Forum Culinar: Cum folosim vasele Zepter - tehnici si preparatii de baza. - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum folosim vasele Zepter - tehnici si preparatii de baza. Preparate diverse, mod de lucru si retete.

#41 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 February 2013 - 12:40 PM

O precizare, valabila in orice tip de vas gatim, nu doar in Zepter: in orice mancare care este in procesul de preparare la o temperatura ridicata deja, pun doar apa fiarta! Altfel, daca adaugam apa rece riscul este foarte mare sa se opreasca procesul de fierbere si carnea/fasolea/orezul etc sa ramana tari oricat le mai fierbi ulterior, datorita socului termic. De ex, la raggu (sau orice alt preparat), cand adaug putina apa peste carne, o adaug fierbinte, tin un ibric cu apa pe foc cand gatesc, nu am precizat ieri, considerand ca este un fapt cunoscut de orice bucatar, dar mai bine sa fie scris. <br>Nu stiu daca sunt si exceptii... o sa ma gandesc .... =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#42 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 18 February 2013 - 12:52 PM

Daniella, tensiunea mea este in zilele rele 11 cu 7 si atunci deja o ureche o am infundata! Am tensiune 9,5 cu 6 deobicei. Analizele mele ies bune la saruri, iar arterele mele sunt supuse riscului cauzat de colesterol( genetic) nu de hipertensiune!
Cand am facut un tratament cu corticosteroizi primele trei zile am mancat ceai cu castravete chior si paine. Nu erau rosii bune in perioada aia si nici astea mici perlute nu erau care sunt dulci si bune( cum zice Cerra, ce-or baga in ele, nu conteaza)
Singura carne pe care pot s-o mananc fara sare sunt pestii de mare prajiti si aia sunt pe lista neagra ca sunt prajiti, dar imi zic eu mie ca au si omega si ma consolez!

Iar eu pot pune balsamico sau soia pe mancarea mea, dar nu pe a altora daca stiu ei ca nu ar trebui sa fie inchisa la culoare!!Pentru ca nu vor sa manance ca arata urat! Apropo de organoleptic, le insulta simtul vazului!


Dar de exemplu cand fierbi supa nu poti pune sos de soia!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#43 Useril este offline   Gina 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 02-October 12

Postat 18 February 2013 - 05:44 PM

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 12:40 PM, a spus:

O precizare, valabila in orice vas gatim: in orice mancare care este in procesul de preparare la o temperatura ridicata deja, pun doar apa fiarta! Altfel, daca adaugam apa rece riscul este foarte mare sa se opreasca procesul de fierbere si carnea/fasolea/orezul etc sa ramana tari oricat le mai fierbi ulterior, datorita socului termic. De ex, la raggu (sau orice alt preparat), cand adaug putina apa peste carne, o adaug fierbinte, tin un ibric cu apa pe foc cand gatesc.

Nu stiu daca sunt si exceptii... o sa ma gandesc .... :tongue3:


Daca vrem sa "speriem" :hungry: galustile sa fiarba cum trebuie, le stropim cu apa rece.

#44 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 February 2013 - 05:46 PM

zerda, ai dreptate, legumele de sera sunt mai sarace in saruri, basca alea hranite chimic.

abia astept sa faci proba cu friptura fara sare in zep (in ideea ca o sa-ti reuseasca gradul de coptura pe care il preferi tu), cum am zis si daca nu o sa-ti placa fara sare, mi-o trimiti mie
Nu-i trebe nici balsamico nici soia, pur si simplu nu simti nevoia de sare, eventual poti pune la sfarsit piper si verdeturi, dar intai gusto asa ca sa confruntam gusturile

si, doamne fereste sa ne iasa analizele rele! cu toatele si cu totii sa fim sanatosi! dar si la analize bune, in ziua de azi tot trebuie atentie la ceea ce bagam la "ghiozdan", ca asa cum spunem cu totii, azi sunt mai multi factori de risc, solul si implicit produsele agricole sunt saracite de minerale!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#45 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 April 2013 - 08:27 PM

Vezi postareaDexter, la 17 February 2013 - 08:26 PM, a spus:

redivivus, e cu bon de ordine la oalele zerdei :scratch:

Ma trec si eu pe lista! :notworthy: Chiar sunt interesata. N-am nici un vas de asta, dar unul parca l-as incerca..... Daca nu ma impac cu el - atata paguba! :rolleyes:

#46 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 April 2013 - 08:58 PM

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 12:40 PM, a spus:

in orice mancare care este in procesul de preparare la o temperatura ridicata deja, pun doar apa fiarta! Altfel, daca adaugam apa rece riscul este foarte mare sa se opreasca procesul de fierbere si carnea/fasolea/orezul etc sa ramana tari oricat le mai fierbi ulterior, datorita socului termic.

Eu n-am patit asta niciodata. Habar n-am daca si cand imi trebuie apa pentru completare, asa ca pun apa rece, cand vad ca e musai. Si totul s-a fiert de fiecare data.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi