Forum Culinar: Suleyman Magnificul - Forum Culinar

Salt la continut

  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Suleyman Magnificul Discutii despre serial

#461 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 December 2014 - 12:08 AM

Si gata,ne luam ramas bun de la Suleyman :) o sa-mi lipseasca :)

http://www.youtube.c...h?v=hE2gL0KIAME

Minunati actorii,decoruri,muzica,regia :-*

Mi-ar place sa se realizeze si Kosem sultana si sa fie difuzat si la noi ,in speranta ca s-ar ridica la acelasi nivel cu magnificul...

#462 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 December 2014 - 08:52 AM

Aoleuuu ce-i vaicareala asta???
Ca vreti amor si giumbuslucuri, nu realitate!!! Pai n-aveti telenovele pe 3 canale daca nu mai multe, coreene, de limba spaniola, braziliene, chiar si romanesti??

Asta a fost o drama istorica, asa se incadreaza ea in genurile de seriale de televiziune-cum sunt cele despre Tudori, sau Borgia, sau Tineri in Lupta, Gettysburg, Nord si Sud sau la noi Razboiul de independenta, pentru cine isi mai aminteste!!! Alta mancare de peste!
Mai bagi o cadana sau un eunuc, mai inventezi tradatori si salvatori, dar nu poti schimba ceea ce s-a intamplat ca fapt istoric!
Henric al VIII-lea tot isi decapiteaza doua neveste, tot o repudiaza pe una, tot se desparte de biserica catolica ca sa-si anuleze o casatorie! Si tot Nordul o sa bata confederatii pana la sfarsitul zilelor, daca te referi la acel razboi!

Borgia tot or sa omoare la aliati si dusmani, de le pierd numarul, asta n-ai cum s-o schimbi!Lucretia Borgia tot maestra a otravurilor ramne!

Ca sa nu intram in discutii mai palpitante si sa subliniem ca adevarul istoric este ca Nurbanu Sultan a fost un mare om politic si coresponda cu Caterina de Medici, alta femeie renumita pentru intrigile, puterea si influenta detinuta si nu in ultimul rand pentru numarul de victime!!

Asa era jocul, asa se juca! Mie mi-a placut ultima parte pentru toate motivele de mai sus precum si pentru cele pentru care ma scoate din papuci serialul Reign ( tradus Regina) de pe AXN White, vi-l recomand daca va place istoria romantata pe mine ma enerveaza in mod constant cum bulibaseste realitatile istorice! Ma uit din masochism :) !

Si da, vreau sa vad noul serial, ca si Sultana Kosem e o poama de toata frumusetea, dovada clara ca asa erau timpurile!

Eu as felicita scenaristii pentru ca n-au scris cu parti pris si au aratat si bunele si relele fiecaruia!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#463 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 December 2014 - 09:21 AM

Daa!! asta asa e!Foarte adevarat! :-* dar eu cel putin,nu m-am putut abtine sa nu o dau din istorie in romance :) de vina or fi fost actorii,unul mai carismatic decat altul,si atmosfera creata etc si firea mea romanticoasa ,asa ca de multe ori uitai de istorie :)
Zau ca o sa-mi lipseasca,dar de alta telenovica sau serial nu ma mai apuc,ca ie' grele bre' :)

#464 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 December 2014 - 10:22 AM

Posibil trailer Kosem sultan :)

http://www.youtube.c...h?v=Q-8MVugT2IY

Asta ar fi ea in tinerete,nu se stie inca cine o va interpreta la varsta maturitatii...La asta m-asi uita,daca s-ar ridica la nivelul magnificului :-* Suna promitator!

#465 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 December 2014 - 11:46 PM

Hieelloouu'!!! :floare: stiri de la canal D'' pt. fanii serialului Suleyman Magnificul,va fi redifuzat din 3 ianuarie in fiecare sambata si duminica de la ora 14,30 http://www.kanald.ro...-45_129202.html :floare: eu una chiar doresc sa revad primele episoade ca nu am urmarit chiar de la inceput ,apoi doar ce am vazut pe net netraduse,asa ca voi avea sansa sa vad pe indelete si inceputurile serialului :floare:

#466 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 December 2014 - 10:32 AM

eiii, chiar? nici io n-am vazut de la inceput, daca l-oi prinde in vreun we ma uit!
pe mine tot romance ma intereseaza la serialul asta, altu' si-asa nu urmaresc, asa ca, Giani, mai dscutam noi :occasion14:

#467 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 22 December 2014 - 10:40 AM

Auzi nu ma faceti sa vin sa va ciufulesc pe amandoua ca vantul la Buzau :occasion14: !! Ce,cu mine nu mai vorbiti?
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#468 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 December 2014 - 01:02 PM

Vorbim si cu tine ,cum sa nu?! :occasion14: doar stii ce barficioasa' sunt :cheers:

#469 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 December 2014 - 01:02 PM

Scuze,eroare de pilotaj' :occasion14:

#470 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 October 2015 - 10:06 PM

Deci ieri si azi(sambata si duminica) s-au dat secvente de la filmari,cred ca incepe redifuzarea sezonului 2 sambata si duminica de la 8,30 http://www.kanald.ro...am_sambata.html

#471 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 14 October 2015 - 02:41 PM

Vezi postareaGeany, la 11 October 2015 - 10:06 PM, a spus:

Deci ieri si azi(sambata si duminica) s-au dat secvente de la filmari,cred ca incepe redifuzarea sezonului 2 sambata si duminica de la 8,30 http://www.kanald.ro...am_sambata.html


Sa inteleg ca se reia difuzarea Sezonului 2...cred ca o sa ma uit....
GEORGIA

#472 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 October 2015 - 03:29 PM

Vezi postareaGeany, la 11 October 2015 - 10:06 PM, a spus:

Deci ieri si azi(sambata si duminica) s-au dat secvente de la filmari,


Intamplator am vazut si eu cum s-a filmat scena cu moartea sultanei aleia mai batrane, mama lu' Sully :thumleft:
Cand a-ncremenit lumea, s-a oprit timpul in loc 30-40 sec. Eu tot n-am inteles de ce n-au ales sa faca un stop cadru pe imaginea aia si-a trebuit sa stea 25 de oameni, nemiscati, 40 sec - erau si copii in miscare - si operatorul sa se plimbe printre ei si sa-i filmeze pe toti. Oricum filmul are multe secvente de genul asta - cam prea multe dupa gustul meu - deh, dramoleta! - si toate s-au filmat asa, nu? mda.
Si venetianca aia care-a trebuit sa ia lectii de spada ca sa filmeze scena de lupta c-un baiat de=a lui S...ce s-a mai vaitat! :)
atata am vazut ca m-au enervat ambele scene.

#473 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 October 2015 - 07:34 PM

Vezi postareaGiorgiana, la 14 October 2015 - 02:41 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 11 October 2015 - 10:06 PM, a spus:

Deci ieri si azi(sambata si duminica) s-au dat secvente de la filmari,cred ca incepe redifuzarea sezonului 2 sambata si duminica de la 8,30 http://www.kanald.ro...am_sambata.html


Sa inteleg ca se reia difuzarea Sezonului 2...cred ca o sa ma uit....

Giorgi' ma tem ca am pus lumea pe jar degeaba,cand au dat imagini de la filmari scriau in programul canal D Suleyman magnificul in fiecare sambata si duminica asa ca am banuit eu ca vor redifuza sezonul 2 ,acum vad ca au bagat un film campionul :thumleft:

#474 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 October 2015 - 07:41 PM

Mie mi-a placut la nebunie scena cand lumea a incremenit la moartea lui Hurrem(si coloana sonora si tot) ,daca ar fi pus doar un stop cadru pe o imagine efectul nu ar fi fost acelasi,camera plimbandu-se printre personajel incremenite parea exact sufletul lui Hurrem care plutea printre ei .

http://www.youtube.c...el=TurkishSoaps

#475 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 March 2017 - 12:12 AM

Deci nu pot ca sa ma abtzinez...ma mananca limba rau :floare: nu mai deschid alt topic scriu aici,pt. cei ce urmaresc Kosem ,se pare ca mai avem doar cateva episoade pana la sf. primului sezon(episodul 30 este ultimul episod)evenimentele se precipita f. mult si serialul devine extrem de sangeros,bai nene!! se casapesc astia pe capete :pupic: Incercarea lui Kosem de a schimba randuiala nu va avea succes,Halime nu se va tine de cuvant si ii va exila apoi va incerca sa ucida printii,Kosem il urca pe Osman pe tron(fiul vitreg) nici acesta nu-si respecta fagaduiala si va porunci uciderea fratelui sau Mehmet(fiul cel mai mare a lui Kosem)care va fi strangulat,apare si printul Iskender(Zulfikar il crutase)e ucis si asta din ordinul lui Kosem ,in timp ce fugea cu o barca aceasta explodeaza,fusese pusa o bomba ,Osman va plati scump pt. pacatul sau(fratecidul)are loc o revolta a enicerilor urmata si de o revolta populara,astfel incat,e luat urcat pe un magar si purtat prin piata in timp ce multimea arunca in el cu pietre si gunoaie,apoi va fi executat.Razbunarea lui Kosem va fi crunta,datorita executarii lui Iskender,Safie batrana sultana merge la Kosem si se otraveste in fata ei,Halime va fi otravita din ordinul lui Kosem,Dilruba ucisa injungheata,la fel cu alti pasi tradatori,Zulfikar moare injunghiat si el..Ce sa mai?! crima si pedeapsa :wub: sezonul se termina cu Kosem impopotzonata pt. incoronarea unuia dintre fii ei ramasi...aici rezumatul ultimului episod din sezonul 1 cu nr. 30 la ei(ca la noi deja au inceput sa le scurteze ca sa o lungeasca)http://blogatu.ro/20...od-rezumat.html..Cine stie cand o sa vedem sezonul II ! in acest sezon Kosem va fi interpretata de alta actrita

Imagine atasata: monthly_03_2017/post-405-14888382711165.jpg

#476 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 March 2017 - 11:12 AM

Giani, iar incep: cum naiba poti sa-i tii minte pe toti? doar ce-i citii mi se-ncreti limba :floare:

Vezi postareaGeany, la 07 March 2017 - 12:12 AM, a spus:

Halime nu se va tine de cuvant si ii va exila

aici am citit in goana calului ca-i va excita :pupic: pardon, scuzati
si s-a rupt filmul ca radeam intruna.


aici rezumatul ultimului episod din sezonul 1 cu nr. 30 la ei

initial am inteles c-ar costa 30 de lei episodul, ca sa-l vezi.

deci nu!



da' tu zi, ca poate-poate ma mai distrez si eu.
hai ti pup, inimoaso!

#477 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 March 2017 - 11:29 AM

Hi hi hi! draga Motz` :hug: :-* ,dupa cum ma stiti eu daca ma apuc de ceva,o fac cu simt de raspundere si ma implic total sau deloc :toothy6:(ca sa va fie mai usor am scris in paranteze care cum ce personaj e,dar daca aveti nelamuriri va luminez eu,numa sa ma intrebati) in alta ordine de idei daca e sa fac comparatie cu Suleyman,mi-a placut mai mult Suleyman,dar daca m-am lasat prinsa de microbul istalalt`` =)) macar sunt in cunostinta de cauza,ce ma-nerveaza e ca luni si marti e in acelasi timp cu chefi la cutite si vreau sa-l vad si pe ala,o sa le vad in reluare ,asta e,ca in 2 nu pot sa ma impart oricat mi-asi dori eu asta de multe ori chiar =))
Va pupez si mai vb. de discutie`` daca urmariti si voi :lol:

P.S Draga Motz`,nu te mai gandi la excitari si alte dealea ca alea e din alt film``,ca cu astia nu ai nici o sansa(pai pe Kosem numa a aratat cum a pupato sultanul si apoi avea deja fro` opt copchii..ce sa mai?!),la ei numa taieri de cap,sugrumari ,otraviri si destia...is` pudici rau,da criminali cat incape =)) probabil nu e interesant cum face copilul ci cum il casapeste,ala e tot shpilul ;) ... =)) ..glumesc mai!! :hug:

#478 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2017 - 11:16 PM

http://www.kanald.ro...al-d_66941.html
:toothy6:

#479 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 March 2017 - 01:11 PM

aaa, este cu subiect de-asta mai modern, is frumosi toti si-i cu Malcacioglu, ala frumosu' din gasca lu' Sully.
nu cred sa-l pot urmari pentr ca sala, da' macar cate juma de episod poate ma uit.
Giani, ia pozitie!

Aseara cred c-am vazut vreo 10min din Kosem, dar vorba ta, ori ii tortura, ori ii barfea, ori ii omora, ori puneau la cale necurate. Pe repede 'nainte! parca-n Sully erau mai rabdatori :toothy6:
Pana la urma si turcii astia...ar trebui sa-si prezinte personajele si faptele cu mai mult tact, ca nu vreau sa stiu ca se omorau intruna. E-un film, nu istorie adevarata! E, ma rog, faca ce vor!

#480 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 09 March 2017 - 01:22 PM

Acum Pusa, tu ce vrei sa faca ca tembelii de americani cu serialul Reign, de au zapacit toate alea in ultimul hal, romantat si cu zorzoane, dar pana la urma ce sa faci: Henric a II lea tot trebuie sa moara dupa turnir, Francisc tot tanar o mierleste, ca n-au incotro, Regina Elisabeta tot ii da la gioale Mariei Stuart si Caterina de Medici, tot nu e Maica Tereza! Ca daca il scapau pe Francisc de la moarte chiar nu se mai uita nimeni la serialul lor!

Mie mi se pare destul de romantat, pe pariu ca lucrurile au fost si mai hard core in realitate! Acum e final de sezon trebuie sa fie palpitant totul si incurcat ca altfel nu se mai uita nimeni la sezonul urmator, vezi cum a fost cu impuscat J.R. de a intrat America in stare de isterie pana s-a vazut ce si cum!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi