Forum Culinar: Meniul / Masa festiva de Craciun - Forum Culinar

Salt la continut

  • 31 Pagini +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniul / Masa festiva de Craciun Ce planificati in meniul de Craciun? :D

#521 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 23 December 2013 - 11:15 PM

cum satati fetelor cu pregatirile?

Mai aveti de facut?

Stella spuneai ca tu faci rata. Cum o faci tu?

Am incercat cateva retete de-a lui Maya, de-a unei matuse (cu prune uscate umpluta si cu mere parca, ne-au placut amandoua da parca as face ceva care nu necesita mult timp de fierbere.

Piperata, descantata si la cuptor.

#522 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 24 December 2013 - 08:32 AM

Gata si la mine meniul (sper sa apuc sa-l si fac), deci noi avem o amestecatura cu de toate, sa fie pe gusturile tuturor (ca avem si misafiri multi anul asta si copii la colindat, colegi de-ai fetelor):
- salata de vinete
- salata de hribe cu maioneza
- oua umplute (asta e la cererea expresa a fetelor, ca io n-as mai fi facut)
- felii de bagheta cu salata de ton (pentru copii)
- ficatei de pui invelit in bacon, la cuptor
- rulada de porc umpluta cu carne tocata si caise
- friptura, carnati si sarmale
- fursecuri: cu cocos (Any), cornuletele cu migdale ale lui Petu, care mie imi plac la nebunie, cornulete cu mac
- cozonac cu mac (asta s-a mancat deja jumatate)
Sincer mie mi se pare multa mancare, dar al meu, anul asta parca e iesit din foame...asa ca facem de toate.

#523 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 24 December 2013 - 09:14 AM

Și eu gata cu meniul, și parțial și cu bucatareala:Îs gata răciturile de cocoș, sarmalele cu varză și cu viță, cu carne sau cu ciuperci doar de pus la fiert, azi fac salata de surimi - ca cea de buff doar cu surimi tocat pe post de carne, un drob de urzici cu ciuperci, bomboane aperitiv din brânză, d'ale porcului (cârnaț crud afumat, slană, jumeri, maioș, salam cu boia, ) luate de la țăranul secui- Szekely Falat e marca lor- par mai autentice decât cele din magazin- servite cu ceapă roșie, ruladă de piept de curcan umplut, opintici marinate și dacă mai am timp execut rapid o salată de alge cu porumb și maioneză din semințe. Dacă nu, nu.
La dulce am făcut un tort și turtă dulce, Alba ca Zăpada, fursecurile cu stafide ale Adrianei și crinklesii superciocolatoși de la Any și o prăjitură cu foi și cremă caramel- 7 foi e intitulată în caietul mamei. Și cam atât, așteptăm diseară colindătorii. Par multe, dar am făcut cantități mici din fiecare.

#524 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 24 December 2013 - 10:22 AM

Maine e soacra la noi la masa,asa ca o sa fac sarmale,supa,gasca,salata de boeuf(cu pui :hug: )Maine seara vin cumnatii,o sa avem carnat fiert,porcarii(toba,jumari) si vom face sandwich-uri ca adtea erau preferatele lu socru-meu,D-zeu sa-l odihneasca,cu hrean si cu ou fiert.Dulciuri avem:o prajitura cu foi de miere,fursecurile Elena,vreo doua islere(reteta de la Peter si Brigitte),fursecurile cu cocos (reteta any) si inca un fel de fursecuri(am vrut sa va postez reteta,dar nu am avut timp,e dintr-o revista).De Revelion vin prieteni la noi si poate si cumnatii.O sa facem:salata de vinete,snitele,sushi(premiera pt mine,dar am reusit sa-i conving :love7: ).Or mai fii ceva snack-uri de ciugulit din mers,dar nu stiu exact.De baut avem destul si cu si fara alcool.Simplu si lejer!Am uitat raciturile;sper sa primesc astazi piciorusele de porc :105:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#525 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 24 December 2013 - 11:07 AM

Am gasit si eu meniul potrivit pentru un Craciun prelungiiiit in care o sa stam acasa, cu exceptia primei zile de Craciun in care "colindam" pe la parinti.
Am scos din 2 preparate principale carnea de porc ca am gasit chestii mai interesante si anume: iepure cu care o sa fac o mincare rece si coada de bou din care am facut deja o supa de coada de bou.
In rest: cirnati (deja facuti), carne de porc coapta in propria untura (o sa pun si la borcan amestecata cu niste cirnati, ca am facut destul de multa) si sarmale din carne de porc.
Nu fac dulciuri, sper sa am noroc sa pice ceva de undeva :love7:

#526 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 December 2013 - 11:06 AM

Pardon, abia acum am citit. eu rata am facut-o friptura simpla. cateodata fac umpluta cu mere presarate cu un amestec de piper scortisoara si nu mai stiu ce...e pe undeva reteta :). sau oinvelewsc in varza murata tocata marunt, o lasa sa zaca la cuptor, si spre sfarsit, o *descopar* sa se bronzeze.
sincer de Rev, cred ca voi presta doar mici chestii asa de rontait, ca nu vreau sa am resturi.
Invitati am pe 2 seara si atunci oi face mai multe :)

#527 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 November 2014 - 04:17 PM

Alo, aho, vin acusi sarbatorile! Planuri, idei, ceva?
De Craciun se pare ca a facut mama ceva planuri (deja) - cica mi-a bagat in congelator o gasca si-un cocos, iar de Revelion mergem in munti, asa ca nema pregatiri.
Inca nu am facut vreun plan pentru Craciun. Or sa vina niste musafiri cu cateva zile inainte, dar trebuie sa discut cu jupanu', sa vedem ce bunataturi le punem oamenilor in strachinute. Idei n-am, tre' sa recunosc. Parca mi-s cam satula de clasice, dar cum ei sunt din strainezia, parca le-as da ceva mancaruri neaose..... Mdaaa.... a inteles careva ceva? :scratch:
I-am dat tema de casa maica-mii: sa pregateasca formele de nuci, fagurii, poate si ceva fursecuri, cornulete, eventual si niste foi.....

#528 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 19 November 2014 - 05:23 PM

n-a sosit nici luna decembrie! vad ca ti-e dor de sarbatori, de vacante foxulinule! imi lasa gura apa cand ma gandesc la platoul cu dulciurile pregatite de tine ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#529 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 November 2014 - 05:15 PM

Chiar ma intrebam ce-i cu voi de sinteti asa in intirziere cu planurile :toothy9;

#530 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 November 2014 - 11:37 PM

Eu ma gandeam ca planurile se fac mai din timp, ca sa fie facut planul de bataie: ce, de unde si cand se cumpara, in ce cantitati, cand se prepara bunataturile..... etc. :read2: O sa trec la rasfoit retete, n-am nici o idee si parca nu-mi convine nimic! :wacko:

#531 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 November 2014 - 08:20 PM

haha, eu am deja crosetate sarmalele in congelator.
De Craciun vor fi cele de rata in varza acra, cu care voi *burdusi* o ratza/ratzoi dezosat si totul imbracat in straie de varza murata tocata ( aka choucroute) si
lasat sa se imprieteneasca cu totii la cuptorul domol.
In rest mizilicuri de aperitive , nu stiu daca fac piftie sau fac pass anul asta.
dulciuri....inca nu m-am gandit. mai e timp destul

#532 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 November 2014 - 09:42 AM

Numai stella e de vina!! Cu sarmalele ei expuse in mod indecent pe doua tavi imense!! dupa ce am visat numai sarmale, sambata am crosetat sarmale, acum eu ma multumeam si cu 10 sa-mi treaca pofta, ca domnul s-a exprimat ca el n-are chef, dar daca tot aveam carne si foi de varza le-am tricotat pana s-a terminat carnea si acum le-am bagat in cutie la congelator, dar cum tot bucataream le-am si fiert, deci de Craciun doar le dezghet si fac friptura! Poate fac si eu rata umpluta ca am facut acum 3 ani si de atunci imi tot bat obrazul amicii ca sa mai fac!

In rest fac piftie si mai vedem, noi nu mancam cozonac, 2 felii de pofta primesc eu sigur de la cineva, o prajitura o sa fac dar in stilul meu, fara creme si cu multe fructe.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#533 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 09 December 2014 - 02:10 PM

In afara de meniul traditional, anul asta ma porcaiesc la dulciuri! Vreau sa fac cremsnit, chocolate crinkles, shortbread cu diverse arome, cornulete cu rahat, sper sa ma si lase fie-mea sa fac toate astea!
In rest meniul meu il stiti, sarmale, carne la ceaun cu muraturi si mamaliga, carnaciori afumati apoi prajiti inceeeet pana se fac crocanti, d'astea!

#534 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 December 2014 - 09:44 AM

M-au cadorisit 2 prieteni cu foie gras, asa ca ne-am delectat, ba chiar am facut comparatiii =)). Le-am servit cu un chutney de mango pe care m-am invrednicit sa-l fac eu si o dulceata de ceapa rosie.
Racituri de porcule; macrou afumat , 3 salate : fenic&portocala, ciuperci crude&rodii& merisoare& boabe de struguri, si una clasica cu rosii&ceapaverde&ardei gras& castraveti.
Sarmalute de rata in varza acra & mamaliga, friptura de bibilica umpluta cu un amestec de carne de pui tocata&ficat de pui& galbiori sare piper etc , inmpreuna cu piept de rata foarte delicioase, facute alaturi de cartofi noi mici care s-au facut in grasimea de la pieptul ratei.
Am sarit platoul de branza caci eram ghiftuiti.
desert salata de fructe si bomboane de la un mare cofetar din urbe, cadou de la alt Mos .... vin alb sec si rosu italienesc, tuica si afinata la inceput...deci a fost un mare dezmat culinar, dar foarte apreciat =))
cafele,

poze daca reusesc sa scot de pe tel :)

#535 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 26 December 2014 - 08:30 PM

eu am terminat bucatele tradiționale in saptămîna dinaintea crăciunului așa că am pregătit Dexter's five course festive dinner :love7:
zucchine alla velletrana
wagyu beef tartare
cupcake lasagnette
crown roast of pork cu double baked mini potatoes
flognarde de ricotta cu pere și ginger, servită upside down

pozele sunt făcute in așa viteză și așa de nereușite, că mai bine vă las să vă imaginați festinul

#536 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 December 2014 - 08:52 PM

Stella, iar ai muncit! Felicitari si sa va fie de bine!

Dexter, te rog detaliaza si upload pozele alea asa cum sunt, ca suna prea a MC si sunt sigura ca totul a fost la inaltime... Vreau sa vad dovezile... . Sa va fie de bine!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#537 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 26 December 2014 - 09:21 PM

Vezi postareaDexter, la 26 December 2014 - 08:30 PM, a spus:

zucchine alla velletrana


vazut, placut, imi dai idei, bravo!
sa va fie de bine!

#538 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 December 2014 - 11:30 PM

Vezi postareaDexter, la 26 December 2014 - 08:30 PM, a spus:

cupcake lasagnette

detaliezi?

#539 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 27 December 2014 - 07:35 PM

detaliez

se fac foile de lasagna, eu le-am cumpărat și rău am făcut pentru că au fost foarte țepene
se face ragu, al meu clasic, cu carne de vacă
se face bechamel ( al meu 25 g unt, 25g făină și 250g lapte)

montarea se face intr-o tavă de muffins sau in forme individuale care se ung cu unt in prealabil
foile se taie in pătrate de 10 cm și cercuri cu diametru de 6 cm
începeți prin a pune in formă foaia pătrată, aranjați-o cum puteți mai bine, să stea lipită de pereți.
puneți o lingură de bechamel, o lingură de ragu, un start de pecorino/grana/parmigiano, o foaie cerc și incă un strat de bechamel-ragu-pecorino.

se bagă la cuptor cam 40 min și iese această traumă :occasion14:

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-1215-14197005130246.jpg

cum nu am putut aseza foaia bine, nu am putut pune și al doilea strat și am lăsat "capacul" care imediat s-a scofîlcit. asta e, omul cît trăiaște invață
cind am servit, am scos capacul și am oferit mosafirior cîte o bazma, să se lege la ochi. gustul a fost nemaipomenit, la prezentare mai lucrăm :unsure:

iaca și o poză de pe net să vedeți cam cum trebuia să arate. rețeta originală e pe giallozafferano

Imagine postata

#540 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 27 December 2014 - 07:51 PM

detaliez și cartofii pentru că au fost tare buni și au avut mare succes. rețeta de la jamie oliver

se folosesc cartofi mici, care intii se fierb in coajă cam 10 min, numai cît să se inmoaie putin.
se pun in tavă, se turtesc cu fundul unui pahar/căni și fiecare se presară cu sare grunjoasă, un fir de ulei, usturoi (mujdei) și rozmarin. se dau la cuptor și se intorc o dată. rezultă un cartof crocant pe dinafară și moale pe dinăuntru. incă un preparat din ciclu urîți dar buni :occasion14:

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-1215-14197022271456.jpg

Arata acest topic


  • 31 Pagini +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi