Forum Culinar: SARS CoV2 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SARS CoV2 MASURI ESENTIALE DE PREVENTIE / PROTECTIE

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 March 2020 - 09:40 PM

Am primit chestia asta de pe net, chipurile provenind de la Universitatea John Hopkins. Nu am verificat sursa.
Universitatea Johns Hopkins a trimis această notă detaliată privind evitarea contagiunii:
* Virusul nu este un organism viu, ci o moleculă proteică (ADN) acoperită de un strat protector de lipide (grăsimi), care, atunci când este absorbit de celulele mucoasei oculare, nazale sau bucale, își schimbă codul genetic, (mutație) și se transformă în celule agresor și multiplicator.


* Întrucât virusul nu este un organism viu, ci o moleculă de proteine, acesta nu este ucis, ci se descompune de la sine. Timpul de dezintegrare depinde de temperatură, umiditate și tipul de material în care se află.


* Virusul este foarte fragil; singurul lucru care îl protejează este un strat subțire de grăsime. Acesta este motivul pentru care orice săpun sau detergent este cel mai bun remediu, deoarece spuma dizolva grăsimea (de aceea trebuie să frecați mâinile atât de mult: timp de 20 de secunde sau mai mult, pentru a face multă spumă). Prin dizolvarea stratului de grăsime, molecula de proteină se dispersează și se descompune singură.


* Căldura topește grăsimea; acesta este motivul pentru care este atât de bine să folosești apă peste 25 de grade Celsius pentru spălarea mâinilor, hainelor și a tot. În plus, apa caldă face mai multă spumă și asta o face și mai utilă.




* Alcoolul sau orice amestec cu alcool de peste 65% DIZOLVĂ ORICE GRĂSIME, în special stratul lipidic extern al virusului.


* Orice amestec cu 1 parte de înălbitor și 5 părți de apă dizolvă direct proteina, o descompune din interior.



* Apa oxigenată ajută mult după săpun, alcool și clor, deoarece peroxidul dizolvă proteina virusului, dar trebuie să o utilizați pură ceea ce afectează pielea.


* FĂRĂ SERVICII BACTERICIDE. Virusul nu este un organism viu ca bacteriile; nu se poate ucide ceea ce nu este viu cu antibiotice, dar își dezintegrează rapid structura cu tot ce s-a spus.



* Niciodată nu agitați/scuturați îmbrăcămintea, cearceafurile sau alte materiale folosite sau neutilizate. În timp ce este lipit pe o suprafață poroasă, este foarte inert și se dezintegrează doar între 3 ore (țesătură și suprafață poroasă), 4 ore (cupru, pentru că este natural antiseptic; și lemn, pentru că elimină toată umezeala și nu o lasă să se desprindă și se dezintegrează), 24 ore (carton), 42 ore (metal) și 72 ore (plastic). Dar dacă îl scuturați sau folosiți un pămătuf de curățare, moleculele de virus plutesc în aer până la 3 ore și pot fi inhalate cu ușurință.


* Moleculele de virus rămân foarte stabile la frig extern sau frig artificial precum aparatele de aer condiționat în case și mașini. De asemenea, au nevoie de umiditate pentru a rămâne stabile și, mai ales, întuneric. Prin urmare, mediile dezumidificate, uscate, calde și luminoase îl vor degrada mai repede.


* LUMINA UV pe orice obiect care o poate conține descompune proteina virusului. De exemplu, pentru dezinfectarea și reutilizarea unei măști este perfectă. Fiți atenți, de asemenea, lumina UV descompune colagenul (care este proteic) la nivelul pielii, provocând în cele din urmă riduri și cancer de piele.


* Virusul NU POATE trece prin pielea sănătoasă. * Oțetul NU este util, deoarece nu descompune stratul protector de grăsime.


* NICI ȚUICA, PALINCA ȘI NICI VODKA, nu servesc. Cea mai puternică vodcă este 40% alcool și ai nevoie de 65%. * LISTERINE! Este 65% alcool.


* Cu cât este mai limitat spațiul, cu atât mai multă concentrație a virusului poate exista. Cu cât este mai deschis sau ventilat natural, cu atât mai puțin.

* Toată această informație este foarte utilă, dar trebuie să vă spălați pe mâini înainte și după ce atingeți mucoasa, mâncarea, încuietorile, butoanele, comutatoarele, telecomanda, telefonul mobil, ceasurile, computerele, birourile, televizorul etc. precum și când folosiți baia.


* Trebuie să hidratați mâinile uscate de la atâta spălare, deoarece moleculele se pot ascunde în micro fisurile rezultate în pielea uscată. Cu cât crema este mai groasă, cu atât mai bine.


* De asemenea, asigură-te că ai unghiile cât se poate de scurte, astfel încât virusul să nu se ascundă acolo.

NOTA PERSONALA: Imi fac mea culpa ca nu am citit tot cum trebuie inainte sa postez. Cu siguranta aia de la J.H. University stiu de tuica si palinca Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 28 March 2020 - 12:59 AM

https://youtu.be/E3URhJx0NSw
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#23 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 28 March 2020 - 01:10 AM

Despre postarea de mai sus:

https://romania.euro...i/30513408.html

#24 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 March 2020 - 09:41 AM

Vezi postareaCarmella, la 28 March 2020 - 01:10 AM, a spus:

Despre postarea de mai sus:

https://romania.euro...i/30513408.html


Multumesc Carmella!!! Promit sa nu mai dau forward la nici o sursa fara sa o fi verificat in prealabil.

Imi place maxim o afirmatie din articolul postat de tine:

"Este un exemplu de manipulare care respectă „toate indicațiile” de manual."

M-ar interesa unde gasesc numitul manual Imagine postata Sunt convinsa ca autorul e roman Imagine postata




@ ADRIANA: Te rog sa crosetezi tu pe postul meu de mai sus o corectare si sa ii pui o stampila de PARTIAL ADEVARAT cu rosu, poate asa imi intra si mie in cap ca ma cheama cum ma cheama si ca nu cred pana nu vad cu ochii mei Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 28 March 2020 - 09:51 AM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#25 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 28 March 2020 - 10:12 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 March 2020 - 09:41 AM, a spus:


"Este un exemplu de manipulare care respectă „toate indicațiile” de manual."

M-ar interesa unde gasesc numitul manual Imagine postata Sunt convinsa ca autorul e roman Imagine postata


Nici vorbă! Manipularea prin cuvinte, propaganda, sînt arme vechi perfecționate de mulți alții înaintea românilor. Și se învață la școală, la comunicare sau retorică, dar după ce faci "logica", una dintre cele mai necesare discipline, după părerea mea. Se învață despre toate erorile de logică și cum să le identifici. Dar unele sînt doar minciuni, după cum se vede. Care e scopul lor? Habar nu am. Unii spun că site-uri rusești și conturi de Facebook de propagandă mascată aruncau încă din ianuarie, din primele zile cînd apăruse virusul, știri false, alimentau dezinformarea, creau confuzie etc.

#26 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 28 March 2020 - 02:48 PM

Vezi postareaCarmella, la 28 March 2020 - 01:10 AM, a spus:

Despre postarea de mai sus:

https://romania.euro...i/30513408.html



Pagina nu exista ... noroc ca am apucat sa citesc articolul inainte de a fi sters ...
Imagine postata

#27 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 March 2020 - 04:00 PM

Vezi postareaCarmella, la 28 March 2020 - 10:12 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 March 2020 - 09:41 AM, a spus:

"Este un exemplu de manipulare care respectă „toate indicațiile” de manual."

M-ar interesa unde gasesc numitul manual Imagine postata Sunt convinsa ca autorul e roman Imagine postata


Nici vorbă! Manipularea prin cuvinte, propaganda, sînt arme vechi perfecționate de mulți alții înaintea românilor. Și se învață la școală, la comunicare sau retorică, dar după ce faci "logica", una dintre cele mai necesare discipline, după părerea mea. Se învață despre toate erorile de logică și cum să le identifici. Dar unele sînt doar minciuni, după cum se vede. Care e scopul lor? Habar nu am. Unii spun că site-uri rusești și conturi de Facebook de propagandă mascată aruncau încă din ianuarie, din primele zile cînd apăruse virusul, știri false, alimentau dezinformarea, creau confuzie etc.


Carmella, glumeam doar :thumleft:

Vezi postareaHazel, la 28 March 2020 - 02:48 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 28 March 2020 - 01:10 AM, a spus:

Despre postarea de mai sus:

https://romania.euro...i/30513408.html



Pagina nu exista ... noroc ca am apucat sa citesc articolul inainte de a fi sters ...


Exact, wtf?? Imagine postata

Fisier atasat  Screenshot (397).png (208.17K)
Number of downloads: 0


Watta?!?!?! Imagine postataImagine postataImagine postata Asta de unde a mai iesit?

Fetele din Italia, aveti posibilitatea sa verificati asa ceva? Cica ar face parte dintr-o emisiune difuzata de catre Rai 3 in 10 nov. 2015?!


Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#28 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 28 March 2020 - 05:09 PM

Lapo, internetul e plin de conspiratii. Faptul ca unele articole sunt partial adevarate nu le face o sursa credibila de informatii. De pilda, am gasit asta ca raspuns la video-ul ce l-ai pus:
https://www.maltatod...ts#.Xn9gsohKjIV
Dupa unii, chiar Disney au avut un fel de premonitie, cand au izolat-o pe Rapunzel in turn langa regatul numit... Corona! Am vazut filmul dar habar n-am daca se numea asa. I-am dar tema de casa fiica-mii sa se uite si sa-mi arate si mie daca zice de Corona =)) .
Au venit unii cu teoria ca a fost creat si "lasat sa zburde" de chinezi ca si asa erau prea multi - pai virusul nu e totusi atat de mortal incat sa decimeze destui incat sa spuna, no, acuma am ajuns la numarul la care am vrut, putem sa-l oprim! asta daca ar putea fi oprit. (Nu vreau sa zic sa nu-s destule decese, sunt chiar prea multe, doar ca statistica, in fine, sper ca ati inteles...).Pe de alta parte, economia s-a dus pe panta in jos, de unde naiba stie cand ne revenim, deci cine are de castigat aici? americanii? pai nici ei nu stau prea bine...
Am primit un email de la o prietena care spune ca a fost cu moralul la pamant in primele zile cand si-a dat seama ca este o chestie comandata si nu se stie ce planuri au (sic) :thumleft: .
Revenind la cifre "reale" - WHO spune ca americanii au in jur de 70000 de cazuri, pe cand la tv spun de cateva zile ca au depasit China, cu peste 100000, o diferenta de date care nu-i chiar mica.

#29 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 March 2020 - 07:39 PM

Vezi postareaadi_edi, la 28 March 2020 - 05:09 PM, a spus:

Lapo, internetul e plin de conspiratii. Faptul ca unele articole sunt partial adevarate nu le face o sursa credibila de informatii. De pilda, am gasit asta ca raspuns la video-ul ce l-ai pus:
https://www.maltatod...ts#.Xn9gsohKjIV
Dupa unii, chiar Disney au avut un fel de premonitie, cand au izolat-o pe Rapunzel in turn langa regatul numit... Corona! Am vazut filmul dar habar n-am daca se numea asa. I-am dar tema de casa fiica-mii sa se uite si sa-mi arate si mie daca zice de Corona =)) .
Au venit unii cu teoria ca a fost creat si "lasat sa zburde" de chinezi ca si asa erau prea multi - pai virusul nu e totusi atat de mortal incat sa decimeze destui incat sa spuna, no, acuma am ajuns la numarul la care am vrut, putem sa-l oprim! asta daca ar putea fi oprit. (Nu vreau sa zic sa nu-s destule decese, sunt chiar prea multe, doar ca statistica, in fine, sper ca ati inteles...).Pe de alta parte, economia s-a dus pe panta in jos, de unde naiba stie cand ne revenim, deci cine are de castigat aici? americanii? pai nici ei nu stau prea bine...
Am primit un email de la o prietena care spune ca a fost cu moralul la pamant in primele zile cand si-a dat seama ca este o chestie comandata si nu se stie ce planuri au (sic) :thumleft: .
Revenind la cifre "reale" - WHO spune ca americanii au in jur de 70000 de cazuri, pe cand la tv spun de cateva zile ca au depasit China, cu peste 100000, o diferenta de date care nu-i chiar mica.



Exact, Adi! Treaba asta vroiam sa o mentionez si eu, dar m-am dus la un alergat si am uitat Imagine postata Ia sa ne spui si noua care sunt rezultatele temei pentru acasa, te rog. Imagine postata
Eu una nu exclud vrianta ca ar fi fost o treaba indelung planuita si cu targeturi precise. Am avut zilele trecute o discutie lunga cu un medic si in unele aspecte ii dau dreptate. Am si ras despre cat de manipulati suntem, de fapt, cu totii si ca nimeni, dar absolut nimeni nu stie nimic. Suntem multi, prea multi si prea spalati pe creier.
Tipul mi-a zis ca el de o perioada foarte buna comanda materialele necesare cabinetului de la vata la medicamente si instrumentare de orice fel doar Made in Germany, ceea ce inseamna automat pret mai mare decat cele Made in China. Ca sa ramana in pana cand in Europa inca nu se labartase virusul si suna disperat la furnizori. Ca sa afle ca mumu...absolut tot ce comanda el la pret cu nush cate procente mai mare (in spiritul sustinerii economiei nationale blahblah) era made in China, ambalat in Germania si vandut ca fiind 100% produs german. Si mai zice: Pai, de cand a izbucnit nebunia - in Wuhan in a treia saptamana din noiembrie - , pai i-ai auzit tu pe chinezi sa se planga pe undeva ca au ramas fara supplies medicale, ca nu mai au aia, ailalta, sa ceara ajutorul de pe undeva? Zice, imagineaza-ti, au instalat camere pe strada dotate cu nush ce roboti care sunt capabili sa ia temperatura de la distanta la 10 persoane pe strada deodata. Astea nu se fabrica peste noapte, de unde au avut deodata atata echipament?

Nu exista absolut nici o industrie pe pamantul asta la ora actuala care sa nu depinda de productia din China, fie direct, fie indirect datorita diverselor componente esentiale pentru produsul finit...

Teoria cu virusul dat ca sa le mai subtieze randurile chinezilor, nu mi se pare prea viabila. In schimb, va recalibra economia mondiala, balanta de putere va inclina definitiv in favoarea Chinei...nu exista nimeni care sa produca intr-un ritm mai infernal ca ei. Sa vezi cerinte la ei din toata lumea cand totul va reveni la "normal". S-apai cine o sa traga sforile si manipuleze preturile in global market?

Al doilea efect deja vizibil este ca se va micsora numarul pensionarilor , ergo statele - si ma refer la cele dezvoltate unde se stie ca cea mai mare buba demografica este imbatranirea populatiei si gap-ul dintre generatii , deci lipsa de sustinere a pensiilor- vor mai scapa de niste cheltuieli iar companiile de asigurari de sanatate isi ingrasa baban conturile...Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#30 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 March 2020 - 09:13 PM

Asta e interesant. Stiu ca nu toata lumea cunoaste germana, din pacate nu am timp sa traduc tot, dar sunt niste reprezentati grafice acolo care sunt interesante :thumleft:

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#31 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 28 March 2020 - 11:04 PM

Zilele astea am auzit de-a teorii...

Plus ca am descoperit ca am o amica destul de apropiata- am crescut impreuna- care e antivaxer Imagine postata

Voi aveti grija de voi, ca virusul asta nu o sa ne omoare pe toti. E aiurea, e nasol, cade economia din pacate dar cumva, nu stiu cum, o sa ne revenim.

Aceasta postare a fost editata de Wowerful: 28 March 2020 - 11:05 PM


#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 March 2020 - 03:33 PM

Vezi postareaWowerful, la 28 March 2020 - 11:04 PM, a spus:

Zilele astea am auzit de-a teorii...

Plus ca am descoperit ca am o amica destul de apropiata- am crescut impreuna- care e antivaxer Imagine postata

Voi aveti grija de voi, ca virusul asta nu o sa ne omoare pe toti. E aiurea, e nasol, cade economia din pacate dar cumva, nu stiu cum, o sa ne revenim.


Si uite-asa devine foarte clar scopul finit al fake news...nimeni nu mai crede nimc. Chiar daca ar fi real fragmentul ala de stire de pe Rai 3, cine naiba mai crede?

Si, chiar daca asta ar fi adevarul, cine naiba iese in fata sa spuna da bai, asa e, eu sunt martor, etc? Pai nu e linsat in secunda doi, daca chiar este o situatie indusa cu sau fara voie si nu un "accident"?

Cat despre persoanele antivaccin, no comment. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 29 March 2020 - 03:33 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#33 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 31 March 2020 - 12:57 AM

Mai sa fie! am primit si noi chestia asta de la John Hopkins, de la departamentul care se ocupa cu siguranta la locul de munca (sau cum se traduce), din sursa "sigura" !!! cica un angajat al firmei care are un prieten care are la randul lui cunostinte la aceasta univesitate...pfff, i-am scris vreo doua randuri managerului...
Acum pe bune, o verisoara de-a sotului e doctor la aceasta universitate, daca nu ma-nsel (dar e la pediatrie). Am trimis un email tatalui ei, tot doctor, ca nu am adresa ei, va spun si voua ce-a zis, daca mi-o raspunde.

#34 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 April 2020 - 08:28 AM

Adi, ce se aude? Ceva informatii de la sursa directa?
Eu ma tot uit la CNN care afiseaza nonstop intrebari de bun simt, pe care nu le vad aici pe la stiri...
De fapt, sa va spun sincer, la stirile de dimineata singura referire la situatia Covid 19 este doar vis-à-vis de numarul de infestati si decedati din SUA. Si-atat...

Intrebari legitime de pe CNN si care , cu siguranta, ne cam preocupa pe toti:

1. Pot fi transportate particulele de saliva ale unui infestat, asadar continand virusul, prin curenti de aer? Cand e briza, vant, prin sistemele de ventilatie, de aerisire, prin tevile de scurgere? Adica exista pericolul de a il lua de la vecini bplnavi chiar daca te-ai autoizolat si nu ai avut contact cu nimeni? Intrebarea a venit dupa ce mai multe persoane mai cunoscute -gen jurnalisti CNN, de ex.- au spus ca , in ciuda izolarii si respectarii tuturor masurilor recomandate de catre World Health Organisation, inclusiv igiena, masti, manusi etc.
2. Cat este de safe sa atingem bani, corespondenta, pachete primite prin posta?
3. Virusul patrunde in sistem prin ochi la fel de usor si rapid ca prin caile respiratorii?
4. Pot animalele de companie sa contacteze virusul si sa il transmita stapanului?

5. Mastile si obiectele purtate pe afara pot fi dezinfectate si cu ajutorul microundelor? Ucid MU virusul?
6. Daca se stie ca unii sunt asimptomatici, desi purtatori de virus, de ce nu e toata lumea testata?
7. Cat de teama tre sa ne fie de cutiile de carton / pachetele de la Amazon, DHL , US etc.

8. Pot sa ma imbolnavesc iar de Covid, daca l-am avut deja? Ai imunitate permanenta daca ai facut deja boala?

9. Cat de expusi sunt cei din grupele de risc, ce dezavantaje au in comparatie cu ceilalti, care sunt , sa zicem , foarte sanatosi?
10. Cum se manifesta boala daca un bolnav de diabet a luat virusul?

11. Vaccinul pentru pneumonie este efectiv si impotriva pneumoniei facuta din cauza Covid 19?

12. Cat de safe este sa comanzi mancarea de la restaurante?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#35 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 April 2020 - 08:36 AM

Observatiile mele:

Ok, carantina, dar nu vad nicaieri nici scoli dezinfectandu-se, nici magazine, nici cabinete medicale inchise, ni-mic...asadar , care e strategia? Se asteapta sa se dezintegreze virusul de la sine?? Si...dupa ce trece lockdownul , cum facem? Ma indoiesc ca pericolul de propagare a virusului a trecut.

Cum naiba sunt detectati cei care au virusul si sunt asimptomatici cand se testeaza doar cei cu simptome grave?!?!?!

Credeti ca doar in Romania unii din personalul medical abandoneaza posturile? Stati linistiti, ca se intampa si la case mai mari...un spital din München a decis sa inchida dupa ce au descoperit ca 14 pacienti si doi membri ai personalului au fost detectati pozitiv. Mbon...mai urmeaza sa se anunte daca se mai inchide o clinica din aceleasi motive.

Vasului de croaziera Rotterdam cu pacienti infestati la bord i s-a refuzat initial acostarea in Fort Lauderdale, dupa care a primit unda verde, dar pacientii nu vor fi dusi la spitalele locale deoarece vor suprasolicita spitalele...eu sta intr-o tara unde platesc asigurare de sanatate obligatoriu...stai si te intrebi la ce naiba platesti???
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#36 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 03 April 2020 - 09:25 AM

stii ca la inceput nici nu concepeai ca doi pozitivi care platesc asigurarea la fel, ar putea fi tratati (sau nu) diferit in functie de speranta de viata neafectata de covid? adica e ales ala mai tanar,mai sanatos si mai bogat? - exact ca-n banc.
platesti ca tb sa fii asigurat, dar la razboi scapa cine poate.

fosta mea colega, cea care s-a pensionat (de-am stat io singura in birou 5 luni si i-am preluat si sarcinile, acum patesc la fel cu una care sta in concediu de parinti - fmm life!) are pe ginere-sau angajat pe o nava de croaziera de la firma Princess. mi-a zis ieri ca sunt in largul apelor teritoriale americane, nu i-a primit in raza portului, nici macar mai izolati, au adus la tarm toti pasagerii, iar ei renoveaza tot interiorul vasului. se schimba pereti despartitori, lambriuri, mobila, au distrus piscinele, magazinele, restaurantele, tot-tot si refac iar. le aduce materiale si provizii cu vase naveta, sunt testati toti, periodic. el trebuia sa termine voiajul si sa revina in tara. dar le-a prelungit automat contractul ca si-asa nu pot pleca de-acolo.

#37 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 03 April 2020 - 12:14 PM

Lapo, am primit raspuns la email, dar fara detalii; verisoara a confirmat doar ca emailul nu vine de la Johns Hopkins si mi-a dat link-ul unde au informatii, am vazut ca si aici se citeaza datele furnizate de ei cand raporteaza numarul de cazuri etc.
https://coronavirus.jhu.edu/
Tatal ei a zis ca in general informatiile sunt corecte si ca ar face bine daca lumea ar urma sfaturile (cred ca se refera la spalatul pe maini)...

#38 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 03 April 2020 - 05:39 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 April 2020 - 08:28 AM, a spus:

Eu ma tot uit la CNN

uita-te la declaratiile zilnice ale lui trump & covid task force, sunt transmise in direct pe youtube. dr fauci mi se pare foarte competent.

#39 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 03 April 2020 - 05:50 PM

Lori, din ce-am citit eu si-am retinut:

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 April 2020 - 08:28 AM, a spus:

1. Pot fi transportate particulele de saliva ale unui infestat, asadar continand virusul, prin curenti de aer? Cand e briza, vant, prin sistemele de ventilatie, de aerisire, prin tevile de scurgere? Adica exista pericolul de a il lua de la vecini bplnavi chiar daca te-ai autoizolat si nu ai avut contact cu nimeni? Intrebarea a venit dupa ce mai multe persoane mai cunoscute -gen jurnalisti CNN, de ex.- au spus ca , in ciuda izolarii si respectarii tuturor masurilor recomandate de catre World Health Organisation, inclusiv igiena, masti, manusi etc.

da, particulele de saliva de la un pozitiv pot infecta, pe cale aeriana.

2. Cat este de safe sa atingem bani, corespondenta, pachete primite prin posta?

banii nu sunt safe deloc, coletele sunt safe daca e sanatos curierul.

3. Virusul patrunde in sistem prin ochi la fel de usor si rapid ca prin caile respiratorii?

da, de asta de folosesc ochelari de protectie sau , mai nou, vizierele.

4. Pot animalele de companie sa contacteze virusul si sa il transmita stapanului?

doar daca-l aduc pe labute, pe blana.

5. Mastile si obiectele purtate pe afara pot fi dezinfectate si cu ajutorul microundelor? Ucid MU virusul?

haine, posete, da. mastile nu tb refolosite. cele din bumbac, chiar daca au eficienta mult mai mica, tb dezinfectate in apa fiarta, clor si tratate termic - calcate.

6. Daca se stie ca unii sunt asimptomatici, desi purtatori de virus, de ce nu e toata lumea testata?

nu sunt testati nici macar toti cei care sunt vizibil infectati, nici macar tot corpul medical...nimeni nu-si permite nici material si nici timp fizic nu este ptr asa ceva.

7. Cat de teama tre sa ne fie de cutiile de carton / pachetele de la Amazon, DHL , US etc.

cica nu, dadeau de exemplu coletele trimise din China.

8. Pot sa ma imbolnavesc iar de Covid, daca l-am avut deja? Ai imunitate permanenta daca ai facut deja boala?

in China s-au semnalat cazuri de repozitivare. dar se obtine o imunitate, totusi nu permanenta. dadeau exemple de afectiuni contagioase obisnuite, bolile copilariei, ptr care nici vaccinul nu da o imunizare definitiva. cica dupa niste ani,multi, ar fi bine sa se faca iar imunizarea.

9. Cat de expusi sunt cei din grupele de risc, ce dezavantaje au in comparatie cu ceilalti, care sunt , sa zicem , foarte sanatosi?

cei din grupele de risc sunt victime aproape sigure daca au contactat virusul, pot fi si tineri, nu conteaza.

10. Cum se manifesta boala daca un bolnav de diabet a luat virusul?

simptomele sunt identice, doar ca organismul aflat oricum in suferinta nu mai poate face fata si acestei agresiuni. cel mai periculos e ptr cei cu afectiuni respiratorii, diabetici si cei dializati.

11. Vaccinul pentru pneumonie este efectiv si impotriva pneumoniei facuta din cauza Covid 19?

cica nu, totusi Angelica voastra l-a facut. deci, ceva-ceva o fi.

12. Cat de safe este sa comanzi mancarea de la restaurante?

nu mi se pare safe nici in vremuri mai bune, acum in niciun caz.
cica sa fim f precauti cu fructele si legumele din supermarket.



#40 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 03 April 2020 - 09:42 PM

Vezi postareaDexter, la 03 April 2020 - 05:39 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 April 2020 - 08:28 AM, a spus:

Eu ma tot uit la CNN

uita-te la declaratiile zilnice ale lui trump & covid task force, sunt transmise in direct pe youtube. dr fauci mi se pare foarte competent.





Pe Trump mai bine nu =))
Pe Fauci si pe ceilalti care stiu despre ce vorbesc, da!

Aceasta postare a fost editata de Wowerful: 03 April 2020 - 09:42 PM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi