Forum Culinar: Micul cititor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Micul cititor

#21 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 December 2015 - 03:13 PM

si mie mi-a placut colectia Cavalerii Pardaillan, Fausta si tot ce a mai scris Zevaco ... mi s-a parut acelasi gen cu Dumas si muschetarii.

am uitat de Robinson Crusoe

in vacanta dintre a 4-a spre a 5-a (foarte devreme !) am fost o vacanta de vara intreaga, deportata la matusa, pt ca ai mei au schimbat casa si acolo, libera de ochi vigilenti, am citit toata seria lui Mihail Drumes (Liceenii etc ... ). Mi-au placut enorm. Evident am ramas o vesnica romantioasa...

Sa nu uit de Ion Creanga si Caragiale. Nici astea nu mai merg? mi se par vesnic de actualitate, dar limbajul un pic mai dificil la Creanga ...trebuie "tradus" copiilor.
Eu am citit toate de J.Vernes si Legendele Olimpului pt ca le avea tata in biblioteca, dar nu pot sa spun ca genul asta de aventura mi-a placut, desi azi se pare ca nu mai e considerat SF ocolul pamantului in 80 zile, ci chiar realitatea ce ne e inca ascunsa. J Verne se spune ca ar fi fost si in RO si s-a documentat pt una dintre cartile sale, nu retin care.

Micul, asa este, cred ca nu mai sunt de actualitate lecturile de pe vremea cand eram eu copil. Am citit si eu ceva cronici scrise de catre copiii care citesc in ziua de astazi si spuneau ca inclusiv ce se recomanda acum la literatura romana sunt depasite si rupte din contexutul actual. In schimb tot citesc ca Jurnalul unui pusti ar fi o carte super atractiva pt copii, abia astept sa o citesc si eu.

Din cauza ca eu ziua nu reusesc sa citesc ci doar dupa ce se culca populatia, eu ma rezum, din pacate, in ultimii ani la kindle si la carti online, mi-am paradit si spinarea de la pozitia de citit ..., desi si mica fiind am citit "culcat", pozitia la electronice e alta, datorita luminii... Acum f greu mai citesc o carte de hartie... ar trebui sa tin lumina aprinsa pana tarziu in noapte ..., ma prinde mereu 2-3 noaptea cu cititul si parca mereu nu am timp destul pt aceasta magica activitate.

mi-a mai placut si acest articol si, de asemenea, contine titluri de care eu nu am auzit la vremea mea ... , deci clar totul e schimbat si e normal sa fie asa ... http://www.bookaholi...de-lectura.html
Sincer si eu sunt curioasa sa citesc Harry Potter si lecturile pentru cei mici actuale ... . Nu stiu daca ma vor prinde ... , dar sunt sigura ca voi incerca sa le citesc cand ajungem la lectura.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#22 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 December 2015 - 03:56 PM

Apropo de micul cititor, eu am citit harry potter ca pe apa ca majora, ca nu era cand eram eu mica, 7 volume, ultimii 3 ani, ieseau cartile de Craciun, toata lumea se batea care imi ia primul cartea, se sunau reciproc sa se anunte :toothy9;
Dar cred ca mie mi-a marcat viata un citat din Alexandre Dumas de pe coperta din spate de la Dupa 20 de ani: " Tot ceea ce ma distreaza, este bun!", nu conteaza daca te face sa razi sau sa visezi, sa fii mai bun,sa-ti faci planuri sau sa-ti innebunesti parintii cum am facut noi doi cand citeam Micii Salbatici si trageam cu sageti artizanale in spatele de la oglinda de pe usa de la dulapul lui frati-miu, ideea e ca te face sa te simti bine si mai indraznet!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#23 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 14 December 2015 - 04:16 PM

Le-am cumparat toate cartile Dumas, ceva Jules Verne, Karl May si alti clasici, dar nu sunt interesate. Poate le vor starni curiozitatea mai tarziu.

Eu cand voiam sa ma binedispun citeam Caragiale, mai ales Un pedagog de scoala noua. Ma distra de minune :toothy9; Pe langa cele enumerate de voi mi-a placut tare mult Ionel Teodoreanu: ulita copilariei, La Medeleni (pe care o am si aici), Lorelei, Bal Mascat si Tudor Ceaur Alcaz (am vazut ca este pe Goodreads, trebuie sa vad cum se procedeaza cu citittul la ei)
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#24 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 14 December 2015 - 05:56 PM

Vezi postareaDaniella, la 14 December 2015 - 03:13 PM, a spus:


Sa nu uit de Ion Creanga si Caragiale. Nici astea nu mai merg? mi se par vesnic de actualitate, dar limbajul un pic mai dificil la Creanga ...trebuie "tradus" copiilor.



La mine nu-i faza ca "nu mai merg", e ca-s in romaneste.Chiar ma gandeam: imi pare rau ca Manu nu o sa-l studiaze pe Eminescu.
Sau cine stie?!

Pentru ca pe lista enumerata la inceput avem si "clasici".

E normal ca intre timp au aparut titluri noi, necunoscute noua generatiei 60'-70'-80'.
Si vad ca in general copii cititori amesteca si literatura clasica si cea moderna, in functie de gust.

La Medeleni o am si eu aici, citita si recitita cu placere.Ciresarii, oho, Ciresarii sper sa-i recitesc. :happy2:

Dani-Joules Verne a scris "Castelul din Carpati" probabil la ea te referi.
Eu una nu stiam. :)

Imi place tot mai mult topicul asta! :) :) :floare: :floare:

#25 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 14 December 2015 - 06:38 PM

Salutari cititorilor mici si mari!

Fisier atasat  2015-12-14_17.36.37-1.jpg (417.9K)
Number of downloads: 0

#26 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 December 2015 - 09:16 PM

Vezi postareaEataly, la 14 December 2015 - 06:38 PM, a spus:

Salutari cititorilor mici si mari!

Atasament 2015-12-14_17.36.37-1.jpg


Vreau si eu cartea!!!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#27 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 14 December 2015 - 10:01 PM

Ha ha, nu degeaba a avut priza la publicul de toate varstele.
Sunt 6 volume, noi il avem pe primul.
O sa-l citesc si eu, cu siguranta.
Am inteles ca in Romania a aparut doar primul.

#28 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 December 2015 - 12:52 AM

Il iau, acum nu am sanse!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#29 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 15 December 2015 - 12:57 AM

Eataly, poate ii plac si "Bertoldo, Bertoldino e Cacasenno", un fel de Pacala si Tindala pe care le gaseste sigur in italiana.Eu am cartea si acum si mi-e tare draga.

Pentru aventurieri recomand "Miss Peregrine's Home for Peculiar Children " de Ransom Riggs, autor contemporan. O gramada de aventuri fantastice, personaje deosebite, curaj, prietenie, loialitate.
The more I see, the less I know.

#30 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 December 2015 - 10:44 AM

Floricica, mi-aduc aminte si eu de Bertoldo. :)
Era o carte mare cu coperti cartonate.Multumesc ca mi-ai adus aminte. :floare:

O caut si pe a doua.

#31 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 December 2015 - 11:18 AM

Si Le avventure di Cipollino! sigur se gaseste in italiana, imi aduc aminte ce mai radeam cand eram mica!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#32 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 15 December 2015 - 03:45 PM

Vezi postareaEataly, la 15 December 2015 - 10:44 AM, a spus:

Floricica, mi-aduc aminte si eu de Bertoldo. :)
Era o carte mare cu coperti cartonate.Multumesc ca mi-ai adus aminte. :floare:

O caut si pe a doua.


Da,da, si eu o am tot pe aia mare cartonata (Bertoldo si Bertoldino ). :floare:
The more I see, the less I know.

#33 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 15 December 2015 - 10:13 PM

Vezi postareazerda, la 14 December 2015 - 12:50 PM, a spus:

Vezi postareaMicul, la 13 December 2015 - 08:58 PM, a spus:


fetita de pe terra - chiar nu stiu cine a scris-o


Kiril Buliiciov una din cartile mele favorite! In rest as pune pe foc tot ce a scris Cezar Petrescu ca ma faceau sa plang si coliba unchiului Tom ca dupa aia am avut chiar cosmaruri!

Micul print nu e o poveste pentru copii, pentru adolescenti poate!

In rest, Muschetarii plus urmarile si Pardaillan cu toate volumele, cred ca am ratat doar unul din serie, plus Winnetou alea merg pe la clasa a patra-cincea asa! Mai micuti, mie imi placeau foarte tare, povesti din mitologia diverselor popoare, aveam acasa: de la germani, turci, coreeni, bulgari, englezi, din marile legende ale lumii de Al. Mitru, Legendele Olimpului si povestile cu zane, ale noastre sau ale altora, cum ar fi cele de Charles Perrault. Astea merg pe la 3-5 ani!

Pentru copii mai mici de 10 ani, dar curiosi, as zice din clasici Emil si detectivii si Secretul celor doua Lotte de Erich Kastner, chiar Singur pe lume de Hector Malot, are prima jumatate cam lacrimogena, dar la final devine o poveste de transformare a eroului si chiar un pic de roman detectivistic cu copii, asa ca ramai optimist( nu ca la altele unde moare toata lumea... brrr!), Tom Sawyer si Huckleberry, Heidi!

Bine daca eram copil as fi inghitit probabil cu coperta cu tot toate cartile cu Harry Potter!!!




De nici o culoare nu-mi aduc aminte de autorul fetitei de pe terra, dar cartea tin minte ca mi-a placut mult.
Bine asta cu facutul sa plang, veneau si treceau, dar niciodata n-as fi renuntat la o carte doar ca m-a facut sa plang.
Primul plans mai serios a fost cad a murit tala lui Winnetou, inciu Ciuna, habar n-am daca asa se scrie. Dar astea si Dumas am inceput sa citesc dupa clasa a v-a.
Castelul palaierului de Cronin, autor de care mi-aplacut aproape orice a scris, dar astea mai tarziu.
De Cezar Petrescu mi-a placut mult, mult, mult si nu stiu daca o mai am, Dumineca orbului.

#34 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 15 December 2015 - 10:21 PM

Vezi postareaDaniella, la 14 December 2015 - 03:13 PM, a spus:

si mie mi-a placut colectia Cavalerii Pardaillan, Fausta si tot ce a mai scris Zevaco ... mi s-a parut acelasi gen cu Dumas si muschetarii.

am uitat de Robinson Crusoe

in vacanta dintre a 4-a spre a 5-a (foarte devreme !) am fost o vacanta de vara intreaga, deportata la matusa, pt ca ai mei au schimbat casa si acolo, libera de ochi vigilenti, am citit toata seria lui Mihail Drumes (Liceenii etc ... ). Mi-au placut enorm. Evident am ramas o vesnica romantioasa...

Sa nu uit de Ion Creanga si Caragiale. Nici astea nu mai merg? mi se par vesnic de actualitate, dar limbajul un pic mai dificil la Creanga ...trebuie "tradus" copiilor.
Eu am citit toate de J.Vernes si Legendele Olimpului pt ca le avea tata in biblioteca, dar nu pot sa spun ca genul asta de aventura mi-a placut, desi azi se pare ca nu mai e considerat SF ocolul pamantului in 80 zile, ci chiar realitatea ce ne e inca ascunsa. J Verne se spune ca ar fi fost si in RO si s-a documentat pt una dintre cartile sale, nu retin care.

Micul, asa este, cred ca nu mai sunt de actualitate lecturile de pe vremea cand eram eu copil. Am citit si eu ceva cronici scrise de catre copiii care citesc in ziua de astazi si spuneau ca inclusiv ce se recomanda acum la literatura romana sunt depasite si rupte din contexutul actual. In schimb tot citesc ca Jurnalul unui pusti ar fi o carte super atractiva pt copii, abia astept sa o citesc si eu.

Din cauza ca eu ziua nu reusesc sa citesc ci doar dupa ce se culca populatia, eu ma rezum, din pacate, in ultimii ani la kindle si la carti online, mi-am paradit si spinarea de la pozitia de citit ..., desi si mica fiind am citit "culcat", pozitia la electronice e alta, datorita luminii... Acum f greu mai citesc o carte de hartie... ar trebui sa tin lumina aprinsa pana tarziu in noapte ..., ma prinde mereu 2-3 noaptea cu cititul si parca mereu nu am timp destul pt aceasta magica activitate.

mi-a mai placut si acest articol si, de asemenea, contine titluri de care eu nu am auzit la vremea mea ... , deci clar totul e schimbat si e normal sa fie asa ... http://www.bookaholi...de-lectura.html
Sincer si eu sunt curioasa sa citesc Harry Potter si lecturile pentru cei mici actuale ... . Nu stiu daca ma vor prinde ... , dar sunt sigura ca voi incerca sa le citesc cand ajungem la lectura.



cam aceleasi lecturi Daniella si eu, Mihail Drumes fantastic de mult mi-aplacut, invitatia la vals, elevul dima dintr-a saptea, si mai erau da nu-mi vin acum. Cella Serghi - panza de paianjen, Miruna.
Contele de Monte Cristo iara mi-a placut atunci mult.
Caragiale si Creanga nu prea.
La varsta mai mare H.P Bengescu, tot ce-am gasit concert din muzica de bach, feciorele despletite, drum ascuns,
ce vremuri faine cand aveam timp de citit

#35 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 16 December 2015 - 03:43 PM

Dany, Micul print (parca tot Dickens l-a scris) e Antoine de Saint-Exupery!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#36 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 17 December 2015 - 10:49 AM

Vezi postareaMicul, la 15 December 2015 - 10:13 PM, a spus:


Castelul palaierului de Cronin, autor de care mi-aplacut aproape orice a scris, dar astea mai tarziu.



Imi spune ceva titlul asta, dar sunt inca in ceata.
Ma duc sa fac lumina! :toothy9;

#37 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 17 December 2015 - 10:02 PM

Vezi postareaEataly, la 17 December 2015 - 10:49 AM, a spus:

Vezi postareaMicul, la 15 December 2015 - 10:13 PM, a spus:


Castelul palaierului de Cronin, autor de care mi-aplacut aproape orice a scris, dar astea mai tarziu.



Imi spune ceva titlul asta, dar sunt inca in ceata.
Ma duc sa fac lumina! :occasion14:


Nu o tin minte perfect, dar stiu ca mi-a placut.

#38 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 28 December 2015 - 09:53 PM

Lilly, cateva carti foarte bune pentru copii/ pre-adolescenti pe care le recomand sunt:

"Wonder" - R.J. Palacio
"The Giver Quartet" - Lois Lowry
"Holes" - Louis Sachar
"The one and only Ivan" - Katherine Appelgate

Si cateva serii frumoase sunt:

"Magic Tree House" - Mary Pop Osborne
"A Series of Unfortunate Events Collection" - Lemony Snicket
"Junie B. Jones" - Barbara Park
"Big Nate" - Lincoln Peirce (daca ii place The Diary of a Wimpy Kid)

#39 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 30 December 2015 - 06:11 PM

Gabita, mi le trec pe lista, si-ti multumesc.
Eu am citit deja Lois Lowry, The Giver, o am deja acasa.Dar o sa o pastrez pentru mai tarziu.
Te mai astept cu recomandari.

Intre timp Manu a terminat primul volum de la Worrior Cats, mi-a povestit fiecare capitol cu lux si amanunte:
clanuri, nume de pisici luptatoare, plante vindecatoare, etc.

Am inteles: azi i-am comandat urmatoarele 3 volume. :floare:

Eu n-am apucat sa o citesc, desi mi-a povestit-o, eu tot vreau sa o citesc. :lol:

#40 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 January 2016 - 08:55 AM

Vale a fost si este o devoratoare de carti.
Am inceput pe la 2 ani cu cartile interactive care aveau imagini si copilul apasa pe imagine cand era momentul.
Aczm citeste din toate, nu doar literatura ci si alte genuri, inclusiv politica :105:. Are mereu 2-3 carti cu ea si in voiaj isi cumpara mereu carti.
Citeste curent in feanceza engleza germana si italiana; inromana mai greu, totusi m-a rugat sa-i aduc niste carti si incearca,
De vorbit vorbeste corect, cu un mic accent, scrie relativ inteligibil :71: , cu cititul e mai greu, ca nu are acelasi randament :thumleft: ca in franceza sau engleza.
Dar cred ca pasiunea asa incepe de mici, si te tine din fericire o viata
:occasion15:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi