Forum Culinar: Meniul / Masa festiva de Craciun - Forum Culinar

Salt la continut

  • 31 Pagini +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniul / Masa festiva de Craciun Ce planificati in meniul de Craciun? :D

#601 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,402
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 20 December 2018 - 02:59 AM

Vezi postareaCarmella, la 19 December 2018 - 10:40 PM, a spus:

Da' cum să pui, mă, pe platou broccoli și conopidă de Crăciun? Măcar dacă alternezi cu ceva făinos, cărnos, brînzos... o fi frumos, dar nu l-aș băga pe masa de Crăciun sau revelion.


O fi idee nord americana - aici se obisnuieste sa pui pe masa "veggie platter" cu "dip" (vad ca sosul e langa platou) cand ai musafiri.

#602 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 December 2018 - 10:19 AM

Vezi postareaCarmella, la 19 December 2018 - 10:40 PM, a spus:

Da' cum să pui, mă, pe platou broccoli și conopidă de Crăciun? Măcar dacă alternezi cu ceva făinos, cărnos, brînzos... o fi frumos, dar nu l-aș băga pe masa de Crăciun sau revelion.



Vezi postareaGeany, la 19 December 2018 - 11:17 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 19 December 2018 - 10:40 PM, a spus:

Da' cum să pui, mă, pe platou broccoli și conopidă de Crăciun? Măcar dacă alternezi cu ceva făinos, cărnos, brînzos... o fi frumos, dar nu l-aș băga pe masa de Crăciun sau revelion.

:love7: Ce-i drept e frumos,dar la mine cu hunii mei ar fi doar de decor,acolo ar ramane neatins ! :notworthy:


Sincer, eu as fi recunoscatoare sa gasesc din astea pe o masa traditionala, avand in vedere ca, mai ales dupa operatie, mi s-a alterat tare sistemul digestiv. Inca mor dupa mancaruri traditionale, am acelasi apetit gurmand si gurmet, dar , nu imi mai permit Imagine postata Dupa o strachina de bors neaos ori una de sarmale, ma simt rau 3 zile. Nu prea se mai renteaza...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#603 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 20 December 2018 - 01:53 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 December 2018 - 10:19 AM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 19 December 2018 - 10:40 PM, a spus:

Da' cum să pui, mă, pe platou broccoli și conopidă de Crăciun? Măcar dacă alternezi cu ceva făinos, cărnos, brînzos... o fi frumos, dar nu l-aș băga pe masa de Crăciun sau revelion.


Sincer, eu as fi recunoscatoare sa gasesc din astea pe o masa...
Si eu la fel, m-as bucura sa gasesc pe mesele noastre si altceva decat carnuri si iar carnuri. Mai ales de revelion asa un platou cu un "dip" alaturi ar fi salvator pentru mine.

EDIT: mi-am amintit remarca cuiva, la o adunare, care m-a vazut ca imi caut de pe masa ceva fara carne: A, tu esti din aia care mananca doar garnitura! Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de boni: 20 December 2018 - 01:55 PM


#604 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 December 2018 - 10:39 PM

Eu sînt persoana care mănîncă 3 zile din 4 doar vegetal, dar broccoli și conopidă nu aș vrea pe masa de Crăciun pe aceeași farfurie :rolleyes: mi se par din aceeași categorie de gust și consistență. Nu par nici potrivit asezonate, pur și simplu cineva le-a alăturat că arată bine și reprezintă vizual ceva cu tematică de Crăciun, ca un fel de tablou. Nu văd de ce să le pun pe masă, mai bine desenez un brad pe o hîrtie, sau pun o coroniță de brad natural frumos ornamentată. Cred că masa de Crăciun trebuie să fie ceva cu mîncare foarte bună și care să arate frumos, dar nu toate să fie în forme sau culori care să ne aducă aminte că e Crăciunul, că asta deja știm. Și de Paște la fel, e o avalanșă de forme de ou, iepurași și miei. Iarbă și floricele. Iarna zăpadă, brad și globuri. Aia de pe masă trebuie să fie mîncare :D

#605 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 21 December 2018 - 01:56 AM

Vezi postareaCarmella, la 20 December 2018 - 10:39 PM, a spus:

Eu sînt persoana care mănîncă 3 zile din 4 doar vegetal, dar broccoli și conopidă nu aș vrea pe masa de Crăciun pe aceeași farfurie :rolleyes: mi se par din aceeași categorie de gust și consistență. Nu par nici potrivit asezonate, pur și simplu cineva le-a alăturat că arată bine și reprezintă vizual ceva cu tematică de Crăciun, ca un fel de tablou. Nu văd de ce să le pun pe masă, mai bine desenez un brad pe o hîrtie, sau pun o coroniță de brad natural frumos ornamentată. Cred că masa de Crăciun trebuie să fie ceva cu mîncare foarte bună și care să arate frumos, dar nu toate să fie în forme sau culori care să ne aducă aminte că e Crăciunul, că asta deja știm. Și de Paște la fel, e o avalanșă de forme de ou, iepurași și miei. Iarbă și floricele. Iarna zăpadă, brad și globuri. Aia de pe masă trebuie să fie mîncare :D


Asta imi aminteste de prima mea iesire intre canadieni acum haaattt multi ani. Cand am vazut pe masa broccoli, conopida, morcov, fasii de ardei, chery tomatoes, toate crude, m-am uitat stramb si la fel ma gandeam: asta e mancare? Dar acum imi place si da, chiar se mananca, nu doar de craciun ci mai mereu cand sint adunari de orice fel, cu un "dip" ca nu stiu cum sa-i zic, care de obicei e pe baza de crema de branza, smantana sau maioneza cu diverse condimente si arome .
brain loading....please wait....

#606 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 21 December 2018 - 11:59 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 19 December 2018 - 02:49 PM, a spus:

Ce de efect e ala de broccolli!



Vezi postareaCarmella, la 19 December 2018 - 10:40 PM, a spus:

Da' cum să pui, mă, pe platou broccoli și conopidă de Crăciun? Măcar dacă alternezi cu ceva făinos, cărnos, brînzos... o fi frumos, dar nu l-aș băga pe masa de Crăciun sau revelion.


Mi-ati adus aminte de asta :D :rolleyes:

Imagine atasata: monthly_12_2018/post-9-0-65109200-1545386349.jpg

#607 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 December 2020 - 04:42 PM

pentru Craciunul asta pe care nu credeam c-o sa-l traim vreodata v-ati gindit deja la meniu?

#608 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,402
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 08 December 2020 - 05:15 PM

E m-am gandit doar ca trebuie sa fac un meniu :D - cat de simplu anul asta, dar musai si un pic festiv. Deocamdata am comandat cozonaci la magazinul romanesc, de obicei ii faceam eu. Mai uit in urma la subiect, precis voi gasi idei. Mi-am mai salvat de-a lungul anilor idei de pe Pinterest, cred ca ar fi cazul sa ma uit si pe acolo...

#609 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,612
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 08 December 2020 - 06:34 PM

Vezi postareaAdriana, la 08 December 2020 - 04:42 PM, a spus:

pentru Craciunul asta pe care nu credeam c-o sa-l traim vreodata v-ati gindit deja la meniu?

Chiar daca il vom face in efectiv redus, sarmalele, piftia, carnatii si cozonacii nu vor lipsi.
Indiferent de pandemie, trebuie sa miroasa a Craciun, ca sa ne mai alinam oful. :D

#610 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,402
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 December 2020 - 07:43 PM

As vrea sa fac de Craciun brie en croute, sa vad daca nu face figuri bucatarul-sef :toothy6: .
Sarmale facem azi, cozonacii i-am comandat, mai facem (sper) cornulete cu nuca si "tavalita", poate cheesecake (fara coacere).

#611 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 17 December 2020 - 12:08 AM

Vezi postareaadi_edi, la 16 December 2020 - 07:43 PM, a spus:

As vrea sa fac de Craciun brie en croute, sa vad daca nu face figuri bucatarul-sef :toothy6: .
Sarmale facem azi, cozonacii i-am comandat, mai facem (sper) cornulete cu nuca si "tavalita", poate cheesecake (fara coacere).


Poti folosi camenbert in loc de brie.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#612 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,402
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 17 December 2020 - 05:50 PM

E mai bun cu camembert? de fapt cred ca depinde de gusturi. Eu am facut intotdeauna cu brie, are un gust mai delicat (si asa era reteta), dar as face o incercare si cu camembertu'.

#613 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 03 January 2021 - 03:50 PM

Vezi postareaadi_edi, la 17 December 2020 - 05:50 PM, a spus:

E mai bun cu camembert? de fapt cred ca depinde de gusturi. Eu am facut intotdeauna cu brie, are un gust mai delicat (si asa era reteta), dar as face o incercare si cu camembertu'.
Am facut eu cu camemebrt pentru ca nu am gasit brie. Nu am sesizat mare diferenta. Ma duc sa pun poza la locul ei.

#614 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,612
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 07 January 2021 - 05:33 PM

Vezi postareabellamama, la 08 December 2020 - 06:34 PM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 08 December 2020 - 04:42 PM, a spus:

pentru Craciunul asta pe care nu credeam c-o sa-l traim vreodata v-ati gindit deja la meniu?

Chiar daca il vom face in efectiv redus, sarmalele, piftia, carnatii si cozonacii nu vor lipsi.
Indiferent de pandemie, trebuie sa miroasa a Craciun, ca sa ne mai alinam oful. :occasion14:

Pe de-o parte din melancolie, fiindca de luni intru la regim, pe de alta parte ca sa vedeti ca m-am tinut de cuvant:

Imagine atasata: monthly_01_2021/post-1860-0-85564000-1610033421.jpg
Imagine atasata: monthly_01_2021/post-1860-0-60069200-1610033446.jpg
Imagine atasata: monthly_01_2021/post-1860-0-92295600-1610033465.jpg

#615 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 January 2021 - 11:47 PM

Si ce cuvint :occasion14:

Arata acest topic


  • 31 Pagini +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi