Forum Culinar: Praga - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Praga vazuta prin halba de bere

#1 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 August 2012 - 08:09 PM

Am fost citeva zile, ca un concediu, la Praga. Am clocit ideea cu aproximativ o luna inainte de a pleca, si desi pare ca am avut destul timp pentru documentare, am ajuns acolo doar cu adresa hotelului, rezervarea si transferul de la si la aeroport aranjate. Am crezut ca o sa pierd ore intregi pe zi sa caut ceva de facut in afara de obisnuitul dormit pe saturate pe care il practic in concediile mele in mod sistematic si programat, dar am ramas uimita sa constat ca ma inselasem in prejucatile mele cu privire la acest oras. Am luat imediat contact cu o organizare excelenta a turismului in Praga, de la turismul cultural-istoric la cel sexual, de la turismul culinar la cel de aventura samd. Iar proportia turismului e extrema la Praga, fara exagerare, cel putin in aceasta perioada a anului. Nu stiu sa apreciez statistic multimile de oameni, dar in momentul ala in Praga probabil ca erau peste 100000 de turisti, perceptia mea. Erau grupuri de zeci de oameni, toate natiile, cu ghidul in frunte, care strabateau bulevardele, podurile, pietele, curtile castelelor, muzeele, restaurantele, pina si pe apa era plin de turisti (in diverse ambarcatiuni, normal).
Nu o sa va pun poze cu orasul, cu obiectivele turistice pe care le puteti vedea oriunde pe net, o sa ma rezum sa va fac o mica prezentare culinara a acestui oras, care din acest punct de vedere a fost exact pe gustul meu. Am luat in calcul de citeva ori si recomandari de pe tripadvisor, de exemplu, sau din alte surse, dar de cel putin tot atitea ori am intrat sa micam pur si simplu unde s-a nimerit si de fiecare data experienta a fost la fel de reusita din punct de vedere culinar ca la cele cu recomandari.
Unul dintre lucrurile cu care nu eram familiarizata era faptul ca bucataria lor nu are, sau are foarte putin, un specific local. Bucataria lor include ce au mai bun bucatariile vecinilor: gulas de la unguri, ciolan cu varza si galuste de piinede la nemti, cirnati picanti si mai putin picanti sau chiar fara niciun gust de la austrieci, supa de ceapa de la... de la cine o fi?! ca vecini cu francezii nu sint :) Ma rog, o fi -n-o fi a lor, e buuuna. Bautura cea mai consumata - fara discutie berea, chiar, cred, in detrimentul apei, cel putin in restaurante, ca e si mai ieftina decit apa. Eu, nebautoare de bere decit accidental, am baut la bere de-am "stins" B)
Aoleu, cit am scris, nici eu nu m-as citi daca n-as sti ce interesant e tot ce-am scris mai sus =))

Acum voi pune poze cu mincare, fireste, si cu citeva foarte scurte descrieri ale localurilor si a preparatelor, daca o sa consider ca merita si daca o sa mai am chef, ca deja ma gindesc sa scurtez cit pot :D

Prima masa a fost in seara in care am ajuns. Am cautat in ghidul turistic al Pragai (pe care ni-l daduse soferul care ne-a luat de la aeroport) un loc in apropierea hotelului, pentru ca fusese o zi obositoare pentru noi si aveam nevoie de relache (se citeste relaș). Restaurantele se numesc RESTAURACE, nu stiu cum se pronunta pentru ca mie mi-a placut varianta asa cum se scrie: res-ta-u-race :D Am gasit unul care mi-a placut asa cum se prezenta el si pe net, ca localul din "aventurile bravului soldat Svejk", U Kalicha in ceha, Pocalul in romana.

Intrarea in restaurant

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455717095068.jpg

atmosfera - omul din fata restaurantului isi lua din cind in cind acordeonul, armonica sau ce era aia si cinta cu foc si patos citeva bucati care te duceau cu gindul exact la perioadele cind nu exista youtube, tonomate sau orgi electronice cu care sa te delecteze patronul in timp ce-ti inghiti dumicatul

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455718798999.jpg

Niste tablouri pe pereti foarte haioase, numai astea mi-au iesit publicabile

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455719208071.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455719527138.jpg

Si mincarea: supa de ceapa - din pacate nu am retinut numele original, ziceti voi "onion soup" ca inteleg ei

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455720064389.jpg

Crutoanele erau prajite sau facute intr-un fel, in ulei, au ramas crocante pina am terminat si ultima lingura de supa, intr-un cuvint a fost excelenta!

Apoi: eu- gulas - cu galuste, natural

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455721747679.jpg

Sotul meu-friptura de porc cu sorici pe ea, cu galuste de piine, cu ceapa prajita si varza ca garnitura, eu am combinat din amindoua, pentru ca pot :D adica pot sa maninc si toata portia din ce comand eu, si inca cite ceva din farfuriile celorlalti ;)

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455723296069.jpg

Asaaa, deci totul stropit cu bere.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13455724296579.jpg

Mi-a placut ca desi de la inceput am zis doar "doua beri", fara sa specificam marimea, mie mi-a adus una de 500 ml iar sotului meu una de 1 l, s-o fi uitat putin la gabaritele noastre si si-o fi dat seama ca nu sint de cursa lunga.

Revin, daca mai vreti si ma mai suportati =))

#2 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 21 August 2012 - 08:47 PM

Revino, ca mie mi-a placut.

Ce fel de galuste ati mancat? Sunt foarte mari, oare seamana la gust cu galustele noastre?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#3 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 21 August 2012 - 09:52 PM

Carmella, te mai asteptam.M-ai facut sa-mi fie dor de Praga.Recunosc ca dpdv gastronomic nu m-a incantat ne-am oprit la un restaurant intr-una din serile petrecute acolo si am cerut un meniu specific , ce mi-au oferit era la fel ca in Germania.

Aura, galustile lor eu nu le aseman cu ale noastre(poate cei din zona Ardeal- Banat pot face comparatie), cel mult eu in tara n-am mancat nicidata din paine.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#4 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 August 2012 - 10:04 PM

 aura, la 21 August 2012 - 08:47 PM, a spus:

Revino, ca mie mi-a placut.

Ce fel de galuste ati mancat? Sunt foarte mari, oare seamana la gust cu galustele noastre?



Revin dra stai putin ca am obosit dupa primul post mai rau ca dupa o zi de mers pe jos in Praga :)
Nici la revenirea din concediu n-am avut timp sa fac cercetari cu privire la culinareala lor, deci galustele pot doar sa intuiesc ca erau din aluat normal de piine dar copt la abur, astfel incit nu facea coaja, iar aluatul raminind umed in interior. Astea sint cele normale, dar, dupa cum se vede intr-una din poze, exista mai multe modele.

Pina ma invrednicesc sa mai caut si sa mai micsorez niste poze, o sa mai fac remarci foarte importante cu privire la felul lor de a trata clientii. Cehii nu sint niste modele de ospitalitate asa cum o intelegem noi, adica sa ne ia in brate de cum le trecem pragul (era sa zic praga :D ) sa rida la noi cu toti dintii si sa ne intuiasca dorinta inaite de-a o verbaliza. Ba as putea sa spun ca e chiar dimpotriva, daca vrei ceva cu adevarat fii ferm si exprima-ti clar optiunile. Ne oprisem la o terasa in centru ca am vazut mai umbra, dar in citeva minute a trecut soarele de partea noastra, si asa ce ma prajeam... ma uit in sus si vad o copertina, il rog pe ospatar sa o intinda ca sa mai pot sa stau acolo, el se uita lung la mine si-mi zice ca nu poate B) Ei, bun, ne luam halbele de bere ca mincarea inca nu venise si ne ducem mai incolo, unde inca nu batea soarele. La 5 minute, cind li se golise toata terasa, ce face?! Deschide copertina! Asa de-al naibii :D
Ma rog...
Alt aspect pe care il citisem aproape in toate recenziile de pe net era ca cehii, in diverse forme, umfla nota, si o umfla bine. Ei, bine, asa e :D Cred ca nu a fost restaurant in care intr-o forma sau alta sa nu ne traga nitel pe sfoara. Intr-unul cica a uitat sa puna berea desi mai era pusa, si veneau cu ea scrisa cu pixul pe bon. In alta parte iti sugera cam care sa fie bacsisul, in jur de 15% desi nu exista nicio obligativitate, nici macar morala ca sa nu mai zic de legala sa lasi bacsis in asemenea cuantum. Recomandarile pe net erau undeva intre 5 si 10%. In alte locuri erau facute "pachete" cu 3 feluri din meniu - sa zicem supa, aperitiv si o friptura- la 500 coroane, apareau pe nota de plata si in pachet dar si fiecare separat, ii sesizai asta ospatarului, isi cerea scuze si revenea cu alea scoase, dar cu 3 garnituri aparute din senin pe nota =)) era o aventura sa gasesti eroarea pentru ca, daca in meniu erau scrise in varianta in engleza, in nota de plata apareau in ceha si gaseste daca poti ce ziceau ei pe limba lor acolo. In unele locuri ti se refuza plata cu cardul, desi-s convinsa ca au auzit de dispozitivele astea... Intr-un asemenea loc am facut si noi niste aproximari de calcule in Euri si coroanele care ne mai ramasesera de s-a declarat omul multumit, probabil ca sa scape mai repede de noi =)) Se mai servesc produse pe care nu le ceri, la noi in felul asta se ofera ceva din partea casei, dar la ei se taxeaza fara nicio jena, tuica dinaintea mesei, gustarile dintr-un cos plasat din intimplare pe masa etc. Pe asta doar am citit-o asa ca n-am si patit-o desi se intimpla ca unul sa se plimbe printre mese cu sticla de slivovita (cu v, nu cu B) invitindu-te la un paharel, eu "nu-si-nu!" ;) poate ca astia chiar erau bine intentionati, dar eu, salbatica, i-am refuzat ntz ntz ntz B)

#5 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 21 August 2012 - 11:38 PM

Eu ce ma auzit e ca daca zbori cu cehii, risti sa ti se fure din bagajul de la cala. Asa ca nu ma mir ca umfla nota de plata.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#6 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 22 August 2012 - 01:41 AM

Astept cuminte in banca mea urmatoarele postari. Pozele din restaurant mi-au adus aminte de cat de dor imi e sa recitesc "Soldatul Svejk".

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 22 August 2012 - 07:22 AM

Eu stiu de la matusi-mea, ca au pus-o sa scoata palinca din bagaj ca nu e voie, dar si asta, nedusa la biserica a zis, o scot, cum nu, unde aveti o toaleta?? Dar... pentru ce?? S-o arunc, ca doar nu vreti sa va contaminati!!!
Si-a scurs-o toata la chiuveta, mai ca nu plangeau aia!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#8 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 22 August 2012 - 08:33 AM

Carmella, si mie imi place sa calatoresc alaturi de voi, sa va ascult povestile, asa ca astept sa mai tot pui poze si sa ne povestesti intamplarile calatoriei prin Praga!
Si sa-ti fie de bine vacanta!
GEORGIA

#9 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 August 2012 - 08:40 AM

 aura, la 21 August 2012 - 11:38 PM, a spus:

Eu ce ma auzit e ca daca zbori cu cehii, risti sa ti se fure din bagajul de la cala. Asa ca nu ma mir ca umfla nota de plata.



Am zburat cu cehii si ne-am amuzat foarte tare, pentru ca am facut web check-in si acolo intrebau daca avem conditii speciale pentru meal, neavind am lasat standard. Iar meal-ul era o punguta de pestisori de-aia din biscuiti, vreo 20 de bucati, cred ca stiti despre ce vorbesc. Frumos servit, cu servetel, n-am ce zice, sa nu curga pe tine =))

#10 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 August 2012 - 04:55 PM

Carmella, postarile tale au venit cum nu se poate mai bine. Tocmai am rezervat aseara biletele de avion spre Praga si cazarile la KarlovyVary si Praga. Vom pleca pe 20sept.
Am citit si eu diverse reviews despre plimbarea ce urmeaza si-am auzit despre meniurile lor care nu cunosc notiunea de dietetic. Chiar glumea cineva ca-n afara de rata, ciolan de porc, coaste si carnati nu s-a inventat nimic pe la ei.
Cum pe mine ma intereseaza spre deloc partea cu mancarea si-ncerc din rasputeri sa descurajez si partea adversa, te rog eu mult fa referire si la ceea ce te-a impresionat mai mult din ceea ce au ei de aratat, fara poze daca-i prea greu, zi putin de preturi, ce merita sau nu sa cumperi...
Transferul de la aeroport ti l-au asigurat cei de la hotel? si la ce pret?
Ai avut banii doar pe card si-ai scos acolo sau ai plecat cu ceva coroane? Ai facut comanda la banca ptr bani? Hotelul l-ai platit cand ai ajuns? Cum ti-au calculat cursul, majoritatea vor cash in coroane - am inteles.
Avion - ai avut cursa de linie sau ai gasit vreun lowcost? Eu nu!
Ai folosit transportul in comun? Ce bilete sunt mai rentabile? Ai luat vreun abonament? Pass turistic ai luat? Au autobuze turistice, ca de-astea n-am gasit referire pe nicaieri.
Si mai am vreo suta de intrebari :)
Te rog eu mult, daca ai timp si disponibilitate, zi si mie cate ceva.

Altfel, sa va fie de bine plimbarea! :)
am inteles ca merita sa vezi Praga, chiar daca oamenii au inca sechele comuniste si influente balcanice.

#11 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 22 August 2012 - 05:21 PM

 moatza, la 22 August 2012 - 04:55 PM, a spus:

Carmella, postarile tale au venit cum nu se poate mai bine. Tocmai am rezervat aseara biletele de avion spre Praga si cazarile la KarlovyVary si Praga. Vom pleca pe 20sept.
Am citit si eu diverse reviews despre plimbarea ce urmeaza si-am auzit despre meniurile lor care nu cunosc notiunea de dietetic. Chiar glumea cineva ca-n afara de rata, ciolan de porc, coaste si carnati nu s-a inventat nimic pe la ei.
Cum pe mine ma intereseaza spre deloc partea cu mancarea si-ncerc din rasputeri sa descurajez si partea adversa, te rog eu mult fa referire si la ceea ce te-a impresionat mai mult din ceea ce au ei de aratat, fara poze daca-i prea greu, zi putin de preturi, ce merita sau nu sa cumperi...
Transferul de la aeroport ti l-au asigurat cei de la hotel? si la ce pret?
Ai avut banii doar pe card si-ai scos acolo sau ai plecat cu ceva coroane? Ai facut comanda la banca ptr bani? Hotelul l-ai platit cand ai ajuns? Cum ti-au calculat cursul, majoritatea vor cash in coroane - am inteles.
Avion - ai avut cursa de linie sau ai gasit vreun lowcost? Eu nu!
Ai folosit transportul in comun? Ce bilete sunt mai rentabile? Ai luat vreun abonament? Pass turistic ai luat? Au autobuze turistice, ca de-astea n-am gasit referire pe nicaieri.
Si mai am vreo suta de intrebari :)
Te rog eu mult, daca ai timp si disponibilitate, zi si mie cate ceva.

Altfel, sa va fie de bine plimbarea! :)
am inteles ca merita sa vezi Praga, chiar daca oamenii au inca sechele comuniste si influente balcanice.



Moaza, uite arunca un ochi si aici, sau cum am vazut eu Praga.
Nici pe mine nu m-a interesat mancarea, dar se stie oricum ca in Praga tb sa fi foarte atent (in unele restaurante scrie in meniu, in altele nu) la comisionul perceput sau mai bine zis "spaga" ospatarilor.Sunt multe restaurante si nu doar in Praga unde este perceput acest comision, dar ei sunt renumiti pt jecmaneala.
Din cate imi mai aduc aminte de acum 2 ani am sa mai raspund si eu.
Cel mai bine e sa nu schimbi din tara in coroane, e mai rentabili sa scoti de la bancomat.
Noi am stat la o pensiune aproape de centru asa ca doar in ziua in care am mers la palat si dealul Petrin am luat metroul, in rest numai la picior .Daca stti mai multe zile in Praga mai rentabil e un abonament, parca erau si de 3 sau 5 zile.

A si inca o chestie, mare grija ca in marea majoritate a cazurilor preturile sunt mai mari daca stai afara pe terasa decat in restaurant.

Mie-mi pare rau ca am stat asa putin si ca n-am apucat sa vad indeajuns, dar sper sa ma reintorc.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#12 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 August 2012 - 05:28 PM

merci, Ioana! de-acuma am sa fac documentare, mai am timp. deocamdata am fost focusata pe rezervari.

fug la Monteoru, tre sa ne vedem cu niste prieteni.

#13 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 August 2012 - 09:50 PM

Da' habar n-aveam ca Praga se numeste si "orasul de aur", eu am tras un ochi sa vad daca e vreun subiect cu Praga, n-am vazut nimic asa ca am facut eu unul. Daca stiam ma lipeam acolo, dar eu aici sint decisa sa pun numai chestii pe tema mincarii, asa ca poate ramine si separat.

Mie mi s-a pus pata cam cu o luna inainte de plecare sa merg pe undeva o saptamina, in august ca atunci ma puteam dezlipi de orasul muma. Vroiam sa fie mai racoare ca ma saturasem de 35-40 de grade si atunci Italia, Franta, Spania si alte destinatii turistice ieseau automat din schema. Asa ca am inceput sa caut bilete de avion undeva in nord, Suedia, Danemarca si altele, dar din aproape in aproape am pus ochii pe Praga. Era una dintre cele mai populare destinatii de vacanta a anului 2012, si cind am vazut ca pentru 2 persoane dus-intors drumul cu avionul facea 215 Euro nu am mai stat pe ginduri si le-am luat. Daca vreti site-ul de unde am luat biletele vi-l dau prin mesaje private.
Apoi hotelul l-am arvunit tot cu vreo 3 saptamini inainte, foarte convenabil din punct de vedere raport/ calitate si pozitionare. Era pe o straduta la ~ 10 m de iesirea in Piata Wenceslas, asta insemnind o zona foarte buna pentru turisti. Esti la 10 minute de mers pe jos de piata orasului vechi, la 15 minute de podul celebru si toate celelalte obiective iti erau la indemina. Micul dejun a fost mai divers si mai indestulator decit oriunde pe unde am mai fost cazata, personalul foarte amabil. Nu am folosit mijloace de transport pentru ca nu am avut de ce. Obiectivul meu clar a fost sa vad orasul vechi, cladirile, podul, statuile, catedralele, majoritatea pe dinafara, eu nu mai intru in muzee decit asa... exceptional, dar nu ca regula. Cu masina in zonele astea nici nu te poti deplasa, sint stradute pietonale si masina mai mult te incurca. Totusi, pentru prima data in calatoriile noastre, ne propusesem sa inchiriem o masina, mai ales pentru transportul de la aeroport la hotel si invers, si pentru o calatorie intr-o zi in imprejurimi si Karlovy Vary. O si platisem, tot, pina cu 2 zile inainte de plecare cind ne intreaba o cunostinta daca stim ca trebuie sa garantam cu un card de credit, NU de debit, la ridicarea masinii :) habar n-aveam, am cascat ochii atunci mai bine la termeni si conditii si intr-adevar se cerea expres card de credit, orice alta forma de garantie fiind inutila, nici macar cu cash-ul nu poti face chestia asta. Neavind nici urma de card de credit (abia ce scapasem de unul din cauza caruia mai aveam putin si ma bateam cu aia de la banca ca nu vroiau sa mi-l desfiinteze) si cum intr-o singura zi nu imi puteam face, am anulat la timp rezervarea, cit sa nu depasesc termenul specificat dupa care imi opreau automat echivalentul a 3 zile de inchiriere. Pentru ca ramasesem fara transport de la aeroport, si nu agream mersul cu ditamai valiza dupa mine prin autobuze, am cautat pe net si am gasit site-ul https://www.prague-a...co.uk/zakaznik/ unde pentru 22 de Euro dus/ 22 de Euro intors te iau oamenii si te duc la hotel sau la aeroport. E simplu si foarte elegant si mai ieftin decit daca ne transferau chiar cei de la hotelul la care am stat noi. Pe acelsi site am facut rezervarea pentru o seara cu vaporasul pe Vltava, riul care strabate Praga. Si pentru aceasta excursie poti opta pentru transferul de la hotel la locul unde se face imbracarea si invers. Dusul e gratis, intorsul costa :)

#14 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 August 2012 - 10:45 PM

Mai pun 2 poze cu peretii din U Kalicha, m-am invrednicit sa mai aleg si sa micsorez niste poze
Niste talentati au desenat pur si simplu pe pereti sau si-au scris numele, diverse mesaje...


Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13456661636613.jpg


Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-1345666196389.jpg

Aici s-a incheiat prima noastra zi si seara in Praga, ne-am declarat multumiti asa ca am purces la cea de-a 2a activitate de capatii pentru care veniseram acolo, dormitul :) nu mai putin de 10 ore pe noapte, dar si macar o ora dupa micul dejun, pentru siesta.

A doua zi dupa micul dejun si siesta de dupa, am pornit incet-incet pe jos sa vizitam orasul. Din motive de scutire medicala sotul meu nu avea voie si nici nu putea merge prea mult pe jos fara pauze. Asa ca la fiecare 500m aproximativ ne mai opream, mai faceam poze, mai beam o bere, ne mai uitam la turisti, ii birfeam... Usor usor am strabatut toata zona intens- turistica, podul, piete, pina suuuus (dupa zeci, sute de trepte) la un castel si la catedrala St. Vitus (parca asa ii zice).

Pe drum diverse instantanee cu sunci puse la protap si servite ca fast food in farfurioare de caron, cu salata de varza si parca si cartofi...

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13456662057045.jpg

Intr-o piata, o taraba

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13456662343075.jpg

Un loc unde se faceau colaci secuiesti, kurtos pe limba noastra, ups ca nu-i a noastra :) la ei se numesc trdelnik

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13456662556526.jpg

La intoarcere ne-am oprit foooarte in centru sa mincam de prinz (pe la ora 4 jumate, cred) acolo unde era copertina care nu se putea deschide decit cind voiau muschii ospatarului. Eram obositi si ne era foame, altfel am mai fi asteptat sa iesim din zona aia. Aici era valabila chestia amintita de Ioana mai sus, si anume ca in interior preturile puteau fi cu 50% mai mici decit pe terasa. Zdrang! am observat asta abia aproape de finalul mesei :) Alta smecherie: in meniu sint mai multe aceleasi preparate mai mari sau mai mici. Cind a venit nota de plata am vazut ca pork knee-ul comandat de mine mi-a fost adus in varianta "gourmand" adica cred ca era de la un porc mutant sau de la o vaca numita "pork", desi nu le ceruse nimeni chestia aia imensa, mai ales ca nici nu am putut s-o maninc decit jumatate. In meniu exista si varianta fara mentiuni, pe care eu eram convinsa ca mi-o va aduce si mi-o va taxa, dar nu... :)

Macar pot sa spun ca a fost excelent

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13456674212899.jpg

De partea cealalta a mesei se servea (cum altfel?) o ceafa de porc prajita cu galuste, iar de mai multe feluri dar nu stiu care-s alea.


Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-1345667556325.jpg

Seara celei de-a doua zile s-a incheiat pe o terasa, Vaclavka, dintr-o curte interioara la o pizza si un strudel de mere

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-1345667876609.jpg

Pizza n-am pozat-o, n-am gustat-o dar cica avea cel mai subtire blat posibil, sotul meu fiind foarte incintat de ea ca lui nu-i plac excesele de blaturi
Deci o bucatica de strudel pozata

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13456680247337.jpg

Si, normal, berea, una dintre cele mai consumate in restaurantele din Praga, marca Urquell :)

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13456682216583.jpg

#15 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 August 2012 - 09:05 PM

Moatza, nu mi-am facut probleme cu schimbarea banilor dinainte, am plecat cu cardul si inca din aeroport am scos bani de-ai lor, cit am apreciat ca as avea nevoie pentru o zi-doua si pe masura ce mai aveam nevoie mai scoteam, dar de cele mai multe ori am platit cu cardul, e sistemul cel mai convenabil pentru mine. Comisioanele sint mici sau deloc la plata direct la comercianti, la scoaterea in numerar e mai mare.
De cumparat nu am cumparat decit 2 sticle de vodka ceheasca ptr parinti, din aeroport la intoarcere, ca sa le dam pe post de suvenir. Am intrat intr-un singur mall, Palladium, care era construit intre niste cladiri vechi, avea o arhitectura foarte interesanta, dar n-am cumparat decit o rochita si 2 tricouri. Din echivalarea preturilor cu cele din Romania, rezultau preturi mult mai mari decit la noi, de cumparat nu ma incinta s-o fac cind stiu ca ma intorc cu avionul si ma cintaresc aia la grame, asa ca nu pot sa-ti raspund competent. Se prea poate sa fie ceva interesant si la ei daca iesi din zona strict turistica unde orice suvenir sau prostioara pe care ai putea-o achizitiona era peste 4 Euro...
Chiar pe site-urile in care ei fac reclama orasului pentru turism, se trag semnale de alarma cu privire la taximetristii care cica l-au inselat chiar pe primarul Pragai care se deghizase in turist ca sa vada daca e adevarat ce se spune despre ei. De aceea am preferat varianta cu transportul pre-achizitionat de la aeroport, care chiar daca o fi mai scump, macar e previzibil de scump :P

Sa revin la partea culinara sau pe-aproape a Pragai.

In a treia zi de Praga, tot cautind eu obiective in apropierea noastra ca sa nu ne mai consumam energiile ramase, am gasit 2 muzee care mi-au aprins beculetele imediat: muzeul gastronomiei si muzeul ciocolatei.

Primul pe care l-am vizitat e cel al ciocolatei, unde se desfasura si o foarte scurta demonstratie de facut bomboane de ciocolata cu umplutura.

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457481909175.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457482188614.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457482420571.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457482641691.jpg

Un tip facea o caligrafie de exceptie cu punga de crema in mina si avea si o viteza fantastica

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457482825206.jpg

Am luat la pozat exponatele din vitrine, diverse ustensile de manipulat ciocolata, de depozitat, de servit, reclame, figurine etc, o sa las imaginile sa vorbeasca, ca mari comentarii nu am de facut

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457484814926.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457485173582.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457485525648.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457485697838.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457486119369.jpg

#16 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 August 2012 - 09:20 PM

Continuare cu muzeul ciocolatei, mai multe date si adresa pe site-ul lor: http://www.choco-sto...a.cz/en/museum/

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457492562536.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457492792975.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457493025725.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457493337188.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457493495726.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457493762038.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457495135399.jpg

#17 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 August 2012 - 09:28 PM

Coltul cel mai cautat, album cu ambalaje vechi de ciocolata din toata lumea, toti erau nostalgici cind dadeau de ciocolatele natiilor lor, ca si noi de altfel :P

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457497587638.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457497809319.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457497997564.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-1345749817504.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457498741475.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457498854908.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457499033993.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457500067794.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457500352961.jpg

#18 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 August 2012 - 09:54 PM

La intrare era si un magazin cu toate felurile de bomboane, ciocolati si oameni care le faceau, nu i-am pozat decit pe ei si citiva oameni din cei 100 care erau la ora aia in magazin

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457505365819.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457508507658.jpg

O sa incep timid cu citeva poze de la muzeul de gastronomie, am facut multe rau, le-as pune pe toate ca mie mi-a placut totul acolo, normal :blush:

Era structurat pe bucatariile epocilor, de la bucataria inexistenta pentru ca oamenii mincau insecte si plante asa din natura cum le gaseau, pina la bucataria moderna ultrautilata pe care o domnisoara draguta ti-o prezenta ca pe o piesa de muzeu, probabil ala era sponsorul, toate produsele fiind Whirlpool ;) In rest te lasau singur sa te plimbi pe unde vroiai tu.

Asta e site-ul lor http://www.muzeumgastronomie.cz/en

Poze

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457514048984.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457514311465.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457514615918.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-1345751489868.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457515285583.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457515645366.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457516066885.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13457516222617.jpg

#19 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 27 August 2012 - 11:00 PM

Mia pun si eu o seama de poze, macar sa termin ce-am inceput. Dupa ce-am trecut pe la subiectul Luandei "cu traista..." imi vine sa-l sterg pe-asta :( dar inca n-o fac :D

Poze din muzeul gastronomiei

Masinile de gatit m-au fascinat, asta e preferata mea, daca ma intrebati :D

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461001060031.jpg

o poza mai proasta dar in care se vede silueta superba a acestei minuni de soba

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461004751636.jpg

Altele

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461001689643.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-1346100212447.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461003099466.jpg


Chestiile astea gen "sarmalute, cozonaci- barbatelului sa-i faci!" mi-au placut dintotdeauna, poate-mi fac si eu una :(

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461003448246.jpg

O chiuveta, un lighean?! Deasupra un feliator antic de sunci, foarte frumos

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461006752821.jpg

Multe maruntisuri, le-as vrea pe toate daca s-ar putea, dar din moment ce si la facut poze ma descuraja omu', ma gindesc ca n-am mari sanse sa-mi amenajez asa muzeu in propria mea bucatarie

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461009003896.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461009692959.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461010108966.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461010558613.jpg

#20 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 27 August 2012 - 11:17 PM

O casa de marcat superba


Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461013811046.jpg


Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461014587484.jpg

dozator de cafea, cred

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461016653594.jpg

un organizator de ceaiuri

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461016913189.jpg

citeva butoiase din crama

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461017619522.jpg

un cintar

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461017828003.jpg

bucataria moderna, cu explicatii de la ghida. Deci sa va explic: cind dai drumul la apa si e inca rece, se arata o lumina albastra in capul jetului de apa

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461018494619.jpg

pe masura ce se incalzeste culoarea se schimba in roz, portocaliu, pina la rosu

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461019252908.jpg

pahare, tacimuri

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461020094405.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461020960271.jpg

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461021597917.jpg

Un coltisor foarte dragut

Imagine atasata: monthly_08_2012/post-233-13461022375387.jpg

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi