Forum Culinar: Meniul / Masa festiva de Craciun - Forum Culinar

Salt la continut

  • 31 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniul / Masa festiva de Craciun Ce planificati in meniul de Craciun? :D

#81 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 November 2010 - 06:13 PM

Vezi postareasimonaro29, la 15 November 2010 - 03:43 PM, a spus:

Cumnata-mea o fo' ieri la noi si o intrebat ca ce sa aduca de Craciun.....i-am zis ca NIK , penca fac io TOT. O zis ca nu , ca-i mai bine sa aduca fiecare cate ceva , ca-i mai interesant. Io am zis: Nu la MINE acasa !

Voi ce zicetzi? ( am scris mai sus ce si cum :D cu adusu' asta....)

Daca nu stiam despre ce era vb. mai ca asi fi spus ca ramane la aprecierea ta,dar stiind ca abea a vrut sa-si serbeze ziua baiatului ei la tine si te-a suparat asta tu refuzand-o, eu zic sa ramai ferma pe pozitie si sa nu accepti cel putin in acest caz,altfel risti sa faci zile ,onomastici,majorate si nuntile familiei asa ''restrans in familie'',ghici la cine?!!! :toothy6:

#82 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 17 November 2010 - 02:25 PM

Iar voi fi de servici, la servici :) , in saptamana cu Craciunul. As fi vrut sa fac pregatiri mai mari decat anul trecut, dar nu voi face din lipsa de timp.

In principiu contributia noastra la masa de Craciun va fi: oua umplute (cumnata-mea nu poate fara ele), piftie (place la toata familia romano-portughezo-americana), salata boeuf, salata de sfecla rosie (langa piftie), soacra-mea cumpara alune, curmale, fructe uscate si alte chestii ce se pun la masa de Craciun portugheza, face supa si felul 2 (sigur va fi bacalhão - cod desarat).
Dulciuri si vinuri primeste soacra-mea de la fini, eu voi face doar cosuletele de ciocolata (reteta bbenyci).

Pentru acasa voi pastra putzin din fiecare aperitiv si voi face carne de vita cu fasole verde. Carnea de vita va fi vedeta. Am descoperit cum sa o frig in tigaia de teflon doar "spray-ata" cu ulei de masline, sa ramana semi-cruda la mijloc si tot odata frageda...mmmmm :pupic:

Inca nu stiu cum vom petrece Reveillonul, poate la plapumioara :) dar oricum voi face ardeii umpluti dupa reteta lui Petunie, dar felul 2, cu apa mai putzina, o sa-i vâr la cuptor sa-i bronzez si o prajitura mare, cu multa crema.

Noi n-am facut niciodata brad din cauza de pisic ultra-curios si neastamparat! :)

#83 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 17 November 2010 - 04:48 PM

Vezi postarealaura_lala, la 17 November 2010 - 02:25 PM, a spus:

Iar voi fi de servici, la servici :) , in saptamana cu Craciunul. As fi vrut sa fac pregatiri mai mari decat anul trecut, dar nu voi face din lipsa de timp.

In principiu contributia noastra la masa de Craciun va fi: oua umplute (cumnata-mea nu poate fara ele), piftie (place la toata familia romano-portughezo-americana), salata boeuf, salata de sfecla rosie (langa piftie), soacra-mea cumpara alune, curmale, fructe uscate si alte chestii ce se pun la masa de Craciun portugheza, face supa si felul 2 (sigur va fi bacalhão - cod desarat).
Dulciuri si vinuri primeste soacra-mea de la fini, eu voi face doar cosuletele de ciocolata (reteta bbenyci).

Pentru acasa voi pastra putzin din fiecare aperitiv si voi face carne de vita cu fasole verde. Carnea de vita va fi vedeta. Am descoperit cum sa o frig in tigaia de teflon doar "spray-ata" cu ulei de masline, sa ramana semi-cruda la mijloc si tot odata frageda...mmmmm :)

Inca nu stiu cum vom petrece Reveillonul, poate la plapumioara :D dar oricum voi face ardeii umpluti dupa reteta lui Petunie, dar felul 2, cu apa mai putzina, o sa-i vâr la cuptor sa-i bronzez si o prajitura mare, cu multa crema.

Noi n-am facut niciodata brad din cauza de pisic ultra-curios si neastamparat! :)



Vai ce ma bucur :D

Eu nu stiu inca ce voi pregati de mancare.Ca si dulce o sa incerc si eu cosuletele de cioco,umplute si cu o alta crema de fructe.Restul,mai am timp :D

O parte din ornamentele pentru brad le-am cumparat,dar pentru ca nu puteam sa ne decidem intre lila-argintiu si lila-auriu ne-am hotarat la lila-argintiu-auriu :) Suna cum suna,dar cand am insirat toate cele pe masa chiar a aratat dragut.
Cu lila ma refer la mov,lila,stiti voi
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#84 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 November 2010 - 09:59 PM

Vezi postareasimonaro29, la 15 November 2010 - 03:43 PM, a spus:

Cumnata-mea o fo' ieri la noi si o intrebat ca ce sa aduca de Craciun....


pai daca tot e atat de draguta si te-a intrebat de ce nu-i zici de niste sarmale, ceva friptura, o tava cu prajituri, un tortulet (nu mare!). Si ce bun ar fi si-un cozonac! Cred ca va fi fericita sa le furnizeze :occasion14:

#85 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 17 November 2010 - 10:14 PM

La noi masa de Craciun e cam aceeasi dintotdeauna,aici suntem foarte conservatori.
La aperitiv sunculita cu branza si ceapa rosie,apoi sarmale cu mamaliga,muschi de porc la cuptor cu muraturi si cozonac cu muuuulta nuca si cacao.In afara de astea,eu mai fac diverse prajiturele,in functie de ce idei imi vin,dar acum iau la rasfoit ce faceti voi si ma inspir.
De revelion,alta mancare de peste :occasion14:

#86 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 22 November 2010 - 04:12 PM

Vezi postareapetunie, la 17 November 2010 - 04:48 PM, a spus:

Vai ce ma bucur :)

Eu nu stiu inca ce voi pregati de mancare.Ca si dulce o sa incerc si eu cosuletele de cioco,umplute si cu o alta crema de fructe.Restul,mai am timp :)

O parte din ornamentele pentru brad le-am cumparat,dar pentru ca nu puteam sa ne decidem intre lila-argintiu si lila-auriu ne-am hotarat la lila-argintiu-auriu :notworthy: Suna cum suna,dar cand am insirat toate cele pe masa chiar a aratat dragut.
Cu lila ma refer la mov,lila,stiti voi


Lila, mov, rosu, roz, auriu cat mai colorat sa fie! Asa-mi place mie Craciunul! :) Deja stiu cu ce sa umplu cosuletele de ciocolata: cu pireu de castane si un motz mare de frisca! :hug:

La mine intre timp e si ziua lui barbatu-miu. Am 2 chestii pe care as vrea sa le fac, tortul Napoleon al lui Ramy si un tort de biscuiti da' nu stiu care va fi pentru ziua lui si care ramane pentru Revelion. Parca inclin spre tortul de biscuiti, il fac pe 14 decembrie si fac imagini pas cu pas, poate tenteaza pe cineva sa-l faca de sarbatori :(( ...asta daca n-oi da chix :)

#87 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 December 2010 - 04:04 PM

Credca în spatiul ??????????? din meniul meu de a 2-a zi de Craciun,bag rata cu mere a Stellutei!(daca gasesc rata faina)
Voi,ati mai planuit ceva?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#88 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 12 December 2010 - 05:25 PM

Bun, stau rau la capitolul salate ... amuse bouche , chestii care se pot manca si la micul dejun, nu cel frantuzesc ca nu-s fan dulciuri la ora aia. Deci ce prevedeti pt md in zilele de Craciun?
Pana acum va fi cam asa carpaccio de tomate,sarmale , inghetata maison sos cioco fierbinte , magret de canard cerise, bûche marrons,supa la cina, filet mignon pt ultima zi si salata de pipote la cina , insa micul dejun .... ceva cat de cat trebuie sa fac ca n-oi manca tot salamior si camembert zilnic.

#89 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 December 2010 - 05:44 PM

Cu cît stau si ma uit,parca tot nu e asa cum vreau eu...de fapt nici nu stiu sigur ce vreau.
Acum ca ma jucam la "crosetatul" unei carti/foaie de meniu...una asa cu desene animate :floare: ,am scris pe ea,si parca nu sînt convinsa ca îmi place combinatiile.Hmmm........Poate tre' sa schimb fontul :biggrin:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#90 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 12 December 2010 - 05:48 PM

La noi de Craciun e o mare nebunie ! Copiii din dotare (doi) au fiecare grupul lor de prieteni cu care merg la colindat ! regula este sa sune inainte sa nu prinda celalat grup in casa ! Sufrageria este mare....dar... totusi.. este camera de bloc si de la 20 de persoane in sus e .... cam inghesuit!Pe urma si noi adulti mergem la parinti,rude, se vine la noi,... Am facut acest preambul ca sa spun ca de fapt eu nu pot sa am un meniu care sa necesite mese intinse cu rinduri de mincare !Salate si aperitive,dulciuri,bauturi de toate felurile , astea sunt esentiale! fripturi,ciorbe si alte chestii doar pentru masa in familie, cind o apucam si pe aceea, ca apucam sa dormim pe sponci si-o luam de la capat!Eu sunt mai interesata de finger food ,acestea pretindu-se cel mai bine la aceasta...placuta nebunie! Sigur, nu va lipsi o cratita mare cu fripturi de porc, cu carne si afumata si ne (afumata de mine ,la cineva acasa) cu costita afumata,cirnati afumati ,mamaliguta si muraturi puse de mine, traditional!In rest nu prea stiu, ma gindesc mai mult cum sa-mi onorez comenzile bine si in timp util! Nu sunt nici copiii inca acasa sa discutam ce-ar vrea iar prin telefon auzi cite un "nu stiu" si-atit!
In schimb revelionul o sa-l facem acasa, mult mai linistiti si atunci o sa fur ceva idei de la voi sa fac ceva mai deosebit !

#91 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 December 2010 - 05:57 PM

Vrabiuto,atunci fugi la topicul de finger food,sigur gasesti idei! :biggrin:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#92 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 12 December 2010 - 07:00 PM

Vrabiuto zi de salatele alea, mama! neste maioneze ceva?

#93 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 14 December 2010 - 11:35 AM

Cred ca m-am hatarit cu Craciun-ul:

aperitive:

  • oua umplute
  • salata de Boef
  • salata de vinete ( daca vine tata pana atunci)
  • masline
  • branza
  • chestii-trestii da-mi mai aduc aminte



Felurile principale:

  • Smoked turkey :floare:
  • sarmale
  • cartofi piure
  • sos de ciuperci ( cred)
  • ceva carne si carnatzi



Desert:

Prajitura cu miere de albina / Latte Macchiato ( nu m-am hotarat)

Asta a fost pt 24 cand e toata lumea.

Cumnata-mea sta cateva zile la noi , asa ca in 25 Dec- pastravi la cuptor!!!

In 26 suntem invitatzi la nasii fetei , asta daca-i trece piticei mele de raceala. Ca daca nu , stam acasa. Ca acolo e un BB si mai mic , cu 2 luni mai mic si-i periculor pt ea, pt bebitza mica.

#94 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 December 2010 - 12:01 PM

Eu deocamdata am hotarit doar ca la felul I fac ori tortellini in brodo ori risotto ai funghi. La felul II am luat un umar de miel pe care l-am si dezosat, la care o sa mai adaug eventual o rulada de iepure ca e buna si pentru ca soacra-mea nu maninca miel. La garnitura tre sa fac o chestie normala, gen cartofi la cuptor ca sa manince toata lumea daca si asa o sa am carnea facuta in cuptor. La desert am panettone siringat cu vin santo si iau de la Bofrost inghetata cu gust de panettone.
Tre sa ma gindesc la aperitive.

#95 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 15 December 2010 - 02:47 PM

Vezi postareaMaya, la 12 December 2010 - 04:04 PM, a spus:

Credca în spatiul ??????????? din meniul meu de a 2-a zi de Craciun,bag rata cu mere a Stellutei!(daca gasesc rata faina)
Voi,ati mai planuit ceva?



Rata Stellutei e super-mega-delicioasa :)

Eu,da,am mai planuit ceva,de fapt am schimbat totul, ca plecam in Romania .Vroiam sa-i facem o surpriza surorii mele,dar cum e mai slaba de inima,a aflat intre timp,asa ca ma pot lauda si eu in gura mare peste tot :)
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#96 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 15 December 2010 - 09:43 PM

Tzacaneala mea e ca daca e craciun atunci trebe sa miroasa in casa a sarmale, cozonac si brad! Asa ca voi face sarmale si cozonac sigur, bradutul e impodobit deja dragul de el si in rest probabil ca un tort pentru prietenii la care ma duc, si poate cateva prajiturele (chiar ma gandeam sa fac mai multe prajituri pentru cadouri)Si evident friptura cu piure si gogosari si altele.
A cat is a friend fur-ever !

#97 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 December 2010 - 09:20 AM

Eu la felul I fac tortellini in brodo, la felul II rata Stelei :santa:

#98 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 December 2010 - 10:20 PM

Vezi postareastella, la 08 November 2010 - 10:06 AM, a spus:

Iaca si reteta de rata cu mere


Ratza cu mere la cuptor.
se curata si se taie in cuburi 2 mere. se presara cu un amestec de :cuisoare, piper,sare groasa si scortisoara (pisate . eu am folosit o mica piulitza
special pentru mirodenii);
cu aceste mere amestecate cu mirodeniile se umple interiorul ratzei...
se mai curata alte 6 mere , se scot samburii , in fiecare mar se infig 2-3 cuisoare, si in interior
se pune putin unt, piper si scortisoara. si se aseaza impreuna cu ratza in tava,se da la cuptor . cand e rumenita ratza, se scoate si se serveste cu merele alaturi.
eu am servit alaturi orez.
daca doriti puteti flamba ratza cu calvados. eu am lasat-o natur.

Stellina, am luat rata asta de la Lidl
Imagine atasata: monthly_12_2010/post-4-12928763622585.jpg
cica ar avea 2.8 kg, cam cite ore tre sa stea la 200°C? Ca sa stiu daca tre sa ma trezesc devreme in ziua de Craciun :pupic:

#99 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 21 December 2010 - 01:34 AM

Eu lucrez de Craciun si a trebuit sa ma gandesc la un menu,care sa faca fata timpului pe care-l am la dispozitie.
Sper cu o zi inainte sa fac o ciorba zdravana cu perisoare.
Tot cu o zi inainte perpelesc un muschi de vita pentru un beef wellington.Fac pateul ala de ciuperci si-l tavalesc pe foaia de aluat,sa impiedice umnezirea foii,si 2-3 linguri de pesmet bun.
Dau la frigi (ca si asa tre sa stea sa se intrepatrunda aromele),perfect, si cand vin acasa aprind focul in cuptor .in 40 min am papa gata.
Ca sa respect si eu ors`cum traditia ,fac si un mini aperitiv -o salatica mica beof,care se va odihni binisor in mini-foi de palcinta coapte in boluri dinainte ,ca niste cosulete.cu o salatica simpla de rocket.
Roast potatoes,pastarnac la cuptor ,varza de bruxelles cu pancetta,nu o sa ne trebuiasca atata mancare ,da sa fie.
Moldoveanca ,sunt sigura se va intretine cu borsuletu` :hug:
Am mai multe idei ,sunt libera cateva zile dupa Craciun asa ca ma mai pot desfasura.
Desert-cam problematic,sigur va fi un cozonac mare
Azi am framantat niste cornulete pe care vreau sa vi le si impartasesc,
Saruturi vieneze,
Si probabil Pavlova roulade,sa vedem intentia a fost alta ,ideea ramane ,zile mai sunt,tre sa ne bucuram de sarbatori ,nu sa cadem sub masa c-am mancat prea mult,asa un pic din toate.
Ceva ,ceva va fi,acu in loc sa ma apuc de copt ,stau la taclale,ma rog nu sunt serioasa :pupic:
Va pup ,spor la treburi,
AAA! si pe 24 seara o rulada de pui dezosat,(dupa ideea Natashei),sau frigarui,sa vedem

#100 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 December 2010 - 10:29 AM

Eu planuiesc,sa fac:turte cu nuci(aici am o intrebare intrebatoare la voi,mac' s-o pun),cozonaci (cu nuca si stafide,rahat) joi. Sarmalutele (in varza murata)invartite joi seara si puse la foc mic in cuptor in ajun vineri adicalea si tochitura in ceaun fremos,bradul in seara de ajun.Cam asta e meniul si programul,in mare asa... :pupic:
In prima zi de craciun mergem la mama la masa,seara cu tot familionul la unchiul si matusica,a doua zi de craciun se strang toti la mine la masa.Cam asa vor sta trebile' la noi in familie,asa au fost in fiecare an,deabea astept,ador craciunul :lol:
Fug la intrebare intrebatoare sa ma ajutati cu un sfat cu turtele,mi-e si rusine sa intreb dar na' io-s mai nerusinata de felul meu(soricul gros hi hi hi :lol: ) :-*

Arata acest topic


  • 31 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi