wikipedia....se_hip_seed_oil

Pentru demachiat folosesc o discheta semi-umeda cu apa calda si ulei de masline. Curata tot impecabil. Daca simt nevoia de prospetime trec si o felie de castravete sau apa minerala dar dupa rosehip nu mi-e fata incarcata.
Ieri mi-au cerut buletinul cand am vrut sa cumpar bere..si eu am 35 de ani.
Deci merci Oana si Daniella pt topic.


Pt putin :D

De 3 luni folosesc uleiurile( catina, cocos, argan, migdale dulci, jojoba) si sunt super incantata.
Parul meu arata f bine de la uleiul de argan, il folosesc ca si masca si ca sa-mi aranjez parul dupa ce l-am spalat,toate produsele pt par nu ma ajuta la parul meu des, mai mult il incarca si se electriza si mai tare, dar uleiul ii da stralucire si il ajuta sa nu se mai electrizeze.

Uleiul de catina ma ajuta in potriva iritatilor.
Uleiul de migdale dulci ma dau cu el in jurul ochilor ( a nu se exagera, se da f putin) si ma demachez.
Uleiul de argan il folosesc pt hidratarea pielii, si cea de pe fata si cea de pe corp. Este f bun pt tenul imbatranit se soare si pt riduri.
Cel de jojoba tot pt hidratarea pielii si il folosesc ca si masca pt par.
Uleiul de cocos il folosesc la fetele mele, cand au arsuri de soare, cand se lovesc, cand le iese cate o iritatie prin jurul gurii,le mai dau si pe corp ca pt hidratarea pielii, este f bun pt ele.

Am vrut sa scriu mai multe despre uleiuri dar nu prea mi-am gasit timp, asa ca, am scris pe scurt.

Te pup!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#49 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 31 July 2012 - 02:39 PM

Vezi postareaLilia, la 31 July 2012 - 11:01 AM, a spus:

Buna, as vrea sa povestesc si eu despre experienta mea cu uleiul de cocos (poate este de ajutor cuiva).
Pe net se gatesc tot felul de informatii despre proprietatile acestui ulei, ce contine, retete etc. asa ca nu dau copy-paste cu aceste informatii care sunt la indemana oricui si sa stiti ca tot ce se scrie e adevarat, este ulei minune.
Eu nu mai concep sa nu mai am in casa acest ulei, eu il folosesc si alimentar (prajituri, biscuiti,adaug la terciuri, ii da o aroma incredibila, il folosesc in loc de unt in unele retete la care se preteaza), dar cel mai mult il folosesc ca ulei de corp (fara niciun adaos).
Deci la noi este folosit pentru tratarea iritatilor de scutec si iritatilor de la caldura (pe copilul meu nicio crema nu l-a ajutat la aceste probleme, daca se irita il dau cu ulei, pana sa descopar acest ulei se irita urat si parca cremele ii faceau mai rau). La fel ma irit si eu de la transpiratie, pe langa ca se vindeca pielea mai repede, trece si senzatia de mancarime, iar daca ma dau cu acest ulei dupa dus, daca transpir nu ma mai irit. Este oarte bun sa dai si dupa epilat cu ulei, calmeaza pielea.
Se spune ca acest ulei ajuta la arsuri si din pacate am constat ca asa este. Spun din pacate, pt ca mama mea este bolnava de cancer si face raze, iar acel loc este ars (nimic absolut nimic nu ajuta, cei de la spital recomandau crema cu galbenele, care o inrosea si mai rau), acest ulei ii calmeaza durerea, mancarimea si se vindeca pielea afectata mai repede, iar adevarul este ca nu a ajuns la arsuri foarte mari ca alti pacienti. De la raze a facut afte bucale, la un moment dat nu mai putea inghiti nimic, uleiul a ajutat-o enorm in cazul acesta, lua cate o lingurita de ulei in gura, dupa aia o perioada nu mai consuma nimic ca sa-si faca efectul uleiul si chiar i-au trecut. Acest pont le-a spus si altor bolnavi si toti i-au multumit.
Pentru moment cam astea au fost intribuintarile noastre, o sa incerc si masca pt par, mai am in plan sa fac si amestecuri de ulei... dar despre acest lucru poate o sa vb in alta postare si sper sa fiu la fel de incantata in continuare.
Eu folosesc uleiul acesta Atasament P1120525.JPG, oricare ulei organic extravirgin e bun, astfel se preteaza si pentru uz alimentar si pentru cel cosmetic.
PS: Sper ca am fost de folos cuiva. Daca m-am abaut foarte mult de la subiectul de frumusete sa ma iertati.


Asa-i , uleiul de cocos este foarte bun si mai ales pt copii. Il folosesc si eu f des pt fetele mele. Am inceput sa si gatesc cu el. Am facut cozonac si pateuri cu unt de cocos si au iesit super bune.
Multimim ca impartasesti cu noi calitatile acestui ulei, ne ajuta orice informatie.

Te pup!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#50 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 31 July 2012 - 03:04 PM

Lilia, Oana, Multumesc pentru informatii. Nu am stiut de uleiul de cocos. Am sa-i spun prietenei mele care e disperata cu iritatiile de scutec ale baietelului ei. Am sa caut si ulei de argan, cu toate ca eu folosesc ulei de migdale si sunt multumita de rezultat.

Sotului meu a inceput sa-i plece parul. Uleiul de ricin am auzit ca ajuta, daca nu sa creasca altul, macar sa mai incetineasca procesul :D Ati incercat ulei de ricin impotriva caderii parului?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#51 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 31 July 2012 - 03:20 PM

Vezi postareaaura, la 31 July 2012 - 03:04 PM, a spus:

Lilia, Oana, Multumesc pentru informatii. Nu am stiut de uleiul de cocos. Am sa-i spun prietenei mele care e disperata cu iritatiile de scutec ale baietelului ei. Am sa caut si ulei de argan, cu toate ca eu folosesc ulei de migdale si sunt multumita de rezultat.

Sotului meu a inceput sa-i plece parul. Uleiul de ricin am auzit ca ajuta, daca nu sa creasca altul, macar sa mai incetineasca procesul :P Ati incercat ulei de ricin impotriva caderii parului?


Am uitat sa specific ca folosesc si uleiul de ricin. Eu l-am folosit doar de 2 ori ca si masca de par,nu mi-am dat seama daca ajuta la caderea parului,cred ca trebuie sa-l folosesc mai des ca sa vad rezultate, eu m-am blocat pe uleiul de argan si greu il mai las pt altul :D
Uleiul de ricin il folosesc mai mult la dureri de oase si cele musculare.

Te pup!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#52 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 31 July 2012 - 05:32 PM

Oana, uleiul de argan e la fel de gras/greu ca si cel de migdale? Adica patrunde mai repede in piele?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#53 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 31 July 2012 - 06:22 PM

Vezi postareaaura, la 31 July 2012 - 05:32 PM, a spus:

Oana, uleiul de argan e la fel de gras/greu ca si cel de migdale? Adica patrunde mai repede in piele?


Nu e atat de gras, e mai usor, dar trebuie sa pui f putin la ochi, ca e ulei si aluneca, si apoi iti lacrimeaza/incetoseaza ochii.
Eu pana sa ajung la cantitatea perfecta, am mai avut ochii inlacrimati :D , acum sunt ok. I-am recomandat si prieteni mele , ca ea are pungi la ochi, si o ajuta f mult, e f bucuroasa de ulei.

Pupici!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#54 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 08 March 2013 - 05:10 PM

eu am descoperit uleiul de cocos. Foarte bun, il folosesc ca masca de par contra matretei si dupa 2 utilizari nu mai am matreata.
Ma dau pe corp pentru hidratare, e bun si pentru cosuri, eu il ador. Plus ca miroase frumoas a cocos.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#55 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 24 September 2015 - 02:02 PM

hello,

nu gasesc nici un link unde s-a discutat pe forum care sunt indiciile de alegere a unui ulei presat la rece, extravirgin. Stiu sigur ca s-a mai explicat, cel putin Adriana, de n ori, dar nu gasesc informatia si am nevoie pentru o prietena. Multumesc

si back to the topic: cu 2-3 pic de ulei de catina pe zi ridicam imunitarea si alungam racelile de sezon. La noi functioneaza f bine.
de asemenea, functioneaza minunat uleiul de cocos, la mine uz cosmetic (demachiant si ulei de corp, ulei pentru calcaie), si vreo 3 saptamani am luat o lingurita pe stomacul gol ... (tine colesterolul sub control, ajuta la mai buna asimilare a nutrientilor din hrana, creste imunitatea, are proprietati antiinflamatorii) ; insa am o prietena care il mananca pe paine

voi ce uleiuri ati mai folosit?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#56 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 24 September 2015 - 06:24 PM

eu beau la greu ulei de oregano. fac cîte o cură de o lună, mai ales la schimbarea anotimpurilor. e considerat antibiotic natural mai ales pentru căile respiratorii, reglează stomacul și e bun și pe piele (pentru probleme, nu cosmetic)

#57 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 24 September 2015 - 06:40 PM

Dex, te referi la ulei esential de oregan?
Ca eu, imi pun o picatura pe un cub de zahar si-mi ia gura foc.

E intradevar bun, ca desfunda, purifica.Dar mai mult de o picatura nu se poate.
Pe foicica lui scrie ca irita mucoasele in cantitati mai mari.

#58 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 24 September 2015 - 09:36 PM

nu prea mi-e clar ce e uleiul esențial, dacă e ulei pur atunci nu e esențial. este ulei extras din oregano într-o bază de ulei de măsline, substanta activă, carvacrol fiind de 36%. iau 4 picături și nu sunt chiar plăcute la gust dar nici foarte groaznice.
prima oară am băut cu 85% și parcă nu a fost diferență la gust. ce cumpăr eu vine cu o cărticică în care nu scrie nimic de iritarea mucoaselor...

#59 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 24 September 2015 - 09:52 PM

Imagine atasata: monthly_09_2015/post-9-14431240992943.jpg

Al meu e asta!
Si eu personal mai mult de o picatura nu pot sa iau.
De aceea ma intrebam.

#60 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 September 2015 - 11:29 AM

Vezi postareaDaniella, la 24 September 2015 - 02:02 PM, a spus:

Stiu sigur ca s-a mai explicat, cel putin Adriana, de n ori, dar nu gasesc informatia si am nevoie pentru o prietena. Multumesc

oare de discutia asta ziceai?
http://artaculinara....dpost__p__83209

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi