Forum Culinar: Panna cotta - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panna cotta

#1 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 03 January 2010 - 08:53 PM

Retea apartine Adrianei. Adriana un mare :) pentru reteta. deschid acest topic deoarece m-am confruntat cu cateva probleme pe care as dori sa le clarificam.

Reteta suna asa:

Panna cotta e o specialitate din Piemonte, un fel de budinca de lapte.
Ingrediente:
- jumatate de litru de smintina (cea proaspata pentru frisca)
- jumatate de litru de lapte
- 200 de grame de zahar pudra
- 32 de grame de gelatina in folii
- un paharel de rom si un alt paharel de alt lichior dulce dupa placul inimii, daca o maninca si copii fara
Laptele se pune intr-o craticioara si se incalzeste fara sa fiarba.
Gelatina se pune in apa rece si cind s-a umflat se scurge si se pune la topit in laptele caldut. Daca laptele e prea rece si gelatina nu se dizolva se mai pune putin pe aragaz la foc mic pina cind se topeste.
In alta craticioara se pune smintina cu zaharul praf la foc mic si se amesteca pina ce se topeste zahrul, si aici atentie mare pentru ca nu trebuie sa fiarba. Daca nu aveti zahar pudra merge si cel normal, probabil se va dizolva mai greu. La sfirsit cind zaharul s-a topit adaugati lichiorul.
Amestecati continutul celor 2 craticioare si varsati compozitia obtinuta in forma, puneti citeva ore (cel mai sigur e de la o zi la alta) in frigider.
E foarte simplu de facut, singura problema poate aparea cu cantitatea de gelatina, deci daca e mai putina poate ca budinca sa iasa cam moale, eu aici o gasesc in foi si fiecare foaie are 8 grame, din experienta cred ca 4 foi dintr-astea sunt suficiente.
Se poate orna apoi in mod traditional cu caramel, daca alegeti acesta, trebuie unsa forma cu caramel (200 de grame de zahr si 3 linguri de apa)inainte de a varsa compozitia, dar asupra reusitei eu nu garantez pentru ca nu l-am facut niciodata cu caramel.
Se poate minca simpla sau decorata.



Am respectat intocmai reteta, am dublat cantitatile sa imi iasa o forma trandafir mare. Mi-au ramas si 2 boluri mici care s-au inchegat cam in 3 ore.

Voila:
Imagine atasata: 71_6fca7f802603ab91ceb903d9db97060e.jpg

Deci forma de trandafir o lasai de pe o zi pe alta, azi am rasturnat-o si voila:

Imagine atasata: 71_77dbd594f84de7ef42cd6f3e9121b46b.jpg

Am facut un sos din fructe congelate, zahar si 2 linguri amidon care dupa racire a ornat panna cotta astfel:

Imagine atasata: 71_fe479c4dadc6bde011ebcabf79069851.jpg

Bun, si acum intrebarile: desi e a doua oara cand o fac m-am confruntat de data asta cu urmatoarea problema: in vasul mare adica in trandafir panna cotta s-a ales in 2:
Uitati:

Imagine atasata: 71_512fe9686f06b1ed5002c7655917b0cb.jpg

Partea de la fund a fost cred ca laptele ca era la gust mai gelatinoasa, cea de deasupra mai alba a fost cred frisca. In bolurile mici care s-au prins mai iute nu s-a intamplat asta.
Aveti idee ce s-a intamplat? Am pus amestecul cald bine apropae fierbinte in frigider :) asta sa fie?
De asemenea ca sa fiu sigura ca am sa scot trandafirul intreg am urmat sfatul Yandirei care spune ca se umezeste forma apoi se tine juma de ora la congelator. Asa am facut, insa apoi am pus amesecul fierbinte in ea. :) =)) M-am gandit eu ca trebuia sa le las nitel la racit dar erau deja in frigider asa ca Dumnezeu cu mila.
=)) Adriana si fetele care o faceti mai des ce s-a intamplat? Nu ma deranjeaza f. tare mai ales ca musafirii au crezut ca asa modelul :(( si se tot minunau cum de am reusit sa o fac asa, mai ales ca nu mancasera in viata lor. :D
deci?

Si sectiunea de rigoare:

Imagine atasata: 71_115d13b7df4668198d26a303c18e3a13.jpg
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 03 January 2010 - 09:05 PM

Draga Gloxinia,in Italia ''panna cotta'' era desertul meu preferat,cind mincam la restaurant,mi-am promis mereu sa-l incerc avind in vedere ca nu e ff. complicat,dar nu am avut inca,,curaj.Mi-ai rascolit amintiri placute si dulci poate o sa-l incerc ,,cindva... =))

#3 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 03 January 2010 - 09:27 PM

Geany poti incerca macar cu jumate din cantitatea data de Adriana. Nu are ce sa nu iti iasa, doar sa ai girija ce gelatina folosesti. Daca faci cu cea pulbere de la noi sa ai in vedere si ce implica asta.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 03 January 2010 - 09:33 PM

gloxinia a spus:

Geany poti incerca macar cu jumate din cantitatea data de Adriana. Nu are ce sa nu iti iasa, doar sa ai girija ce gelatina folosesti. Daca faci cu cea pulbere de la noi sa ai in vedere si ce implica asta.

Mda.. de-ai sti cite tepe mi-am luat cu gelatiinaaa... =))

#5 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 03 January 2010 - 10:22 PM

Geany a spus:

Mda.. de-ai sti cite tepe mi-am luat cu gelatiinaaa... =))

=)) Nu esti singura. Am eu o buna prietena care a muscat-o rau la panna cotta cu gelatina granule :)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 January 2010 - 10:58 PM

gloxinia a spus:

De asemenea ca sa fiu sigura ca am sa scot trandafirul intreg am urmat sfatul Yandirei care spune ca se umezeste forma apoi se tine juma de ora la congelator. Asa am facut, insa apoi am pus amesecul fierbinte in ea. =)) :) M-am gandit eu ca trebuia sa le las nitel la racit dar erau deja in frigider asa ca Dumnezeu cu mila.

Pai chestia cu pusul formei in congelator eu cred ca trebuie facuta inainte de a scoate panna cotta din ea, nu inainte de a pune amestecul in forma, nu vad ce sens ar avea sa pui amestecul fierbinte intr-o forma congelata.
Singura chestie pe care eu o fac este sa tin apa in forma putin timp inainte de a pune amestecul in ea, daca as avea probleme pentru a o scoate as pune-o un picut in apa calda desi chestia asta e un pic riscanta pentru ca se poate inmuia putin si panna cotta dinauntru, iese apoi usor din forma dar isi pierde si forma.
Cit despre faptul ca s-a separat cred ca a fost o "neintelegere" intre lapte si frisca, e aceeasi marca si de una si de alta pe care le-ai folosit si data trecuta? Esti sigura ca ai incalzit si laptele si smintina la fel? ca smintina n-a fiert si ca ai amestecat bine cele 2?

#7 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 03 January 2010 - 11:32 PM

Gloxinia , s-a creat condens intre panna cotta si peretii formei (unul fierbinte altul congelat ) atat tot ,don't worry =))
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#8 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 03 January 2010 - 11:34 PM

Gloxi,in primul rand,arata tare bine trandafirul tau !
Eu am facut panna cotta de cateva ori,tot dupa reteta Adrianei (nici n-am apucat sa-i multumesc :oops: ) si mi-a iesit (ne separata) de fiecare data.
E adevarat ca am facut-o doar in boluri mici.
Ce voiam eu sa-ti spun e ca mie la mousse=uri,in general,mi se separa in doua sau trei straturi,daca le torn calde.
Si cum de obicei asa imi place sa fac.pt ca mi se pare ca iese stratul mult mai uniform...uite cam ce iese

Imagine postata

Deci de jos in sus,blat-mousse de cioco separat in trei culori :tongue3: -etc

Parerea mea e nu tava,pusa la congelator sau nu,e problema,ci compozitia pusa fierbinte/calda/
:floare:


#9 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 03 January 2010 - 11:57 PM

Deci am bagat la cap sfaturile voastre, musai tre sa o mai incerc odata. Apoi marcile sunt no name, adica lapte de la tzatza vacii si frisca la fel. Luata cu separatorul :floare: Aici in zona sunt cativa producatori locali care colecteaza lapte si vand produsele semiambalate. Adica doar in pungi :D se plastic la un pret mult mai mic decat in magazine. De ex frisca o iau cu 8 lei cand hulalaua in supermarket e 8,6 lei.

Adriana despre sfatul cu congelatorul sunt sigura ca Yandira zicea ca se tine acolo inainte de a pune budinca sau ceva similar in ea. Mie mi-a iesit nesperat de usor din forma trandafirul, nu i s-a rupt nici macar o petala :D

Data viitoare am sa o las la racit afara din frigider si am sa o pun rece in forma. Sa vad daca se mai separa. Hmmmmm. Sunt curioasa cum de in bolurile mici nu s-a separat? Nu o fi avut vreme? :D :tongue3:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#10 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 17 January 2010 - 01:45 PM

Deci am refacut panna cotta. De data asta am folosit gelatina granule caci nu am avut de unde cumpara foi. Am redus cantitatea de gelatina. Data trecuta am pus 64 g de gelatina in foi, acum am pus 45 g gelatina granule. Poate mai mergeau 5 g caci trandafirul a iesit cam "sifonat", i s-au rupt cateva petale. Am avut de data asta o frisca mai grasa, am amestecat cele 2 continuturi lichide si le-am pus la frigider dupa ce s-au racit aproape de tot. Rezultatul a fost o panna cotta compacta, fina si yumi :lol:
Voila:
Imagine atasata: 71_1fdd8416d968e64cba7a86eb3b15f5a0.jpg

si sectiunea de rigoare:

Imagine atasata: 71_54e1247a11a477c01b661692a1d66812.jpg
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#11 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 19 January 2010 - 10:45 PM

Frumos trandafirul tau , Gloxi . Reteta e yumii , si mie imi place panna cotta . Chiar nu am facut de multa vreme .
mama de fete cucuiete Imagine postata

#12 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 25 January 2010 - 11:03 AM

Io sunt tentata de ceva vreme sa fac panna cotta pt ca tot aud ca-i buna , insa ce ma retine e ca nu pot sa-mi fac o parere despre cum se simte in gura . E ca un jeleu ? ca un rahat ? as vrea sa fie cremoasa , fina , dar de la gelatina cred ca e ca o piftie /jeleu asa-i? Puteti sa descrieti cum se simte ? O mesteci in gura sau se topeste?
Am ratat o data un diplomat in care am pus prea multa gelatina si nu mi-a placut textura , trebuia mestecat , de acolo imi vin piticii :oops:

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 January 2010 - 11:09 AM

Textura depinde de cita gelatina pui, daca pui multa e teapana si e ca un jeleu de lapte :mrgreen: deci n-o sa-ti placa. Poti reduce cantitatea de gelatina doar cit sa nu mai fie lichida si sa o faci in paharele si sa o servesti tot din ele, in felul asta nu tre sa stea teapana pentru ca nu trebuie sa o rastorni, si o sa fie cum o doresti tu, cremoasa si fina.

#14 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 25 January 2010 - 05:42 PM

Duminica o sa fac o incercare . Una rasturnata si una in paharel .
Multumesc Adriana !

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 January 2010 - 07:37 PM

Tin pumnii.

#16 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 February 2010 - 12:36 AM

Am facut si eu aseara pentru azi la pranz. am folosit 600 ml de smantana (panna) si 200 ml de lapte. o teaca de vanilie, 120 gr zahar si 4 foi de gelatina. a fost foarte apreciata de musafiri. mi-a placut si mie. eu am servit-o cu ceva zmeura , sau cu o specialitate din vecinatate , "vin cuit" care e de fapt suc de pere fiert muuuuuuuuult si bine. e ceva deosebit de bun si mergea f. bine cu panna cotta. trebuie sa ma credeti pe cuvant, caci nu am facut poze :occasion14:

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 February 2010 - 12:40 AM

stella a spus:

trebuie sa ma credeti pe cuvant, caci nu am facut poze :)

of course ca te credem :occasion14:

#18 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 April 2010 - 03:55 PM

Repetat panna cotta. eu o fac doar cu smantana , zahar , gelatina si vanilie...fara lichior si fara lapte.

intai doar ea panna, dar prea era totul alb, asa ca am innecat-o cu afine congelate :lol:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-16-127047565829.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-16-127047568335.jpg


#19 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 April 2010 - 10:06 PM

Foarte frumoasa :)

#20 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 25 April 2010 - 01:30 AM

Deci recidivai :)
am refacut Panna, de data asta cu 50 g gelatina granule :D si forma inghetata :D (nu invat nimic, asa-i? )Din neatentie am pus doar 200 g zahar :D
Oricum rezultatul a fost pe masura asteptarilor mele, pentru papila mea e perfect asa.
Poze:
Am facut un sos din 2 pung cirese inghetate fara samburi, un pumn de afine ceva sirop de visine si vreo 30 g amidon. Si zahar la oki :D

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-20-127215165546.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-20-127215167614.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-20-127215174853.jpg
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi