Forum Culinar: Dieta Rina - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Rina

#21 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 06 September 2019 - 12:23 PM

Nu stiu cum a fost la voi vara, insa eu mi-am cam facut de cap si se vede, asa ca am inceput de 4 zile serios dieta, ca as avea de dat jos vreo 4kile- chiar si 5 ar merge.
Scriu aici meniul meu pe zilele astea, poate intereseaza pe cineva si pentru motivatia mea personala.
Fiecare zi incepe cu un pahar de apa cu o lingurita de miere si o lingurita de seama de lamaie. Dupa jumatate de ora-in teorie (la mine sint doar vreo 10 -15 min cat ma spal) o cafea si apoi plimbare cu catelul- intre 30 si 45 de min- depinde de vreme si chef. Apoi fructe si iar cafea.
In prima zi, cea de proteine am avut cotlet de porc la gratar cu ardei copti la pranz iar seara mancare de varza dulce (adica nu murata) cu carne de porc.
Ziua 2, de amidon am avut la pranz sushi rolls cu avocado si castravete (astea nu prea sint ok pentru ca au zahar in orez dar eram in oras) iar seara ardei umpluti de post, cu ciuperci in loc de carne.
Ziua 3 carbohidrati- la pranz pizza cu rosii, busuioc si ulei iute siar seara kurtos kolac- ca e "balci" la Luxembourg si vand niste romani niste kurtos belea plus 40 g ciocolata neagra 75%.
Ziua 4 vegetale- dimineata pana in pranz fructe de vreo 2 ori, la pranz gazpacho ( ar trebui fara ulei dar eu am pus si o lingurita de ulei de masline), dupa amiaza guacamole pe felii de ardei gras, iar seara o salata cu rosii, castravete, ardei si ceapa verde.

O sa continui dupa urmatorul ciclu de 4 zile, sper ca pana atunci sa vad ceva si la cantar.
brain loading....please wait....

#22 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 September 2019 - 03:44 PM

I'm in! Si eu mi-am facut grav de cap plus tratament medicamentos la greu. Incepe curatarea.

Trebuie sa o ajustez la dieta medicala, dar de luni ma hranesc conform.
Multumesc de meniuri! Sper sa ma organizez si sa imi fac meniurile pe saptamana viitoare. Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#23 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 September 2019 - 09:42 PM

Si eu mi-am facut de cap vara asta, cat am stat la mare am iesit foarte des seara la restaurant, aveam mereu o scuza ca sa iesim, cred ca o zi da o zi nu. Sau aproape.
Plus ca a fost mama aici 2 luni, asa ca va las sa va imaginati. Nu am luat prea mult, cred eu. Nu m-am cantarit ca n-am curaj.
Dar de luni trec la program serios.
Succes fetelor!

#24 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 September 2019 - 05:44 PM

Ce papi, Any? Ai programul tau clasic de la nutritionist?

Eu trebuie sa renunt la alimente care pot fi posibili declansatori de inflamatii in organism, asadar nu tu zahar, grasimi prelucrate etc. Si asta o sa o fac dupa programul Rina, ca sa impac si capra si varza.
Cum a spus mai sus Blackie, sunt calupuri a catre 4 zile in care se altrneaza proteina cu amidon cu carbo si vitamine. Este un prorgam foarte ok de mancat.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#25 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 09 September 2019 - 09:21 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 09 September 2019 - 05:44 PM, a spus:

Ce papi, Any? Ai programul tau clasic de la nutritionist?

Eu trebuie sa renunt la alimente care pot fi posibili declansatori de inflamatii in organism, asadar nu tu zahar, grasimi prelucrate etc. Si asta o sa o fac dupa programul Rina, ca sa impac si capra si varza.
Cum a spus mai sus Blackie, sunt calupuri a catre 4 zile in care se altrneaza proteina cu amidon cu carbo si vitamine. Este un prorgam foarte ok de mancat.


Da Lori, vreau sa reiau programul. Am inceput azi, insa nu am respectat exact pt ca nu am avut tot e trebuie. In loc de peste cu salata am mancat un ou fiert cu salata, in loc de orez am mancat paste.
Maine o sa ies la cumparaturi. De fapt zilnic, pt ca am mult peste proaspat.

#26 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 10 September 2019 - 07:25 PM

Vezi postareablack_cat, la 06 September 2019 - 12:23 PM, a spus:

Nu stiu cum a fost la voi vara, insa eu mi-am cam facut de cap si se vede, asa ca am inceput de 4 zile serios dieta, ca as avea de dat jos vreo 4kile- chiar si 5 ar merge.
Scriu aici meniul meu pe zilele astea, poate intereseaza pe cineva si pentru motivatia mea personala.
Fiecare zi incepe cu un pahar de apa cu o lingurita de miere si o lingurita de seama de lamaie. Dupa jumatate de ora-in teorie (la mine sint doar vreo 10 -15 min cat ma spal) o cafea si apoi plimbare cu catelul- intre 30 si 45 de min- depinde de vreme si chef. Apoi fructe si iar cafea.
In prima zi, cea de proteine am avut cotlet de porc la gratar cu ardei copti la pranz iar seara mancare de varza dulce (adica nu murata) cu carne de porc.
Ziua 2, de amidon am avut la pranz sushi rolls cu avocado si castravete (astea nu prea sint ok pentru ca au zahar in orez dar eram in oras) iar seara ardei umpluti de post, cu ciuperci in loc de carne.
Ziua 3 carbohidrati- la pranz pizza cu rosii, busuioc si ulei iute siar seara kurtos kolac- ca e "balci" la Luxembourg si vand niste romani niste kurtos belea plus 40 g ciocolata neagra 75%.
Ziua 4 vegetale- dimineata pana in pranz fructe de vreo 2 ori, la pranz gazpacho ( ar trebui fara ulei dar eu am pus si o lingurita de ulei de masline), dupa amiaza guacamole pe felii de ardei gras, iar seara o salata cu rosii, castravete, ardei si ceapa verde.

O sa continui dupa urmatorul ciclu de 4 zile, sper ca pana atunci sa vad ceva si la cantar.



Bai, te iubesc!
Ca iaca, m-ai motivat. Piulita San pleaca maine in Tara Soarelui Rasare si incep si eu!
Am zis. Nu de alta, dar am vreo 10 kile-n plus fata de ce-mi spun pantalonii-n talie :rolleyes:
Deci continua cu meniul tau, ca iaca ma alatur!!!

#27 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 September 2019 - 08:43 PM

Naaaaaaah, is it really you?!?! Du-te fata cu alea 10 kile ale tale ca esti o bunaciune fara pereche Imagine postata And, mind you! I've got really high beauty standards Imagine postataImagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#28 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 10 September 2019 - 10:35 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 September 2019 - 08:43 PM, a spus:

Naaaaaaah, is it really you?!?! Du-te fata cu alea 10 kile ale tale ca esti o bunaciune fara pereche Imagine postata And, mind you! I've got really high beauty standards Imagine postataImagine postata



Eu te cred cu standardele, da' sunt convinsa ca ai nevoie de ochelari!
Pentru poze, sug burta si-mi tzugui buzele :rolleyes:

:toothy6:

Serios vorbind acu, am implinit 73 de kile, ceea ce nu mi s-a mai intamplat vreodata. Ca_cand eram la mama fata si oleaca dupa aia, aveam 59-60-64 maxim!

#29 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 11 September 2019 - 09:24 AM

Vezi postareaariel, la 10 September 2019 - 10:35 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 September 2019 - 08:43 PM, a spus:

Naaaaaaah, is it really you?!?! Du-te fata cu alea 10 kile ale tale ca esti o bunaciune fara pereche Imagine postata And, mind you! I've got really high beauty standards Imagine postataImagine postata



Eu te cred cu standardele, da' sunt convinsa ca ai nevoie de ochelari!
Pentru poze, sug burta si-mi tzugui buzele :tongue3:

:hug:

Serios vorbind acu, am implinit 73 de kile, ceea ce nu mi s-a mai intamplat vreodata. Ca_cand eram la mama fata si oleaca dupa aia, aveam 59-60-64 maxim!

Hai lasati, ca daca nu te vedeam poate te credeam :violent6::P . Spune si ce inaltime de fotomodel ai, ca fie tabloul complet.

Oricum ma bucur ca ne adunam, the more the merrier.
Cu niste zile de calcat in strachini ca deh, o data faci 50 ( desi cred ca de acum aici ma opresc hahaha ) meniul meu e asa:
Proteine: am ales ouale- la pranz shakshuka Adrianei cu 2 oua si o felie de paine, seara salata de spanac cu rosii cherry si un ou fiert tare
Amidon: cartofi- la pranz la cuptor in coaja cu o lingurita de unt, seara tot la cuptor dar taiati pai, cu un sos dintr-o lingurita de smantana si usturoi
Carbohidrati - pranz mamaliga cu ciuperci trase in tigaie, seara tort si ciocolata
Vitamine fructe, ciuperci la cuptor si felii de dovlecel pe tigaia gen gratar cu mujdei si mult patrunjel .
brain loading....please wait....

#30 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 September 2019 - 05:15 PM

Vezi postareablack_cat, la 11 September 2019 - 09:24 AM, a spus:

Hai lasati, ca daca nu te vedeam poate te credeam :violent6::tongue3: . Spune si ce inaltime de fotomodel ai, ca fie tabloul complet.

Oricum ma bucur ca ne adunam, the more the merrier.
Cu niste zile de calcat in strachini ca deh, o data faci 50 ( desi cred ca de acum aici ma opresc hahaha ) meniul meu e asa:
Proteine: am ales ouale- la pranz shakshuka Adrianei cu 2 oua si o felie de paine, seara salata de spanac cu rosii cherry si un ou fiert tare
Amidon: cartofi- la pranz la cuptor in coaja cu o lingurita de unt, seara tot la cuptor dar taiati pai, cu un sos dintr-o lingurita de smantana si usturoi
Carbohidrati - pranz mamaliga cu ciuperci trase in tigaie, seara tort si ciocolata
Vitamine fructe, ciuperci la cuptor si felii de dovlecel pe tigaia gen gratar cu mujdei si mult patrunjel .


Ími luasi vorba din gura ^^
Eu:
Proteina: peste cu salataAmidon: Cartofi cu mancarica de ardei copti
Carbo: Niste japonezeVitamine: salata
Micul dejun: fructe uscate: stafide, mere, pere, caise, prune.


Ieri am avut o discutie cu doctorita mea de familie si i-am spus ca in ciuda sportului si a mancatului disciplinat nu dau jos. Mi-a raspuns sec ca nu are cum, ca e matematica pura: tre sa mananci mai putin decat consumi. A-ha! Tipa cred ca a avut in viata ei o variatie de greutate la sarcina si atat, in rest e neschimbata de-a lungul deceniilor. Am hotarat ca nu are rost sa mai insist, o sa imi vad de program inainte...

Vezi postareablack_cat, la 11 September 2019 - 09:24 AM, a spus:



Cu niste zile de calcat in strachini ca deh, o data faci 50 ( desi cred ca de acum aici ma opresc hahaha ) meniul meu e asa:




Exact, se trece cu vederea! Sper ca ai petrecut o zi frumoasa! 50 rules! Imagine postata Sa te uiti la Grace and Frankie. Asa zuzea vreau sa fiu si eu la varsta aia Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#31 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 11 September 2019 - 05:41 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 September 2019 - 05:15 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 11 September 2019 - 09:24 AM, a spus:

Hai lasati, ca daca nu te vedeam poate te credeam :violent6::tongue3: . Spune si ce inaltime de fotomodel ai, ca fie tabloul complet.

Oricum ma bucur ca ne adunam, the more the merrier.
Cu niste zile de calcat in strachini ca deh, o data faci 50 ( desi cred ca de acum aici ma opresc hahaha ) meniul meu e asa:
Proteine: am ales ouale- la pranz shakshuka Adrianei cu 2 oua si o felie de paine, seara salata de spanac cu rosii cherry si un ou fiert tare
Amidon: cartofi- la pranz la cuptor in coaja cu o lingurita de unt, seara tot la cuptor dar taiati pai, cu un sos dintr-o lingurita de smantana si usturoi
Carbohidrati - pranz mamaliga cu ciuperci trase in tigaie, seara tort si ciocolata
Vitamine fructe, ciuperci la cuptor si felii de dovlecel pe tigaia gen gratar cu mujdei si mult patrunjel .


Ími luasi vorba din gura ^^
Eu:
Proteina: peste cu salataAmidon: Cartofi cu mancarica de ardei copti
Carbo: Niste japonezeVitamine: salata
Micul dejun: fructe uscate: stafide, mere, pere, caise, prune.


Ieri am avut o discutie cu doctorita mea de familie si i-am spus ca in ciuda sportului si a mancatului disciplinat nu dau jos. Mi-a raspuns sec ca nu are cum, ca e matematica pura: tre sa mananci mai putin decat consumi. A-ha! Tipa cred ca a avut in viata ei o variatie de greutate la sarcina si atat, in rest e neschimbata de-a lungul deceniilor. Am hotarat ca nu are rost sa mai insist, o sa imi vad de program inainte...

Vezi postareablack_cat, la 11 September 2019 - 09:24 AM, a spus:



Cu niste zile de calcat in strachini ca deh, o data faci 50 ( desi cred ca de acum aici ma opresc hahaha ) meniul meu e asa:




Exact, se trece cu vederea! Sper ca ai petrecut o zi frumoasa! 50 rules! Imagine postata Sa te uiti la Grace and Frankie. Asa zuzea vreau sa fiu si eu la varsta aia Imagine postata


Lapo, pranz si cina mami da? nu doar o masa pe zi ca nu functioneaza asa.
Cat despre zuza la 50, eu zic sa nu astepti, ia-o din vreme ca sa fii antrenata cand vine timpul
brain loading....please wait....

#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 September 2019 - 06:01 PM

Da, da, pranzsi cina, desi nu prea reusesc sa le mananc la timpul lor...recunosc ca a fost dezordonat saptamana asta :tongue3:
Ma refeream la varsta lor, a lui Frankie si Grace. Ele au peste 70. Haioase rau! La 50 abia incepe a doua tinerete :violent6:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#33 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 16 September 2019 - 08:07 PM

Gagici, am 1.68. Fara tocuri :sad3:
Deci, am inceput!
Ziua de carne a fost ok. Ca m-a facut mama carnivora!
Ieri, am mancat cartofi cu legume la cuptor. Azi, in ziua de carbo, cuscus la pranz si vad eu ce mananc diseara. Trist e ca as manca si clante de usi daca as putea :love3:

Intrebarea mea este, pot manca legume cate vrea stomacul meu? In loc de clantele sus-numite.....

#34 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 September 2019 - 08:38 PM

Da, poti manca legumele permise zilnic, cate vrei, alaturi de alimentul principal. Poti manca la pranz si o supa din legumele permise. Plus 40 g de paine. Trebuie sa te tii tare intre pranz si cina, atunci nu se mananca nimic. Si sa pastrezi pe cat posibil intervalele de masa.
La mine merge greut , in primul rand pentru ca nu mai am asa de mult de dat jos ca prima data, si doi ( sau poate trebuia sa pun asta ca primul motiv ? ) , ce in weekenduri mereu se intampla intalniri si mese si calc pe aratura. Asa ca azi am 2 kile in minus, maine am juma de kil in plus... dar nu ma las, important e ca merge in jos per total, chiar daca greu.
brain loading....please wait....

#35 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 September 2019 - 08:45 PM

Fix asa si eu cu weekendurile...catastrofa! Si, ce e si mai rau, nu ma pot tine de program, ca doar am inceput muncaImagine postata Ma refer pranz la ora pranzului si cina la cina.


Arielu, clantele din ce-s facute? Daca is din zahar ars, crema de tort, te-nteleg perfect Imagine postata Jale...azi a fost la mine zi de vitamine. I-am dat cu fructe uscate, la pranz -care a fost , de fapt pe la un 4 - conopida cu ceva sos de smantana si seara ceva struguri. Nu stiu ce anume nu ii prieste organismului meu, dar sunt umflata ca un cimpoi! Maine proteina. Am niste pulpite de pui scoase din pilaful din ziua de amidon. In Bucuresti era simplu ziua carbo: covrigi de la simigerie si apa. Acu, sa videm...
De azi vreau sa fiu disciplinata complet, in weekend nu m-am putut abtine si am bagat doua bucatale de prajitura cu prune. Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#36 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 16 September 2019 - 09:19 PM

Vezi postareablack_cat, la 16 September 2019 - 08:38 PM, a spus:

Da, poti manca legumele permise zilnic, cate vrei, alaturi de alimentul principal. Poti manca la pranz si o supa din legumele permise. Plus 40 g de paine. Trebuie sa te tii tare intre pranz si cina, atunci nu se mananca nimic. Si sa pastrezi pe cat posibil intervalele de masa.
La mine merge greut , in primul rand pentru ca nu mai am asa de mult de dat jos ca prima data, si doi ( sau poate trebuia sa pun asta ca primul motiv ? ) , ce in weekenduri mereu se intampla intalniri si mese si calc pe aratura. Asa ca azi am 2 kile in minus, maine am juma de kil in plus... dar nu ma las, important e ca merge in jos per total, chiar daca greu.


Bai, SI supa SI cuscus de exemplu?
Ca asa mi s-ar parea boierie....

Paine nu mananc, ca-l supar pe Mr. Chron
Daca-s home alone in weekend n-am probleme. Dar cand o veni japonezu' acasa, sa te tii!

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 September 2019 - 08:45 PM, a spus:

Fix asa si eu cu weekendurile...catastrofa! Si, ce e si mai rau, nu ma pot tine de program, ca doar am inceput muncaImagine postata Ma refer pranz la ora pranzului si cina la cina.


Arielu, clantele din ce-s facute? Daca is din zahar ars, crema de tort, te-nteleg perfect Imagine postata Jale...azi a fost la mine zi de vitamine. I-am dat cu fructe uscate, la pranz -care a fost , de fapt pe la un 4 - conopida cu ceva sos de smantana si seara ceva struguri. Nu stiu ce anume nu ii prieste organismului meu, dar sunt umflata ca un cimpoi! Maine proteina. Am niste pulpite de pui scoase din pilaful din ziua de amidon. In Bucuresti era simplu ziua carbo: covrigi de la simigerie si apa. Acu, sa videm...
De azi vreau sa fiu disciplinata complet, in weekend nu m-am putut abtine si am bagat doua bucatale de prajitura cu prune. Imagine postata


Clantele e din fer! :sad3: Ma gandesc ca daca nu e nici carb, nici starch, il pot manca,LOL

Bai, da' tu faci pilaful pentru Rina cu pulpe??? Eu credeam ca e stricta treaba, si nu merg amestecate, nici ca idee de "hai sa fierbem una cu alta" :love3: Daca merge asa, atunci nu-mi mai fac griji! Macar mirosul de carne sa-l simt! :sad3:

Aceasta postare a fost editata de ariel: 16 September 2019 - 09:24 PM


#37 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 September 2019 - 09:44 PM

Supa doar din legumele zilnice, deci morcov varza, ceapa, rosii, dovlecel dar fara fasole, mazare, fara fidea, fara cartofi.
Si ai dreptate, nu merge pilaf de pui,degeaba scoti carnea dupa ce au fiert impreuna ca nu e bine. Nici conopida aia cu smantana nu merge la vitamine, nu vreau sa fac pe diet mazi dar parerea mea e ca daca nu e tinuta ca lumea nu merge si e chin degeaba. Bine nu ca eu nu as calca in strachoni, doar zic. Prima data cand am tinut ca la carte a functionat ca unsa.
brain loading....please wait....

#38 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 September 2019 - 10:28 PM

Vezi postareablack_cat, la 16 September 2019 - 09:44 PM, a spus:

Supa doar din legumele zilnice, deci morcov varza, ceapa, rosii, dovlecel dar fara fasole, mazare, fara fidea, fara cartofi.
Si ai dreptate, nu merge pilaf de pui,degeaba scoti carnea dupa ce au fiert impreuna ca nu e bine. Nici conopida aia cu smantana nu merge la vitamine, nu vreau sa fac pe diet mazi dar parerea mea e ca daca nu e tinuta ca lumea nu merge si e chin degeaba. Bine nu ca eu nu as calca in strachoni, doar zic. Prima data cand am tinut ca la carte a functionat ca unsa.


Imagine postataImagine postataImagine postata So I did it all wrong??!?! Bloody hell! Nic nu stiu! Imagine postata
Eu credeam ca smantana aia poate fi folosita ca lingura de grasime, ca e voie 1 lingura...deci orez fara proteina fiert in el...pffffff...aye, aye , Captain!
Gaaaaaaaabiiiii, au mai ramas clante? Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#39 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 16 September 2019 - 10:50 PM

O lingura de grasime pe zi ai voie la proteine, amidon si carbo, la vitamine canci. Nu poti fierbe proteine si amidon impreuna chiar daca intentonezi sa le mananci in zile separate.
Sa zic si eu :
Proteine la pranza salata rucola cu rosioare mici ton din conserva, lamaie si o felie de paine, cina un steak de ton la tigaia de cast iron cu salsa de rosii facut de mine.
Amidon pranz clacat grav pe motiv de picnic cu multi oameni, vreo 30, seara porumb romanesc fiert, una bucata
Carbs pranz bagheta cu salata de rosii castraveti si ceapa verde si seara 2 clatite si ciocolata
Maine vitamine am struguri si prune, niste rucola cu rosii salata si planuiesc sa coc niste ardei capia cumparati de la magazinul romanesc.
brain loading....please wait....

#40 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 September 2019 - 06:26 AM

Aulio! Corect cu ziua de vitamine fara grasimi, am dat prin strachini!
Ok, nu more amestecat grupele si no more grasimi la vitamine. Bine, avem voie doar grasimile din nuci. Oh, blimey! It's tough! Nush de ce ma regruper asa greu...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi