Forum Culinar: Intrebari cu privire la produse - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari cu privire la produse

#61 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 31 May 2010 - 12:52 PM

Vezi postareaAdriana, la 31 May 2010 - 12:45 PM, a spus:

Vezi postareaCami, la 31 May 2010 - 12:36 PM, a spus:

La capitolul chestii de curatat legume, am unul cu lama laterala si nu pot sa-l folosesc nicium. Nu mi se "muleaza" pe mana si pace buna. Il foloseste soata cand ii dau de curatat diverse. Eu o sa incerc cu unul de ala cu lama in cap, sa vad ce si cum.
Formele de silicon: cum se folosesc? Stiu ca nu se pun direct pe flacara, dar daca le pun in cuptor pe gratar nu se topesc?

Nu, stai linistita, doar daca cuptorul tau nu e pe gaze, daca e electric n-ai nici o treaba. Ideea e sa nu le atinga flacara direct dar de rezistat rezista la temperaturi foarte mari si foarte mici.

Sarumana, Adriana. Am cuptor cu gaz si ma gandesc ca gratarul ala se incinge destul de tare. Sa ma risc sa iau?

#62 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 May 2010 - 03:18 PM

Nu stiu unde e gratarul de care zici, singura chestie nerecomandata e contactul direct cu flacara.
Oricum daca umpli forma de silicon cu o compozitie mai lichida, inainte de a varsa compozitia trebuie oricum sa o pui pe o tava pentru ca atunci cind o iei ca sa o bagi in cuptor se varsa, fiind instabila forma de silicon. Asa ca poti decide de la inceput in ce tava o pui, asezi forma pe tava, versi compozitia si pui la cuptor.

#63 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 01 June 2010 - 08:03 AM

Vezi postareaAdriana, la 31 May 2010 - 03:18 PM, a spus:

Nu stiu unde e gratarul de care zici, singura chestie nerecomandata e contactul direct cu flacara.
Oricum daca umpli forma de silicon cu o compozitie mai lichida, inainte de a varsa compozitia trebuie oricum sa o pui pe o tava pentru ca atunci cind o iei ca sa o bagi in cuptor se varsa, fiind instabila forma de silicon. Asa ca poti decide de la inceput in ce tava o pui, asezi forma pe tava, versi compozitia si pui la cuptor.


Gratarul din cuptor:
Imagine atasata: monthly_06_2010/post-30-127537211568.jpg

Dar am inteles cum functioneaza silicoanele. Multamesc :rolleyes:

#64 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 June 2010 - 08:17 AM

Cu placere. Eu am multe, unele functioneaza mai bine altele mai putin bine, depinde de calitatea lor si depinde de ce pui in ele. Aseara am facut colacul nostru cel de toate diminetile pentru micul dejun si comparativ cu altele pe care le faceam mi s-a lipit, altele se desprind perfect si ramin lucioase, dar s-a lipit doar o pojghita subtire care n-a daunat nici colacului nici formei. Asta ca sa vezi ca aceeasi forma cu 2 compozitii diferite se comporta diferit. Pentru chestii puse la congelat insa sunt splendide, de curind am facut panna cotta sarata si am congelat-o si le-am scos din forma foarte fain :rolleyes:

#65 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 05 November 2010 - 09:07 AM

Mai am rugamintea sa-mi spuneti ce este mai ok sa cumpar pentru prepararea produselor la grill.

Doresc ca sa prepar diverse produse la grill si sa fie cat de cat ca si cele de la "gratar".

Si anume o tigaie cu santuri. Am vazut ca cele de la tefal nu au santuri foarte pronuntate si nu stiu daca ar fi bune.Am gasit prin magazine tigai din acelea vechi si foarte grele (din fonta) care aveau santurile mai proeminente...Sincera sa fiu habar nu am care ar fi mai ok.

Care din cele trei tipuri de tigaie ar fi mai potrivita pentru grill: cea din teflon (gen. Tefal) cu santuri neproeminente, tot din teflon insa mai grea si cu santuri mai proeminente (brandul Fagor-care e de altfel si foarte scumpa, probabil brandul isi cere banii) sau cea din fonta care e foarte grea?

Sau este mai ok un grill electric si aici includ amandoua tipurile cele cu capacul grilat (se prajesc amandoua laturile gratarului de ex. fara a intoarce bucata de carne) sau fara capac care solicita sa intorci gratarul.
Produsele preparate cu grillul electric isi pastreaza gustul sau cel putin textura?

#66 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 05 November 2010 - 09:29 AM

Vezi postareayoyo, la 05 November 2010 - 09:07 AM, a spus:

Mai am rugamintea sa-mi spuneti ce este mai ok sa cumpar pentru prepararea produselor la grill.

Doresc ca sa prepar diverse produse la grill si sa fie cat de cat ca si cele de la "gratar".

Si anume o tigaie cu santuri. Am vazut ca cele de la tefal nu au santuri foarte pronuntate si nu stiu daca ar fi bune.Am gasit prin magazine tigai din acelea vechi si foarte grele (din fonta) care aveau santurile mai proeminente...Sincera sa fiu habar nu am care ar fi mai ok.

Care din cele trei tipuri de tigaie ar fi mai potrivita pentru grill: cea din teflon (gen. Tefal) cu santuri neproeminente, tot din teflon insa mai grea si cu santuri mai proeminente (brandul Fagor-care e de altfel si foarte scumpa, probabil brandul isi cere banii) sau cea din fonta care e foarte grea?

Sau este mai ok un grill electric si aici includ amandoua tipurile cele cu capacul grilat (se prajesc amandoua laturile gratarului de ex. fara a intoarce bucata de carne) sau fara capac care solicita sa intorci gratarul.
Produsele preparate cu grillul electric isi pastreaza gustul sau cel putin textura?


Fonta are inertie termica mai mare, deci cînd pui bucati mari de carne nu-i scade prea mult temperatura. În schimb la curatat, au mama!
Aluminiul cu teflon e ok daca pui bucati mai mici/subtiri si e usor de spalat.
Gratarul electric, e asa si asa, nu te astepta la vreun miracol. Ca sa obtii un rezultat corect ia-l cît mai puternic.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#67 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 05 November 2010 - 09:56 AM

Vezi postareayoyo, la 05 November 2010 - 09:07 AM, a spus:

Mai am rugamintea sa-mi spuneti ce este mai ok sa cumpar pentru prepararea produselor la grill.

Doresc ca sa prepar diverse produse la grill si sa fie cat de cat ca si cele de la "gratar".

Si anume o tigaie cu santuri. Am vazut ca cele de la tefal nu au santuri foarte pronuntate si nu stiu daca ar fi bune.Am gasit prin magazine tigai din acelea vechi si foarte grele (din fonta) care aveau santurile mai proeminente...Sincera sa fiu habar nu am care ar fi mai ok.

Care din cele trei tipuri de tigaie ar fi mai potrivita pentru grill: cea din teflon (gen. Tefal) cu santuri neproeminente, tot din teflon insa mai grea si cu santuri mai proeminente (brandul Fagor-care e de altfel si foarte scumpa, probabil brandul isi cere banii) sau cea din fonta care e foarte grea?

Sau este mai ok un grill electric si aici includ amandoua tipurile cele cu capacul grilat (se prajesc amandoua laturile gratarului de ex. fara a intoarce bucata de carne) sau fara capac care solicita sa intorci gratarul.
Produsele preparate cu grillul electric isi pastreaza gustul sau cel putin textura?


Yoyo, pe gratar (indiferent ca e pe carbuni, gaz sau electric) numai tigai sau cratite de fonta se folosesc. :pupic:
Grill electric n-am decit la cuptor. In rest, am avut gratar pe carbuni si am gratare pe gaz. Personal, n-am remarcat vreo diferenta in gustul carnii/legumelor atit timp cit stiu cum se frig corect pe caldura directa sau indirecta a gratarului. Spun asta pt. ca am avut ocazia, mai ales in Romania, sa mi se serveasca fripturi la gratar de-a dreptul carbonizate si tari ca talpa :D fiindca multi cred ca totul e sa pui carnea pe gratar si se face singura ! :floare:

#68 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 05 November 2010 - 10:00 AM

Vezi postareaAlexandru, la 05 November 2010 - 09:29 AM, a spus:


Fonta are inertie termica mai mare, deci cînd pui bucati mari de carne nu-i scade prea mult temperatura. În schimb la curatat, au mama!
Aluminiul cu teflon e ok daca pui bucati mai mici/subtiri si e usor de spalat.
Gratarul electric, e asa si asa, nu te astepta la vreun miracol. Ca sa obtii un rezultat corect ia-l cît mai puternic.


Tati :floare: , ai incercat sa ungi tigaia cu putin ulei de rapitza inainte de orice folosire ? :D

#69 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 April 2011 - 12:17 PM

Maya, curatatorul de legume WMF este cumparat in Germania din magazinul lor sau l-ai cumparat online? Daca este cumparat online in cat timp se face livrarea produsului?

#70 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 April 2011 - 08:08 PM

Vezi postareayoyo, la 11 April 2011 - 12:17 PM, a spus:

Maya, curatatorul de legume WMF este cumparat in Germania din magazinul lor sau l-ai cumparat online? Daca este cumparat online in cat timp se face livrarea produsului?

Ambele curatatoare le am am din magazin.Online,poate au aia de la amazon...habar nu am.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#71 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 April 2011 - 09:47 PM

Merci pentru raspuns.

#72 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 20 January 2012 - 11:50 PM

Vezi postareaAlexandru, la 05 November 2010 - 09:29 AM, a spus:

Fonta are inertie termica mai mare, deci cînd pui bucati mari de carne nu-i scade prea mult temperatura. În schimb la curatat, au mama!


Mi-am luat o tigaie cu mult timp in urma, de altfel si foarte ieftina (din fonta)apoi e necaz cum se prind toate de ea si apoi curat-o. Asa ca Alexandre ca intotdeauna ai mare dreptate.

Acum in schimb am vazut o alta tigaie foarte scumpa cica din fonta si apoi acoperita cu un strat de teflon cred si asa nu se prinde produsu .... acum de o fi adevarat sau nu pot afla numai cumparand-o.

#73 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 20 March 2012 - 06:23 PM

Eu nu stiu daca intreb unde trebuie, dar e vorba de un produs :hug: Daca fac rau, atentionati-ma va rog :sm: As dori sa intreb persoanele din Romania unde pot gasi Alchermes. Am cautat deja in cateva hipermarketuri si nu am gasit. Si taaare mult as vrea sa fac niste Zuppa Inglese cu Alchermes :hug:
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#74 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 March 2012 - 10:38 PM

Vezi postareaCosmina N, la 20 March 2012 - 06:23 PM, a spus:

Eu nu stiu daca intreb unde trebuie, dar e vorba de un produs =)) Daca fac rau, atentionati-ma va rog :) As dori sa intreb persoanele din Romania unde pot gasi Alchermes. Am cautat deja in cateva hipermarketuri si nu am gasit. Si taaare mult as vrea sa fac niste Zuppa Inglese cu Alchermes :blink:

Pe net parca s-ar gasi cate ceva de vanzare..... Unul din site-uri ar fi asta. Desi taxele de livrare sunt mai mari decat produsul..... Dar, cica au sediu in Otopeni si poti lua de acolo produsele. Sau, comanzi mai multe obiecte, ei sustin ca nu se platesc taxele de expeditie, la comenzile peste 100 de lei. Parca as comanda si eu.... =))

#75 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 20 March 2012 - 10:49 PM

Pai asta e sirop, eu cre'ca ea vrea Lichior Alchermes pentru Zuppa Inglese.
Sirop poti face si singura din apa, zahar caramelizat olecuta, scortisoara, cuisoare, cardamom, vanilie si olea' de colorant rosu. Sau se foloseste suc de rodii în loc de apa... si ai colorant natural :blink:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#76 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2012 - 10:52 PM

Eu stiu ca la zuppa inglese trebuie lichiorul.

#77 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 March 2012 - 10:53 PM

Ma scuzemuoati, n-am bagat de seama ca-i alta mancare de peste! =)) :blink:

#78 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 20 March 2012 - 10:55 PM

Vezi postareaFoxyy, la 20 March 2012 - 10:38 PM, a spus:

Pe net parca s-ar gasi cate ceva de vanzare..... Unul din site-uri ar fi asta. Desi taxele de livrare sunt mai mari decat produsul..... Dar, cica au sediu in Otopeni si poti lua de acolo produsele. Sau, comanzi mai multe obiecte, ei sustin ca nu se platesc taxele de expeditie, la comenzile peste 100 de lei. Parca as comanda si eu.... =))


Uuu, ce site fain, mersi Foxyy :blink: Are dreptate Maya, eu as vrea lichior, dar daca nu gasesc, voi folosi si sirop, ori facut in casa ori cumparat. Daca e sa-l comand de pe site, fii sigura ca voi mai comanda si altele pe langa ca imi plac tare produsele :)

Vezi postareaMaya, la 20 March 2012 - 10:49 PM, a spus:

Pai asta e sirop, eu cre'ca ea vrea Lichior pentru Zuppa Inglese.
Sirop poti face si singura din apa, zahar caramelizat olecuta, scortisoara, cuisoare, cardamom, vanilie si olea' de colorant rosu. Sau se foloseste suc de rodii în loc de apa... si ai colorant natural :)


Mersi mult de reteta de sirop, Maya =)) Intr-adevar, caut lichior, dar in lipsa de el, voi folosi sirop.
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#79 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 March 2012 - 11:00 PM

Vezi postareaCosmina N, la 20 March 2012 - 10:55 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 20 March 2012 - 10:38 PM, a spus:

Pe net parca s-ar gasi cate ceva de vanzare..... Unul din site-uri ar fi asta. Desi taxele de livrare sunt mai mari decat produsul..... Dar, cica au sediu in Otopeni si poti lua de acolo produsele. Sau, comanzi mai multe obiecte, ei sustin ca nu se platesc taxele de expeditie, la comenzile peste 100 de lei. Parca as comanda si eu.... :D

Uuu, ce site fain, mersi Foxyy :) Are dreptate Maya, eu as vrea lichior, dar daca nu gasesc, voi folosi si sirop, ori facut in casa ori cumparat. Daca e sa-l comand de pe site, fii sigura ca voi mai comanda si altele pe langa ca imi plac tare produsele :D

Vezi postareaMaya, la 20 March 2012 - 10:49 PM, a spus:

Pai asta e sirop, eu cre'ca ea vrea Lichior pentru Zuppa Inglese.
Sirop poti face si singura din apa, zahar caramelizat olecuta, scortisoara, cuisoare, cardamom, vanilie si olea' de colorant rosu. Sau se foloseste suc de rodii în loc de apa... si ai colorant natural :D

Mersi mult de reteta de sirop, Maya :D Intr-adevar, caut lichior, dar in lipsa de el, voi folosi sirop.

Cu placere! :D
Da' siropul nu se poate amesteca virgula cu alcool? Si rezulta lichioru'.. :D Intreb, ca nu ma pricep.
Daca esti in Bucuresti, poate ne cuplam la comanda. :D

#80 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 20 March 2012 - 11:00 PM

Vezi postareaCosmina N, la 20 March 2012 - 10:55 PM, a spus:



Mersi mult de reteta de sirop, Maya :) Intr-adevar, caut lichior, dar in lipsa de el, voi folosi sirop.

Faci siropul asta si îl îmbeti cu Cointreau... si iese o Zuppa Inglese delicioasa :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi