Forum Culinar: Curcanul recunostintei - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Curcanul recunostintei

#61 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 20 October 2015 - 02:52 PM

Vezi postareablack_cat, la 20 October 2015 - 08:15 AM, a spus:

Vezi postareaariel, la 19 October 2015 - 10:15 PM, a spus:

Mi-am recunoscut si anu' asta prietenii :toothy9; Caci, vorba ceia, mancarea buna sau impartasita cu prietenii schimba mult perspectiva vietii!


Si gata....
Va multumesc si anu' asta :floare:



Bai fata !!!!! :love3: :love7:



Da bai! :love3: :love7:

#62 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 20 October 2015 - 02:53 PM

Vezi postareaGeany, la 20 October 2015 - 08:20 AM, a spus:

Totul arata intr-un mare fel Ariel ,felicitari! :floare:


Adevarul e ca rar ma declar multumita. Anu' asta am fost! Si recunoascatoare, si multumita.
Geany, :toothy9;

#63 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 20 October 2015 - 02:55 PM

Vezi postareaFoxyy, la 20 October 2015 - 09:44 AM, a spus:

Superb!!!!! :toothy9; Pozele-s de revista iar preparatele au un gust grozav, sunt sigura! :love3:


Foxy, vezi ce face o camera foto buna? :floare:
Chiflele au fost un pic cam prea dulci pentru gustul meu, in rest totul a fost bun. Pentru papila mea, ca nah, cate guri, atatea gusturi :love3:

#64 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 20 October 2015 - 02:55 PM

Vezi postareaalpha, la 20 October 2015 - 11:16 AM, a spus:

Ce bine arata tot ce ai pregatit! Foarte frumos :toothy9;


Multumesc!

#65 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 20 October 2015 - 02:57 PM

Vezi postareamoatza, la 20 October 2015 - 01:54 PM, a spus:

bravo, Ariel, esti f harnica si f priceputa!
da' a fost? cand e?


Moatza, sunt harnica doar cand nu-s lenesa :floare:
Ziua curcii anu' asta a fost pe 12 Octombrie. Noi am sarbatorit-o pe 11, ca pe 12, zi libera in tara asta, sa ni se refaca colicistul :toothy9;

#66 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 20 October 2015 - 03:50 PM

Prea fain, draguta draga ! Sa va fi de bine, sa fiti sanatosi si sa mai faceti ! :toothy9;
The more I see, the less I know.

#67 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 October 2015 - 08:05 PM

Vezi postareaariel, la 20 October 2015 - 02:57 PM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 20 October 2015 - 01:54 PM, a spus:

bravo, Ariel, esti f harnica si f priceputa!
da' a fost? cand e?


Moatza, sunt harnica doar cand nu-s lenesa :love3:
Ziua curcii anu' asta a fost pe 12 Octombrie. Noi am sarbatorit-o pe 11, ca pe 12, zi libera in tara asta, sa ni se refaca colicistul :floare:


da' de ce la voi e alta zi decat la americani? nu vorbim de-aceeasi sarbatoare? :toothy9;

#68 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 20 October 2015 - 10:04 PM

Vezi postareafloricica, la 20 October 2015 - 03:50 PM, a spus:

Prea fain, draguta draga ! Sa va fi de bine, sa fiti sanatosi si sa mai faceti ! :toothy9;


Hai merci fata portocalie :floare:

#69 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 20 October 2015 - 10:09 PM

[quote name='moatza' date='20 October 2015 - 01:05 PM' timestamp='1445364325' post='231713']
[quote name='ariel' date='20 October 2015 - 03:57 PM' timestamp='1445345864' post='231711']
[quote name='moatza' date='20 October 2015 - 06:54 AM' timestamp='1445342051' post='231703']
bravo, Ariel, esti f harnica si f priceputa!
da' a fost? cand e?
[/quote]

Moatza, sunt harnica doar cand nu-s lenesa :love7:
Ziua curcii anu' asta a fost pe 12 Octombrie. Noi am sarbatorit-o pe 11, ca pe 12, zi libera in tara asta, sa ni se refaca colicistul :love3:
[/quote]

da' de ce la voi e alta zi decat la americani? nu vorbim de-aceeasi sarbatoare? :toothy9;
[/quote]

da' de ce la voi e alta zi decat la americani? nu vorbim de-aceeasi sarbatoare? :floare:
[/quote]

Habar nu stiu de ce, insa cred ca e pur si simplu o chestie de data aleasa de guverne: la Canadieni a doua zi de luni din luna Octombrie, la Americani e ultima zi de joi din Noiembrie.
Ambele natiuni celebreaza ziua recunostintei cam in acelasi fel(in jurul mesei cu familia si prietenii), aceleasi bucate (curcan umplut, bostan, cartofi, porumb), insa doar in US of A urmeaza nebunia cumparaturilor si a reducerilor de preturi.
Una peste alta, ziua recunostintei pe continentul asta e un fel de ziua recoltei de la noi. Cumva, face sens ca in Canada sa fie sarbatorita mai devreme, ca deh, e nordul mai aproape si recoltele se strang mai iute. Zic si eu, dar nu ma cita cumva, ca e foarte posibil sa gresesc! :love3:

#70 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 October 2015 - 07:18 AM

[quote name='ariel' date='20 October 2015 - 11:09 PM' timestamp='1445371751' post='231716']
da' de ce la voi e alta zi decat la americani? nu vorbim de-aceeasi sarbatoare? :toothy9;
[/quote]

Cumva, face sens ca in Canada sa fie sarbatorita mai devreme[/quote]

Yes, make sense...
A inceput sa fie folosita din ce in ce mai mult si in romana adaptarea asta :floare:

Ma gandeam c-or fi, poate, sarbatori diferite.

#71 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 October 2015 - 06:50 PM

Cine face si de ce? Ariica! In ciuda la altii, e clar :toothy9; Bravo, mestere! Sper ca prietenii te-au "recunoscut" si eu pe masura :floare:

Aici la noi e liniste...ne ocupam de imigranti, nu tu o recunostinta, nici macar o recunosteala :love3:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#72 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 22 October 2015 - 03:23 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 October 2015 - 06:50 PM, a spus:

Cine face si de ce? Ariica! In ciuda la altii, e clar :floare: Bravo, mestere! Sper ca prietenii te-au "recunoscut" si eu pe masura :love3:

Aici la noi e liniste...ne ocupam de imigranti, nu tu o recunostinta, nici macar o recunosteala :love7:


M-au recunoscut Laponel :love3:
Despre imigranti, nu comentez ca derapam si nu se cade :toothy9;

#73 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 October 2015 - 08:43 PM

Fruuumos de tot!! Cîta rabdare! Sa va fi fost de bine, ca minunat arata! :floare:

Da, la noi e "liniste" , bine zice Lapona, si asta ne ocupa tot timpul :floare:)))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#74 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 26 October 2015 - 10:54 AM

Felicitari, minunat aranjate si bibilite! Sa va dea Dumnezeu sanatate sa sarbatoriti multe astfel de zile!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#75 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 26 October 2015 - 06:27 PM

Vezi postareaMaya, la 23 October 2015 - 08:43 PM, a spus:

Fruuumos de tot!! Cîta rabdare! Sa va fi fost de bine, ca minunat arata! :P

Da, la noi e "liniste" , bine zice Lapona, si asta ne ocupa tot timpul :P)))


Multumesc :P

#76 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 26 October 2015 - 06:28 PM

Vezi postareazerda, la 26 October 2015 - 10:54 AM, a spus:

Felicitari, minunat aranjate si bibilite! Sa va dea Dumnezeu sanatate sa sarbatoriti multe astfel de zile!


Multumesc :P

#77 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,431
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 October 2015 - 01:43 AM

Ce frumos! Norocosi prietenii tai!
Cum ziceam, noi ne-am sarbatorit cu o saptamana inainte, cu reteta ta minunata de la inceputul topicului. De cand am venit in Canada nu a fost Thanksgiving sa nu avem curcan, ori acasa, ori in deplasare, desi in ultimii ani tot ziceam ca nu ma mai complic. Dar o zic si aici: de acum inainte nu am sa fac decat curcan dezosat si rulat - daca o fi sa mai fac. Vad ca voi ati iertat oratania "oficiala" anul asta :P .

#78 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 27 October 2015 - 02:08 AM

Vezi postareaadi_edi, la 27 October 2015 - 01:43 AM, a spus:

Ce frumos! Norocosi prietenii tai!
Cum ziceam, noi ne-am sarbatorit cu o saptamana inainte, cu reteta ta minunata de la inceputul topicului. De cand am venit in Canada nu a fost Thanksgiving sa nu avem curcan, ori acasa, ori in deplasare, desi in ultimii ani tot ziceam ca nu ma mai complic. Dar o zic si aici: de acum inainte nu am sa fac decat curcan dezosat si rulat - daca o fi sa mai fac. Vad ca voi ati iertat oratania "oficiala" anul asta :P .


Cred ca eu-s norocoasa sa am prieteni care sa "guste" din bucatele mele. Eu le zic, mai in gluma, mai in serios, ca experimentez pe ei!
Anu' asta am "sarit" peste oratania oficiala :P pentru ca era vremea mustului (pe care l-am facut in garajul propriu,dupa ce am cules strugurii de la Niagara) si ala mergea cu pastrama de oaie. Dar "ocazia" s-a ivit de ziua curcii :P)

#79 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 October 2015 - 11:00 AM

Ce-mi place vaza din bostan! Ce frumos sa gasesti un decor nou din dovleac si anul acesta! Ador sa vad mese festive, asa ca va rog sa nu ratati sa fotografiati si sa ne inspirati cu minunatiile voastre culinare sau de decor.
Fruuumos de tot, Ariel!!! Toata admiratia si stima! Cîta rabdare si dichis! Cat timp ti-au luat pregatelile? Te-a mai ajutat cineva pe ici pe colo? Sa va fi fost de bine, ca minunat arata totul! Sa ai mereu prieteni dragi cu care sa faci mese multe! "Sa testezi pe ei" adesea noi si cat mai multe si dichisite tentatii culinare cu care sa ne desfeti si noua simtul vazului si imaginatia gustului/mirosului ! Felicitari!

Am o bucata de piept de curcan dezosat si fara piele in congelator, la vreun kg si ceva. Am identificat ce voi face cu el! :thumleft: Ramane doar sa ii vina randul.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#80 Useril este offline   vera1 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 15-November 13

Postat 28 October 2015 - 10:27 PM

Vezi postareaDaniella, la 28 October 2015 - 11:00 AM, a spus:

Ce-mi place vaza din bostan! Ce frumos sa gasesti un decor nou din dovleac si anul acesta! Ador sa vad mese festive, asa ca va rog sa nu ratati sa fotografiati si sa ne inspirati cu minunatiile voastre culinare sau de decor.
Fruuumos de tot, Ariel!!! Toata admiratia si stima! Cîta rabdare si dichis! Cat timp ti-au luat pregatelile? Te-a mai ajutat cineva pe ici pe colo? Sa va fi fost de bine, ca minunat arata totul! Sa ai mereu prieteni dragi cu care sa faci mese multe! "Sa testezi pe ei" adesea noi si cat mai multe si dichisite tentatii culinare cu care sa ne desfeti si noua simtul vazului si imaginatia gustului/mirosului ! Felicitari!

Am o bucata de piept de curcan dezosat si fara piele in congelator, la vreun kg si ceva. Am identificat ce voi face cu el! :crying: Ramane doar sa ii vina randul.


Buna seara, bine v-am gasit !
Aceeasi, dar, desigur, alta , tocmai am pedepsit-o in melange cu pucel autentic, foarte taranesc, a fost sufcient sa impart in 2 portii, deci tocam piept curcan liedl cu o carne grasuta de purcel alergat celmult de nepoti, plusm cu ceapa si verdeturi bogate, impartim, punem si la congelator
Compozitia pentru maine a fost distrasa cu sare marina, cimbru scuturat, pasta de ardei de abia mosmondita. Maine isi ia avant in ardei de toate neamurile, ultimele capturi de pe ogor, toate culorile, siluete care nu merge la Miss Paprika.. stay cool, tunned, pe fotoliu, balansoar, :dupafacultati: vorba lu' Moromete...

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi