Forum Culinar: Intrebari cu privire la produse - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari cu privire la produse

#41 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 18 January 2010 - 10:09 AM

zoazorel a spus:

Dr.Mecinicopschi zicea ce scrie si pe bidonul meu de ulei de palmier: fara colesterol LDL. Chiar il recomanda!


Dl. doctor recunoaste ca uleiul de palmier contine 50% acizi grasi saturati dar sustine ca nu dauneaza sanatatii.
Pe ce baze face afirmatia, asta numai el poate sa stie. Sau cei care îl platesc ca sa o faca.
E foarte interesant ca numai sursele românesti îl lauda, prin occident toata lumea se fereste de el ca dracul de tamîie.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#42 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 January 2010 - 11:12 AM

Grasime de cocos si palmier,niciuna foarte sanatoase,si din pacate le întîlnim în multe produse ca dulciuri...
Nu numai ca nu e sanatosa grasimea de palmier,dar pentru asta se distrude si rainforest! :hello:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#43 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 February 2010 - 02:20 PM

Acum nu vin sa va intreb, ci sa va laud ceva: un curatator de legume. sa fiu sincera, am avut mai multe modele, de la diferite firme, nimic nu m-a dat pe spate. Cineva mi-a auzit acest comentariu si mi-a facut o bucurie:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126554506916.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126554508127.jpg

Ce sa va zic...a fost dragoste la prima vedere :hug:

Nu cunosc firma, dar am cautat-o pe net, in Ro nu au inca decit aparate de cafea, dar daca cumva dati peste ei, va rog eu mult anuntati aici, ca tare as vrea sa vad ce alte chestii mi s-or lipii de deshte!
raluca elena

#44 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 February 2010 - 04:56 PM

E firma foarte buna Ralu, costa destul, adica nu e cea mai ieftina. Mi se pare ca e nemteasca
http://www.wmf.it/wm...A-8CCA192D3C42}

#45 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 06 March 2010 - 04:03 PM

Am nevoie de ajutorul vostru.

Zilele astea era prezentata o reteta de placinta cu piept de pui si 3 feluri de branza la tv. Aluatul folosit a fost unul cumparat din comert si anume nu era ca cel brisee (care e facut din n foi) ci era unul ca un fel de aluat.
Stiu ca exista brisee si inca unul da ma lasa memoria.
Si vreau sa fac tarta, placinta da nu stiu ce fel de aluat sa fac. Oare aluatul de pasta frolla se apropie de cel de tarta-placinta mai bine? Am gasit pe net ceva reteta de pasta frolla insa nu stiu daca pasta frolla are aceasi consistenta cu cea a pacintei care nu arata ca brisee.
Reteta aluatului de tarta cu vin a Adrianei se apropie de cea cumparata din magazin?

Cer ajutorul vostru pentru ca nu am reusit sa vad ce denumire avea denumirea aluatului folosit de bucatarul respectiv si as vrea sa fac tarta sau placinta respectiva.
Apelez la voi ca stiti si ce consistenta are celalat aluat existent in magazine care arata ca un aluatul de la taitei si nu se desface in n foi. Eu cred ca am folosit de 2 ori pana acum aluat cumparat si era doar brisee.

#46 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 March 2010 - 04:59 PM

Brisè-ul e un aluat fraged, adica ca si frolla, care se foloseste la tarte, nu la dulciuri, deci nu are zahar, seamana cu aluatul pus de mine cu vin. Deci e aluat de tarta care nu se desprinde ca cel de placinta.

#47 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 06 March 2010 - 08:19 PM

Vezi postareaAdriana, la 06 March 2010 - 04:59 PM, a spus:

Brisè-ul e un aluat fraged, adica ca si frolla, care se foloseste la tarte, nu la dulciuri, deci nu are zahar, seamana cu aluatul pus de mine cu vin. Deci e aluat de tarta care nu se desprinde ca cel de placinta.


Multumesc tare mult de explicatie si de ajutor. Ma pot pune sa fac tarta pentru ca aluatul acela cu vin postat de tine ecel mai bestiiiiiiiiiiiiiii ca il faci si il si folosesti si e si delicios.
Am gasit pe net de pe situ-ul ricettedisicilia un aluat de pasta frolla care era cam ca si al tau cu vin insa acum ca stiu ca cel postat de tine e la fel atunci ma apuc de treaba ca al tau l-am mai incercat si au fost foarte in extaz pailele gustative :P.

O sa te mai rog sa imi spui totusi sa stiu pe viitor exista in comert la voi de ex brise si inca unul (cel de palcinta)care se numeste cum :-?? (cred ca are tot un nume frantuz dar nu imi aduc aminte azi de el nici de ma bate cineva:d) ?

#48 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 March 2010 - 08:28 PM

Daca vrei sa faci tarta de care ziceai si daca deja ai incercat aluatul cu vin si ti-a placut mergi inainte fara frica :P


Aici se gaseste pasta frolla care e aluatul fraged, ori intinsa rotunda ori in bloc pe care sa o intinzi apoi tu, de regula sunt marca Buitoni dar si altele, marci de supermarket, cea asa in bloc se gaseste si congelata, se foloseste pentru dulciuri, deci tarte dulci, crostate sau biscuiti.
Apoi este pasta brisè care e o frolla fara zahar deci pentru tarte sarate, e tot un aluat fraged si ea.
Apoi este pasta sfoglia care e aluatul frantuzesc si cu care se pot face si tarte sarate dar si cremsnit.
Si mai rar din pacate se gaseste si foaie de placinta care se numeste pasta phillo sau phyllo.
Cre ca mi le-am amintit pe toate :P

#49 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 06 March 2010 - 09:16 PM

Vezi postarearaluca elena, la 07 February 2010 - 02:20 PM, a spus:

Acum nu vin sa va intreb, ci sa va laud ceva: un curatator de legume. sa fiu sincera, am avut mai multe modele, de la diferite firme, nimic nu m-a dat pe spate. Cineva mi-a auzit acest comentariu si mi-a facut o bucurie:
Ce sa va zic...a fost dragoste la prima vedere :P

Nu cunosc firma, dar am cautat-o pe net, in Ro nu au inca decit aparate de cafea, dar daca cumva dati peste ei, va rog eu mult anuntati aici, ca tare as vrea sa vad ce alte chestii mi s-or lipii de deshte!


Sînt copiate după cele Elveţiene - care, într'adevăr, sînt uşor de folosit şi foarte bune (cred că cele mai bune!).... Vin în două modele, de inox sau aluminium, dar arată la fel, au acelaşi cuţit (pentru ~$3 sau $5 bucata, mai ieftine dacă cumperi pachete de 4)

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-203-126790240179.jpg

"The SWISS MADE Economy peeler was invented in 1947 by Alfred Neweczeral and became a symbol for functional Swiss design. It is still produced at the old factory at 8910 Affoltern am Albis nearby Zurich."


WMF este nemţească, au produse bune, în general, şi preţurile sînt decente...
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#50 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 06 March 2010 - 10:09 PM

Vezi postareaAdriana, la 06 March 2010 - 08:28 PM, a spus:

Daca vrei sa faci tarta de care ziceai si daca deja ai incercat aluatul cu vin si ti-a placut mergi inainte fara frica :P


Aici se gaseste pasta frolla care e aluatul fraged, ori intinsa rotunda ori in bloc pe care sa o intinzi apoi tu, de regula sunt marca Buitoni dar si altele, marci de supermarket, cea asa in bloc se gaseste si congelata, se foloseste pentru dulciuri, deci tarte dulci, crostate sau biscuiti.
Apoi este pasta brisè care e o frolla fara zahar deci pentru tarte sarate, e tot un aluat fraged si ea.
Apoi este pasta sfoglia care e aluatul frantuzesc si cu care se pot face si tarte sarate dar si cremsnit.
Si mai rar din pacate se gaseste si foaie de placinta care se numeste pasta phillo sau phyllo.
Cre ca mi le-am amintit pe toate :D


Multumesc tare mult de explicatii asa oi sti si eu ce e fiecare oricum salvez raspunsurile tale ca sa gasesc repede explicatii daca mai am nevoie nu de alta dar mai un singur neuron care saracul e cam ratacit si cand il intreb ceva deja intra in panica si se blocheaza :P cum de altfel a facut azi pentru ca stiu ca am citit candva pe celalat site cand tu si Maya spuneati de aceste aluaturi :D.

#51 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 March 2010 - 07:03 PM

Vezi postarearaluca elena, la 07 February 2010 - 02:20 PM, a spus:



Ce sa va zic...a fost dragoste la prima vedere :floare:


Ralu,eu înainte foloseam curatatoare de genul asta,dar de forma lunguiata.
Credeam ca astea nu-s bune/confortabile de tinut în mîna.

E super,si nici nu rugineste ca celelalte.
La mine a fost dragoste dupa prima folosire :floare:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-5-126875891647.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#52 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 March 2010 - 10:45 PM

WMF-ul este o marca de incredere. Scumpa dar se merita. Eu dau mereu banii fara sa ma uit la WMF. Stiu ca ce am luat e bun luat.

Mie nu imi plac curatatoarele astea de au lama asa in cap ci alea de o au pe o parte. Eu fara curatator din asta nu mai pot. Cand mai merg la mama, desi le-am luat si lor si nu gasesc crizez. Cand ii vad pe mama si pe tata tot cu cutitul...crizez de doo ori, bai unora nu poti sa le bagi noul in casa, nu poti si pace!

Bine ca aia mica a mea imi calca pe urme, s-o mance mama pe ea de 'arinica!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#53 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 16 March 2010 - 11:35 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 March 2010 - 10:45 PM, a spus:

WMF-ul este o marca de incredere. Scumpa dar se merita. Eu dau mereu banii fara sa ma uit la WMF. Stiu ca ce am luat e bun luat.
Mie nu imi plac curatatoarele astea de au lama asa in cap ci alea de o au pe o parte. Eu fara curatator din asta nu mai pot. Cand mai merg la mama, desi le-am luat si lor si nu gasesc crizez. Cand ii vad pe mama si pe tata tot cu cutitul...crizez de doo ori, bai unora nu poti sa le bagi noul in casa, nu poti si pace!
Bine ca aia mica a mea imi calca pe urme, s-o mance mama pe ea de 'arinica!


Io am luat din Praga curatitor cu lama pe laterala si de atunci numai asa ceva folosesc. Iar mama, cand i-am dus acasa un curatitor cu lama in partea de sus (ca n-am gasit atunci lateral), nici ca a mai folosit cutitu'!!! :D Sa-nteleg ca-i mai open-mind??? Ori doar se bucura ca poate face ceva mai usor? ;)

#54 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 March 2010 - 10:34 AM

Bai nush ce secret au ai tai. Insa pe ai meu greu ii dau, greu neneeeeee. :angryfire:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#55 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 March 2010 - 02:11 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 17 March 2010 - 10:34 AM, a spus:

Bai nush ce secret au ai tai. Insa pe ai meu greu ii dau, greu neneeeeee. :angryfire:


Pai ai mei ma au pe mine! :wasted: ptiu, ptiu, ma da modestia afara din casa....
Cand le duc vreun aparat, nu indrazneste nici unul sa cracneasca, iar de nu-i folosit, vai s-amar de ei! Oricum, dupa ce-l folosesc, nici ca mai renunta la el. De-as vrea sa iau eu mixeru' ori curatatoru' de legume, cred ca ar iesi scandal! :floare:
In plus, daca io zic ceva, apai asa ramane! Daca vine careva si-ntreaba de ce e asa si nu altfel, raspunsul e simplu: Foxyy a zis! =)) Si nimeni nu mai comenteaza nica! =)) Deci, tre' sa stii si cum sa-i "dresezi" nitel!

#56 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 March 2010 - 05:36 PM

Mai , eu astea le folosesc de o viata, plus toata familia mea:)
le mai folosesc si pe cele cu cutit pe lateral, dar astea mi se par mai simple :floare:
cat despre marca habar n-am.
acum cu acest sistem/model, au scos alte variante , de facut "julienne" aka fashii subtiri etc :pupic:

#57 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 March 2010 - 11:53 PM

Eu am folosit ani de zile cel cu lama pe lateral pe care il aveam in setul de cutite dar de cind l-am gasit pe asta m-am indragostit definitiv, mi-am dus unul si la munte, mi se pare cel mai comod si usor de folosit. Mama dupa ce curata morcovii ii si taie felii cu el.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126886278018.jpg

#58 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 27 May 2010 - 01:25 PM

Vreau si eu un feliator electric, ziceti repede ce laudati :whip2:
raluca elena

#59 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 31 May 2010 - 12:36 PM

La capitolul chestii de curatat legume, am unul cu lama laterala si nu pot sa-l folosesc nicium. Nu mi se "muleaza" pe mana si pace buna. Il foloseste soata cand ii dau de curatat diverse. Eu o sa incerc cu unul de ala cu lama in cap, sa vad ce si cum.
Formele de silicon: cum se folosesc? Stiu ca nu se pun direct pe flacara, dar daca le pun in cuptor pe gratar nu se topesc?

#60 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 May 2010 - 12:45 PM

Vezi postareaCami, la 31 May 2010 - 12:36 PM, a spus:

La capitolul chestii de curatat legume, am unul cu lama laterala si nu pot sa-l folosesc nicium. Nu mi se "muleaza" pe mana si pace buna. Il foloseste soata cand ii dau de curatat diverse. Eu o sa incerc cu unul de ala cu lama in cap, sa vad ce si cum.
Formele de silicon: cum se folosesc? Stiu ca nu se pun direct pe flacara, dar daca le pun in cuptor pe gratar nu se topesc?

Nu, stai linistita, doar daca cuptorul tau nu e pe gaze, daca e electric n-ai nici o treaba. Ideea e sa nu le atinga flacara direct dar de rezistat rezista la temperaturi foarte mari si foarte mici.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi