Forum Culinar: Ce si cum cumparam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce si cum cumparam produse alimentare si nu numai

#141 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 March 2013 - 11:12 AM

Am citit ce bunataturi cumparati. Noi suntem mai "lenesi", din punctul asta de vedere. Nu sarim in sus sa luam doar Bio, ca-s niste preturi de-ti piere toata pofta de cumparat. Dar, pe cat posibil, incercam sa cumparam cat mai multe produse proaspete si fara prea multe chimicale.
Laptele il iau de la tarani / tonomat. In ultima vreme - de la tonomat.
Branzeturi - adica telemea, cas si branza dulce - de la magazinul unor sibieni, din piata de langa mine.
Smantana - tot de-acolo.
Cascaval - tot de-acolo (de obicei). Uneori mai luam si din hypermarket, depinde ce pofte are jupanu'. Daca vrea in seara aia cascaval, luam de la hypermarket, ca deja nu mai e nimeni in piata. Daca nu arde, asteapta pana ajunge careva in piata (eu, de obicei).
Carne - joi seara sau vineri dimineata un magazin din piata primeste carne proaspata, de la animale crescute in ograda. Daca am noroc, iau de acolo carne de porc, vita, miel /oaie sau oratanii (parlite, curatate, si cu organe). Aduc gaini / cocosi, rate si gaste. Curcan parca n-am vazut... Dar cum nu cumpar foarte multa carne deodata, cand se termina mancarea, ma duc la supermarket si iau ce-o fi / ce-mi trebuie. Carne macra sau tocata. Nu toaca nimeni la cerere (nu unde ma duc eu) si nici n-am masina de tocat acasa, desi taaaaaare ma gadila-n palma sa cumpar. Dar cum eu vreau sa aiba n-spe soiuri de taietoare / tocatoare...... si cum inca n-am gasit ce caut...... mai astept (vreau sa pot toca orice carne, sa macin nuci, dar sa tai si legume pentru salate sau sa fac suc de rosii). Daaaaaaaa, stiu...... mi-s cu capu'. Vreau ceva ce nu exista. Cum sarmale fac de cateva ori pe an, iar chiftele sau musaca cam la 2 luni....... nu-i asa mare tragedie (pentru noi).
Legume - incerc sa le iau din piata, de la o tante care macar imi zice sincer de unde sunt - Turcia, Spania.... Daca ma duc si-i cer usturoi romanesc, imi zice verde-n fata ca n-are, ca-i adus din Grecia (spre exemplu). Si nu iau de la ea. Dar radacinoasele le iau de acolo, ca-s romanesti (morcovi, telina, pastarnac, patrunjel). La fel si verdeata - leustean, marar si patrunjel. Cartofi si ceapa - fie din piata, fie de la supermarket. Ardei grasi - de la supermarket. Varza - doar din piata (inca n-am vazut in hypermarket varza romaneasca, moale). Etc...... depinde de sezon si de ceea ce caut.
Oua - de la piata sau din hypermarket, depinde de graba. Alea din piata cica provin din ferma lu' nu-s-cine (da' parca poti verifica)??? Iar pe cutia de la hypermarket zice ca gainile au fost crescute la sol cu mancare "buna". Iar n-am cum sa verific... Am luat si de la sibieni de vreo 2 ori, dar nu mi-am batut capul sa observ vreo diferenta, sincera sa fiu.... Poate candva o sa fac o comparatie.
Produse congelate iau cand si cand si de obicei legume sau fructe.
Fructe luam de obicei din hypermarket - banane, rodii, lamai, portocale si mere (in general). Dar mancam si kiwi, grapefruit..... tot de acolo luate. Marfa din piata e la fel la calitate, dar mai scumpa. Mere iau din piata, de obicei toamna si partial iarna, cand vad ca-s mai "adevarate".
Dulciuri fac eu in casa, nu prea cumparam.
Faina - si alba si integrala. Cea alba merge la prajituri, cea neagra / integrala / cu seminte devine paine.
Cosmeticale - noi luam cam ce ne trebuie, dar nu asteptam sa se termine samponul / spray-ul ca sa luam altul.
Produse de curatat baia, bucataria sau hainele - luam mai multe daca-i vorba de produse mici, care se consuma repede - sapun de wc, de exemplu, dar detergentul de rufe il luam la punga de 6 kg.... Balsam nu folosim. Buretii de vase ii folosesc pana mi se par ca nu mai sunt in stare buna. Microunde n-am in casa, asa ca nu-i sterilizez. Si nici nu mi se pare ca miros. Dar eu spal cu apa calda / fierbinta (iarna) si cu ocazia asta se curata si ei. Mai degraba cu prosoapele de bucatarie am o problema - mi se pare ca se murdaresc / imput in scurt timp. Dar cum am multe, le trec pe linie moarta pe alea murdare si scot unu curat din sertar.
La oale, ulcele, ustensile de bucatarie, isi mai baga si el nasul. Sau nu. Depinde de chef / caz.
La electrocasnice, cautam informatii, rumegam, pana gasim cea mai buna oferta.
In general mergem impreuna la cumparaturi, ca avem de luat mai multe si mai grele (apa luam cu baxu'). Dar merg si singura si-l mai trimit si pe el singurel. Nu ma pot plange de compania lui, dimpotriva. :love7: Ne mai sfatuim, ne mai plimbam prin magazin, dar nu cine stie ce.
La etichete ne mai uitam, dar nu foarte des. In general la produsele pe care nu le-am mai vazut pana atunci, sau pe care nu le-am mai cumparat. Si nici atunci nu studiem foarte pe-ndelete. :105:
Lista am inceput sa facem de cativa ani. Uitam amandoi ce ar trebui sa luam. Noi mergem la hypermarket cam o data pe saptamana si avem destule de luat, normal ca nu tin minte tot. Cu lista e mai usor. In general luam ce scrie pe hartie. Numai daca ne iese-n fata cine stie ce oferta deosebita luam si altele. Sau, daca vreau sa fac o mancare si nu gasesc unul din ingredientele de baza - ma reprofilez, ca n-am de ales.
In strainezia a avut perioade mai lungi in care era singurel, asa ca, de voie - de nevoie, a invatat sa faca singurel cumparaturi. Nu exagereaza, ia cat e nevoie. ba ma critica pe mine (uneori), ca iau prea mult... :notworthy: Da' cand ii pun in strachina, dispar toate criticile! :floare:

#142 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 March 2013 - 11:36 AM

Eu duminica am fost la Real cu amica: liniste, calm, ne-am uitat la toate fara stres, ea si-a luat ostropel de crap de La cherhana, ca asa a vrut, cica e bun, sa recomand, eu nu mananc peste cu rosii, deci nu mi-am luat!
Dar e alta atmosfera cand mergi fara sa te goneasca nimeni din urma, gata, mai e ceva?!!? ai terminat?!!?

Eu nu depasesc lista, maxim ca gasesc ketchup fara aditivi si iau, sau crochete de branza cu chimen, a mancat omul toata seara de duminica, aveau aditivi, dar ce bune erau!

Noi nu luam lapte de la tonomat, la mine e departe si el nu ACCEPTA asa ceva. Plus ca nici unul nu bea lapte, merge la beschamel si atat!

Iar asa, noi nu mancam organe, maxim ficat si deobicei de pui, in rest pas!Am inteles de la amica mea ca azi creierul de porc are valoarea lui in aur, ma lasa definitiv rece, nu am cumparat in veci!

Eu iau mezeluri numai de la firmele mele favorite si numai daca nu le vad mustind de apa! Bunica mea era chimist alimentar si ea mi-a zis ca e cea mai mare prostie sa platesti apa la pret de carne( procesata)!

Dar lista e de baza! Fara ea, luam o perna in forma de pisica si carne de pui si gata!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#143 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 March 2013 - 11:46 AM

Am uitat sa zic de peste - de obicei luam crap de la hypermarket. Fie de Dunare, fie de crescatorie. Am luat si din piata, de la pescarie, de cateva ori. Foarte bun, indiferent de sursa. Am luat si somon, de la pescaria din piata. A fost si ala bun. Icre iau din supermarket, sau le gasesc in peste, cand il curat.... :105:
Fructe de mare nu servim, n-am mancat niciodata, asa ca nu cumparam.
Mezeluri - rar si doar de la sibieni. Muschi file, cotlet, pastrama de miel si inca cateva soiuri. Salamuri - pas. N-am mai cumparat de cativa ani buni decat in cantitati mici si doar din alea uscate. Carnati? Tot de la sibieni. Toba si alte sunci - tot de-acolo. De alea in folie, cu apa si alte minuni - nu am cumparat. Daca am mancat pe undeva mai mult de 5-6 feliute.... a trebuit sa-mi croiesc drum spre vecinu', pentru mine mezelurile din comert sunt diuretice. Imi golesc burta imediat.
Muraturi - daca n-am in camara, cumpar de la hypermarket de obicei. Am luat de Craciun din piata. N-au fost rele, dar parca n-aveau gustul ala de muratura facuta-n casa. Alea noastre ies mult mai bune si mai parfumate. Dar cum in toamna n-am apucat sa punem.... acum ne multumim cu ce gasim. :hug:
Daca-mi mai aduc aminte de ceva, revin... :love7: Si va stresez! :floare:
O sa ma uit peste link-urile puse de voi, cu e-cloth. Puteti, totusi, daca nu cer prea mult, sa mai explicati inca o data care-i treaba cu ele? Ce anume inlocuiesc (exact) si la ce folosesc? Nu mai am nevoie de stergator, de detergent, de...? Curata mai repede, mai usor, mai cum? :notworthy:

#144 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 March 2013 - 12:00 PM

Peste iau numai proaspat si numai de la Real, Metro, din astea! Mezelurile de la sibieni, eu le mananc, el nu, sunt prea atoase si uscate! Alea de la Angst sunt bune si unele de la Unicarm si Meda. N-am nervi sa fac mezeluri in casa! Daca vrea de sandwich sa se plieze!Pana si alea de la Mega cu Gusturi romanesti, marca lor, nu-i plac, sunt prea atoase!
Salamuri eu nu iau, dar gasesc in figider, deci cineva ia. Uscate e drept.
Muraturi i-am tot dus de la mine, dar pana la urma n-am mai suportat si am luat din piata ca oricum pofteam!
Ori ca sursa mea e talentata, ori ca era pofta mare, mi se par super!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#145 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 19 March 2013 - 05:20 PM

foxyy, e-cloth curăţă orice numai cu apă, fără chimicale, asta în caz că te aranjază conceptul ăsta.

#146 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 19 March 2013 - 10:21 PM

Prin Canada s-au facut tot felul de investigatii referitoare la asa zisele produse naturale pentru curatat si se pare ca nu sunt deloc asa de ecologice cum sunt promovate. Fiind trendul/ flendul/ fashionul atat de mare si pentru ca majoritatii dintre noi ne pasa sa mai eliminam din chimicale, multe firme abuzeaza de "Bio", "organic", "Eco", "natural".

Eu folosesc de multi ani cu succes combinatia de apa+ otet alb+ un strop de detergent de vase, amestecate intr-un recipient cu spray pentru frigider,bucatarie, parchet laminat,gresie,geamuri. Excuzand detergentul (la 1L de apa cu otet pun 15 ml de detergent) nu am nimic nociv, chimic. Intr=adevar, mirosul oteltului nu e ca al florilor de chimicale dar otetul atenueaza celelalte mirosuri din casa si se disipeaza rapid. Air-plugurile, adica uleiurile alea chimice care se pun in priza, gen Airwick, Glade pot declansa crize de astm si sunt foarte nocive datorita compozitiei chimice inhalate. Da, stiu, miros frumos dar eu desi sunt generatia Cernobal nu am avut atatea cunostinte de astm sau alergii ca astia americanizati- securizati.

De asemeni, am incercat un mop de asta cu difuzor de solutie, apesi pe buton si pulverizeaza solutie pe parchet...dar asta necesita baterii, solutia e chimica si mopul necesita doar anumita laveta pentru curatat, de dimensiunile firmei.
Dupa ce am folosit porcaria fara a vedea mare miracol,(bazaconiile fancy imi impingeu mizeria in loc sa o adune) am ajuns la un mop simplu cu baza care se invarte 360 de grade, ii pun 2 lavete ieftine de dimensiuni aleatorii, eventual si carpe de la teztile uzate,normal ca nu corspnd si le tai, le prind de baza cu elastice de la legume, asa ca nu aluneca, nu se pierd in timpul procesului, le arunc in masina de splalat si in loc sa apas pe buton sa mi se distribuie solutia de curatat, folosesc un pulverizator si "dau manual inaintea mopului". N-am nevoie de E-cloth ca solutia e ecologica si carpele sunt refolosite, respalate.

Aceasta este contributia mea la eliminarea chimicalelor si sunt mandra de ea!

A, as mai avea ceva, intamplator la Dr Oz, o emisiune amwericana despre sanatate, se spunea ca eticheta despre puii "crescuti liber" inseamna ca au cusca deschisa, nu ca in mod necesar apuca sa iasa toti afara sa alerge, "oficial e bine". Firmele au voie sa aive o marja de eroare de 20% in ceea ce priveste compozitia alimentelor dar aceasta marja poate ajunge pana la 70% si e acceptabil deci 25% mai putin gras poate sa nu insemne nimic concret.
Camioanele frigorifice, pentru a economisi combustibil,trimit marfa la o temperatura necesara, se inregistreaza corect si confirma, insa pe parcurs acea temperatura nu se mentine timp de 30 de ore si se refrigereaza totul cu 30 min inainte de destinatie pentru a fi receptionata marfa la temperatura optima. Ca doar bacteriile nu se vad.

Si cica daca aveti copchii agitati nu e vina lor, ci a chimicalelor Yellow 3 si 7 care ii "turbeaza".

Vreau in gradina lu' Ion L:))

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2013/post-56-13637229244063.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2013/post-56-13637233411352.jpg

The more I see, the less I know.

#147 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 19 March 2013 - 10:41 PM

Scuze, m-a luat valul si e-clothul si am raspuns aici desi nu cred ca printre sfaturi culinare isi au rostul "ecloth" si mopurile mele.
Oricum, daca la ce punem la exterior mai putem avea un control : asta incluzand cosmetice si produse de curatenie, la ce bagam in noi se complica treaba la niveluri de SF.
Filosofia mea e usturoi si ceapa.
The more I see, the less I know.

#148 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 March 2013 - 11:19 PM

Doamne cat de dor mi-a fost de tine!! De jdeee zile ma tin sa zic ca daca vor sa vorbeasca despre e-cloth pot face subiect, noi vorbeam despre mancare, sampon, balsam, sapun, din astea( fasole, orez, faina, quinoa, ca am vazut ca e la moda!)

Or fi bune si alea, desi mai de graba te-as crede pe tine, in toata viata mea grasimea nu s-a luat de pe ceva fara ceva acid( otet), dar cine stie ce noua minune a lumii s-a inventat , sa nu fim retrograzi!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#149 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 March 2013 - 12:26 AM

flori, e-cloth este o cârpă. atît şi nimic mai mult. tehnologia folosită la crearea fibrei face posibilă curăţarea numai cu apă.

zerda, tu nu ai folosit cîrpa, flori nici ea, dar tinzi să îi dai dreptate ei. la cei îi dai dreptate?

#150 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 20 March 2013 - 12:32 AM

La credibilitate, ca o stiu de multi ani, la chimie elementara, ca atat am vazut si receptat eu personal.
Nu cred ca o carpa poate fi sterilizata numai cu apa, o anumita perioada de munca din domeniul sigurantei alimentelor... ce sa mai zic??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#151 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 March 2013 - 12:37 AM

nu-i nevoie să mai zici că am înţeles

#152 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 20 March 2013 - 01:03 AM

Ok, deci e o carpa, depinde doar cat de mult ai chef sa freci cu ea. Poate ca avand o anumita textura absoarbe mai repede, dar la fel poate face o 'ordinara' imbibata in apa cu otet si putin frecus din incheieturi. Nu cred ca folosind o laveta ecloth poti inlocui o laveta ordinara cu un varf de bicarbonat in curatatul vaselor , chiuvetelor de aluminium si nici nu cred ca doar cumparand ecloth poti spala geamuri si oglinzi fara a folosi altceva. Deci dau cu ecloth cu apa pe geamuri murdare si apoi stralucesc?
The more I see, the less I know.

#153 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 20 March 2013 - 01:08 AM

otetul e mult mai bun ca multe alte nazbatii,in plus e natural, eu le zic tampenii de luat banii oamenilor!

de cand cu Zepter nu mai cred nici in dracu , nici in ta-su!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#154 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 March 2013 - 01:23 AM

Vezi postareafloricica, la 20 March 2013 - 01:03 AM, a spus:

Deci dau cu ecloth cu apa pe geamuri murdare si apoi stralucesc?

exact aşa. şi geamurile şi oglinzile şi aragazul şi chiuveta de inox. de vase nu ştiu, că nu am încercat

#155 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 20 March 2013 - 02:12 AM

Vezi postareaDexter, la 20 March 2013 - 01:23 AM, a spus:

Vezi postareafloricica, la 20 March 2013 - 01:03 AM, a spus:

Deci dau cu ecloth cu apa pe geamuri murdare si apoi stralucesc?

exact aşa. şi geamurile şi oglinzile şi aragazul şi chiuveta de inox. de vase nu ştiu, că nu am încercat


Astia care imi spala mie geamurile pe exterior, cocotati pe o franghie n-au auzit de ecloth. Eu sunt la etajul 9 intr-un bloc de 19 dar nici la cladirile de peste 50 de etaje, baietii, alpinisti utilitari nu spala geamurile doar cu ecloth si apa. Da' de ce? Ca de promovat tu ai tot promvat-o. Iti zic eu, din cauza ca nimic nu scuteste frecatul. Ecloth, nu ecloth, daca freci iese bine si cu apa si otet. Pe bune ...serios. I'm out.
The more I see, the less I know.

#156 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 20 March 2013 - 04:03 AM

Vezi postareaDexter, la 20 March 2013 - 01:23 AM, a spus:

Vezi postareafloricica, la 20 March 2013 - 01:03 AM, a spus:

Deci dau cu ecloth cu apa pe geamuri murdare si apoi stralucesc?

exact aşa. şi geamurile şi oglinzile şi aragazul şi chiuveta de inox. de vase nu ştiu, că nu am încercat

Stiu sute de firme de transport care desi vor sa faca profit nu spala geamurile autobuzelor, autocarelor, trenurilor, taxiurilor cu ecloth. Ma', toti astia is inculti si a dracu'! Nimeni n-are buna vointa.
The more I see, the less I know.

#157 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 20 March 2013 - 02:11 PM

iar tu care nu ai folosit produsul crezi că poţi emite păreri competente. hai mă lasi?

#158 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 20 March 2013 - 05:47 PM

Vezi postareaDexter, la 20 March 2013 - 02:11 PM, a spus:

iar tu care nu ai folosit produsul crezi că poţi emite păreri competente. hai mă lasi?


Nu emit pareri competente, imi expun suspiciunea si dau sugestii/aternative ecologice si economice desi nu suntem la topicul corespunzator.
Si nu se zice "hai ma lasi" ci se zice "hai ma leshi"...No,d'apai du-te ca te las...:hello:
The more I see, the less I know.

#159 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 21 March 2013 - 06:06 PM

Vezi postareafloricica, la 19 March 2013 - 10:21 PM, a spus:


Si cica daca aveti copchii agitati nu e vina lor, ci a chimicalelor Yellow 3 si 7 care ii "turbeaza".




Intr-adevar colorantii sunt nocivi, si copiii mei citesc etichetele si daca-s coloranti, deja stiu ca nu le cumpar. Bine, mai calcam si noi stramb, dar decat sa le cumpar bomboane colorate mai bine ciucalata.
Io m-am mirat cand am vazut pe un pachet de unt (nu mai stiu ce marca era) "may contain colour" :) ...

#160 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 28 April 2013 - 02:27 PM

N-am gasit un subiect mai potrivit unde sa va avertizez sa nu cumparati rahat de la Feleacul, aia care fac si halva. Am gasit la Kaufland in pungute de citeva sute de grame rahat divers colorat si am luat si eu o pnga in ideea ca o sa pun la cozonac, dar e atit de prost si la gust si la consistenta, incit stau si ma intreb ce sa fac cu el...

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi