Forum Culinar: 4 motive sa nu cumperi aparat de aer conditionat portabil - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 motive sa nu cumperi aparat de aer conditionat portabil

#1 Useril este offline   Flory2020 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-July 20

Postat 01 July 2020 - 04:44 PM

Imi place sa gatesc. De aceea am achizitionat recent un aragaz ***********: este foarte ușor de utilizat și este un aparat electrocasnic care ar trebui să se regăsească în orice casă. Pot sa fac la cuptor orice friptura, prajituri sau mancare gatita. Acum depinde daca sunteti sau nu obisnuiti cu un cuptor electric! Iată de ce.

1. Îți oferă mai mult control

Un aragaz ** nu oferă doar un spațiu mai mare pe care să gătești, ci este foarte ușor de utilizat și îți oferă un control perfect atunci când gătești mâncarea preferată.
Alege un aragaz*********** cu 5 sau 7 arzătoare sau cu o plită elegantă. Plita pe gaz oferă o gamă largă de arzătoare, de la arzătoare mici pentru supă până la un arzător Wok de mare putere, perfect pentru prăjire. Plitele din ceramică arată foarte elegant într-o casă și sunt cu adevărat ușor de întreținut: șterge-le pur și simplu cu o cârpă după utilizare! Cu dispozitive încorporate de supraveghere a flăcării, de asemenea, ai mai mult control în cazul în care flacăra se stinge sau alimentarea cu gaz este oprită.

2. Alege tipul de aragaz****

Un aragaz ************* este alimentat cu gaz sau electricitate. Eu ma impac foarte bine cu un cuptor electric!

Unele dintre modele sunt cu combustibil dublu - care funcționează atât pe gaz, cât și pe alimentarea cu electricitate. Plita de pe unele aragazuri ************** este alimentată cu gaz, asigurând o încălzire rapidă și sensibilă a oalelor cu o flacără vizibilă. De asemenea, există modele electrice cu plite elegante din ceramică - perfecte pentru gătit ușor și chiar mai ușor de curățat. Cuptoarele electrice îți permit să beneficiezi de gătitul cu ventilator și oferă o capacitate mai mare de utilizare, fiind perfecte pentru a găti pentru petreceri mai mari sau când toată familia te vizitează. Un aragaz ************* poate avea unul sau două cuptoare cu ventilator. Multe dintre ele au două cuptoare separate, ambele având o capacitate de 58 litri.

3. Gătitul este mai flexibil ca oricând
Cauți un aparat cu aceleași performanțe ca unul din cuptoarele ***********, dar care să ofere un pic mai multă flexibilitate de gătit? Un aragaz *********** cu cuptor oferă o gamă largă de caracteristici. Unele modele au o capacitate principală de până la 121 litri, în timp ce altele oferă două capacități, de 58 litri și 63 litri. Unele dintre aragazurile *********** oferă, de asemenea, un grătar separat pentru un plus de flexibilitate și mai multe programe de gătit. Acest lucru le face perfecte pentru familii mai mari sau dacă ești o gazdă căreia îi plac petrecerile.

4. Este ușor de instalat

Alegerea aparatului potrivit pentru bucătăria ta poate fi o decizie mare și depinde de stilul casei. Cu toate acestea, un aragaz *********** vine cu un design contemporan și elegant, făcându-l o piesă centrală excelentă în orice bucătărie. Alege un aragaz *********** din oțel inoxidabil sau negru pentru a se potrivi perfect cu bucătăria. Și, mai mult, atunci când treci de la un cuptor cu putere C la unul dintre aparatele *********** cu un cuptor electric cu putere A, vei utiliza cu 35% mai puțină energie de fiecare dată când îl folosești, economisind timp și bani.
Un aragaz *********** îți permite să găteaști mai ușor și mai multe feluri de mâncare simultan și oferă o gamă largă de caracteristici, tipuri de plită și culori potrivite fiecărei case.

Dvs ce cuptor aveti in casa? V-ati obisnuit cu cel pe gaz, normal sau vreti sa va treceti la cuptor electric?

#2 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 01 July 2020 - 05:19 PM

ce reclama super! Imagine postata
eu am cuptor cu apa de mare si ioni pozitivi de inalta precventă, alimentat de o elice eoliana submersibila. partea proasta e ca nu e usor de curatat, mai ales elicea, ca are o supapa de cristal forjat si daca nu o spreiezi la unghiul optim incepe sa vibreze si scoate sunete asa de placute ca te adorm Imagine postataImagine postata

Sorry Flory, nu m-am putut abtine, sper sa ai simtul umorului
PS nu stiu daca ai citit forumul inainte de postare ca sa stii cum e treaba cu reclamele sau cu cine te-ai "înhăitat" la dialogImagine postata Imagine postata

#3 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 01 July 2020 - 07:29 PM

O reclamă la aer condiționat portabil nu face cineva? :D chiar m-ar interesa...

#4 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 01 July 2020 - 07:34 PM

Vezi postareaCarmella, la 01 July 2020 - 07:29 PM, a spus:

O reclamă la aer condiționat portabil nu face cineva? :D chiar m-ar interesa...


Eu chiar mi-am cumparat, astept sa vina, m-au mintit ca ajunge ieri :D . Mai am unul de vreo 4 ani, astea portabile sunt mai galagioase decat celelalte. Oh, dar tu voiai reclama... sorry.... :D

#5 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 01 July 2020 - 08:16 PM

Vezi postareaadi_edi, la 01 July 2020 - 07:34 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 01 July 2020 - 07:29 PM, a spus:

O reclamă la aer condiționat portabil nu face cineva? :D chiar m-ar interesa...


Eu chiar mi-am cumparat, astept sa vina, m-au mintit ca ajunge ieri :love7: . Mai am unul de vreo 4 ani, astea portabile sunt mai galagioase decat celelalte. Oh, dar tu voiai reclama... sorry.... :D


Da, vreau măcar marca, dacă zici că-i bun. Merci!

#6 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 01 July 2020 - 08:57 PM

eu am avut LG si a fost foarte bun, avea un singur "furtun" de evacuare (de obicei sunt doua) dar mai rece de 25 de grade nu putea duce. macar scotea umiditatea si tot era bine.

#7 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 01 July 2020 - 10:56 PM

Al nostru e Haier Commercial Cool, dar nu mai stiu ce capacitate, fix ca in poza de mai jos. Tot cu un furtun. Asta care vine acum e Insignia, sa vedem ce e de capul lui.
Imagine atasata: monthly_07_2020/post-192-0-31417600-1593636591.jpg
Noi nu avem incotro si a fost musai sa luam portabil, dar altfel nu l-as recomanda, decat daca nu ai alta solutie. Si habar nu am cum se instaleaza la geamurile alea care se deschid "normal" (nu stiu cum sa zic, alea cu balamale, ca usile :love7: ).
La o camera mare si caldura/umiditate mare, nu raceste in toate zonele la fel. Eu i-am facut niste modificari sa pot sa-l iau si sa-l pun in geam usor, ca noaptea daca e racoare prefer sa las geamurile deschise. "Modificari" poate e exgerat :D , adica am lipit cu superglue niste piese care in mod normal se demonteaza si cam ieseau din locas, asa ca pun "scandura" in geam fara sa-l fixez in suruburi, inchid geamul pana la "scandura" si gata. Seara daca e racoare il scot.

#8 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 02 July 2020 - 06:44 AM

Vă mulțumesc pentru răspunsuri! Dar mi-a fost zdruncinată ideea de a putea monta un aer condiționat portabil acolo unde vreau eu, trebuie loc de scos furtun și nu am cum, singura fereastră fiind oblică pe tavan, că e într-o mansardă. Am un aer condiționat pe hol cu bătaie chiar spre camera asta, și las ușa deschisă să se facă frig, apoi o închid, dar nici asta nu e o soluție foarte eficientă.

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 July 2020 - 09:25 AM

Vezi postareaadi_edi, la 01 July 2020 - 10:56 PM, a spus:

La o camera mare si caldura/umiditate mare, nu raceste in toate zonele la fel. Eu i-am facut niste modificari sa pot sa-l iau si sa-l pun in geam usor, ca noaptea daca e racoare prefer sa las geamurile deschise. "Modificari" poate e exgerat :love7: , adica am lipit cu superglue niste piese care in mod normal se demonteaza si cam ieseau din locas, asa ca pun "scandura" in geam fara sa-l fixez in suruburi, inchid geamul pana la "scandura" si gata. Seara daca e racoare il scot.

Adi noi avem usile cu lemn jos si geam sus si am facut gaura in lemn cit sa intre tubul care arunca aerul cald afara. Pentru apa care o lasa ii pun o cutie mare in spate unde e tubul mic prin care se scurge si cind se umple cutia o vars la flori. Al nostru deacum e vechi si zgomotos dar il tin doar intr-o camera, stam toti acolo si nu face altceva decit sa elimine umiditatea si coboara vreo 2 grade, nu e mare lucru dar stai mai bine cind e cald cald.

#10 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 02 July 2020 - 11:36 AM

Vezi postareaAdriana, la 02 July 2020 - 09:25 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 01 July 2020 - 10:56 PM, a spus:

La o camera mare si caldura/umiditate mare, nu raceste in toate zonele la fel. Eu i-am facut niste modificari sa pot sa-l iau si sa-l pun in geam usor, ca noaptea daca e racoare prefer sa las geamurile deschise. "Modificari" poate e exgerat :love7: , adica am lipit cu superglue niste piese care in mod normal se demonteaza si cam ieseau din locas, asa ca pun "scandura" in geam fara sa-l fixez in suruburi, inchid geamul pana la "scandura" si gata. Seara daca e racoare il scot.

Adi noi avem usile cu lemn jos si geam sus si am facut gaura in lemn cit sa intre tubul care arunca aerul cald afara. Pentru apa care o lasa ii pun o cutie mare in spate unde e tubul mic prin care se scurge si cind se umple cutia o vars la flori. Al nostru deacum e vechi si zgomotos dar il tin doar intr-o camera, stam toti acolo si nu face altceva decit sa elimine umiditatea si coboara vreo 2 grade, nu e mare lucru dar stai mai bine cind e cald cald.


Ah, da, daca se poate da gauri, sigur.

#11 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 02 July 2020 - 11:53 AM

Vezi postareaCarmella, la 02 July 2020 - 06:44 AM, a spus:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri! Dar mi-a fost zdruncinată ideea de a putea monta un aer condiționat portabil acolo unde vreau eu, trebuie loc de scos furtun și nu am cum, singura fereastră fiind oblică pe tavan, că e într-o mansardă. Am un aer condiționat pe hol cu bătaie chiar spre camera asta, și las ușa deschisă să se facă frig, apoi o închid, dar nici asta nu e o soluție foarte eficientă.


Uff. nasol... Si daca tubul ar fi suficient de lung, tot ar trebui sa-l instalezi cumva semi-permanent, cu suruburi, pe timpul verii...
Cand am auzit prima data de AC portabil m-am gandit ca insemna ca-l pun unde vreau eu in camera :love7: .
Am mai vazut "personal air cooler", dar fiindca functioneaza pe baza de apa nu e recomandat in zonele cu umezeala.

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 July 2020 - 01:30 PM

Vezi postareaadi_edi, la 02 July 2020 - 11:53 AM, a spus:

Cand am auzit prima data de AC portabil m-am gandit ca insemna ca-l pun unde vreau eu in camera :love7: .

da, teoretic ca practic pentru astea 2 chestii nu mai e asa de portabil
al meu are tubul de aer gros tare, ar fi absolut inutil si absurd sa il pun in geamul intredeschis

#13 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 02 July 2020 - 11:11 PM

Vezi postareaAdriana, la 02 July 2020 - 01:30 PM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 02 July 2020 - 11:53 AM, a spus:

Cand am auzit prima data de AC portabil m-am gandit ca insemna ca-l pun unde vreau eu in camera :D .

da, teoretic ca practic pentru astea 2 chestii nu mai e asa de portabil
al meu are tubul de aer gros tare, ar fi absolut inutil si absurd sa il pun in geamul intredeschis


Nu schimbi titlul subiectului in "4 motive sa nu cumperi aparat de aer conditionat portabil" :love7: ?

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 July 2020 - 12:29 PM

e bine? :love7:

#15 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 03 July 2020 - 01:03 PM

Vezi postareaAdriana, la 03 July 2020 - 12:29 PM, a spus:

e bine? :love7:

Domne' i-ati stricat feng shui-ul lui Flory!
E frumos?

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 July 2020 - 01:24 PM

Frumos depinde de gusturi
Sanatos sigur =))

#17 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 07 July 2020 - 04:58 AM

Vezi postareabellamama, la 03 July 2020 - 01:03 PM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 03 July 2020 - 12:29 PM, a spus:

e bine? =))

Domne' i-ati stricat feng shui-ul lui Flory!
E frumos?


Cred ca ne-o stricat si Flory "karma, zenu' si fengshuiu' " - pana l-am vazut p'asta nou in casa am crezut ca fac cu nervii. V-am zis ca speram sa ajunga saptamana trecuta, pe urma posta canadiana s-a razgandit si a zis ca-l aduce azi intre 10:30 si 2:30. Oricum aveam de gand sa lucrez de-acasa, noroc ca am biroul in fata geamului, deci cu un ochi in monitor, cu altul in geam :pupic: , ca aveam o presimtire :pupic: . Care mi s-a adeverit - aud capacul de la cutia noastra, nenea postasul fuga-fuga la vecini, nici macar sa sune la usa sa vada daca-i cineva acasa. Fug si eu sa controlez - da, hartiuta ca nu m-au gasit acasa :blackeye: , asa ca acuma chiar sprintez spre parcare ca deja nenea nu mai era in raza mea vizuala, cu parul valvoi si hartia-n mana, mai-mai sa incalec pe matura sa stie omu' cu cine are de-a face =)) . Era pe punctul sa plece, dar norocul meu (si mai ales al lui) ca m-a vazut - opreste masina si ma intreaba nevinovat: "aparatul de aer conditionat"? WTF, adica... uhhh... in fine, aduce camioneta in fata usii si ura :bounce: ! intru in posesia mult doritului pachet. Cred ca baiguise ceva ca nu avea carucior, n-am fost atenta ca pana la urma mi se facuse mila de el, ca era o caldura grozava, si cine stie cat mai avea de lucru.
Dupa ce adusesem magaoaia cealalta de la beci, asta nou mi s-a parut jucarie sa-l urc la etaj, numa' 20 si ceva de kile, fata de celalalt de 30 si ceva...

#18 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 07 July 2020 - 09:10 AM

Vezi postareaadi_edi, la 07 July 2020 - 04:58 AM, a spus:

asta nou mi s-a parut jucarie sa-l urc la etaj, numa' 20 si ceva de kile

Fortoasa fata!
Sper sa te racoreasca bine, dupa ce l-ai carat...

#19 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 July 2020 - 10:11 AM

bine ca ai reusit in cele din urma
scuza asta a curierilor cum ca nu e nimeni acasa ma umple de nervi cind o citesc si pleaca automat un mail plin de amenintari :blackeye:

#20 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 07 July 2020 - 11:47 AM

Vezi postareabellamama, la 07 July 2020 - 09:10 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 07 July 2020 - 04:58 AM, a spus:

asta nou mi s-a parut jucarie sa-l urc la etaj, numa' 20 si ceva de kile

Fortoasa fata!
Sper sa te racoreasca bine, dupa ce l-ai carat...

Haha, chiar ma gandeam ca daca eram mai scunda nu reuseam sa-l car.

Vezi postareaAdriana, la 07 July 2020 - 10:11 AM, a spus:

bine ca ai reusit in cele din urma
scuza asta a curierilor cum ca nu e nimeni acasa ma umple de nervi cind o citesc si pleaca automat un mail plin de amenintari :blackeye:

Si la voi e moda asta? Eu am patit doar cu Canada Post, nu-mi amintesc sa fi fost alt curier cu care sa fi avut problema. Pai da, daca nu-mi aduce pachetul acasa, ce sens are sa comand online? nu ma deranja prea tare sa fi fost un pachetel de cosmeticale sau ceva mai usor; in cazul asta m-am felicitat ca am fost pe faza, dar nici nu mi-am inchipuit ca are pachetul in masina. Am mai patit intr-un an inainte de Craciun, urmaream pachetul si citesc la un moment dat ca e in tranzit, pe urma... nu au gasit adresa! Din cate imi aduc aminte, pe asta nici macar nu am putut sa ma duc sa-l ridic de la posta, s-a dus inapoi...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi