Forum Culinar: Prajitura frageda cu cocos - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura frageda cu cocos neaparat de incercat!

#41 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 January 2013 - 07:29 PM

Geany, iti dai seama ca nu erai tu daca nu modificai ceva :71: !
Te-ai descurcat mai mult decat onorabil, arata super prajitura ta :rolleyes: ! Sa va fie de bine :).

Nici eu n-am putut sa intru pe forum, am tot incercat dar reuseam doar sa intru pe pagina principala si atat.

#42 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 January 2013 - 07:32 PM

:71: I-am trimis si mamii,prin baiatul cel mare,acusi astept sa sune cand ajunge de la munca sa-i dau reteta! :rolleyes: cealalta tarta cu cuiburi de dulceata au facut-o ea si matusa Marlena la greu :)

#43 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 January 2013 - 07:38 PM

Vezi postareaGeany, la 25 January 2013 - 07:32 PM, a spus:

:) I-am trimis si mamii,prin baiatul cel mare,acusi astept sa sune cand ajunge de la munca sa-i dau reteta! :71: cealalta tarta cu cuiburi de dulceata au facut-o ea si matusa Marlena la greu :P


Woowww!!! Bravo Geanino, da retetele mai departe :rolleyes: !
Pe cea cu dulceata am facut-o alaltaieri. Eu sunt la dieta deci e pentru sot. Si lui daca nu-i dai dulciuri cu ciocolata....asa ca o sa fac o crema cu ciocolata ceva, ca sa o serveasca cu tarta.

#44 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 January 2013 - 07:56 PM

Si eu tot la dieta :) asa ca pt. huni,i-am pasat si mamii ,eu nexam,doar am gustat un coltisor sa vad si eu cum e :71: l-am certat si pe domnul Geany,ca a promis ca tine si el cu mine,si cand colo cum ma intorc el da iama in prajitura :) si ca sa-l parasc de tot aseara i-a trimis maica-mea neste' sorici si l-a mancat pe tot :rolleyes:

Ce ma fac eu cu el?! :P

#45 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 25 January 2013 - 08:08 PM

Vezi postareaGeany, la 25 January 2013 - 07:56 PM, a spus:

Si eu tot la dieta :) asa ca pt. huni,i-am pasat si mamii ,eu nexam,doar am gustat un coltisor sa vad si eu cum e :) l-am certat si pe domnul Geany,ca a promis ca tine si el cu mine,si cand colo cum ma intorc el da iama in prajitura :) si ca sa-l parasc de tot aseara i-a trimis maica-mea neste' sorici si l-a mancat pe tot :rolleyes:

Ce ma fac eu cu el?! :71:


:P
Pai si dl.Any e la dieta, dar il las sa serveasca ceva dulce dimineata :).

#46 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 January 2013 - 08:12 PM

Paii si eu i-am dat dimineata cu ceai de papadie cu lamaie,dar el aseara tarziu avea glume in program :rolleyes:

#47 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 08 February 2013 - 04:15 PM

any,

mda, neaparat de incercat zici da? si eu ma gandesc la ea de ceva zile, doar ca tre sa vad cum sa o fac sa o fac fara grasimi sa pot pune cocosul). Cand ii dau de capat, vin aici cu ea.

Uraaaaaaaa! mi`a venit acu in cap cum sa o fac monti. O sa inlocuiesc ouale cu pudra de canepa si lapte de 0% si gataaaaa pot pune cocosul ptr ca uleiul pot.Doar ca va trebuii sa vad daca gasesc maine faina de canepa la magazinul meu de unde imi cumpar produsele.Ar mai fi o varianta sa folosesc doar albusurile. Cap sa ai ca mintea vine:)

#48 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 February 2013 - 06:46 PM

Hi hi! ca tot s-a ridicat topicul la fileu :)

Anutza' eu am recomis-o tot cu modificarile de data trecuta,cocos nu am avut atat de mult ci jumatate din cantitate,asa ca am mai compensat cu faina ,ulei am pus mai putin si zahar,dar am pus si 2 plicuri de vanilat,cuiburi cu lingura de dulceata de caise de la mama si crema de ciocolata(o porcarie de la billa ce trebuia sa fie tartinabila in schimb o scot cuburi :) si am pus din loc in loc)

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-405-13603416317794.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-405-13603416511625.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-405-13603416690315.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-405-13603416630734.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-405-13603416745495.jpg

F. pufoasa parfumata,frageda si buna,dupa cum vedeti o recomit,(ai mei nu prea se omoara cu varianta simpla ca un pandispan,asa ca deaia o incarc si le pun si glazura de cioco,bombonele ,alune zdrobite,chiar si mot de frisca :) )alaturi e budinca din cornuri cu caramel,ignorati-o dar asa a fost poza la gramada :)

Sarumana de reptzept' Anutz' :)

#49 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 February 2013 - 07:54 PM

Vezi postareacerra, la 08 February 2013 - 04:15 PM, a spus:

O sa inlocuiesc ouale cu pudra de canepa si lapte de 0% si gataaaaa pot pune cocosul ptr ca uleiul pot.Doar ca va trebuii sa vad daca gasesc maine faina de canepa la magazinul meu de unde imi cumpar produsele.Ar mai fi o varianta sa folosesc doar albusurile. Cap sa ai ca mintea vine:)


sigur e vorba de canepa? parca stiam ceva de in :rolleyes:

#50 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 09 February 2013 - 07:57 PM

Vezi postareamoatza, la 09 February 2013 - 07:54 PM, a spus:

Vezi postareacerra, la 08 February 2013 - 04:15 PM, a spus:




sigur e vorba de canepa? parca stiam ceva de in :rolleyes:


eu zic ca de canepa :appl: este la plafar gata macinata intr`o punga smechera. Cand o cumpar pun poza sa o vezi.

Dar, pot sa fac prajitura glucidica si sa pun numa oloiul si toate astea din cauza cocosului.

#51 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 February 2013 - 07:58 PM

tu stii mai bine! poate fi interesanta canepa aia :rolleyes:

#52 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 09 February 2013 - 09:47 PM

Vezi postareacerra, la 08 February 2013 - 04:15 PM, a spus:

any,



Uraaaaaaaa! mi`a venit acu in cap cum sa o fac monti. O sa inlocuiesc ouale cu pudra de canepa si lapte de 0% si gataaaaa pot pune cocosul ptr ca uleiul pot.Doar ca va trebuii sa vad daca gasesc maine faina de canepa la magazinul meu de unde imi cumpar produsele.Ar mai fi o varianta sa folosesc doar albusurile. Cap sa ai ca mintea vine:D


Am inceput sa ma sperii...avand in vedere cu cate lucruri imi bat eu capul intr-o zi, nu mai bine-mi cumpar fuste noi in care sa incap, decat sa am atata bataie de cap? :D :D

#53 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 February 2013 - 09:52 PM

Gelutza, pe mine ma uimeste Cerra cat poate fi de riguroasa si ambitioasa. Nu-i deloc usor ce face ea, dar e f hotarata. Sincer ii admir perseverenta si dedicatia, ca vrea sa-i multumeasca pe toti.
Vezi tu ce faci, dar ia-ti si vreo doua fuste noi, ceva rochii, vezi ca-s reduceri, parca-i pacat sa nu profiti!

#54 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 14 February 2013 - 12:21 AM

intr-o zi ma apuc de treaba executarii prajiturii lui Any.

Scot prajitura astept sa se raceasca si incep sa musc din prajitura umeda. Surprize nu era umeda :(.

si tot calculez si rascalculez caldura din cuptor si tot nu-mi dau seama care sa fi fost cauza neiesirii prajiturii ca in poza.

Dupa 2 ceasuri mi-am adus aminte: NU am pus uleiul :D.

sunt io yoyo aia uituca...ca doar nu e prima data cand uit un ingredient :D

.....o repet ca inca-mi sta pe creier imaginea prajiturii tale: umeda, moale, pufoasa......... :floare:

#55 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 February 2013 - 12:50 AM

Vezi postareayoyo, la 14 February 2013 - 12:21 AM, a spus:

intr-o zi ma apuc de treaba executarii prajiturii lui Any.

Scot prajitura astept sa se raceasca si incep sa musc din prajitura umeda. Surprize nu era umeda :(.

si tot calculez si rascalculez caldura din cuptor si tot nu-mi dau seama care sa fi fost cauza neiesirii prajiturii ca in poza.

Dupa 2 ceasuri mi-am adus aminte: NU am pus uleiul :(.

sunt io yoyo aia uituca...ca doar nu e prima data cand uit un ingredient :(

.....o repet ca inca-mi sta pe creier imaginea prajiturii tale: umeda, moale, pufoasa......... :floare:



Vai de mine si de mine, deja imi storceam creierii ca de ce nu ti-o fi iesit :D !
Hai ca se mai intampla :D . Dar tre' s-o refaci neaparat.

#56 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 14 February 2013 - 04:18 PM

promit solemn :toothy6:

#57 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 14 February 2013 - 04:54 PM

[quote name='Gelutza' date='09 February 2013 - 09:47 PM'

Am inceput sa ma sperii...avand in vedere cu cate lucruri imi bat eu capul intr-o zi, nu mai bine-mi cumpar fuste noi in care sa incap, decat sa am atata bataie de cap? :) :toothy6:


Eu am dat toate tzoalele mari acum multi ani si... in ultimii 2 mi`am cumparat cateva dar pica dulapul pe mine ce folos? nu intru in blugii 28 asa ca... pe linga toate imi bat si capul cu papa ca vreau sa imi port iarasi hainele.

anyyyyyyyy,

nu ne bate!!!! :blush: :blush:

#58 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 February 2013 - 05:19 PM

Eu in schimb am problema inversa... Am dat toate hainele de cand eram slabanoaga si acum ma oftic de moarte. Eram grasana de cativa ani buni si deja imi pierdusem speranta ca as mai putea intra in vechile haine asa ca le-am dat pe toate.
Vreau sa va spun ca le-am tinut o caruta de ani si nu ma induram ca tare dragi imi mai erau. Cand in sfarsit m-am decis le-am dat si gata.
Dupa un an si ceva m-am hotarat pe monti si am inceput sa dau inapoi... si sa vezi atunci ce se oftica Sorina. Mama ei de treaba, cum le-am tinut o caruta de ani nu puteam sa le mai tin un an?!
Sorina

#59 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 February 2013 - 12:11 PM

Sorina, tu ai venit sa te lauzi?
Da-le-ncolo de haine, dup-atatia ani si-asa erau demodate! As da sifoniere intregi, numa'sa am io silueta de la 20 de ani.






Prostii! Am fost mereu durdulie! :D

#60 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 15 February 2013 - 05:38 PM

Nu ma laud, bre, chiar m-am ofticat. Singura chestie care o mai am, de fapt doua sunt rochia de mireasa si o panarama de hanorac care mi-e tare drag.
Tata saracul o ia razna cand il vede, dar eu nu renunt la el. Il am de cand aveam 19 ani... Nu prea sunt sanatoasa la cap.
Ai dreptate! Nu ma mai laud!
Sorina

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi