Forum Culinar: Ce si cum cumparam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce si cum cumparam produse alimentare si nu numai

#1 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 05:16 PM

In urma discutiilor referitoare la produsele BIO si nu numai, am zis ca-i mai bine sa facem un topic separat in care sa vorbim, sa ne sfatuim, sa ne zicem parerea in legatura cu produsele pe care le cumparam.
Si mai ales cum cumparam: citim eticheta? cumparam produse nationale? cumparam BIO?

Eu cum am mai zis de cateva ori prefer sa merg la cumparaturi de cele mai multe ori singura. Pierd ceva vreme, asa ca dl.Any nu e deloc incantat. Asta numai in ce priveste alimentara. In rest, daca-i de cumparat haine, obiecte, etc, n-are probleme. La alimentara imi zice mereu ca-i timp pierdut -_- .
Da, pierd mult timp, citesc fiecare eticheta in parte, incepand cu termenul de garantie, apoi cu ingredientele.
Binenteles ca daca produsul respectiv nu-l cumpar pentru prima data, citesc doar termenul de garantie.

Incerc sa nu fac provizii inutile de mancare, pentru nu imi place sa arunc mancarea, dar nici sa consum produse expirate: nici lapte, nici iaurt, nimic.
Sunt produse pe care scrie :"a se consuma inainte de" si atunci musai trebui consumate pana in data respectiva.
Pe altele scrie: "a se consuma de preferinta inainte de" si atunci hai, daca le consumi o zi doua dupa termen n-are nimic.

Fac provizii in schimb, de tot ce inseamna produse pentru curatarea casei, produse pentru ingrijire personala, etc. Iau totdeauna cate 2-3 sampoane, balsam, gel de dus, etc. Nu-mi place sa raman sub dus fara sampon :D .

#2 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 February 2013 - 05:34 PM

Eu la cumparaturi ma duc fara domnul! cand merg cu el este numai pentru utilitati si-l iau ca sa ma care cu masina si sa se opinteasca el in plasele grele.
Bine inteles ca la produsele casnice iau detergent in ambalaje potrivite adica 3 kg, ca ma plictisesc de miros, de balsam la fel. Tot soiul de detergenti lichizi de spalat pardoseli, Domestos, Vanish, iar le vine randul la toate deodata!
Cand mergem impreuna am lista si totul se desfasoara ca o campanie de atac a unei tari ostile: lista o fac dupa sirurile pe care este asezata marfa, ca sa intru la un capat si pana ies dincolo sa termin tot, daca am uitat ceva, oricat de mic, mai am ragaz pana ii vine randul la casa, depinde cat de rapid ma misc, nu sta o secunda in plus fata de ce trebuie sa indure la cumparaturi!

Asa ca ma duc singura, sau cu Zozo sau cu Dana,o amica, stam si ne uitam pe toate etichetele, verificam ofertele, le comparam, vedem produsele noi, facem schimburi de tipul ia tu din asta si eu din aia si le impartim, sa vedem care ne place mai mult.
Atat ce face omul se uita la datele de expirare, dar nici asta nu e cel mai bun lucru, v-am scris cum mi-a aruncat jumate de pachet de unt ca maine expira!!!

Noi nu mancam lapte, iar iaurt eu nu pot lua cum ia tata 24 de borcanele ca aici ar ajunge in cos pentru ca nu le mananca nimeni pana expira!

Cand produsul national( sa zicem sunca, sau pastrama, sau salam) este din aceeasi gama cu unul strain, prefer sa iau national. Daca insa vreau jamon serrano sau foie gras, iau strain.

In produsele etichetate BIO nu am prea mare incredere, de exemplu niste amici veneau din delegatie si s-au oprit pe DN 1 la o ferma cu oua bio de gaini alergate. S-au intors dezamagiti, tatal unei tipe era zootehnist si ea stia ca alea nu sunt oua BIO.

Ce mai fac este sa cumpar mere lovite si strambe, din alea cu pete mici maronii ca niste pistrui, nu stiu cum sa ma exprim. Mi-au zis si mie cei cu livezi pe la bunici ca ar fi mai naturale.
Si cumpar ceapa numai din piata numai de la tarabele pe care ceapa are diverse forme si marimi, alea clar nu sunt cumparate de la depozit.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#3 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 05:44 PM

Am avut o perioada in care mancam si eu un borcanel de iaurt pe zi, dar din cel simplu si daca vroiam fructe in el, imi taiam si puneam in iaurt, ce fruct aveam in casa.
Acum recunosc, nici iaurt nu mai cumpar decat foarte rar, iau din acela grecesc e bun in ciorba (rar gasesc smantana de-a noastra aici, asa ca iaurtul grecesc o inlocuieste cu succes) sau il folosesc la prajituri. Foarte bun si de mancat.

#4 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 05:53 PM

Si eu ma uit dupa oferte, depinde insa de produs.
Nu neaparat ce e scump e si bun sau ce e ieftin nu e bun. Depinde. Insa pun accent intotdeuna pe calitate.

Cumpar doar produse de sezon, insa nu pun niste limite exagerate. Adica cumpar zucchine si vinete chiar si iarna pentru ca aici la mine sunt mereu, sunt sere peste tot.
Dar de ex nu cumpar struguri in decembrie.
Daca am pofta de capsuni in februarie, cumpar de-o pofta -_- . Deci nu-s chiar exagerata din punctul asta de vedere.

#5 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 15 February 2013 - 05:53 PM

Si eu fac lista cand merg la cumparaturi si tot ca si Zerda, in ordinea rafturilor ca e mai practic. La noi se stie, daca merg eu, platesc mai mult la casa. Barbate-miu ia numai de baza, ca e mai zgarcit -_-
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#6 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 15 February 2013 - 05:55 PM

Vezi postareaany_annette, la 15 February 2013 - 05:53 PM, a spus:

Si eu ma uit dupa oferte, depinde insa de produs.
Nu neaparat ce e scump e si bun sau ce e ieftin nu e bun. Depinde. Insa pun accent intotdeuna pe calitate.

Cumpar doar produse de sezon, insa nu pun niste limite exagerate. Adica cumpar zucchine si vinete chiar si iarna pentru ca aici la mine sunt mereu, sunt sere peste tot.
Dar de ex nu cumpar struguri in decembrie.
Daca am pofta de capsuni in februarie, cumpar de-o pofta -_- . Deci nu-s chiar exagerata din punctul asta de vedere.

La fel fac si eu. Si incerc sa cumpar local, atat cat e oferta.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#7 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 05:59 PM

Si eu merg tot cu lista.
As vrea de ex sa stiu sa citesc eticheta la sampoane, creme, detergenti, sa-mi fie clara asa cum imi este atunci cand o citesc la produse alimentare.

#8 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 February 2013 - 06:05 PM

Uite nu stiu, s-o intreb pe verisoara mea ca e inginer chimist, lucreaza la Agentia de Mediu, o pun sa-mi faca o lista cu ce Nu ar trebui sa fie , sau ar fi bine sa fie putin, ca ea e pasionata de astea si va fac o lista!

Eu de ani de zile am minim 2 sampoane in casa, ca tot primesc, asa ca nu le citesc etichetele!

La creme mi-a zis ea ca nu trebuie sa fie cu parabeni, dar mi-a mai zis si altele si mi-a plecat pe amandoua urechile!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#9 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 06:07 PM

Ioana, ce bine-ar fi daca i-ai cere o parere! Mai ales ca e de meserie si cine mai bine ca ea ar putea sa ne dea un sfat.

#10 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 15 February 2013 - 06:22 PM

Noi mergem la cumparaturi impreuna, doar ca odata intrati ne salutam. Fiecare o ia spre raioanele preferate urmand sa ne intalnim mai spre sfarsit.
Recunosc ca inainte de monti singura chestie care ma interesa era termenul de valabilitate. De cand cu monti s-a schimbat situatia.
La inceput mai bombanea soata, cand se nimerea pe langa mine, acum nu mai zice nimic. Daca vrea sa ramana langa noi, bine, daca nu sanatate, magazinul e mare, are unde sa se plimbe.
La toata lumea m-a spus la inceput. Acum s-a invatat cu mine si a inceput sa aiba rabdare.
Si pe mine ma intereseaza ofertele, dar asta nu inseamna ca iau un produs doar pt ca e in oferta. Am facut si chestii de genul asta pana am invatat ce e de capul fiecarui produs.
Acum stiu ce trebuie sa cumpar si daca e in oferta cu atat mai bine.
Eu smantana buna gasesc aici fara probleme si nici nu e foarte scumpa, daca stau bine si ma gandesc.
Frecventez foarte mult erboristeria din satucul meu care imi aduce pe comanda varii produse necesare. Mi-e aproape imposibil sa frecventez magazinele naturiste/bio din Vicenza... imi sunt peste mana.
Apoi fructe si legume prefer si eu pe cat posibil cele produse local si de sezon. Aici am noroc cu Carrefour si Auchan, sunt foarte bine aprovizionate si la preturi decente.
La fel ca Anny imi cumpar cate 2-3 produse cosmetice de acelasi fel. Suferim de aceeasi boala.
Idem pt produsele de curatenie.
Sorina

#11 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 06:42 PM

Sorina, zi te rog ce produse cumperi din erboristerii!

#12 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 07:02 PM

Ca tot se vorbea de soia.
Am luat Soia Cappuccino, marca Alpro Soya, foarte bun. Am mai folosit si lapte de soya normal, la dulciuri.
Dar nu am idee si nici nu as vrea sa stiu cum sunt acele snitele de soia sau chiftele, folosite de foarte multa lume in post. Nu am gustat, dar nici nu as vrea sa ma uit pe lista de ingrediente.

#13 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 15 February 2013 - 07:40 PM

Eu am mancat snitele din soia demult, in Roamnia, cand era moda soia la inceputurile ei. Acum nu as mai manca :scratch:

Am o intrebare: pe conserve ar trebui existe o data expirare sau macar cand au fost facute? Intreb ca eu mai cumpar zacusca si nu am gasit niciodata termen de valabilitate scris pe borcan.

Sau produsele congelate, au termen de valabilitate? Ca eu nu tin la congelator alimente mai mult de un sezon, adica le congelez in vara si le tin pana cel mult in primavara.

La fel la ceaiuri.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#14 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 07:59 PM

Vezi postareaaura, la 15 February 2013 - 07:40 PM, a spus:

Eu am mancat snitele din soia demult, in Roamnia, cand era moda soia la inceputurile ei. Acum nu as mai manca :scratch:

Am o intrebare: pe conserve ar trebui existe o data expirare sau macar cand au fost facute? Intreb ca eu mai cumpar zacusca si nu am gasit niciodata termen de valabilitate scris pe borcan.

Sau produsele congelate, au termen de valabilitate? Ca eu nu tin la congelator alimente mai mult de un sezon, adica le congelez in vara si le tin pana cel mult in primavara.

La fel la ceaiuri.



Aura din cate stiu eu, trebuie sa scrie termenul de valabilitate.
La fel si la ceai. Atat alea cumparate in Ro, cat si alea cumparate aici toate aveau termenul scris.
Eu numai la zahar nu am intalnit termenul de valabilitate. Atat.

Prosusel congelate (si aici iar vorbesc din cunostintele mele) au si astea termen de valabiliatate. Adica legumele nu pot depasi un anumit termen, carnea la fel. Adica nu le poti tine la infinit.

#15 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 February 2013 - 08:14 PM

Soia nu e sanatoasa :P

Sampon, crema, sapun and co(smetice), sa nu aibe silicoane si parabene, asta in mod special.
În rest cam toate au acelasi rahat, chiar si cele biologice au nevoie de chimicale, altfel nu ne balacim cum trebuie :P

Incredere în bio? Mama ma numeste Toma necredinciosul :scratch: :scratch: (sincera sa fiu, tind sa cred ca nu stie exact de ce Toma era necredincios :scratch: )
Cu toate astea, cumpar multe produse bio. Am încredere ca sînt mai bune decît cele ne-bio. Nu doar încredere, ci chiar stiu, si mi se confirma dupa anumite teste în laborator.
Ca 100% bio nu exista, asta stie toata lumea. Dar na, cît de bio se poate. Nici legumele mele din gradina nu-s bio, chiar daca le ud eu cu apa de izvor si le hranesc cu cacatei de pinguini de pe coasta de nord :hungry: Cînd ploua din cer, nu prea mai am ce sa fac, nu? :P

Chiar ieri am citit despre niste teste facute la carne de pui - unii crescuti în masa si altii de origine biologica. Nu ma întind, spun doar ca au fost testate la plezneala diverse carnuri de pui împachetate din enshpe supermarketuri. Puii din productia în masa - rezultat dezastruos. In unele pachete s-au gasit urme de la 8 tipuri de antibiotice diferite!!!
Ati stiut ca puii crescuti în masa, de la nastere pîna ajung pe masa traiesc 30-35 de zile, in conditii excrecabile?
Antibioticele pare-se nici n-ar fi asa nasoale precum virusii la care acei pui dezvolta imunitate... deci carnea de pui, nu se serveste sub nici o forma medium (stiu ca stiti, dar o spun sa fie spusa).

In niciunul din pachetele cu carne de origine biologica nu au fost urme de antibiotice. Nici macar in cel din Kaufland =)) Ce-i drept, si preturile sînt de toata frumusetea.
Un exemplu - piept de pui din crestere în masa între 6-7 ero kila, iar cel bio 25-27 euro.

În rest si eu încerc sa iau cît mai mult local, si daca mai si cunosc ce si cum si mai bine. Noroc ca în zona unde locuiesc, gasesc dsetule de la tarani locali pe piata. Din pacate nu în orasul în care locuiesc, tre sa ma deplasez cîteva zeci de km, dar merita. La noi piata e de toata jena. Vin tot felul de specimene care vînd de multe ori marfa mai proasta ca oriunde. Adica marfa de te miri prin ce colturi ale lumii, cumparata de la depozite/productie în masa... si o mai vînd si la preturi neobrazate :D



La fel ca Any, nu-s exagerata, mai consumam si chestii în afara sezonului. Cu zucchine bilogice si altele ne servesc prietenii nostri italieni :D La capsune ma "ogoi", mai ales ca vin din Spania. Nu are de a face cu ultimul scandal ci cu faptul ca nu cumpar de acolo nici în plin sezon. De cel putin cîteva ori pe sezon, se fac anunturi la radio, "ca daca ati cumparat capsune din magazinul cutare de origine spaniola, chiar si cei biologici, pericol de nush ce pesticide, etc, etc..." decît sa caut prin gunoi ce numar de sarja au avut capsunii sa vad daca fac sau nu în pantaloni, mai bine ma lipsesc si le duc dorul, pîna ii culeg eu de pe cîmp.


Ceva ce îmi place la austrieci. Pina si în discounturile ca Aldi/Hofer au o gramada de produse locale bio! Ma refer la legumaraie si fructe. Pîna si carne proaspata, pui bio au. Bravo lor! Plus ca se alimenteaza în afara sezonului de la italieni cu broduse bio, ca na, ei au vremuri mai frumoase, sere mai multe : )

Vad ca si pe la noi încearca... sper sa-i tina.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#16 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 February 2013 - 08:17 PM

Vezi postareaany_annette, la 15 February 2013 - 07:59 PM, a spus:



Aura din cate stiu eu, trebuie sa scrie termenul de valabilitate.
La fel si la ceai. Atat alea cumparate in Ro, cat si alea cumparate aici toate aveau termenul scris.
Eu numai la zahar nu am intalnit termenul de valabilitate. Atat.

Prosusel congelate (si aici iar vorbesc din cunostintele mele) au si astea termen de valabiliatate. Adica legumele nu pot depasi un anumit termen, carnea la fel. Adica nu le poti tine la infinit.

Aa stiu si eu.
Carnea congelata nu prea îmi place. Daca trebuie neaparat s-o congelez, nu o tin mai mult de 2-3 saptamîni. Stiu ca se poate tine mai mult, însa eu nu o fac, pentru ca nu-mi mai place. O fi si chestie de cap, dar egal. Se gaseste, deci nu tre' sa stam la coada :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#17 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 February 2013 - 08:23 PM

apropo de reputaţia magazinelor de care vorbeam pe topicul celălat, eu fac cumpărături din 4 magazine gen supermarket şi vreo cîteva mai mici, plus merg la ferma la amish.

magazinul la care mă duc săptămînal m-a sunat o dată ACASĂ cu mesajul că mango cumpărate in între datele cutare şi cutare, de provenienţă mexic, trebuie duse inapoi şi primiţi banii pentru că nu ştiu ce niveluri bacterii a fost depăşit. păi să nu-ţi fie drag să cumperi de la asemenea magazin? mie îmi e.
pe toate produsele scrie de unde provin, dacă nu vreau china, sau asia, nu cumpăr.
citesc toate etichetele de mulţi ani, nu numai ingredientele dar si unde sunt făcute şi raportul de proteină, grăsime şi carbi, de multe ori rapoartele astea "spun" dacă lista de ingrediente este metaforică, gen natural flavors şi plin de carbi. dacă nu au etichetă, nu cumpăr

lactate în general nu cumpăr, cînd cumpăr, numai bio sau parmiggiano reggiano ori grana din italia.

cereale gen fulgi, corn flakes etc, nu mănînc, ocazional mănînc pîine de la brutăria italiană (rar) şi paste de cecco, mămăligă din mălai grecesc, orez din italia. soia nu mănînc decît fermentată, sosul de soia îl iau bio şi fără gluten. tofu numai dacă fac supă chinezească, sweet and sour, ceea ce se intimplă o dată la doi ani.

nu mănînc dressing de cumpărat sub nici o formă, prefer să-mi fac eu ce îmi place.

miere iau bio

produsele locale le cumpăr doar in sezon, acum avem fructe din chile, argentina, africa de sud, brazilia, bio sau ne-bio. după mere, mă duc la fermă. merele le stochez şi le ţin în frigider in sertarul crisper. fermierul de unde le cumpăr a spus că să pun şi apă in setar, dar încă nu am încercat.

salata şi frunzele de orice fel le cumpăr bio, fructele nu prea, carnea şi ouăle de la amish, peştele şi animalele marine, dacă sunt de fermă numai din america de nord mai puţin mexic, sau din europa, africa, australia, noua zeelandă, exclus din asia india, china, vietnam, tailanda sau america latină. peştele sălbatic, din ape reci, alaska, canada, norvegia

la produse de casă folosesc "ecloth" şi curăţ numai cu apă, fără chimicale. apropo de ecloth, cred că e descoperirea secolului. recomand la maxim.

#18 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 15 February 2013 - 08:29 PM

Asa stiam si eu, ca e normal sa fie un termen de valabilitate. Ei bine, la noi nu ai sa-l gasesti. Doar presupunem ca sunt pe rafturile magazinelor doar de cel mult un an :scratch:

E adevarat ca nu trebuie sa mai stam la coada pentru carne, dar eu o cumpar de la o ferma, la vreo 20 km. Si nu pot sa ma duc in fiecare zi, nici macar in fiecare sapt, deci o iau, o portionez si o congelez acasa.

Eu nu am vazut carne bio pe la noi. Stiu doar ca s-a facut un reportaj despre antibioticile din carne si toate, chiar si cele pe care scria antibiotic-free, aveau cel putin 5 (oricum mai putine decat celelalte). Cam atat despre increderea in ce scrie pe etichete.

Si da, sunt de acord ca produsele bio nu sunt bio, dar macar au mai putine porcarii.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#19 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 08:32 PM

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 08:23 PM, a spus:


lactate în general nu cumpăr, cînd cumpăr, numai bio sau parmiggiano reggiano ori grana din italia.

Mare atentie, in afara Italiei s-au gasit foarte multe falsuri, branzeturi gen Parmigiano, vandute ca si Parmigiano. Deci atentie, cumpara de unde esti sigur.

cereale gen fulgi, corn flakes etc, nu mănînc, ocazional mănînc pîine de la brutăria italiană (rar) şi paste de cecco

De cecco sunt excelente, nu-mi lipsesc niciodata.

nu mănînc dressing de cumpărat sub nici o formă, prefer să-mi fac eu ce îmi place.

Si eu la fel, prefer sa fac acasa, nu cumpar sosuri de genul asta. Au tot felul de prostii in ele.



#20 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 08:37 PM

Maya, cacatzeii de pinguini de pe coasta de nord :scratch: :scratch: :scratch: wooooow!!

Carnea o mai congelez, recunosc. Mai ales de cand cu dieta. Iau carne macinata si o pun in pungute individale de 100 de gr fiecare (de dieta, na!).
Apoi iti reamintesc ca am rate si bibilici congelate dar curatate si parlite mai intai, nu le congelez niciodata necuratate.
Si mai am sarmale nefierte, ce sa fac, le tin cu 10 atze, sa-mi ajunga. Acum am cerere pe cand vin prietenii din nord, tre' sa le tin si lor ca le plac.

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi