Forum Culinar: Dieta Rina - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Rina

#41 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 17 September 2019 - 08:32 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 September 2019 - 10:28 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 16 September 2019 - 09:44 PM, a spus:

Supa doar din legumele zilnice, deci morcov varza, ceapa, rosii, dovlecel dar fara fasole, mazare, fara fidea, fara cartofi.
Si ai dreptate, nu merge pilaf de pui,degeaba scoti carnea dupa ce au fiert impreuna ca nu e bine. Nici conopida aia cu smantana nu merge la vitamine, nu vreau sa fac pe diet mazi dar parerea mea e ca daca nu e tinuta ca lumea nu merge si e chin degeaba. Bine nu ca eu nu as calca in strachoni, doar zic. Prima data cand am tinut ca la carte a functionat ca unsa.


Imagine postataImagine postataImagine postata So I did it all wrong??!?! Bloody hell! Nic nu stiu! Imagine postata
Eu credeam ca smantana aia poate fi folosita ca lingura de grasime, ca e voie 1 lingura...deci orez fara proteina fiert in el...pffffff...aye, aye , Captain!
Gaaaaaaaabiiiii, au mai ramas clante? Imagine postata



Maiculita, acu ma intelegi de ce ma dau la clante? Ca alea nu e nici carbs, nici proteina :) :) :)

#42 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 17 September 2019 - 08:50 PM

Nuci, alune, fructe uscate foarte dulci (curmale, smochine), sucuri de fructe, pepenele roșu vara și bananele tot timpul sînt cele care m-au salvat mereu în ziua de vitamine. Subliniez banane pentru că eu însămi uitam că există cîteodată, pînă cînd îmi aduceam aminte și ori le mîncam așa, ori le integram în niște salate cu toate ingredientele de mai sus și încă multe altele.

#43 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 September 2019 - 06:14 PM

Da, si eu consum din alea uscate si nuci/alune la greu, dimineata pana in 12. Dar e foarte aiurea ca nu apuc sa imi iau pranzul la pranz...mai greu in fata a 30 oameni...asa ca apuc abia sa mananc prima masa pe la 5-6 si ma simt varza cu energia...tre sa vad cum fac, sa ma regrupez.

Azi: mere si nuci plus orez fiert cu ceapa si patrunjel si salata verde cu castraveti.


A-propos de banane, am un prieten foarte bun care a facut scoala de medicina naturista, si el si sotia, ambii mi-au spus ca sa nu mai consum banane asa de des pentru ca sunt tratate cu foarte mult chimicale, mai ales pentru a rezista atata timp de la plantatie pana la vanzarea la end-customer. Mi-au spus ca toata coaja se trateaza si ca patrund substantele in pulpa fructului oricum...eu chiar am sesizat ca am arsuri la stomac si aciditate mare cand consum banana pe stomacul gol sau cand imi e foame, mi se face si mai foame dupa. Mai degraba ma linisteste un mar produs local...bine, asta in cazul meu.

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 18 September 2019 - 06:15 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#44 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 18 September 2019 - 06:24 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 September 2019 - 06:14 PM, a spus:

Da, si eu consum din alea uscate si nuci/alune la greu, dimineata pana in 12. Dar e foarte aiurea ca nu apuc sa imi iau pranzul la pranz...mai greu in fata a 30 oameni...asa ca apuc abia sa mananc prima masa pe la 5-6 si ma simt varza cu energia...tre sa vad cum fac, sa ma regrupez.

Azi: mere si nuci plus orez fiert cu ceapa si patrunjel si salata verde cu castraveti.


A-propos de banane, am un prieten foarte bun care a facut scoala de medicina naturista, si el si sotia, ambii mi-au spus ca sa nu mai consum banane asa de des pentru ca sunt tratate cu foarte mult chimicale, mai ales pentru a rezista atata timp de la plantatie pana la vanzarea la end-customer. Mi-au spus ca toata coaja se trateaza si ca patrund substantele in pulpa fructului oricum...eu chiar am sesizat ca am arsuri la stomac si aciditate mare cand consum banana pe stomacul gol sau cand imi e foame, mi se face si mai foame dupa. Mai degraba ma linisteste un mar produs local...bine, asta in cazul meu.


Ahem, ahem ! Politia Rina in actiune, iar! La greu inseamna 25 de grame pe zi, in total da? Adica toate nuci si/sau fructe uscate in total 25 grame pe zi sau 100 grame la ziua de vitamine. Just saying.
brain loading....please wait....

#45 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 September 2019 - 07:55 PM

Imagine postataImagine postataImagine postata La greu adica in fiecare zi la micul dejun ca altceva greu imi iau cu mine. Altfel, mancat asa din imbucaturi azi. Dar la cantitatea de orez cred ca am depasit 150 grame...Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#46 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 18 September 2019 - 08:09 PM

5 nuci cu coaja = 25 g miez (cam circa aproximativ 🙂)
fiica dacilor

#47 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 September 2019 - 10:14 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 September 2019 - 07:55 PM, a spus:

Dar la cantitatea de orez cred ca am depasit 150 grame...Imagine postata

150gr substanta uscata? ca iese mult preparat din 150gr orez, asa mi se pare.

cam la fel si mamaliga, de-aia mi se pare acceptabila ptr consum. din putin malai uscat iese destula mamaliga.

#48 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 18 September 2019 - 10:41 PM

Vezi postareamoatza, la 18 September 2019 - 10:14 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 September 2019 - 07:55 PM, a spus:

Dar la cantitatea de orez cred ca am depasit 150 grame...Imagine postata

150gr substanta uscata? ca iese mult preparat din 150gr orez, asa mi se pare.

cam la fel si mamaliga, de-aia mi se pare acceptabila ptr consum. din putin malai uscat iese destula mamaliga.

Asa e, iese mult. Si da, cantitatile sint pentru alimente ne-gatite. La inceput si eu cantaream insa de cele mai multe ori nu mancam tot asa ca dupa o vreme nu am mai cantarit.
brain loading....please wait....

#49 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 September 2019 - 06:36 PM

Vezi postareabristena, la 18 September 2019 - 08:09 PM, a spus:

5 nuci cu coaja = 25 g miez (cam circa aproximativ 🙂)



Multumesc mult, Brisu! Asadar cam 10 de jumatati de miez. Super, nici nu cred ca am mancat mai mult de atat. A fost doar o mana.

Vezi postareamoatza, la 18 September 2019 - 10:14 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 September 2019 - 07:55 PM, a spus:

Dar la cantitatea de orez cred ca am depasit 150 grame...Imagine postata

150gr substanta uscata? ca iese mult preparat din 150gr orez, asa mi se pare.
Nu am cantarit. Mi.a iesit cam un sfert de cratita de orez fiert, cratita de 1 l jumate. Inseamna ca, de fapt, cam sunt in grafic...

cam la fel si mamaliga, de-aia mi se pare acceptabila ptr consum. din putin malai uscat iese destula mamaliga.


Dar de foame tot imi e foame, pentru ca nu am ajuns sa mananc cum trebuie, adica si pranz si cina.

Azi, carbo:
- mere, biscuiti fara gluten , cartofi cu praz facuti sferturi in apa si 1 lingura ulei plus ardei copti.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#50 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 19 September 2019 - 07:51 PM

Bai Lori, cartofii sint la amidon in dieta asta!
brain loading....please wait....

#51 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 September 2019 - 08:52 PM

Vezi postareablack_cat, la 19 September 2019 - 07:51 PM, a spus:

Bai Lori, cartofii sint la amidon in dieta asta!


Bai zici ca am intrat naibii intr-un con de umbra. Atat de aiurita nu am fost in viata mea...eram convinsa ca intra la carbo si nici nu m-am mai sinchisit sa verific. Mda...m-am lasat de alcool, probabil ca se scurtcircuiteaza la maxim sinapsele. Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#52 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 19 September 2019 - 10:51 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 19 September 2019 - 08:52 PM, a spus:

Vezi postareablack_cat, la 19 September 2019 - 07:51 PM, a spus:

Bai Lori, cartofii sint la amidon in dieta asta!


Bai zici ca am intrat naibii intr-un con de umbra. Atat de aiurita nu am fost in viata mea...eram convinsa ca intra la carbo si nici nu m-am mai sinchisit sa verific. Mda...m-am lasat de alcool, probabil ca se scurtcircuiteaza la maxim sinapsele. Imagine postata

Sper ca nu te simti sacaita ca te tot corectez. Eu pot sa si tac daca e, tu stii ca nu am eu orgolii din astea, insa zic ca daca tot te chinui macar sa o faci corect ca sa si vezi rezultate. Si de aia zic din nou, daca nu mananci pranz si cina la intervalele orare care trebuie, sau macar pe aproape, e chin in zadar.
brain loading....please wait....

#53 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 September 2019 - 11:09 PM

Sweety, nu ma sacai deloc! Ba chiar iti sunt recunoscatoare la maxim! Eu nu am mai tinut o dieta disciplinat de secole...de fapt, nu dieta in sine e problema, ma rog, nu faptul ca renunt la zahar/paine/alcool si am o mare, marea problema cu mancatul a 3 mese pe zi...super aiurea. Si ma ajuta enorm sa imi spui pentru ca nu am timp si nici posibilitatea sa verific mereu ce tre sa mananc. Asadar: un mare multumesc Imagine postataImagine postataImagine postata Stai cu vigilenta pregatita Imagine postata Hai ca pana la urma imi iese si mie, o sa vezi. Don't give me up, pleaaaase Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#54 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 20 September 2019 - 10:07 AM

I won't give up on you! Ai grija ce-ti doresti, sint cu ochii pe tine :)
brain loading....please wait....

#55 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 20 September 2019 - 02:43 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 19 September 2019 - 11:09 PM, a spus:

Sweety, nu ma sacai deloc! Ba chiar iti sunt recunoscatoare la maxim! Eu nu am mai tinut o dieta disciplinat de secole...de fapt, nu dieta in sine e problema, ma rog, nu faptul ca renunt la zahar/paine/alcool si am o mare, marea problema cu mancatul a 3 mese pe zi...super aiurea. Si ma ajuta enorm sa imi spui pentru ca nu am timp si nici posibilitatea sa verific mereu ce tre sa mananc. Asadar: un mare multumesc Imagine postataImagine postataImagine postata Stai cu vigilenta pregatita Imagine postata Hai ca pana la urma imi iese si mie, o sa vezi. Don't give me up, pleaaaase Imagine postata



Vezi postareablack_cat, la 20 September 2019 - 10:07 AM, a spus:

I won't give up on you! Ai grija ce-ti doresti, sint cu ochii pe tine :)


Ce va iubesc eu pe voi! :)Keep on going! Eu doar citesc.

#56 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 September 2019 - 03:19 PM

Vezi postareablack_cat, la 20 September 2019 - 10:07 AM, a spus:

I won't give up on you! Ai grija ce-ti doresti, sint cu ochii pe tine :)


Imagine postataImagine postataImagine postata Tocmai am iesit dintr-un con de umbra care a durat vreo cativa ani in care nu imi mai doream ni-mic...asa ca da, ai dreptate, ar cam trebui sa am grija ce imi doresc Imagine postata




Vezi postareaWowerful, la 20 September 2019 - 02:43 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 19 September 2019 - 11:09 PM, a spus:

Sweety, nu ma sacai deloc! Ba chiar iti sunt recunoscatoare la maxim! Eu nu am mai tinut o dieta disciplinat de secole...de fapt, nu dieta in sine e problema, ma rog, nu faptul ca renunt la zahar/paine/alcool si am o mare, marea problema cu mancatul a 3 mese pe zi...super aiurea. Si ma ajuta enorm sa imi spui pentru ca nu am timp si nici posibilitatea sa verific mereu ce tre sa mananc. Asadar: un mare multumesc Imagine postataImagine postataImagine postata Stai cu vigilenta pregatita Imagine postata Hai ca pana la urma imi iese si mie, o sa vezi. Don't give me up, pleaaaase Imagine postata



Vezi postareablack_cat, la 20 September 2019 - 10:07 AM, a spus:

I won't give up on you! Ai grija ce-ti doresti, sint cu ochii pe tine ;)


Ce va iubesc eu pe voi! :)Keep on going! Eu doar citesc.





Si noi pe tine Imagine postata Eu una ti-as fi recunoscatoare daca ti-ai si da putin cu parerea despre dieta asta disociata.

Fetelor, nu imi gasesc motivatia sa ies la sport... nu ma simt deloc bine asa. Sper sa ma disciplinez repede cu numarul meselor ca sa am destula energie sa ies la sport cand vin de la job...deocamdata abia ma tarai pe mine...

Daca azi am mai gresit-o...zau ca is cu capu in fund de tot. Pana acum: banana si mere, apa si espresso, tre sa ies la o intalnire cu colegii de la engleza, deci o sa fie salata si British tea drinking. Diseara niste nuci eventual.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#57 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 20 September 2019 - 06:47 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 September 2019 - 03:19 PM, a spus:

Vezi postareaWowerful, la 20 September 2019 - 02:43 PM, a spus:


Ce va iubesc eu pe voi! ;) Keep on going! Eu doar citesc.





Si noi pe tine Imagine postata Eu una ti-as fi recunoscatoare daca ti-ai si da putin cu parerea despre dieta asta disociata.



Daca as avea ceva de spus, as spune, doar ca de data asta nu am ce adauga sau comenta.
Iar cu motivatia stau prost de o lunga bucata de vreme. Noroc de milioanele de pasi pe care le fac :)

#58 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 September 2019 - 09:45 PM

Eu nici pasii aia...sunt varza, nu ma regasesc! Imagine postata
Azi: mere, banane, struguri, afine, ceai English breakfast si Earl Grey. Punct. Astept raportul politiei :))
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#59 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 21 September 2019 - 10:36 AM

Good job Lapo! Mai ales ca ziua de vitamine poate fi grea. Eu nu zic nimic zilele astea din motive de Portugal, porto si sangria ca aici e cald inca :)
brain loading....please wait....

#60 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 September 2019 - 02:12 PM

Thank yee kindly, captn'! Vacanta e de inteles, nicu eu nu mi-as mai bate capul cu Rina in vacanta :)

Raportez 1 kil juma dupa 2 runde PACV deci 8 zile. Cu tot cu greseli... Aricicä? Cum merge treaba?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi