Forum Culinar: Cartofi frantuzesti (adevarati) - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cartofi frantuzesti (adevarati)

#21 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 September 2010 - 03:52 PM

Maya :pupic: , superbe poze, si sigur si gustul era pe masura.

#22 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 18 September 2010 - 08:38 AM

Vezi postareaAlexandru, la 31 January 2010 - 08:56 PM, a spus:


La baza : se aleg cartofi (1kg) care tin bine la fiert (charlotte, sapunari, BF15, etc). Se spala bine cu peria si se curata de coaja.


Parol d'horreur ca nu fac pe prostul.
Chiar sunt!
Se fierb si apoi se se spala cu peria?
Se curata de coaja dupa periajul facut dupa fierbere?
Cand se interpreteaza la mandolina ?
In fotografiile Mayei mi se pare ca-i pune in cocota cruzi nu fierti.

Eu - pacatele mele! - nu stiu sa fac decat "budinca valaha" cu felii de cartofi fierti intregi in coaja(cel mai bine cu o seara inainte)nespalati cu peria apoi, dar curatati de coaja doar inainte de feliere + felii de oua fierte, cascaval ras, ou batut cu smantana, nucsoara si rozamrin uscat pulbere,iar deasupra parmezan.

D'aia intreb. Ca nu ma pricep.
Merci anticipé :biggrin:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#23 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 20 September 2010 - 11:15 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 18 September 2010 - 08:38 AM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 31 January 2010 - 08:56 PM, a spus:


La baza : se aleg cartofi (1kg) care tin bine la fiert (charlotte, sapunari, BF15, etc). Se spala bine cu peria si se curata de coaja.


Parol d'horreur ca nu fac pe prostul.
Chiar sunt!
Se fierb si apoi se se spala cu peria?
Se curata de coaja dupa periajul facut dupa fierbere?
Cand se interpreteaza la mandolina ?
In fotografiile Mayei mi se pare ca-i pune in cocota cruzi nu fierti.




Mamarotti, citesti retetele in zig-zag toamna ? :) Nu zice ca se fierb, se alege soiul dupa criteriul de fierbere ! :P
Adicatelea, te duci cu mina in buzunar la piata, la aprozar, la supermarket, whatever, si te intorci cu o plasa in care ai 1 kg de barabule ce nu se fac chiselita/terci cind ii supui la tratamente termice, 'telesu-m-ai ? :(
Cruzi se spala, apoi se descuameaza, se supun torturii la mandolina si apoi zdup! cu ei la cuptor. :P

#24 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 20 September 2010 - 11:50 AM

Vezi postareauptown girl, la 20 September 2010 - 11:15 AM, a spus:

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 18 September 2010 - 08:38 AM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 31 January 2010 - 08:56 PM, a spus:


La baza : se aleg cartofi (1kg) care tin bine la fiert (charlotte, sapunari, BF15, etc). Se spala bine cu peria si se curata de coaja.


Parol d'horreur ca nu fac pe prostul.
Chiar sunt!
Se fierb si apoi se se spala cu peria?
Se curata de coaja dupa periajul facut dupa fierbere?
Cand se interpreteaza la mandolina ?
In fotografiile Mayei mi se pare ca-i pune in cocota cruzi nu fierti.




Mamarotti, citesti retetele in zig-zag toamna ? :P Nu zice ca se fierb, se alege soiul dupa criteriul de fierbere ! :P
Adicatelea, te duci cu mina in buzunar la piata, la aprozar, la supermarket, whatever, si te intorci cu o plasa in care ai 1 kg de barabule ce nu se fac chiselita/terci cind ii supui la tratamente termice, 'telesu-m-ai ? :)
Cruzi se spala, apoi se descuameaza, se supun torturii la mandolina si apoi zdup! cu ei la cuptor. :P


Cine intreaba risca sa treaca de prost cinci minute.
Cine nu intreaba risca sa ramana asa o viata intreaga.

Ai direpatate nu am citit in zig ci creierul meu a facut o substitutie. In loc de "care tin la fiert bine" am cetit "se tin la fiert bine"

Ma lamurisi. Multamesc.
My bad. :(
Nu luati in sama.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#25 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 20 September 2010 - 06:28 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 18 September 2010 - 08:38 AM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 31 January 2010 - 08:56 PM, a spus:


La baza : se aleg cartofi (1kg) care tin bine la fiert (charlotte, sapunari, BF15, etc). Se spala bine cu peria si se curata de coaja.


Parol d'horreur ca nu fac pe prostul.
Chiar sunt!
Se fierb si apoi se se spala cu peria?
Se curata de coaja dupa periajul facut dupa fierbere?
Cand se interpreteaza la mandolina ?
In fotografiile Mayei mi se pare ca-i pune in cocota cruzi nu fierti.

Eu - pacatele mele! - nu stiu sa fac decat "budinca valaha" cu felii de cartofi fierti intregi in coaja(cel mai bine cu o seara inainte)nespalati cu peria apoi, dar curatati de coaja doar inainte de feliere + felii de oua fierte, cascaval ras, ou batut cu smantana, nucsoara si rozamrin uscat pulbere,iar deasupra parmezan.

D'aia intreb. Ca nu ma pricep.
Merci anticipé :unsure:


Deci : Se spala cu peria, cruzi. Spalatul cu peria este solutia cea mai buna pe care am gasit-o eu, daca cineva are alte metode verificate, nu e nici o problema, gustul gratinului are sa fie la fel de bun. Cartofii nu se fierb în prealabil, dar se alege soiul de cartofi ca si cum ai face salata orientata si nu piureu de cartofi. Mandolina se interpreteaza cît sînt cartofii cruzi (e mai practic asa).

Budinca de valahia, zisa pe nedrept "cartofi frantuzesti" acolo unde as zice eu "budinca româneasca de cartofi" nu are nici o legatura cu retetele de mai sus, în afara de spalatul cartofilor cruzi cu peria si de alegerea soiului de cartofi (fa matale cartofi "frantuzesti" cu soiuri de cartofi de piureu, e la fel de amuzant ca si cum ai culege zmeura cu mînusi de box)

Personal, marturisesc o preferinta fara echivoc pentru varianta valaha atunci cînd e servita ca fel principal. Deasemeni, la ea prefer brînza telemea taiata felii în loc de cascaval ras, dar desigur, si asta este o optiune personala.
Adevaratii cartofi frantuzesti se servesc mai degraba în garnitura, lînga o friptura (cea ce nu împiedica pe nimeni sa-si faca din ei felul principal).

Va cer iertaciune daca am fost oarecum confuz în descrieri.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#26 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 21 September 2010 - 03:08 PM

Vezi postareaAlexandru, la 20 September 2010 - 06:28 PM, a spus:

Va cer iertaciune daca am fost oarecum confuz în descrieri.


Catusi de putin. Era clar din start, dar am dat cu mucii in fasole la lectia de cetire.
Trebuie s-o iau de la capat.
De la "Ana are apples" :D
Multumesc pentru rabdare.
In tot raul si-un bine. Cand un topic se readuce in fata, ne mai amintim de cate o reteta si inspiratia e mai ampla.

Inspirati...
Respirati...
Inspi ...

Edit:
Mandolina o folosesc si eu din cand in cand la felierea legumelor. Dar va invit si sa o ascultati in timp ce serviti cartofii frantuzesti adevarati.
.
http://www.youtube.c...h?v=Nm64lPa1YZg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#27 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 06 November 2010 - 08:37 PM

Mamarotti, am servit Vivaldi cu gratin Savoyard :lol: (excelenta combinatia ! :floare:)


Imagine postata



#28 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 24 November 2010 - 01:05 PM

cind am un carnivor in casa ;) , e aproape imposibil sa nu devin addicted la cartofii astia :D

Imagine postata

ca garnitura au mers tzais :pupic: linga un muschi de vitel, fript la gratar cite 2' pe fiecare parte

Imagine postata



#29 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 24 November 2010 - 11:52 PM

Cearca matale si un gratin savoyard, macar o data ;)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#30 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 25 November 2010 - 10:32 AM

Vezi postareaAlexandru, la 24 November 2010 - 11:52 PM, a spus:

Cearca matale si un gratin savoyard, macar o data ;)


Cind zici ca-mi faci matale unul ? ;)
Ce cusur i-ai gasit gratinului din cocota mov ? Imagine postata

(iaca in asta lime poate vezi mai bine ;) )

Imagine postata

e drept ca n-am folosit cascavalurile de care pomeneai in reteta, ci un amestec de mozzarella & cheddar rase; dar astea sint brinzeturile ce-mi plac adeseori la un gratin ;)

Imagine postata


#31 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 January 2011 - 12:17 AM

Gratin dauphinois imbogatit cu branzeturi (primele 2 straturi cubulete de branza cu mucegai verde murata in ulei, urmatorul strat telemea rasa de capra, iar deasupra pt gratin mozzarella rasa):

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-685-12951296232962.jpg
In afara de branzeturi am cam respectat reteta ...din memorie... (adik am uitat de usturoi si aschii de unt pe deasupra, pt ca reteta nu am citit-o de curand, dar oricum au iesit destul de grasi si fara unt deasupra, chiar ma ganedam ca nu voi mai unge tava teflonata cu unt). O sa o incerc si savoyard-ul. Poate chiar maine si vin cu impresii, poate fac si foto cu aparatul.

Nu am putut astepta sa se racoreasca pentru o sectiune mai cu tinuta si foto cu telefonul, nu se vede "mare branza", mai ales ca nu am apucat sa fotografiez si freo 2 pasi cum as fi dorit.

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-685-12951297331904.jpg

Alexandru, splendida ideea cu cartofii cruzi dati pe mandolina :tongue4: E de un mare efect si aspectul datorita feliilor ... aproape invizibile de cartofi. Pare-se ca asa putem sa facem gratin din orice legume se preteaza la mandolina, asa-i?
Sper sa nu-mi dai cartonas rosu si sa ma retrogradezi la budinci pentru combinatie :)

Pentru inceput am facut doar jumatate de cantitate, ca mi-era teama ca nu o sa ii placa iubitului (a se citi mufturuzului"). Surpise: a cerut supliment! Deci: delicios! Si acum imi vine sa dau iama in frigider sa balotez ultima portie :notworthy: ... doar ora ma opreste, precum si imaginea figurii lui dezamagite cand de dimineata nu va mai gasi nici urma de gratin :P.

Coccote-le alea sunt de belea mai fetelor! Vreau si eu asa ceva de pamant. Am vazut la supermarket cu circa 7.5 € (momo-portie). Cred ca sunt mai ieftine decat bijuteriile voastre, asa-i? :violent1:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#32 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 January 2011 - 09:52 AM

Am rezistat destul, m-am trezit in zori si deja am servit ce a mai ramas de aseara ... nu m-am putut abtine, sunt fantastici cartofiorii

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-685-12951641886402.jpg

Am terminat si ultima portie, haida ca ma apuc si de cealalta varianta! Treaba e ca nu mai am decat telemea de capra si e prea puternic gustul ca sa ii fac numai cu aia. Trebuie sa dau o fuga sa mai iau ceva mai mild.

Alexandru, merci de retete :unsure:

De 20 ani, de la 18 adica, ma feresc de cartofi sa nu ma ingras si de aia prajiti am scapat usor ...pentru ca nu-s sanatosi. Acum poftim dependenta ce-mi creezi tu Alexandru :tongue3: !

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 January 2011 - 03:58 PM

I-am facut, mai bun rezultatul de ieri, la cei cu smantana si branzeturi. Ori am avut io zeama de carne prea grasa ... astia ai mei de azi s-au "ingreunat" fierti in zeama aia de carne. Oi fi gresit zeama ... :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 17 January 2011 - 06:30 PM

Vezi postareaDaniella, la 16 January 2011 - 03:58 PM, a spus:

I-am facut, mai bun rezultatul de ieri, la cei cu smantana si branzeturi. Ori am avut io zeama de carne prea grasa ... astia ai mei de azi s-au "ingreunat" fierti in zeama aia de carne. Oi fi gresit zeama ... :drool:


Hmmm, data viitoare încearca sa dai zeama la rece o zi, pîna se coaguleaza grasimile deasupra. Dupa ce le aduni cu spumiera, vei obtine o zeama perfect degresata.
Unul din interesele gratinului savoyard este tocmai ca e mai usor si mai putin caloric decît cel dauphinois.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#35 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 March 2011 - 06:43 AM

Intrebare intrebatoaree:

Am multa smantana normala (de aceea romaneasca) adica o iei cu lingura pentru ca nu e foarte lichida ,de aceea ma gandeam sa fac Dauphinois. Pot sa o folosesc exact asa cum e sau o lungesc cu lapte sau nu se preteaza alta smantana decat cea lichida lichida pentru acest tip de cartofi?

#36 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 11 March 2011 - 09:39 AM

Vezi postareayoyo, la 11 March 2011 - 06:43 AM, a spus:

Intrebare intrebatoaree:

Am multa smantana normala (de aceea romaneasca) adica o iei cu lingura pentru ca nu e foarte lichida ,de aceea ma gandeam sa fac Dauphinois. Pot sa o folosesc exact asa cum e sau o lungesc cu lapte sau nu se preteaza alta smantana decat cea lichida lichida pentru acest tip de cartofi?


E mai bine sa o lungesti cu lapte, altfel cartofii risca sa se cam usuce. As pune 1/4 smîntîna si 3/4 lapte.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#37 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 March 2011 - 10:02 AM

Multumesccccccccccccc :rolleyes: .

Ce bine ca scap de smantana...nu-i gaseam o alta intrebuintare :lol:.

#38 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 November 2011 - 11:22 PM

Vezi postareaAlexandru, la 31 January 2010 - 08:56 PM, a spus:

Gratin dauphinois:
Se freaca temeinic o forma de gratin cu usturoi, apoi se unge cu unt. Se întinde un strat de cartofi, se asezoneaza (sare, piper, nucsoara) si se acopera cu smîntîna lichida. Operatia se repeta pîna se termina cartofii. Deasupra, se presara cu aschii de unt.
Ca idee, pentru 1kg de cartofi, socotiti un catel de usturoi, 50g de unt si 1/2 l de smîntîna lichida
Se da la cuptor 50min la 180°C apoi 10min la 240°C (pîna se rumeneste deasupra, nu mai mult)
Daca are tendinta sa se gratineze prematur, se acopera cu folie de aluminiu.

mon cher :)
cartofi piemontesi, creme fraiche de la Dizy si unt aromat cu ierburi si usturoi Meggle
Imagine atasata: monthly_11_2011/post-4-13204417027463.jpg

#39 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 05 November 2011 - 10:53 AM

Vezi postareaAdriana, la 04 November 2011 - 11:22 PM, a spus:

mon cher :)
cartofi piemontesi, creme fraiche de la Dizy si unt aromat cu ierburi si usturoi Meggle


Sa va fie de bine! =)) Înteleg ca v-au placut
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#40 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 November 2011 - 11:08 AM

Vezi postareaAlexandru, la 05 November 2011 - 10:53 AM, a spus:

Sa va fie de bine! :) Înteleg ca v-au placut

Multumesc, bien sûr! =))

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi