Forum Culinar: Micul cititor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Micul cititor

#41 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 08 January 2016 - 04:42 PM

Vezi postareastella, la 08 January 2016 - 08:55 AM, a spus:


Dar cred ca pasiunea asa incepe de mici, si te tine din fericire o viata
:occasion15:


Atunci nu pot decat sa ma declar fericita! :thumleft:

Intre timp a citit Moby Dick, o varianta mai usoara, luata de la biblioteca scolii.

Si continuam saga "Warrior Cats"!

#42 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 08 January 2016 - 09:18 PM

Vezi postareaEataly, la 08 January 2016 - 04:42 PM, a spus:

Vezi postareastella, la 08 January 2016 - 08:55 AM, a spus:


Dar cred ca pasiunea asa incepe de mici, si te tine din fericire o viata
:occasion15:


Atunci nu pot decat sa ma declar fericita! :thumleft:

Intre timp a citit Moby Dick, o varianta mai usoara, luata de la biblioteca scolii.

Si continuam saga "Warrior Cats"!



Wooooww bravo ei. Dupa cate tin minte, moby dick mi s-a parut cam anevoioasa de citit.

#43 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 10 January 2016 - 12:52 PM

Vezi postareaMicul, la 08 January 2016 - 09:18 PM, a spus:




Wooooww bravo ei. Dupa cate tin minte, moby dick mi s-a parut cam anevoioasa de citit.


Da, eu am varianta clasica, greoaie.
Dar ea a imprumutat-o de la biblioteca si acolo sunt lecturi clasice adaptate varstei lor.

#44 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 10 January 2016 - 08:00 PM

Vezi postareaEataly, la 10 January 2016 - 12:52 PM, a spus:

Vezi postareaMicul, la 08 January 2016 - 09:18 PM, a spus:




Wooooww bravo ei. Dupa cate tin minte, moby dick mi s-a parut cam anevoioasa de citit.


Da, eu am varianta clasica, greoaie.
Dar ea a imprumutat-o de la biblioteca si acolo sunt lecturi clasice adaptate varstei lor.



f buna chestia asta, in romaneste nu-i decat biblia adaptata pe intelesul copiilor :thumleft:

#45 Useril este offline   Destiny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationLa munte

Postat 10 January 2016 - 08:48 PM

La noi record:in doua zile a citit Robinson Crusoe.Foarte incantat
Prietenii advarati sunt rari

#46 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 10 January 2016 - 10:03 PM

Vezi postareaDestiny, la 10 January 2016 - 08:48 PM, a spus:

La noi record:in doua zile a citit Robinson Crusoe.Foarte incantat


Bravo!
O avem si noi pe lista. :thumleft:

#47 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 11 January 2016 - 02:12 AM

Pe mine personal nu prea ma incanta chestia asta cu adaptarea cartilor dupa clasici. Aici in State se poarta chiar foarte mult genul asta si copiii in loc sa citeasca clasici adevarati citesc carti scrise de un neica nimeni care interpreteaza el ce vrea cum vrea si apoi cu greu mai fac diferenta intre autentic si interpretare. Din pacate in scoli si in general aici (nu stiu cum a evoluat treaba in Romania sau cum se preda in Europa) nu se incurajeaza deloc literatura clasica. La scoala se studiaza si analizeaza tot felul de nuvele scrise de autori necunoscuti pentru ca profesorul "X" isi face programa scolara cum vrea el si difera de la profesor la profesor, de la scoala la scoala, oras la oras,etc. Fiecare profesor are liberatea sa aleaga dupa ce carte se face analiza literara pentru clasa "Y" pentru anul scolar in curs. Iar copiii in ziua de azi arata din ce in ce mai putin interes pentru literatura clasica......parerea mea personala din nou, pentru ca e prea "boring" si nu destul pentru o generatie of "instant gratification" cum spun americanii. E trist.....

#48 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2016 - 11:11 AM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 11 January 2016 - 02:12 AM, a spus:

Pe mine personal nu prea ma incanta chestia asta cu adaptarea cartilor dupa clasici.


Inteleg ce vrei sa spui, Gabitza.
In Italia e la mare voga Geronimo Stilton(un soarece): au adaptat carti de la Jules Verne la alti clasici.O sa gaseti cele mai neasteptate opere scrise de acest personaj(soarece).Pana si biblioteca scolii e plina de Geronimo asta.

Din fericire Manu il uraste.
Si Moby Dick citita de ea nu era scrisa(interpretata de Geronimo asta).


Fisier atasat  libertatea-colectie-carti-geronimo-stilton-10lei-iunie-2014.jpg (158.51K)
Number of downloads: 0

Eu sunt convinsa ca copii pasionati de lectura, chir daca au citit o varianta mai "light" in copilarie, ca adulti vor avea dorinta de a reciti acel clasic.

Aici, in Italia, la fel: manualele nu sunt fixe, fiecare invatatoare adopta ce amnual prefera.Textele respective sunt scurte si nu starnesc in copii interesul de a citi si cauta toata opera respectiva.

#49 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 January 2016 - 11:45 AM

Dar si daca nu le-ar adapta textele intelesului lor, multi ar abandona acea lectura. Nu-mi dau seama cat e de nociva chestia asta, dar decat sa nu mai citeasca deloc, cred ca totusi e mai bine asa. La noi se citeste putin spre deloc, chestie generala.
Si daca nu studiaza aceleasi texte, la examene cum e? se studiaza genul literar, exemplificat cum vrea fiecare profesor, probabil. La examene sunt cerinte de-a redacta un eseu sau sunt intrebari gen grila?(parca asa am vazut prin filmele americane :thumleft: )

#50 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2016 - 12:31 PM

In general la noi lucrarile sunt gen grila.Cum avem o invatatoare mai "speciala" noi (e psihologa scolii), agauga mereu si lucrari intrebare-raspuns.
Si aici e ...dezastru.

Dar la literatura au si texte de elaborat pe teme: gen text realistic, text fantastic sau text poetic.


Tot invatatoarea lor a insistat cu cititul, si ea e de acord cu varianta: orice lectura e binevenita, chiar si benzi desenate. :thumleft:

Mie mi-e foarte greu sa nu fac mereu comparatii cu metoda "de la noi ceausista" si cea de aici.

Mai incolo cred ca vor face si lecturi obligatorii din literatura italiana.

#51 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 11 January 2016 - 05:04 PM

Din cate vad si din ce povestesti Lilly sistemul e foarte asemanator. Aici in fiecare an copiii au de studiat 3-4 nuvele, cu tot cu gramatica si vocabularul de rigoare. Fiecare profesor isi alege dupa ce nuvele vrea sa faca studiul dar trebuie sa aibe o anumita tematica. Ca si exeplu pentru clasa a 7-a anul asta fiul meu cel mare are de studiat urmatoarele nuvele:

First 9 Weeks – August 7 – October 14
Introduction: Short Stories and Novel: The House on Mango Street or Wednesday Wars
Summer Reading Response
Theme: Stereotypes Novel: The Outsiders by S.E. Hinton
Second 9 Weeks – October 15 – December 19 Novel: The Graveyard Book by Neil Gaiman
Theme: Coming of Age Extended Short Story Unit & Grammar:
Third 9 Weeks – January 6 – March 12 Novel: City of Ember by Jeanne DuPrau
Theme: Perseverance
Fourth 9 Weeks – March 13 – May 22 Novel: Peak by Roland Smith
Theme: Growing Up

In afara de nuvelele astea mai sunt abonati la o revista speciala pentru copii din care analizeaza ceva articole ca sa incorporeze si text informational/ gen non-fictiune in programa scolara.
Apoi sistemul de notare aici se compune din 2 forme de evaluare: "Formative Assesstments" care valoreaza 20% din nota finala pe semestru si care include studiul in clasa, anotarea cartilor, tema pentru acasa si fel de fel de teste gen grila care se dau saptamanal si "Summative Assesstment" care valoreaza 80% din nota finala, echivalent cu tezele noastre de pe vremuri, de obicei cu multiple-choice dar si scrierea unui eseu care aici in State are un anumit format pe care trebuie sa-l respecti ("in the form of ACED paragraphs and multiple paragraph essays" unde ACED inseamna "Answer, Cite, Explain, Done)

Dar cum ziceam nu au studiat deloc clasici si ar avea si ei un Mark Twain, Jack London, Edgar Allan Poe, L. Frank Baum si multi altii.

#52 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 January 2016 - 06:08 PM

Pozele sunt din cartea de lectura de anul trecut.
Primul e un text din Harry Potter.
Al doilea e un text de D.Pennac.

Fisier atasat  2016-01-11_17.03.47-1.jpg (361.71K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  2016-01-11_17.02.49-1.jpg (360.73K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  2016-01-11_17.04.26-1.jpg (259.77K)
Number of downloads: 0

#53 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 January 2016 - 08:10 PM

Vezi postareaEataly, la 11 January 2016 - 11:11 AM, a spus:


Inteleg ce vrei sa spui, Gabitza.
In Italia e la mare voga Geronimo Stilton(un soarece): au adaptat carti de la Jules Verne la alti clasici.O sa gaseti cele mai neasteptate opere scrise de acest personaj(soarece).Pana si biblioteca scolii e plina de Geronimo asta.





Haha, si la noi e la moda! am uitat de el, il citea Eddy, insa Alisa nu e mare amatoare. Nici n-am stiut ca sunt adaptari, cred ca din ce imi povestea fiu-meu imi intra pe o ureche si-mi iesea pe alta.

Fiu-meu a adus data trecuta de la biblioteca "Heads Up Psychology" (se pare ca sunt notiuni explicate pe intelesul adolescentilor) :thumleft: ...

#54 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 January 2016 - 08:12 AM

eu nu mai am copii de scoala si nu mai sunt la curent cu cerintele, dar mi se pare f diferit fata de sistemul romanesc de invatamant.
cel putin mi-amintesc de pe vremea mea: pai in clasa a saptea trebuia sa citim nu stiu cate romane, din clasici romani, de-alea destul de greoaie si total neatractive ptr niste copii.
cate citate invatam pe de rost din Romania pitoreasca sau din Cartea Oltului sau din In muntii Neamtului! Zeci de pagini de descriere, niciun dialog, nema actiune, am sechele si-acuma!

#55 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 12 January 2016 - 10:28 AM

Vezi postareamoatza, la 12 January 2016 - 08:12 AM, a spus:

eu nu mai am copii de scoala si nu mai sunt la curent cu cerintele, dar mi se pare f diferit fata de sistemul romanesc de invatamant.
cel putin mi-amintesc de pe vremea mea: pai in clasa a saptea trebuia sa citim nu stiu cate romane, din clasici romani, de-alea destul de greoaie si total neatractive ptr niste copii.
cate citate invatam pe de rost din Romania pitoreasca sau din Cartea Oltului sau din In muntii Neamtului! Zeci de pagini de descriere, niciun dialog, nema actiune, am sechele si-acuma!





Da, astea chiar aiurea erau. Lecturile din liceu insa, mie mi0au placut.Bine, nu toate. Erau si-n liceu cateva poezii, din care nici atunci, da' nici acum n-as intelege nimic. Stiu ca unii-s fani, da' mie nici Riga Crypto si lapona Enigel nu mi-a placut.

#56 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 January 2016 - 12:03 PM

Vezi postareaMicul, la 12 January 2016 - 10:28 AM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 12 January 2016 - 08:12 AM, a spus:

eu nu mai am copii de scoala si nu mai sunt la curent cu cerintele, dar mi se pare f diferit fata de sistemul romanesc de invatamant.
cel putin mi-amintesc de pe vremea mea: pai in clasa a saptea trebuia sa citim nu stiu cate romane, din clasici romani, de-alea destul de greoaie si total neatractive ptr niste copii.
cate citate invatam pe de rost din Romania pitoreasca sau din Cartea Oltului sau din In muntii Neamtului! Zeci de pagini de descriere, niciun dialog, nema actiune, am sechele si-acuma!





Da, astea chiar aiurea erau. Lecturile din liceu insa, mie mi0au placut.Bine, nu toate. Erau si-n liceu cateva poezii, din care nici atunci, da' nici acum n-as intelege nimic. Stiu ca unii-s fani, da' mie nici Riga Crypto si lapona Enigel nu mi-a placut.


eu am facut mate-fizica, nu stiu de lecturi obligatorii, citeam de placere ce-mi placea.
iar Riga nici n-o aveam in programa noi. cred ca esti generatie mai noua :thumleft:

#57 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 12 January 2016 - 03:55 PM

Vezi postareamoatza, la 12 January 2016 - 12:03 PM, a spus:

Vezi postareaMicul, la 12 January 2016 - 10:28 AM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 12 January 2016 - 08:12 AM, a spus:

eu nu mai am copii de scoala si nu mai sunt la curent cu cerintele, dar mi se pare f diferit fata de sistemul romanesc de invatamant.
cel putin mi-amintesc de pe vremea mea: pai in clasa a saptea trebuia sa citim nu stiu cate romane, din clasici romani, de-alea destul de greoaie si total neatractive ptr niste copii.
cate citate invatam pe de rost din Romania pitoreasca sau din Cartea Oltului sau din In muntii Neamtului! Zeci de pagini de descriere, niciun dialog, nema actiune, am sechele si-acuma!

si eu tot mate-fizica si nu-s tinerica deloc, am terminat in 1988, dar poate nu aveam programele la fel
noi si la mate fizica fiind aveam de citit si ce ne dadea profu', doar ca era un prof intelligent si nu ne punea sa citim prostii

Da, astea chiar aiurea erau. Lecturile din liceu insa, mie mi0au placut.Bine, nu toate. Erau si-n liceu cateva poezii, din care nici atunci, da' nici acum n-as intelege nimic. Stiu ca unii-s fani, da' mie nici Riga Crypto si lapona Enigel nu mi-a placut.

eu am facut mate-fizica, nu stiu de lecturi obligatorii, citeam de placere ce-mi placea.
iar Riga nici n-o aveam in programa noi. cred ca esti generatie mai noua :thumleft:


#58 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 January 2016 - 05:24 PM

Vezi postareamoatza, la 12 January 2016 - 12:03 PM, a spus:

eu am facut mate-fizica, nu stiu de lecturi obligatorii, citeam de placere ce-mi placea.
iar Riga nici n-o aveam in programa noi. cred ca esti generatie mai noua :thumleft:

Eu am facut Riga Crypto si nu-s generatie asa noua.. :) Normal ca n-am inteles nimic din poezie, da' imi placeau versurile, imi placea cum suna, pur si simplu! :)
Am citit mereu cu mare placere. Fie carti pe hartie, fie in format electronic. Si-acum citesc la greu, pe Kindle. Sau pe telefon.

#59 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 12 January 2016 - 09:37 PM

Vezi postareaFoxyy, la 12 January 2016 - 05:24 PM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 12 January 2016 - 12:03 PM, a spus:

eu am facut mate-fizica, nu stiu de lecturi obligatorii, citeam de placere ce-mi placea.
iar Riga nici n-o aveam in programa noi. cred ca esti generatie mai noua :thumleft:

Eu am facut Riga Crypto si nu-s generatie asa noua.. :) Normal ca n-am inteles nimic din poezie, da' imi placeau versurile, imi placea cum suna, pur si simplu! :)
Am citit mereu cu mare placere. Fie carti pe hartie, fie in format electronic. Si-acum citesc la greu, pe Kindle. Sau pe telefon.


Mie mi-a placut " moartea caprioarei ". Si mai tin minte ca mai aveam o idiotenie de " inscriptie pe piatra de hotar " sau asa ceva.
Electronic inca n-am citit, dar poate o s-o fac si pe asta.

#60 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 12 January 2016 - 10:09 PM

Vezi postareamoatza, la 12 January 2016 - 08:12 AM, a spus:


cate citate invatam pe de rost din Romania pitoreasca sau din [i]Cartea Oltului [/i


Mie-mi placeau :thumleft: , mi-au placut mereu textele descriptive.

Pai lecturile obligatorii erau in generala mai mult.
Liceu matematica fizica si eu si n-am avut multa literatura.
La bac mi-a picat la oral Bacovia cu Plumb.Aia da sechela.k

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi