Forum Culinar: Praga - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Praga vazuta prin halba de bere

#41 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 26 June 2013 - 11:17 PM

Vezi postareaPragheza_Gotica, la 25 June 2013 - 11:21 PM, a spus:

eu n-am vazut restaurante cu preturi mai mari pe terasa decat inauntru.


Pai mergi prin centru in august si-o sa vezi =)) Sau, despre smecheriile ospatarilor cehi, iti stau la dispozitie mii de comentarii pe tripadvisor, nu e numai subiectul meu despre Praga pe net. Nici mie nu mi-a venit sa cred pina cind nu am patit, sistematic, acelasi lucru in mai toate restaurantele in care am fost.
In plus, eu aici am facut cunoscute niste lucruri pentru cei care vor sa ajunga acolo, nu sint ambasadoare (avem alta pe forum =)) ) ca sa sustin interesele cehilor. Cine vrea sa ma creada, bine, cine nu, poate sa expuna asa ca tine, cu puncte 1) 2) 3)... ce nu crede sau cu ce ma contrazice. Dar eu as prefera sa vina cineva cu lucruri care sint de facut, mincat, cumparat, sa completeze subiectul, ca cine a scris pe peretii unui restaurant nu cred ca era relevant. Ne spui despre restaurante ale localnicilor, dar nu ne dai niciun nume.
Lasa creionul rosu si treci la scris lucruri frumoase si utile, ca deocamdata m-ai cam agasat.

#42 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 27 June 2013 - 08:17 PM

Poi cu terasa ampatit si noi in Brno.Am platit pe 2 beri si o sticla de apa 10 euro.Toate astea,ca m'am incapatanat eu sa bem bere la terasa Tora cred ca se numea.Denisa mea a zis ca sa intamplat asa,ptr ca nu am ascultat de ea sa mergem la pivnite nu aiurea la terase.Ce pot sa zic,am mancat bine si ieftin 3 persoane,baut bere ,mancat traditional jebre si garnituri ptr 30 euro cica,la pisica verde ''kocha zelena''exista restaurantul si in Praga.Adevarat,daca nu sti unde sa intri platesti scump.Noi ne'am distrat cand am vazut nota de plata ,ptr ca nu scria nimic decat niste linii verticale si totalul.Fara sa zic eu nimik,a vazut ca nu am mincat imediat a pus totul la pachet.Am cerut pikant tare si nu am fost capabila.Am fost in fiecare seara in oras si nu am platit mult.Am baut bere alba,free,,nici nu mai stiu ce comandau ai mei copii,dar curios ca nu m'am imbatat.Cred ca pun in plus la plata daca te vad ca nu sti,desi nu este normal.Eu m'am intors cu o parere buna totusi. Mi'a placut in Cehia.

Sunt curioasa parerea prietenei mele care pleaca sapt viitoare la Praga si karlovy vary.

#43 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 27 June 2013 - 09:39 PM

apropos de linii verticale pe nota de plată, am fost la praga în delegație și am invitat partenerii nemți la crîșmă, intr-un loc super, recomandat de ei, un fel de bodegă unde mergeau localnicii. pînă a venit mîncarea deja se consumaseră cîteva rînduri de beri și de cîte ori venea chelnerul cu cîte un rînd, mai trăgea niște linii verticale pe o hîrtie și le grupa vertical cu cîte o linie transversală. cînd am cerut nota, a adăugat la liniile alea ceva la genul

12x5=60
6x3=18
3x7=21
_____________
total=99

și asta fost tot. deja mi-i imaginam pe ăia din contabilitate care rambursează cheltuielile cum o să se scarpine în cap și o să mă cheme să le explic ce-s liniile alea multe și ce-s cifrele. am rugat chelnerul să ne facă o notă "normala", cu detalii, mi-a adus-o, avea și stampilă și semnătură. faza tare a fost că la semnătură avea diplomat inginer vațlav-nu-mai-știu-cum :scratch:

PS praga e pe lista personală a celor mai frumoase capitale europene, mă impresionă mai tare ca parisul și londra

#44 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 29 June 2013 - 04:01 AM

Vezi postareaDexter, la 27 June 2013 - 09:39 PM, a spus:


PS praga e pe lista personală a celor mai frumoase capitale europene, mă impresionă mai tare ca parisul și londra

Pe mine nu. Chestie persoanala, evident , dar eu am ajuns la concluzia ca sunt chiar mai badarani ca bulgarii.
Amu' ce sa zic, nu i-am vazut din 2004..si pe bulgari de prin 1995...dar, erau sa dea peste mine cel putin 5 masini pe trecere de pietoni, la hotel era hartie igienica din aia de ia si doua randuri de piele ...la restaurantul hotelului i-am vazut pe chelneri mutand salata cu mainile facute caus, dintr-un castron in altul (bine ca eu beam doar o cafea) si cat de frumoasa e Praga...oamenii m-au dezamagit rau de tot.

Iar de bulgari...tin minte ca trebuia sa dam cu nu stiu ce maclavais pe rotile masinii ca treceam din romania la ei. Masina cu numar diplomatic, zicem noi, hai sa vedem ce o fi - am intrebat in multe limbi, engleza, franceza, germana, rusa, romana...nica, aia dadea mai departe in bulgara (unde eu stiam numai 'leka notch detza')Zicem noi sa trecem fara sa dea cu chestie din aia albicioasa, ca ce ne face...si auzim dupa noi (eram o combinatie de romani si britanici) CIOBANILOR! aha, madam de fapt stia romaneste :D)
Sau am venit de la greci si am intrebat o duduita de stie engleza (in Sofia) -raspunsul fu "Da, dar de ce?!" Ca sa te intreb cum ajung la un hotel sa dau un telefon. Zice, foarte circumspecta, iei tramvaiul si ajungi. Ok. Asteptam langa ea 20 de minute..dupa care zice, tramvaiul se ia de vis-a-vis :D Multumesc madam ca mi-ai zis!! Ca ma duceam altfel in sens opus, cine stie cand ajungeam !

Aaaa..si la Praga am intrat in duty free in aeroport sa cumpar apa - si toata lumea imi spunea sa ma duc la carciuma sa iau bere. Ok fratilor, dar apa?! Bine ca am gasit o tasnitoare ca muream de sete :D))
A cat is a friend fur-ever !

#45 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 29 June 2013 - 07:53 AM

In Cehia nu este asa de obicei.Nu te prajesc la bani decat la restaurantele astea turistice.La magazin,iti da si ultimul banut rest.Pe sosea nu te claxoneaza nimeni la semafor nici cand gresesti banda de mers(banda de mers in oras daca nu esti din partea locului o poti gresii ptr ca tu zici ca te'ai incadrat bine ptr inainte si te trezesti ca soseaua o ia brusc dreapta) mai ales daca te vede ca esti strain te ajuta desi cehii sunt mai nemti adica mai reci.Pe strada,poti merge la orice ora noaptea si nu patesti nimik.Tramvaiele sau autobuzele nu intarzie niciodata,biletele se cumpara pe minute.

Noi doar la acea terasa am patit ca am platit mult. In rest,totul a fost k. Peste tot am mers si am fost serviti bine si repede,dar in locuri unde merg localnicii.:-)Cele mai multe locuri,le frecventeaza localnicii si toate sunt curate.Cand vizitati Cehia,alegeti pivnitele si restaurantele unde vedeti mult popor.

Praga este scumpa doar ptr ca merg multi turisti.Grija mare daca mergeti cu masina personala,uitati'va bine unde parcati ca daca gresiti,amenzile sunt mari si nu se iarta egal turist sau localnic.In rest, politia nu are treaba..

Mie mi'a placut cat am stat in cehia chiar daca pina in Praga nu am mai mers din motive defect geamul la masina cauza cred ca autobanda lor veche.

Carmella,
Sper ca nu am stricat topicul.

O sa deschid si eu unul cu Brno.

#46 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 29 June 2013 - 03:19 PM

Pe mine nu ma deranjeaza deloc aglomeratia din zonele foarte turistice, nici faptul ca preturile sint mai mari, nici ca nu "maninc ca localnicii", idee intilnita foarte des si de care mi-e lehamite, pentru ca mi se pare superfluua. Unde sa ma duc intr-un oras pe care il vizitez 5 zile intr-o viata, in zona industriala?! Normal ca vreau sa stau intr-o zona interesanta, sa pot avea acces la niste obiective importante ale orasului fara sa schimb citeva mijloace de transport. Se pune prea mult pret, zic eu, pe corectitudinea comportamentului de turist, uitind esenta acestui fenomen al turismului, adica sa stringem experiente senzoriale si sufletesti :P

#47 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 29 June 2013 - 05:29 PM

Vezi postareaCarmella, la 29 June 2013 - 03:19 PM, a spus:

Pe mine nu ma deranjeaza deloc aglomeratia din zonele foarte turistice, nici faptul ca preturile sint mai mari, nici ca nu "maninc ca localnicii", idee intilnita foarte des si de care mi-e lehamite, pentru ca mi se pare superfluua. Unde sa ma duc intr-un oras pe care il vizitez 5 zile intr-o viata, in zona industriala?! Normal ca vreau sa stau intr-o zona interesanta, sa pot avea acces la niste obiective importante ale orasului fara sa schimb citeva mijloace de transport. Se pune prea mult pret, zic eu, pe corectitudinea comportamentului de turist, uitind esenta acestui fenomen al turismului, adica sa stringem experiente senzoriale si sufletesti :P

Nu vreau sa ma intelegi gresit.Nu tre sa schimbi 7 mijloace de transport ca sa maninci,doar tre sa te uiti unde intri(nu neaparat cazul tau)ptr simplu fapt ca cineva nimereste gresit,nu inseamna ca asa este peste tot in Praga.Unde mananca localnicii,sunt aceleasi meniuri doar ca sunt preturile rezonabile,iar mancarea sigur este proaspata.Restaurantele sunt peste tot nu in zone industriale.

De ex:
Eu localnica aici in orasul meu,nu ma duc in centru sa maninc la Intercontinental ciorba de burta ptr ca sunt de aici si stiu ca este scump,aleg tot in centru doi pasi mai incolo si maninc aceiasi ciorba dar nu cu 25 de lei ci cu15lei.La asta ma refeream cand am zis de. restaurantele localnicilor.

Ba sa sti ca pe mine ma enervat chestia ca ma incasat chelnerul ala cu 10euro pe 2 halbe de bere si 1 sticla de apa(tinand cont ca 1 bere este 30-35de koroane).Ma deranjat ca ma tras in piept nu ca valoare 10euro,dar ptr acest incident tot sustin ca mie imi place cehia si daca stau sa ma gandesc bine,sunt mult deaupra noastra ca stat si ca civilizatie.Cu parere de rau,dar asta este.

#48 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 29 June 2013 - 05:43 PM

Vezi postareacerra, la 29 June 2013 - 05:29 PM, a spus:

ptr simplu fapt ca cineva nimereste gresit,nu inseamna ca asa este peste tot in Praga.



Tocmai asta am vrut sa subliniez, ca o calatorie nu e o competitie sa nu nimeresti gresesit sau sa gasesti ceva corect, ci sa traiesti tot felul de experiente. Eu sint genul care maninc si la McDonalds in concediu, spre mirarea si disperarea celor carora le povestesc lucrul asta :P

#49 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 June 2013 - 09:44 AM

Teoria o stie toata lumea: sa nu mananci chiar in buricul zonei turistice, ci doua strazi mai incolo, sa mananci unde e trafic mare etc. Din punct de vedere practic, nu este atat de simplu.

Cand mergi insotit de un (semi)localnic, cum a fost cazul tau Cerra, totul devine mult mai simplu, pentru ca poti merge in locuri sigure din punct de vedere autenticitate, calitate si preturi. Uneori mi se pare foarte dificil ca turist (mai putin mobil si cu mai slabe sanse de a primi o recomandare corecta) sa nimeresti restaurantele localnicilor ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#50 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 June 2013 - 10:06 PM

Carmella, eu in general imi cumpar *le guide du routard* . sunt cam pentru toata europa si nu numai...
sunt destul de bine facute, si dau adrese bune...pe caprarii...foarte chic, mai putin chic, interesante etc etc etc ...

http://www.routard.c...dest/prague.htm

cand am fost la petersburg...tot cu routardul dupa mine :)

#51 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 July 2013 - 10:14 AM

Am trait un an si ceva in Praga (iar jupanu' 2 jumate), dar marturisesc (spre rusinea mea) ca n-am mancat decat intr-un singur restaurant, cu care firma avea contract si mergeau acolo marea majoritate a angajatilor.
Meniul era afisat cu o saptamana inainte, puteai alege intre 2 supe si 5 feluri de mancare. Astea costau 45 de coroane. Daca nu vroiai supa, plateai 35 de coroane.
Daca nu te coafa nimic, puteai lua unul din felurile "speciale" - carne cu sos de smantana si orez (ceva facut oarecum in stil chinezesc) si inca un fel, dar momentan nu-mi aduc aminte ce era. Poate carne cu cartofi sau cu paste??? :) O sa-l intreb pe jupan si revin, in caz ca-si aduce el aminte. Strachinoiu' costa 47 de coroane. Si nu glumesc, era ditamai portia. Baietii se cam luptau sa termine ce era in farfurie.
Restaurantul era undeva in zona Palmovka, dar mai la dos. Si la subsol. Si avea program doar de la 11 la 2 (sau 3). Pretul normal era cam dublu, dar noi plateam mai putin, aveau o intelegere cu firma unde lucram. Pentru noi era minunat, pranzul il luam acolo aproape intotdeauna. Rar saream peste.
E drept ca uneori aveau mancaruri de-ale lor, niste chifteloaie cu sos, sau un fel de drob cu sos, de care nu prea ne atingeam (noi, romanii). Colegii cehi haleau. Noua ni se parea cumplit gustul. In plus, era grele, ni se facea rau in timp ce le mancam... :( Asa ca le evitam.
In alte restaurante, n-am intrat. Am baut suc sau bere (nu mai tin minte) la o terasa din Vysehrad, dar cam atat. Iar preturile nici atat nu mi le amintesc. Si, oricum, a platit jupanu'... :D Eu eram la masa, il asteptam, deci n-am nici o sansa sa stiu cat a platit. Oricum, nu era o avere.
Cumparaturile le faceam la Tesco (cand stateam in centru, langa Mustek) sau la Globus (cand stateam pe la Rajska Zahrada).
Cam atat cu mancarea la noi.....
In schimb, ca oras - e orasul nostru preferat. Deasupra Parisului sau Munchenului. Fiecare cu parerea lui, normal.
Ca oameni - am interactionat doar cu cehii de la servici. Si numai la servici. Adicatelea jupanu' si cu mine nu am iesit in oras cu colegii cehi... Erau cativa romani care ieseau, dar nu foarte multi. Asa ca parerile noastre nu au prea mare relevanta.
Dar, iote-le: sunt si ei oameni, ca si noi. Au fel si fel de specimene - omuleti de treaba, cu care poti discuta orice, de la egal la egal, dar sunt si increzuti, care zic despre romani ca-s vai s-amar, ca-s mult sub nivelul lor, ca..... nu mai continuam, ca n-are rost.
Cu igiena nu stau prea bine... Tind sa cred ca ziua lor de baie e duminica si cam atat cu spalatul. Luni erau fresh colegii, dar de la o miercuri incolo.... pastrai distanta. Iar vineri trebuia sa ai o punga la-ndemana, in caz ca se apropia un ceh periculos de mult. Duhneau de-ti muta nasul. :floare: Aveau si hainele parfumate.... :)
Pe strazi era mereu plin de turisti, de toate natiile si soiurile.
Amenzile erau distribuite de politai fara discriminare, daca parcai in zone interzise.
Am vazut indivizi prinsi in metrou fara bilete / abonamente. Venea controlul, iar indivizii scoteau instant buletinul, primeau recipisa de amenda si salut. Nema tiganeala. Am gresit, m-ai prins, sunt bun de plata.
Omuletii sunt destul de sportivi - sunt multi care merg cu bicicleta. Nu doar in cele 2 rezervatii naturale (in nordul si-n sudul Pragai) dar si-n oras. E adevarat ca soferii sunt cam nauci, nu prea se asigura si intra destul de des in pietoni / biciclisti / motociclisti, dar si pietonii trec cand si pe unde li se nazare. Si iau si amenzi, daca sunt atunci politaii pe aproape (de obicei ascunsi in boscheti). Sunt multe locuri special amenajate pentru bituclisti, in metrou se intra cu bicicleta in zilele lucratoare (nu ca in Bucale, unde poti folosi toacla doar cand e liber! :)).
In general orarele mijloacelor de transport in comun sunt respectate. La minut. Se intampla si la ei "bucurii" cu intarzierile, sa fim bine intelesi. Sau.. si mai dragut... vine autobuzul cu un minut mai devreme si tu-i faci pa din urma. Am patit si de astea. Daca nu-s statii principale, uneori autobuzele nu opresc, daca nu le face nimeni semn.
Oricum, Praga a fost si va ramane orasul nostru de suflet. Am trait acolo o vreme si sincer, ne-am intoarce, macar ca turisti. :-*
Il recomand oricui vrea sa-l viziteze, se merita! :)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi