Forum Culinar: Dieta Rina - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Rina

#1 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 14 April 2019 - 07:39 PM

Am promis ca va scriu cum am slabit eu. Nu am stiut unde sa scriu ca la post intermitent nu se incadreaza iar topic separat nu vreau sa deschid ca nu stiu cat viitor ar avea, asa ca va scriu aici.
Dieta se cheama Rina 90, poate ati mai auzit de ea poate nu. Eu am nimerit peste ea impinsa (mai mult imbrancita =D ) de o prietena, e prima data cand tin o dieta anume, am inceput-o intr-o doara fara mari sperante, cand am vazut ca merge m-am tinut de ea. In mare e o dieta disociata, micul dejun consta mereu in fructe, si e un ciclu de 4 zile pe categorii de alimente care se tot repeta pana la sfarsitul dietei sau pana se ajunge la rezultatul dorit. Daca cineva e interesat pot scrie mai amanuntit.
Vreau sa specific ca nu fac apologia acestei diete ca nu am nici un interes, pentru mine a functionat, nu mi s-a parut deloc grea, nu se face foamea. Inainte de dieta mi s-a spus ca sint supraponderala si trebuie sa fac ceva, iar tensiunea arteriala imi era cam mare. Dupa dieta am reluat analizele care au iesit toate in limite normale. Asta se intamla in septembrie-decembrie 2017, perioada in care am slabit 16 kg. De atunci pana acum am ramas la aceeasi greutate cu +/- 1 kilogram, chiar si zilele astea cand eram convinsa ca am pus ceva, mi-am luat inima in dinti si m-am urcat pe cantar si nu am vazut diferenta.
Si ca sa raspund Moatzei, cum ma mentin: in continuare mananc fructe la micul dejun, mese fixe adica pranz intre 12 -2 si cina 6-8, nu mai tarziu, fara gustari intre mese iar 80% din timp incerc sa manac disociat pe mese, nu pe zile. Asta inseamna ca nu combin carne cu cartofi, nu carne cu orez sau paste si nici carne cu fasole. Dulciuri mai mananc si eu ca om sint, dar daca mananc o prajitura de ex, fac din asta o masa, nu mai mananc nimic pe langa.
Cam asta, stiu ca e doar un an si un pic de cand am terminat, stau cu ochii pe cantar .
brain loading....please wait....

#2 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 April 2019 - 08:19 PM

Confirm că această dietă e una foarte bună și funcțională. Și eu am ținut-o și am slăbit 10 kile într-o lună jumate, cînd nu eram nici măcar supraponderală, eram în limitele normalității, dar îmi doream să fiu mai slabă, deci funcționează și cînd nu ai foarte mult de dat jos. La fel și cu menținerea, dacă nu îți dai dup-aia drumul să mănînci mult și amestecat, te menții ani de zile fără efort. Poate părea mai grea ziua cu vitaminele, dar te obișnuiești să îți diversifici și aici meniurile, nu e musai să mănînci mere întregi sau salate de legume, eu îmi făceam niște salate uriașe și cu fructe și cu legume și cu nuci, o adunare generală care ieșea delicioasă :) Practic nu e ceva ce trebuie sp scoți definitiv, doar că în diverse combinații. În ziua de carbohidrați e voie seara chiar și o prăjitură sau înghețată, dar în funcție de pofte poți să înlocuiești asta cu o felie de pizza, de exemplu.
Bravo pentru realizări, black_cat, și succes la menținere pentru muuult timp de-acum încolo!

#3 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 14 April 2019 - 10:34 PM

Da, Blackie, scrie te rog mai multe! Felicitari atat pentru kilogramele pierdute, cat si pentru faptul ca te mentii!

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 April 2019 - 10:44 AM

Po' sa pun si eu o intrebare care poate ca e de om prost asa ca cer iertare
aveam odata o prietena care zicea ca piinea prajita face mai bine sau nu face atit de rau ca aia proaspata
e adevarata chestia asta?
ca tocmai ce vreau sa-mi cumpar un prajitor de piine si sa stiu daca o sa am motiv sa-l folosesc :)

#5 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 April 2019 - 12:26 PM

painea prajita are aceleasi calorii ca si cea proaspata, ca-i deshidratata si atat. o felie de paine proaspata e la fel dpdv caloric ca si una prajita.
constatare personala: mesteci mai mult la ea si poate apare senzatia de satietate cu o cantitate mai mica :)
in acelasi timp, ptr mine-i mai gustoasa si s-ar putea sa vreau mai multa.
mie painea proaspata nu imi place, pur si simplu nu imi place. eu o mananc in stadiul pesmet.
ca minus, constipa.

edit, ca de-aia intrasem, de fapt: Blackie, esti f ordonata cu mesele, perseverenta si constiincioasa.
super rezultat, iar mentinerea-i minunata!
ai sot ascultator, mananca ce hotarasti tu? la mine nu prea se aplica asta.

Aceasta postare a fost editata de moatza: 15 April 2019 - 12:29 PM


#6 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 15 April 2019 - 01:57 PM

 moatza, la 15 April 2019 - 12:26 PM, a spus:

painea prajita are aceleasi calorii ca si cea proaspata, ca-i deshidratata si atat. o felie de paine proaspata e la fel dpdv caloric ca si una prajita.
constatare personala: mesteci mai mult la ea si poate apare senzatia de satietate cu o cantitate mai mica :pupic:
in acelasi timp, ptr mine-i mai gustoasa si s-ar putea sa vreau mai multa.
mie painea proaspata nu imi place, pur si simplu nu imi place. eu o mananc in stadiul pesmet.
ca minus, constipa.

edit, ca de-aia intrasem, de fapt: Blackie, esti f ordonata cu mesele, perseverenta si constiincioasa.
super rezultat, iar mentinerea-i minunata!
ai sot ascultator, mananca ce hotarasti tu? la mine nu prea se aplica asta.

Nu! :) Dar el nu are probleme de greutate, mananca destul de putin desi mananca de toate, ba in plus el mai rontaie u a alta si seara la tv. Dar el poate sta si o zi nemancat ca cica lui ii placd sa ii fie foame, cum o fi aia nu stiu. In vacante mai avem probleme ca eu vreau masa la pranz, el nu neaparat, ar umbla teleleu pana seara. Dar cum am zis, daca facem de ex gratar el vrea si cartofi prajiti sau piure, eu bag cu salata. Sau daca am pofta de cartofi atunci mananc doar cartofi si salata. Dar, cand avem oameni la masa, cand iesim in oras saumergem noi la cineva nu ma gandesc ce trebuie sa mananc si cum. De aia am zis ca 80% din timp mananc disociat. Si daca chiar am facut-o lata trec o zi doar pe salate,mie imi plac si o zi nu mi se pare greu.
brain loading....please wait....

#7 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 15 April 2019 - 02:07 PM

 Adriana, la 15 April 2019 - 10:44 AM, a spus:

Po' sa pun si eu o intrebare care poate ca e de om prost asa ca cer iertare
aveam odata o prietena care zicea ca piinea prajita face mai bine sau nu face atit de rau ca aia proaspata
e adevarata chestia asta?
ca tocmai ce vreau sa-mi cumpar un prajitor de piine si sa stiu daca o sa am motiv sa-l folosesc :)

Stiu ca si mama zicea ca mananca paine prajita ca sa manance mai putina. Dar ea era invers decat Moatza, ei ii placea paine proaspata, daca mai era si calda....Dar nici eu nu vad cum ar fi mai buna decat daca mananci mai putina.
brain loading....please wait....

#8 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 15 April 2019 - 03:00 PM

 Carmella, la 14 April 2019 - 08:19 PM, a spus:

Confirm că această dietă e una foarte bună și funcțională. Și eu am ținut-o și am slăbit 10 kile într-o lună jumate, cînd nu eram nici măcar supraponderală, eram în limitele normalității, dar îmi doream să fiu mai slabă, deci funcționează și cînd nu ai foarte mult de dat jos. La fel și cu menținerea, dacă nu îți dai dup-aia drumul să mănînci mult și amestecat, te menții ani de zile fără efort. Poate părea mai grea ziua cu vitaminele, dar te obișnuiești să îți diversifici și aici meniurile, nu e musai să mănînci mere întregi sau salate de legume, eu îmi făceam niște salate uriașe și cu fructe și cu legume și cu nuci, o adunare generală care ieșea delicioasă :105: Practic nu e ceva ce trebuie sp scoți definitiv, doar că în diverse combinații. În ziua de carbohidrați e voie seara chiar și o prăjitură sau înghețată, dar în funcție de pofte poți să înlocuiești asta cu o felie de pizza, de exemplu.
Bravo pentru realizări, black_cat, și succes la menținere pentru muuult timp de-acum încolo!

Multumesc si ma bucur sa vad ca nu sint singura - de pe forum adica- la care a mers dieta asta.

 adi_edi, la 14 April 2019 - 10:34 PM, a spus:

Da, Blackie, scrie te rog mai multe! Felicitari atat pentru kilogramele pierdute, cat si pentru faptul ca te mentii!

Merci, trebuie sa ma mentin ca am dat toate hainele vechi pentru ca imi erau mari :105: Bine, nu ca nu imi place sa iau haine noi, dar nu mi-ar placea deloc sa revin la vechile marimi :lol: .

In rezumat dieta e asa: fiecare zi incepe cu un pahar de apa in care se pune o lingurita de miere si una de zeama de lamaie, lingurite nu linguri de supa. Dieta mai spune ca in loc de asta se poate bea un pahar de apa bogata in Na daca=mi aduc bine aminte. Eu nu gaseam asa ceva asa ca nu mi-am batut capul, am si uitat cat trebuia sa fie continutul ca sa fie considerata bogata.
Dupa 30 min de la paharul de apa se pot manca fructe si alune/nuci/seminte nesarate, neprajite- 25 g din astea, fructele nu cred ca au limita. Asta este micul dejun al fiecarei zile. Dieta zice ca daca iti mai e foame poti manca fructe din 2 in 2 ore cu conditia sa ramana doua ore intre ultima masa de fructe si masa de pranz. Eu nu mananc decat o data.
In fiecare zi ai voie sa mananci legume cate vrei mai putin : fasole, fasole verde, mazare, linte, cartofi care intra la amidon.
Prima zi este ziua de proteine unde ai voie sa mananci la alegere carne,peste, oua sau lactate, insa numai una din ele, nu si una si alta. Deasemeni daca ai ales pui sa zicem, pui mananci si la pranz si seara, nu trebuie sa fie gatit la fel, iar la cina alimentul de baza (proteina adica) trebuie sa fie jumatate din cantitatea de la pranz. Nimic intre pranz si cina, pranzul intre 12 si 2, cina intre 6 si 8. Apa cafea fara zahar, ceai neindulcit la discretie .
Ziua 2 este ziua de amidon unde se poate manca orez, cartofi, mazare, fasole boabe sau verde, linte, porumb- aici parca se pot combina 2 dintre cele sus mentionate. Pe langa asta legumele permise in fiecare zi. Acelasi principiu, la cina jumatate din alimentul de baza de la pranz.
Ziua 3 este ziua de carbohidrati: cereale procesare, malai, cus cus, paste, pizza (doar cu legumele permise, fara branza, fara carne normal), foietaje cu ciuperci, spanac, nu cu branza, paine. Seara se poate manca ce a fost la pranz sau o prajitura hehehe, sau 3 clatite. La cina de carbo seara neaparat 40g de ciocolata neagra cu peste 75% cacao .
Ziua4 legume si fructe din 2 in 2 ore, pana la ora 8 seara, fara ulei, fara sare. Legumele (nu cele de la amidon) se pot gati la abur sau la gratar, sau crude.
In zilele 1,2,3 este permisa o lingura de grasimi-asta insemnand ulei, unt sau smantana- pe care o folosesti cum vrei, ori la gatit ori ca atare.
Apoi se ia ciclul de la capat, la fiecare cilcu se pot alege alte alimente din categoria respectiva. Dupa ziecare 28 de zile in principiu ar urma o zi in care se poate bea doar apa sau cafea/ceai neindulcite. AEu am tinut doar prima data ziua de apa, adica ziua 29 care mi s-a parut foarte grea, imi tremurau si mainile si genunchii la sfarsitul zilei asa ca la celelalte 2 am renuntat. Dupa cele 90 de zile de dieta urmeaza 90 de zile de mentinere, adica cam ceea ce fac si eu de atunci incoace: apa dimineata, fructe la mic dejun si disociere pe mese pranz si seara, nu pe zile, adica poti avea la pranz proteine si la cina amidon, dupa cum ai chef, cu conditia sa ai din toate grupele intr-o saptamana.
brain loading....please wait....

#9 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 April 2019 - 02:57 AM

Trebuia sa faci subiect separat :105: .
Ma tenteaza foarte tare, sa stii ca ii dau o sansa :105: . Dar am niste intrebari:
- imi place ca sunt permise legume in fiecare zi - dar sunt permise absolut toate fructele si legumele in afara de cele mentionate ( fasole, fasole verde, mazare, linte, cartofi) - adica ok la banane, avocado, radacinoase, conopida ...?
- sunt permise nucile in salate?

#10 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 April 2019 - 07:39 AM

 adi_edi, la 16 April 2019 - 02:57 AM, a spus:

Trebuia sa faci subiect separat :105: .
Ma tenteaza foarte tare, sa stii ca ii dau o sansa :105: . Dar am niste intrebari:
- imi place ca sunt permise legume in fiecare zi - dar sunt permise absolut toate fructele si legumele in afara de cele mentionate ( fasole, fasole verde, mazare, linte, cartofi) - adica ok la banane, avocado, radacinoase, conopida ...?
- sunt permise nucile in salate?

Daca e, putem cere cuiva sa separe subiectul.
Da, orice fructe. Avocado unul pe zi, e considerat si fruct si leguma. Nuci seminte doar dimineata 25 g sau in ziua de vitamine, ziua 4 -100g impartit in 4 mese a cate 25g. Am uitat sa spun ca la ziua 1 si 2 la pranz e voie 40g de paine. Tot la pranz e voie o supa din oricare din legumele permise, pe langa alimentul principal.
Dupa mini-vacanta asta de paste vreau sa ma apuc si eu din nou, as mai avea un pic sa scad sub 60. Cand o sa incep o sa va arat ce mananc in fiecare zi.
brain loading....please wait....

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 April 2019 - 07:59 AM

 black_cat, la 14 April 2019 - 07:39 PM, a spus:

Am promis ca va scriu cum am slabit eu.

Black despart incepind de la mesajul asta?
cum sa numesc subiectul?

#12 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 April 2019 - 08:01 AM

 Adriana, la 16 April 2019 - 07:59 AM, a spus:

 black_cat, la 14 April 2019 - 07:39 PM, a spus:

Am promis ca va scriu cum am slabit eu.

Black despart incepind de la mesajul asta?
cum sa numesc subiectul?

Dieta Rina ? Multumesc.
brain loading....please wait....

#13 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 16 April 2019 - 08:50 AM

am mai citit despre Rina, dar nu mai retineam mare lucru.
nu ma asteptam ca fasolea verde sa fie inclusa la ziua de amidon.
si foietaje in ziua de carbs? adica inteleg, carbs-carbs, da' chiar asa? ca e cam multa grasime in foietaje :105:
pare prietenoasa.
pana incepi s-o tii :105:

si cum ziceai, dlui Blackie ii place sa-i fie foame? :lol: =)) =)) ma gandesc intruna la asta.

#14 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 April 2019 - 08:57 AM

 moatza, la 16 April 2019 - 08:50 AM, a spus:

am mai citit despre Rina, dar nu mai retineam mare lucru.
nu ma asteptam ca fasolea verde sa fie inclusa la ziua de amidon.
si foietaje in ziua de carbs? adica inteleg, carbs-carbs, da' chiar asa? ca e cam multa grasime in foietaje :105:
pare prietenoasa.
pana incepi s-o tii =))

si cum ziceai, dlui Blackie ii place sa-i fie foame? :lol: =)) =)) ma gandesc intruna la asta.

Si seara prajitura sau clatite :105: cum a zis si Carmella mai sus. Foietaje nu cu branza, nici cu carne. Bine sint niste gramaje, trebuie sa caut cantitatile.
Zau ca asa spune, ca cica simte el cand ii e foame cum se curata organismul :lol: . O fi ceva ca ziceau si fetele la celalalt topic de efectele benefice ale postului prelungit. Mie cand mi-e foame simt cum ma curat eu de pe fata pamantului.

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 16 April 2019 - 09:00 AM

brain loading....please wait....

#15 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 16 April 2019 - 09:34 AM

nici eu nu ma simt bine cand mi-e foame, am un rau fizic accentuat, cu migrene.
sau daca s-a intamplat sa am niste suparari mai mari...niciodata nu am slabit de la asa ceva. sau de la griji, nu!
din contra, mi se parea mai usor de trecut peste un necaz daca ma alinam cu ceva bun. nu mint sau ma alint, pur si simplu treceam mai usor peste perioadele grele daca ma rasfatam cu ceva care-mi placea, de obicei chestii interzise, bineinteles.
nu se punea un film/o plimbare...chestii de-astea recomandate.

#16 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 April 2019 - 10:56 AM

 black_cat, la 16 April 2019 - 08:57 AM, a spus:

 moatza, la 16 April 2019 - 08:50 AM, a spus:

am mai citit despre Rina, dar nu mai retineam mare lucru.
nu ma asteptam ca fasolea verde sa fie inclusa la ziua de amidon.
si foietaje in ziua de carbs? adica inteleg, carbs-carbs, da' chiar asa? ca e cam multa grasime in foietaje :105:
pare prietenoasa.
pana incepi s-o tii =))

si cum ziceai, dlui Blackie ii place sa-i fie foame? :lol: =)) =)) ma gandesc intruna la asta.

Si seara prajitura sau clatite :105: cum a zis si Carmella mai sus. Foietaje nu cu branza, nici cu carne. Bine sint niste gramaje, trebuie sa caut cantitatile.
Zau ca asa spune, ca cica simte el cand ii e foame cum se curata organismul :lol: . O fi ceva ca ziceau si fetele la celalalt topic de efectele benefice ale postului prelungit. Mie cand mi-e foame simt cum ma curat eu de pe fata pamantului.


Aaa, eu speram ca sunt in cantitati nelimitate =)) .
De fapt mi-ai adus aminte ca voiam sa te intreb de chestia asta, in afara de ce ai mentionat deja, ce altceva trebuie cantarit? Cand ai timp si chef, nici eu nu ma apuc pana dupa Pasti.
Eu stiu senzatia aia cand nu mananci si iti vine sa amani cat de mult momentul cand te pui la masa - din pacate mi se intampla extrem de rar, de obicei ma apuca lesinu'.

#17 Userul este online   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 April 2019 - 11:17 AM

 adi_edi, la 16 April 2019 - 10:56 AM, a spus:

 black_cat, la 16 April 2019 - 08:57 AM, a spus:

 moatza, la 16 April 2019 - 08:50 AM, a spus:

am mai citit despre Rina, dar nu mai retineam mare lucru.
nu ma asteptam ca fasolea verde sa fie inclusa la ziua de amidon.
si foietaje in ziua de carbs? adica inteleg, carbs-carbs, da' chiar asa? ca e cam multa grasime in foietaje :105:
pare prietenoasa.
pana incepi s-o tii =))

si cum ziceai, dlui Blackie ii place sa-i fie foame? :lol: =)) =)) ma gandesc intruna la asta.

Si seara prajitura sau clatite :105: cum a zis si Carmella mai sus. Foietaje nu cu branza, nici cu carne. Bine sint niste gramaje, trebuie sa caut cantitatile.
Zau ca asa spune, ca cica simte el cand ii e foame cum se curata organismul :lol: . O fi ceva ca ziceau si fetele la celalalt topic de efectele benefice ale postului prelungit. Mie cand mi-e foame simt cum ma curat eu de pe fata pamantului.


Aaa, eu speram ca sunt in cantitati nelimitate =)) .
De fapt mi-ai adus aminte ca voiam sa te intreb de chestia asta, in afara de ce ai mentionat deja, ce altceva trebuie cantarit? Cand ai timp si chef, nici eu nu ma apuc pana dupa Pasti.
Eu stiu senzatia aia cand nu mananci si iti vine sa amani cat de mult momentul cand te pui la masa - din pacate mi se intampla extrem de rar, de obicei ma apuca lesinu'.

Doar alimentul principal adica proteinele, amidonul sau carbohidratii se cantaresc, legumele de langa, nu. Deci poti face o mancare cu legume si sos de rosiide ex sau salate fara restrictii de cantitate. 40 g de paine inseamna cam 2 feliute, depinde de paine. Poti si supa pe langa....nu se face foamea. Poate doar la vitamine, dar acolo poti manca din 2 in 2 ore.
Insa cum am mai zis, eu nu incerc sa conving pe nimeni si nu nici nu am argumente stiintifice,desi atunci cand am inceput-o citisem pe net despre ce si cum functioneaza.
Eu nu stiu decat senzatiacand ti-e foame si bagi in gura ce gasesti in frigider prima data hahaha. De fapt asta e la mine, programul asta organizat ma face sa nu imi fie foame si sa pot manca rational sa zic asa. Pentru C atunci cand mi-e foame pierd controlul si apoi imi pare rau.

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 16 April 2019 - 11:20 AM

brain loading....please wait....

#18 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 17 April 2019 - 02:45 PM

 moatza, la 16 April 2019 - 09:34 AM, a spus:

nici eu nu ma simt bine cand mi-e foame, am un rau fizic accentuat, cu migrene.
sau daca s-a intamplat sa am niste suparari mai mari...niciodata nu am slabit de la asa ceva. sau de la griji, nu!
din contra, mi se parea mai usor de trecut peste un necaz daca ma alinam cu ceva bun. nu mint sau ma alint, pur si simplu treceam mai usor peste perioadele grele daca ma rasfatam cu ceva care-mi placea, de obicei chestii interzise, bineinteles.
nu se punea un film/o plimbare...chestii de-astea recomandate.


Ce diferite suntem persoanele...Eu cand am vreo problema serioasa, nu mai mananc, dar nimic! Nu ca as vrea, stiu ca e rau sa fac asta, dar pur si simplu mi se "inchide" gatul, plang cu farfuria de mancare in fata pentru ca as vrea si mi-e pofta, dar nu pot sa o inghit. Ultima data, la vreo 3 luni de la operatie, am trait 3 saptamani cu banane si Aquarius, nimic altceva. Am slabit 9 kg; desigur ca se recupereaza repede cum scap de probleme, si incep iar sa mananc...
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#19 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 April 2019 - 04:22 PM

Titi, la voi a fost o problema de sanatate extrem de importanta, aproape de viata si de moarte.
La asa ceva chiar nu stiu cum as reactiona si nici nu vreau sa aflu.
E bine cand se termina cu bine, sanatate! :rolleyes:

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 April 2019 - 01:34 PM

Si eu sunt la fel: ma ingras cand e vorba de stres foarte mult, zilnic, mananc de comfort, iau foarte repede in greutate.
Insa cand e vorba de suferinta sufleteasca ori fizica serioasa, ca de exemplu cand mi-a murit cineva iubit, am scazut rapid, dupa care am luat la fel de rapid cand a trecut perioada de trauma...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi