Forum Culinar: Micul cititor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Micul cititor

#1 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 December 2015 - 01:37 PM

Cred ca nu avem topic si eu-s in cautare de carti interesante pentru Manu.
Va astept si pe voi cu sugestii (pre adolescenta si adolescenta), sau ce v-a placut voua la varsta respectiva.

Va pun titlurile cartilor pe care Manu le-a citit si i-au placut enorm.
Incerc sa pun si titlurile in romaneste.

Poveste fara sfarsit-Michael Ende

Olivia Kidney-Ellen Potter.Imprumutata de la biblioteca scolii.

Povestea unei pescărușe și a motanului care a învățat-o să zboare -Luis Sepúlveda

Ocolul Pământului în 80 de zile-J.Verne

Quando Hitler rubò il coniglio rosa. n-am gasit titlul in romaneste :When Hitler Stole Pink Rabbit-Judith Kerr.Imprumutata de la biblioteca scolii.

Mai revin cu ce mi-aduc aminte.

#2 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 12 December 2015 - 02:37 AM

:floare:

Si ai mei "devoreaza" carti, au fiecare mica lor biblioteca. Fiu-meu isi cheltuie banii doar pe carti, ii dau bani sa-si cumpere ceva snacks sau lunch, dar prefera sa-si ia un sandwich de acasa si sa puna banii la ciorap pentru cand au la scoala "Targul de carte" sau vede vreo carte interesanta la magazin. Fiica-mii ii ziceam zilele trecute sa-i iau ceva in format electronic, dar a protestat ca prefera hartia.

Din preferintele de anul asta:
Fiu-meu (12 ani) - Seria Percy Jackson & The Olympians de Rick Riordan - asa a ajuns fiu-meu sa cunoasca toti zeii greci, e o adevarata enciclopedie in materie :floare: ; Greek Heroes (Eroii greci) si Greek Gods (Zeii greci) de acelasi autor, i le-am si cumparat si le reciteste cu mare placere.

Fiica-mea (9 ani) si-a dorit de Mos Craciun volumul 10 din seria "Dork Diaries" de Rachel Renee Russell (sa fiu sincera, "dork" nu stiu cum se traduce, prostanac, incuiat, sau cam asa ceva, "diary" e jurnal), l-a vazut intr-o brosura cu reclame, asa ca l-a si primit de la nasa-sa iar eu i-am cumparat volumul 9. Le-a citit in 2 zile, si dupa aia se plangea ca nu mai are ce citi.

Jules Verne - eu am toate volumele in limba romana, am imprumutat si de la biblioteca in engleza, insa n-am reusit sa le starnesc interesul. Filmele in schimb le-au placut :floare: .

Revin cand imi mai aduc aminte altele.

#3 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 12 December 2015 - 11:10 AM

Ce ma bucur A-E ca ai scris.Si Manu tot 9 ani are.

"Dork Diaries" o fi varianta feminina a lui "Diary of a Wimpy Kid"?

Ca le-am gasit si in italiana.Si sunt legate intre ele?Sau nu conteaza ordinea?
Ca nu le-am vazut pe toate.

Percy e pe lisa lui Manu, i-am luat primul volum.Deocamdata e in stand by.Poate la anul ca-i mai mare.

La scoala citesc acum Willy Wonka, Manu o citise deja dar ii place oricum.

#4 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 12 December 2015 - 05:49 PM

Vezi postareaEataly, la 12 December 2015 - 11:10 AM, a spus:


"Dork Diaries" o fi varianta feminina a lui "Diary of a Wimpy Kid"?



S-ar putea, la asta m-a dus gandul prima data cand le-am vazut, eu nu le-am citit dar o sa o intreb pe Alisa. Nu cred ca are importanta ordinea, dar o sa i le cumpar acum pe rand, incepand cu volumul 1, ca i-au placut cele pe care le-a citit (a zis ca vol 10 a fost "the best" :floare: ).
In legatura cu Percy, s-ar putea sa fie cam devreme pentru ea. Fiica-mea a inceput sa fie interesata abia recent, doar "din cauza" lui Eddy, ca ne innebunise pe toti cu zeii si semi-zeii. Mi se pare ca a inceput sa fie interesat de cartile lui Rick Riordan dupa ce au citit in clasa The Red Pyramid.

Am sa ma uit si eu dupa titlurile pe care le-ai pus.

#5 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 December 2015 - 07:57 PM

Vezi postareaEataly, la 12 December 2015 - 11:10 AM, a spus:

"Dork Diaries" o fi varianta feminina a lui "Diary of a Wimpy Kid"?

Jurnalul unui pusti de Jeff Kinney? Are succes f mare si la copiii din Romania. Iar saptamana asta ne-a vizitat insusi autorul, au fost cateva intalniri cu cititorii si erau arhipline salile (sau in mall erau? am vazut un reportaj la tv)

Bravo sincer copilasilor vostri iubitori de lectura, rar am mai auzit asa ceva in ziua de azi. Sa-i incurajati permanent spre carte si lectura!

#6 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 12 December 2015 - 08:36 PM

Da, da Motzulina el e.Si aici am vazut ca place.Nu stiu Manu, ea-i cu aventura.


Eu de exemplu caut o carte "Vantul din luna" de Eric Linklater o imprumutasem de la biblioteca.Stiu ca mi-a placut foarte mult.
Aici nu o gasesc nici cum.

Negrut - Anna Sewell-"Black Beauty" am citit-o de nenumarate ori.I-am luat-o si lui Manu de Craciun.Sa vedem.Abia astept sa o recitesc. :toothy9;

#7 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 12 December 2015 - 09:33 PM

Vezi postareamoatza, la 12 December 2015 - 07:57 PM, a spus:


Bravo sincer copilasilor vostri iubitori de lectura, rar am mai auzit asa ceva in ziua de azi.


Da, asa e, din pacate. M-am mirat si eu. Intr-o zi am venit acasa de la serviciu cu o colega, copiii citeau, TV, calculator, tablete toate inchise (sotul dormea ca era de noapte). A facut colega niste ochi, a zis: copiii astia chiar citesc! si nu sta nimeni cu gura pe ei! :toothy9; n-am stiut daca sa rad sau sa plang. Ai mei petrec foarte mult timp pe tablete, recunosc, dar le si place sa citeasca - chiar in momentul asta Alisa rasfoieste "Weird but True" (niste carticele scoase de National Geographic - kids), ca ne plac si ciudateniile :toothy9; .

#8 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 13 December 2015 - 06:07 PM

Tocmai am mutat un raft dintr-o camera in alta, si printre carti am gasit Urechiusa Zbarlita si Eu sunt Tonita de Gheorghe Nica - pe ultima scrie ca am primit-o cand aveam 10 ani :toothy9; .
Eataly, Manu citeste si in romaneste?

#9 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 December 2015 - 08:08 PM

Felicitari copii! Ma bucur enorm cand aud de copii care citesc, in conditiile in care aud in jur aud mereu lamentari ale parintilor privind lipsa de interes pentru citit al copiilor de azi. Chiar sunt curioasa daca ati procedat in vreun fel, sau cum a venit pasiunea pentru lectura si cum ati incurajat-o? Ii lasati sa aleaga sau alegeti si voi lecturile copiilor.

Dintre lecturile mele preferate potrivite varstei 6-10 ani, amintesc:

Povesti nemuritoare de Petre Dulfu
Toate volumele de povesti nemuritoare din vremurile noastre le-am devorat la 7 ani

Povestile lui Andersen de Hans Christian Andersen
Alice in Tara Minunilor de Lewis Carroll
Cuore de Edmondo De Amicis
Tom Sawyer, Huckleberry Finn si celelalte de Mark Twain
Colinda de Craciun de Charles Dickens
Micul print (parca tot Dickens l-a scris)

Urmate de Winetou etc ...toate din serie...scrise de Karl May
Dupa care merge Dumas cu cei trei muschetari etc etc ...cred dupa 10 ani...

Poate le luati copiilor cate un "interviu" si ne scrieti care a fost rima lectura, ce il atrage la citit si ce ar recomanda copiilor pentru a-i ncuraja sa citeasca, dar si ce parere au despre lecturile scolare recomandate azi...., aici poate la voi e diferita situatia...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 December 2015 - 08:17 PM

Mi-a placut articolul asta, daca nu e voie, va rog sa stergeti postul:
https://diacritica.w...ul-sa-citeasca/

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 13 December 2015 - 08:58 PM

Daniella cred ca alea erau la moda cand eram noi mici. Acum cred ca sunt altele in trend.
Tot ce ai scris tu mi-a placut si mie.
+
coliba unchiului tom- spre rusinea mea nu mai tin minte h.b. stone cred da nu-s sigura
fetita de pe terra - chiar nu stiu cine a scris-o
de jules verne nu mi-a placut decat 20.000 de leghe sub mari si capitan la 15 ani
de la varsta aia cam greu imi aduc aminte

micul print parca e de antoine de saint exupery

si eu sunt foarte curioasa daca ai mei vor citi, tare mi-ar place

fram ursul polar
mihail caine de circ

#12 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 13 December 2015 - 09:52 PM

Vezi postareaadi_edi, la 13 December 2015 - 06:07 PM, a spus:

Eu sunt Tonita de Gheorghe Nica -


Nu seeee poatttteeeeee!!!!! :hello:
Doamne ce mi-a placut: Nadragel, Lilisor.Ispravile lor.Of ca m-ai teleportat in trecut.
Eu de la biblioteca am citit-o. :toothy9; :toothy9; :hello: :hello:

Citeste si in romaneste dar tot vine si ma intreba ce inseamna cate un cuvant.Si-si pierde rabdarea.
Nu pot sa spun ca a citit vreo carte cap coada in romaneste.I-am luat Fram ursul polar.
Cat stam in Romania isi aduce carti in italiana.

Mihail caine de circ a luat-o in italiana de la biblioteca.Ce s-a amuzat sa vada filmul dupa, cu Sergiu Nicolaescu.L-am gasit pe you tube.

#13 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 13 December 2015 - 10:06 PM

Dany, citesc maine articolul ca acum nu am timp.
Iti raspunt rapid ca cred ca cel mai bun mod este exemplul pe care il dati voi parintii, sau tu.

In rest pasii au fost cei clasici: povestea inainte de culacare, dupa povestiri scurte singura si tot asa.

Manu prefera aventura de exemplu.

Eu l-am adorat pe jules Verne, Ocolul pamantului in 80 de zile i-a placut si ei.
Winetou, Dumas si eu.

Manu are si o invatatoare care a insistat mereu cu lectura.

Din clasa a doua ii duce pe toti la biblioteca scolii, le da timp doua saptamani, dupa care trebuie sa faca o fisa bibliografica gen:

titlu, autor, personaje, locul unde se desfasoara, daca mi-a placut, daca da, de ce etc


Ii recomand si eu, dar alege si singura.In cazul Momo de Michael Ende a ales-o ea.S-a dovedit o lectura mult prea grea pentru ea acum, deci o va citi mai tarziu.

#14 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 13 December 2015 - 10:07 PM

Micu, copii tai cati ani au? :toothy9;

#15 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 14 December 2015 - 03:52 AM

Vezi postareaEataly, la 13 December 2015 - 09:52 PM, a spus:


Nu seeee poatttteeeeee!!!!! :toothy9;
Doamne ce mi-a placut: Nadragel, Lilisor.Ispravile lor.Of ca m-ai teleportat in trecut.



E continuarea de la "Urechiusa Zbarlita", care se sfarseste trist, asa ca nu am putut decat sa ma bucur ca urmarea a avut un final fericit. Si mie mi-a placut enorm.

Aici la scoli fiecare clasa (incepand de la junior kindergarten - copii de 4 ani) au cate o mini-biblioteca, si aduc acasa in fiecare saptamana cate o carte-doua. Au si biblioteca mai mare, a scolii, si avem si biblioteca de cartier.
Pentru cei care abia incep sa citeasca (in engleza), mi-au placut foarte mult cele din seria "Piggie si Gerald" de Mo Willems, le citeam de cateva ori pe zi impreuna cu fiica-mea.

Si cum zice Eataly, exemplul parintilor e un factor. Eu am crescut la bunica pana la 6 ani, n-aveam carti la ea, dar imi citea unchiul Faptul Divers din ziarul Scanteia :toothy9; si eu stateam langa el si urmaream cuvintele, era un ritual zilnic, dupa masa de pranz. Cand am inceput scoala si am venit "acasa", mi se parea tare cool ca ai mei seara inainte de culcare citeau in pat, asa ca am cerut sa citesc si eu seara la veioza :hello: .

#16 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 14 December 2015 - 08:20 AM

Eataly, ai mei sunt mici 2 ani si 8 luni, 3 ani jumate, dar mi-ar place mult de tot sa citeasca.

#17 Useril este offline   Destiny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationLa munte

Postat 14 December 2015 - 08:56 AM

Si noi citim.Din ultimele carti citite de Edi

Comoara din insula-Robert Louis Stevenson

Calatoriile lui Guliver-Jonathan Swift

Nils Holgersson si gastele salbatice-Selma Lagerlofs (asta citeste acum)

mai de baieti asa...

Dar,foarte incantat a fost de Legendele Olimpului
Prietenii advarati sunt rari

#18 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 14 December 2015 - 11:41 AM

Vezi postareaadi_edi, la 14 December 2015 - 03:52 AM, a spus:



E continuarea de la "Urechiusa Zbarlita", care se sfarseste trist, asa ca nu am putut decat sa ma bucur ca urmarea a avut un final fericit. Si mie mi-a placut enorm.




Da, acum m-ai luminat, uitasem de Urechiusa Zbarlita, probabil ca am eliminat din memorie partea trista, am retinut partea amuzanta. :hello:


Bine ca mi-ai adus aminte de Nils Destiny, mi-a placut si mie. :toothy9;

Micule, sa-ti traiasca!La varsta asta le citesti tu, dar sunt sigura ca vor citi daca cresc "printre carti". :toothy9;

Dani am citit articolul, iti multumesc.
Am vazut ca a fost citata cartea lui M.Ende-"Punci cu porunci", a citit-o si Manu(La Notte dei Desideri).
Iar "Pisicile razboinice" tocmai am cumarat primul volum.Revin cand o citeste Manu(si eu).

"Soboratii" n-am auzit de ea.Ma informez.

Mi-am adus aminte de "Habarnam", o am in romaneste si o parte i-am citit-o eu, a mai citit si ea.

Mie mi-a placut si seria Cavalerii Pardallian :hello: , probabil mai tarziu.

#19 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 14 December 2015 - 12:44 PM

Andreea si Antonia ne-au vazut tot timpul citind. Cat au fost mici le-am citit povesti si,de cand au inceput gradinita, de fiecare data cand eu imi cumparam o carte le lasam si pe ele sa-si aleaga ceva. La inceput erau carti cu poze multe si doua trei propozitii pe care le citeam la infinit sau reviste cu personajele preferate de la TV. Cand au inceput scoala a trebuit sa citeasca poezii, povestiri, romane prevazute de programa scolara si isi luau carti in plus de la biblioteca ca sa se relaxeze.

Pe masura ce au crescut isi alegeau carti, le citeau si apoi imi povesteau ce-au citit.
Au citit tot Harry Potter. A fost o perioada de "conflicte" vrajitoresti la noi in casa si de chicoteli fara sfarsit pentru ca dl alpha se incapatana sa pronunte incorect numele personajelor. Atata l-au lamurit pana a citit si dumnealui Harry Potter!

Sincer nu-mi aduc aminte tot ce au citit, dar stiu sigur ca nu se culca fara sa citeasca ceva in fiecare zi. Am incercat si cu carti in limba romana, dar fara success. Au fost exact ca Manu: nu intelegeau tot, trebuiau sa intrebe intr-una si s-au plictisit.

Prietena cea mai buna a Andreei este si ea mare cititoare. Isi recomanda si imprumuta reciproc carti si apoi au subiect de discutie zile in sir

Le-au placut Diary of a wimpy kid, Anne Frank diary, The boy in the striped pajamas, To kill a mockingbird, seria Percy Jackson, Hunger Games, The Fever Code, The Maze Runner, The Scorch Trials, Divergent, Insurgent, Allegiant..... Acum Antonia a inceput Into thin air - despre dezastrul din Everest 1996. Andreea a avut pt testul de iarna la engleza The Merchant of Venice si n-a citit altceva pe langa. Probabil o sa-si caute ceva saptamana asta
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#20 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 December 2015 - 12:50 PM

Vezi postareaMicul, la 13 December 2015 - 08:58 PM, a spus:


fetita de pe terra - chiar nu stiu cine a scris-o


Kiril Buliiciov una din cartile mele favorite! In rest as pune pe foc tot ce a scris Cezar Petrescu ca ma faceau sa plang si coliba unchiului Tom ca dupa aia am avut chiar cosmaruri!

Micul print nu e o poveste pentru copii, pentru adolescenti poate!

In rest, Muschetarii plus urmarile si Pardaillan cu toate volumele, cred ca am ratat doar unul din serie, plus Winnetou alea merg pe la clasa a patra-cincea asa! Mai micuti, mie imi placeau foarte tare, povesti din mitologia diverselor popoare, aveam acasa: de la germani, turci, coreeni, bulgari, englezi, din marile legende ale lumii de Al. Mitru, Legendele Olimpului si povestile cu zane, ale noastre sau ale altora, cum ar fi cele de Charles Perrault. Astea merg pe la 3-5 ani!

Pentru copii mai mici de 10 ani, dar curiosi, as zice din clasici Emil si detectivii si Secretul celor doua Lotte de Erich Kastner, chiar Singur pe lume de Hector Malot, are prima jumatate cam lacrimogena, dar la final devine o poveste de transformare a eroului si chiar un pic de roman detectivistic cu copii, asa ca ramai optimist( nu ca la altele unde moare toata lumea... brrr!), Tom Sawyer si Huckleberry, Heidi!

Bine daca eram copil as fi inghitit probabil cu coperta cu tot toate cartile cu Harry Potter!!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi