Forum Culinar: Suleyman Magnificul - Forum Culinar

Salt la continut

  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Suleyman Magnificul Discutii despre serial

#441 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 November 2014 - 08:17 PM

eu as comenta, da' n-am nai vazut nik. la 8, cand incepe, ies pe usa si revin la 10. deci chiar nu mai nteleg nimic!
Hurema-i bolnava pe moarte? da' e cronica unei morti anuntate, daca ziceti ca-si pune in ordinea toate cele inainte de final. mi-a placut comentariul lu' Giani: deci musai sa-i mai zica vreo doua lu' Ibrahim, ha?
Pelin e-un nume destul de intalnit in Turcia si am impresia ca sunt niste oameni f potenti financiar cu-acelasi nume... Au niste afaceri importante ca am vazut afise mari publicitare cu numele asta prin tot Istanbulul. Am retinut ptr ca si pe mine ma cheama la fel si aia de la hotel au cascat ochii mari cand ne-au vazut actele la inregistrare :)
Bon, deci in continuare voi citi pe-aici, ca nu stiu daca am timp sa ma mai uit. Cred totusi c-am vazut o reluare intr-o sambata?

#442 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 November 2014 - 08:54 PM

Da Motz',lui Hurrem i-a iesit pe umar ceea ce ea a crezut ca e un furuncul,mai mult o doare umarul ,lesina,are vise prevestitoare,si spune ca se simte mereu sleita de puteri ca si cum ceva ii suge puterea.Medicii au spus ca e o boala fara leac si ca sf. ei e aproape,numele pe care l-au dat e:''buba neagra''(pe mine ma mira ca nu e molipsitoare si ca Hurrem nu e in carantina ,dar ma rog,mna' :) )cert e ca e o boala fara leac,sf. e aproape si nu pare a fi nimic de facut desi Suleyman va chema toti medicii si va incerca sa faca tot posibilul sa o salveze.Ea isi va lua ramas bun de la ceilalti inclusiv de la Mahidevran.

Am vazut ca e in reluare sambata la ora 2,30 dimineata .

Dupa moartea lui Hurrem va fi ucis si Rustem si mai apoi si Baiazid in fata si o data cu toti fii sai ,sub ochii lui Selim ;) Brr!! o atrocitate crancena,bine ca Hurrem nu a trait sa vada asa ceva...

#443 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 November 2014 - 11:57 AM

Eu in secolul XVI nu ma apucam sa-i trimit fratelui meu o rochie! Si jigodia aia de invatator n-a facut decat sa complice lucrurile, i-a invrajbit! Si daca tot aveam ocazia sa-l omor, cum i-a si zis el, omoara-ma ce ne mai complicam!

Numai ca umilinta doare mai mult ca o rana pentru ca raneste in suflet! Asa ca o sa-si ia revansa cand va putea, razbunarea este mai buna la rece, zic francezii!

Hurrem o sa moara in mare stil, de fapt ea cam toate le-a facut asa, a fost utila precizarea lui Gulfem, toate povestile au un sfarsit, dar viata ei a fost o adevarata poveste!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#444 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 November 2014 - 01:55 PM

Da,da,da! chiar si cadana care o slujea pe Fatma,a spus cand Hurrem a iesit fara frica din casa vrajitoarei,desi era inconjurata de multimea furioasa care voia sa o linseze,ca sultana a devenit ''de poveste si ca viata sa a fost si va ramane in istorie'',la care Fatma s-a infuriat f. mult spunandu-i slujnicei sa nu mai vb. prostii.Acest ultim complot i-a si pus capac Fatmei care vrand nevrand s-a vazut invinsa...Prea tarziu totusi ca ,Hurrem e in sf. poate pt. prima oara stapana absoluta a haremului (fara nici o sora de a sultanului care sa o dusmaneasca)sa ne amintim de Valide,Mahidevran,Ibrahim,Hatice,Sah,Fatma ,care toate pe rand au jurat ca o vor face una cu pamantul si acum in sf. singura si stapana e la sf. zilelor :) Si ea a zis ca toate luptele s-au sf. au ramas undeva in urma parca nici sens nu mai au acum ,s-a lasat o liniste stranie...(pana la urma si-a capatat pe buna dreptate chiar si respectul dusmanilor,insusi Ibrahim i-a recunoscut ca e un dusman de temut ce nu trebuie subestimat,lupta ei cu Ibrahim a fost cea mai incrancenata cu strategii din partea amandorura demne de invidiat,ambii s-au respectat ca si dusmani ,Ibrahim si-a ales un adversar demn de el...cu restul Hurrem practic a sters pe jos :) )

Bine ca nu va trai Hurrem sa vada sf. lui Baiazid.Sfatuitorul a vrut doar ca Baiazid sa se planga sultanului si sa cada el prost ,dar lucrurile au luat alta intorsatura,trimitandu-i acel dar cu provocarea la lupta.Asa ca fratii vor incrucisa sabiile,Baiazid e mult mai bun in lupta ca Selim ,dar ii va cruta viata...F. rau! pt.ca Selim il va executa pana la urma cu toti copii sai :)

Exemplul cu rochitza Baiazid l-a luat chiar de la tatal sau care ca sa-si provoace dusmanul la lupta (pe Carol Quintul)i-a trimis o roata de tors spunandu-i ca ''daca e femeie sa se comporte ca o femeie daca e barbat sa iasa la lupta''

Si Rustem a cedat farmecelor ''mimozei'' in timp ce Mirimah lacrimeaza dupa medicul spaniol...

#445 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 November 2014 - 06:29 PM

Dar si Rustem s-a uitat in ochii lui Mihrimah si nu i-a taiat gatul lui Pedro ca nu-i lua mult!! L-a lasat sa plece in tara lui.
El a iubit-o mult, asta e fapt istoric, ce a mai alunecat el pe niste galbeni, de la mironosita aia, aia nu se pune! :)

nu chiar toti copiii, pe fetita n-a executat-o!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#446 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 November 2014 - 07:35 PM

Asa e ,ai dreptate ,doar baietii,ca ei reprezentau o amenintare pt. tron si pt. viitorul sultan...Eu asi fi curioasa ce s-a intamplat cu baietelul lui Mustafa,nepotelul lui Mahidevran,ca nu s-a aratat decat ca a fost rapit intr-o trasura si i s-a spus ca nu o va mai vedea pe mama sa niciodata ,apoi nu au mai aratat nimic,dar tare ma tem ca Suleyman ar fi riscat sa-l lase in viata :) Asa de mila mi-a fost de el :)

#447 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 November 2014 - 07:38 PM

aoleu, ce rai is!
mai bine raman la povestile tale, ca tu le mai indulcesti.
cate episoade mai sunt, ca=n ritmul in care se casapesc, nu cred sa mai prinda vreunul Craciunul :notworthy:

#448 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 November 2014 - 07:48 PM

Nu prinde nici un craciun nik (mai bine ca ne luam de-o grija :notworthy: )teoretic,marele final ultimul episod fusese anuntat de canal d ca va fi pe 11 decembrie (asa citisem eu,candva )

In rest despre apropo de rautate ,e ''criminal'' serialul :lol:

#449 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 14 November 2014 - 08:34 PM

Ssssst, Geany se uita la Suleyman!

#450 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 November 2014 - 10:10 PM

Vezi postareavali, la 14 November 2014 - 08:34 PM, a spus:

Ssssst, Geany se uita la Suleyman!

Ha ha ha!!! :o :o Puteam sa jur ca acest mesaj l-a scris domnu' Geany' (ca oricum tot Vali se numeste si el)
Da ma uitai,ma uitai!!! noroc,ca are pauzele lungi asa ca mai apuc si eu sa mai fac,cate ceva pe la bucatrie,alea-alea .
Oricum cand se termina nu ma mai apuc de nici o telenovica',ca e grele' cand te apuca microbul :lol:
Nici domnu' Geany,nu e f. incantat,oricum ma duare' pe mine la teneshi',dar ma amuza gelozia lui ca nu-i acord atentie non-stop cum ar vrea el :o

Revenind la subiect,Mirimah e insarcinata,altadata Rustem ar fi fost cu rotzile-n sus,dar acum e destul de rezervat,ma intreb,oare nu se teme ca nu e al lui?! ca e al medicului?! :notworthy:

P.S Motz' tocmai au anuntat ca sunt ultimile 7 episoade...in cel de saptamana viitoare moare Hurrem :(

#451 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 November 2014 - 01:11 AM

Eu am pregatite batistele, la mine in sufragerie cel mult tropaie o pisica!

Cand ma uit cu verisoara ne putem exprima pe cale lacrimala! Nici campania electorala n-a batut la puncte cand era Suleyman :notworthy:

Dar mi-a placut ca nici Selim n-a zis nimic, a zis ca s-a ranit! Si copilul lui Mihrimah eu as zice ca e al lui Rustem, ca Mihrimah avea numai idei de sultana in cap, serai, dinastie din astea! Dar nu strica sa se sperie nu?!? Ca si el ce facea cu doamna negustoreasa?? cursuri de pictura??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#452 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 November 2014 - 08:12 PM

Vezi postareaGeany, la 14 November 2014 - 10:10 PM, a spus:

P.S Motz' tocmai au anuntat ca sunt ultimile 7 episoade...in cel de saptamana viitoare moare Hurrem :notworthy:


:lol:

#453 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 December 2014 - 12:19 PM

Si ne luam ramas bun de la Suleyman !


http://www.youtube.c...h?v=RtYtF1AEEAs

Minunata coloana sonora :scratch:

#454 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 December 2014 - 01:09 PM

Azi, Geany??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#455 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 December 2014 - 01:36 PM

Nu! Joia care vine e ultimul episod :scratch: Azi e penultimul!

#456 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 December 2014 - 01:56 PM

Asa stiam si eu!! :scratch:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#457 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 December 2014 - 02:12 PM

Suleyman rapus de boala si imbatranit,e doar o umbra a magnificului de odinoara.Pleaca la lupta pt. ultima oara,dintr-un sarai rece si lipsit de viata.Isi ia ramas bun de la Mirimah si de la supusi.Mirimah,il priveste trista cum pleaca si isi aminteste de zilele glorioase cand tatal sau revenea triumfator,atat de mandru pe calul sau alb ...

http://www.youtube.c...h?v=H4lij-V9L8I

#458 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 December 2014 - 11:52 PM

Mie mi-a placut abordarea regizorului :) dupa atrocitatea uciderii lui Baiazid care socheaza,insusi firul filmului pare ca o ia razna scapat de sub control ,ca dupa un tzunami sau alta calamitate ,actiunea se muta imediat peste ani la moartea lui Suleyman,care in cortul sau nu mai apuca sa primeasca veste cea buna ca acea cetate a fost cucerita ,ca apoi sa sara si mai mult inapoi,o amintire a tanarului Suleyman care primeste vestea mortii tatalui sau Selim.El este alaturi de tanarul Ibrahim (par la vanatoare) si toti i se inchina.Apoi iar se muta actiunea in 1566 cand Suleyman e bolnav dar inca in saraiul sau,nepotii sai au crescut mari,au trecut ani de la moartea lui Baiazid ...Tot acest sus jos creaza acel sentiment de haos ...Ori regisorul a fost genial ,ori a fost nashpa' rau,ca altfel nu-mi esplic' =))

Cum am mai spus si tot ma repet ador,ador coloana sonora a filmului ...

Mi-a placut abordarea regizorului si a scenei mortii lui Hurrem,mai exact momentul :''the world standing still'',lumea a incremenit pt. o clipa ...

http://www.youtube.c...h?v=M9Gt_Y54Zpw

Si acolo momentul este f. intens f. bine punctat de melodia respectiva ...

In rest,ni se dezvaluie printr-o amintire si moartea lui Gulfem .A rezistat si ea eroic saraca 50 de ani slujindul si ingrijindul pe Suleyman ,dar cu uciderea lui Baiazid ,i-a pus capac si ei,a vrut sa-i puna perna pe fatza(sincer nu o blamez deloc :rolleyes: ,cat imi place si mie de el cand priveste el in zare ashea pierdut cu ochii lui albastri mancal-ar mama pe el,da' atunci parca si eu i-asi cam fi dat aer cu portzia pe bune =)) )

Mirimah e singura si dornica de razbunare,ca o demna urmasa a lui Hurrem sapa la radacina dinastiei Selim-Nurbanu' :happy2:

Bietul Sumbul isi joaca rolul sublim,e imbatranit,are si o pleoapa cazuta pe un ochi (o fi avut vreo pareza saracul -_- ) dar e mereu acelasi caine credincios .Si-a jucat f. bine rolul .

#459 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 06 December 2014 - 12:40 AM

buey Giani, io cand l-am vazut ca urla de durere si nu vrea pe nimeni in preajma, am mutat canalul si pa!
la fel s-a intamplat acu vreo saptamana-doua cand am vazut scena confruntarii fratilor pe-un camp de lupta, se uitau asa urat unu' la altu' de n-am mai suportat io tensiunea si iar am schimbat.
sezonul asta nu l-am urmarit deloc, io voiam romance nu horror.
da' te-am urmarit pe tine si stiu tot :rolleyes:
noapte buna!

#460 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 December 2014 - 12:47 AM

Deci io' sunt mai tare ca tine?! :happy2: zau ca si eu am urmarit cu oroare si doar cu coltzul ochiului...Si eu asi fi vrut doar romance nu horror,mi-a placut mult inceputul serialului :rolleyes:

Arata acest topic


  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi