Forum Culinar: Ce si cum cumparam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce si cum cumparam produse alimentare si nu numai

#161 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 29 April 2013 - 10:07 AM

Vezi postareaCarmella, la 28 April 2013 - 02:27 PM, a spus:

N-am gasit un subiect mai potrivit unde sa va avertizez sa nu cumparati rahat de la Feleacul, aia care fac si halva. Am gasit la Kaufland in pungute de citeva sute de grame rahat divers colorat si am luat si eu o pnga in ideea ca o sa pun la cozonac, dar e atit de prost si la gust si la consistenta, incit stau si ma intreb ce sa fac cu el...


poate niste decoruri modelate - daca se plastifiaza cat de cat - decoruri necomestibile.
la mine la Buzau, astia care fac covrigi, fac si rahat. majoritatea patiseriilor, nu toti. e proaspat si molcut cand cumpar.

#162 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 29 April 2013 - 11:12 AM

Eu l-as arunca!
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#163 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 May 2013 - 04:45 PM

Vezi postareapetunie, la 29 April 2013 - 11:12 AM, a spus:

Eu l-as arunca!


Si eu la fel, eu nu reciclez nimic daca simt ca nu-i bun.
Carmella pan' la urma ce-ai facut cu el?

#164 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 May 2013 - 11:04 AM

Nimic, il am si acum intr-un sertar. O sa-l arunc, desi nu-mi convine deloc chestia asta, dar daca mie nu-mi place, nu vad cum l-as putea da cuiva de bun. Nu-i subiectul bun aici, dar mai am ceva pe constiinta, chestii aruncate desi cu mare parere de rau: matele, capul si stomacul de miel. Stomacul mi l-a pus ciobanul intr-o punga, ca cica se pune la drob. Mirosea atit de tare a burta ca nu mi-as fi stricat drobul cu asa ceva. Capul l-am pus inca de-acolo sa mi-l separe, ca sa nu ma chinui eu cu cutitele mele acasa. I-am zis ca nu-l folosesc dar a insistat ca e asa de bun la ciorba, eu ca nu-l pun, el ca ba sa-l pun, pina la urma l-am luat. Iar matele nu mi-au facut deloc cu ochiul, deci le-am pus pe toate intr-o punga si le-am aruncat :)

#165 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 May 2013 - 11:43 AM

Poti sa faci un salam de biscuiti cu el,cuburelele alea acolo inauntru,bine parfumat cu rom cred ca nu ar sta rau deloc...sau daca tot il arunci poti sa te joci intai cu el sa vezi pe viitor daca poti modela din el http://artaculinara....pasta-de-rahat/ :)

#166 Useril este offline   Radu Cristina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationBacau

Postat 07 May 2013 - 01:00 PM

Eu stiam o prajitura de la bunica in care se dadea rahat la masina de tocat ,se amesteca cu zeama de lamiae si apoi compozitia rezultata se adauga la unt spumat /margarina...crema se pune intre foi de napolitana...

prajitura e tare faina si acrisoara ...

#167 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 May 2013 - 01:09 PM

Da ,si bunica mea dinspre mama facea aceasta prajitura cu foi de napolitana si crema din rahat ,Boni a scris reteta Aici :)

#168 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 10 May 2013 - 06:28 PM

Vezi postareaFoxyy, la 19 March 2013 - 10:21 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 02:34 PM, a spus:

Si al meu la fel, dar nu suna vine acasa si zice ca eu vreau tot timpul niste chestii care nu exista/nu se gasesc si ca el oricum nu stie unde sa ii caute si nu are rabdare sa umble dupa ele =)). Deci e inutil sa ma mai enervez sa-l trimit, ca vine fara ce-mi trebuie si sa ma vad nevoita sa plec si eu care unde, cu oala pe foc ... :D Ce frumoasa e diversitatea umana, dar aici parca numai extreme. Sa ridice mana sus care e multumita de cumparaturile sotului: cantitatea si calitatea justa, toata lista bifata.:D

Io! :-*


Si io! Ba ia si-n plus, ce crede el c-ar trebui si e si bun si ieftin.Si nus'cum face, dar mereu gaseste promotii!

Ei, mai ia si "chifle" dar...daca nu le folosim ACUM, sunt sigur utile alta data!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#169 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 11 May 2013 - 06:39 PM

Vezi postareazoazorel, la 10 May 2013 - 06:28 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 19 March 2013 - 10:21 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 02:34 PM, a spus:

Si al meu la fel, dar nu suna vine acasa si zice ca eu vreau tot timpul niste chestii care nu exista/nu se gasesc si ca el oricum nu stie unde sa ii caute si nu are rabdare sa umble dupa ele :). Deci e inutil sa ma mai enervez sa-l trimit, ca vine fara ce-mi trebuie si sa ma vad nevoita sa plec si eu care unde, cu oala pe foc ... :violent1: Ce frumoasa e diversitatea umana, dar aici parca numai extreme. Sa ridice mana sus care e multumita de cumparaturile sotului: cantitatea si calitatea justa, toata lista bifata.:violent1:

Io! :violent1:


Si io! Ba ia si-n plus, ce crede el c-ar trebui si e si bun si ieftin.Si nus'cum face, dar mereu gaseste promotii!

Ei, mai ia si "chifle" dar...daca nu le folosim ACUM, sunt sigur utile alta data!


+1 Eu sunt foarte multuminta, el se plange cand merge cu mine ca nu respect lista, dar ii explic ca eu am alta lista in cap, aia pe hartie o fac asa...orientativ.
La piata eu tin sacosele si el alege produsele. La carne numai el se duce.

#170 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 May 2013 - 01:46 PM

Vezi postareaela, la 11 May 2013 - 06:39 PM, a spus:

eu am alta lista in cap, aia pe hartie o fac asa...orientativ.

foarte fain zis :)

#171 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 May 2013 - 02:22 PM

Eu prefer solo, dar in general ma tin de lista, doar asa sa-mi iasa in cale vreun chilipir atunci nu rezist!

Apropo de trimis omul la carne: trebuie sa te exprimi foarte clar: tavita de 4, sau de doua.Vorba mamei cel mai prost lucru este sa-i spui cuiva: ia-mi si mie o sticla de ulei si zahar! ULEI nu otet! Pana ajunge la magazin incepe sa se intrebe daca i-ai zis nu ulei sau nu otet si cf. Legilor lui Murphy ia invers!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#172 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 12 May 2013 - 02:48 PM

Vezi postareazerda, la 12 May 2013 - 02:22 PM, a spus:

Vorba mamei cel mai prost lucru este sa-i spui cuiva: ia-mi si mie o sticla de ulei si zahar! ULEI nu otet! Pana ajunge la magazin incepe sa se intrebe daca i-ai zis nu ulei sau nu otet si cf. Legilor lui Murphy ia invers!


:) , asa-i, mie mi s-a intamplat si nu o data!
Cel mai sigur e tot cu lista, chiar daca e numai un ingredient :D !
(Asta-mi aduce aminte de o povestire de-a lui Bratescu-Voinesti, cred, cand stapanul o trimite pe slujnica sa-i cumpere tutun Intim Club, iar ea se intoarce zicandu-i ca n-au asa ceva, adica tutun... Aflangiu :) !).

#173 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 12 May 2013 - 02:57 PM

Ca sa va distrati: noi FACEM lista! Asa, si? Uitam sa luam EXACT ce scrie pe lista, ca ne "fura"una-alta si, cand sa ajungem la casa, hop, n-am luat aia sau ailalta.Si mei-mi place sa merg singura la cumparaturi.Sau cu Zerda.Si-i zic si ei ce vreau sa iau, dar, invariabil, uitam amandoua.Azi am fost, cum ziceam, la piata.Am uitat sa iau usturoi.

De citit etichete, ca Any.Dac-am mai luat, ma uit la termen, daca n-am mai luat dar ma atrage, citesc lista de E-uri.Dar nu mereu.O singura data mi s-a-ntamplat sa cumpar de la Billa o punga cu orez Clever, de care mai luasem, dar, acasa, cand am desfacut-o, avea la mijoc, o ditamai bucata de pamant.Nu se vedea, ca n-as fi luat.N-aveam cum sa vad prin punga! Am scos-o frumos, am spalat orezul...:) De bun era bun, dar am platit si pamantul la kilul de orez!Karma!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#174 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 15 May 2013 - 04:56 AM

Azi am observat o chestie pe care n-am observat-o pana acum si daca stie careva explicatia va rog sa ziceti aici.
Am curatat legumele pentru supa le-am pus intr-un castron cu apa rece, ei bine, am vazut ca la suprafata apei a aparut o pelicula fina ca de ulei - n-am fost sigura de la ce e dar am banuit ca de la morcovi. Dupa cateva ape s-a dus "uleiul", dar ca sa fiu sigura am aruncat in apa o bucata de coaja de morcov, intr-adevar de acolo era. Morcovii departe de a fi bio (made in USA) - ce pune pe ei, frate?

#175 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 May 2013 - 05:59 PM

Posibil sa fie de la substantele folosite contra daunatorilor, ori de la cele folosite pentru a face leguma sa tina mai mult timp de cand a fost culeasa.Daca pui o lamaie ori portocala "regular" in apa, o sa faca aceeasi pelicula.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#176 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 May 2013 - 06:13 PM

Eu neaparat sa am lista dupa mine, mai ales daca tre' sa ma duc in mai mute locuri (alimentara, macelar, aprozar). Mai bine asa.
Dar de luat iau tot timpul in plus. Lista ma ajuta sa nu uit esentialul, ceea ce am neaparat de luat. Apoi daca mai vad si altele care imi trebuie, le iau chiar daca nu-s pe lista :pupic: .

Adi, nasol episod asta cu morcovii :scratch: .

#177 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 May 2013 - 07:13 PM

Mie rareori mi se intampla sa uit ceva de pe lista, ca sunt de rasul curcilor, rad aia de mine in piata: doamna va tinem noi plasa pana va uitati pe lista, poate mai cumparati ceva de la noi!! :scratch:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi