Forum Culinar: Slowcooker - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Slowcooker

#61 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 October 2016 - 12:47 PM

Vezi postareaCarmella, la 23 October 2016 - 11:47 AM, a spus:

Deci recomand călduros achiziționarea, alături de un grătar electric de la Tefal, a fost cea mai folosită chestie în bucătărie în ultimul an.


Recomand achiziționarea slowcooker-ului, vreau să zic :occasion14: Dar, dacă vrei, poți să iei și grătarul, e minunat. Zilele astea nu am aragaz, deci nici cuptor, așa că voi face 2 ciolane de porc la slowcooker, cu niște cimbru aruncat pe el și niște bere ca lichid, mai mult pentru aromă, apoi vreau sa le pun pe grătar să se rumenească șoriciul, abia aștept să văd ce iese :floare: Am mai făcut ciolan, dar după ce s-a făcut în slowcooker, l-am pus la cuptor pe varză, mmm, foarte bun :thumleft:

Ăsta e (în link) ce am eu, de 3,5 l. Din ce îmi aduc aminte, am dat cam 150 de lei pe el, de Black Friday-ul de anul trecut, la EvoMAG, acolo era cel mai ieftin.

http://www.crockpote...=1787&pid=15639


Grătarul e ăsta, numai că eu am prins o ofertă specială cînd l-am luat și am dat pe el 160 de lei.

http://mediagalaxy.r...-bg901d12-2200w

#62 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 23 October 2016 - 02:00 PM

Mulțumesc Carmella, mulțumesc Adriana, m-ați convins, jucărica e ca și luată și oi vedea eu unde o s-o cazez prin bucătărie.

Soțul din dotare n-are nimic de comentat, cred că ar fi de acord să cumpărăm și o marmită dacă aș face un coup de foudre pentru așa ceva, cu condiția să nu se împiedice de ea prin casă mai apoi. Deh, apartament de bloc construit în epoca de aur, mic și înghesuit, altfel demult aș fi adoptat o mașină de spălat vase, dar dacă nu încape- asta e.

Noi nu prea mâncăm carne în timpul săptămânii- reminescențe de pe când vegetariana noastră copilă locuia cu noi și nu aveam timp de gătit și pentru carnivori și pentru ierbivoră- dar mă tentează să pot să pun friptura la făcut duminică de dimineață și pe când ne întoarcem de la plimbare să fie numai bună de pus la rumenit în cuptor cât încropesc eu salata, garniturile si sosul.
Plus că mi-ar place să iasă moale carnea de găină de țară, ca s-o mănânce și consortul, că altfel se strâmbă că-i prea tare și tot eu trebuie să mă sacrific, că doar n-oi arunca-o...

#63 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 October 2016 - 06:01 PM

Atunci iti garantez ca vei fi multumita.
Poate singura problema asta e, ca e cam incomoda ca dimensiuni, cea pe care o am eu cel putin da, e ovala si ocupa spatiu mult.
Intrebai de spalat, nu e complicat pentru ca speli doar vasul de ceramica in care pui mincarea si capacul, cealalta parte doar s-o stergi de praf.

#64 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 October 2016 - 06:29 PM

Eu le păstrez în cutiile în care le cumpăr, pot să le depozitez apoi unele peste altele într-un raft.

#65 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 23 October 2016 - 09:02 PM

Daca stau sa ma gandesc la cate aparate ar fi nevoie pentru diverse chestii, ma apuca groaza. Asa ca, ca sa nu ma las apucat de groaza, incerc sa reduc la minim numarul de aparate :occasion14:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#66 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 23 October 2016 - 09:58 PM

Si eu recomand slow cooker. il am de vreo doi ani si era o vreme cand il foloseam si de 3-4 ori pe aptamana. Acum stau mai prost cu organizarea si am cam uitat de el. Dar cred ca il scot iarai ca vine vremea curcanilor si porcilor si tare bine le mai face.

#67 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 24 October 2016 - 10:23 AM

Gata, l-am luat! Acu trebuie să văd cu ce-l inaugurez. Sper să fie începutul unei lungi prietenii. Vă mulțumesc pentru sfaturi și încurajări.

#68 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 October 2016 - 11:32 PM

Daca citesti primele pagini gasesti idei, eu am mai facut si alte incercari dar nu am apucat sa le postez aici
nu stiu daca functioneaza link-ul, astea sunt pe blogul meu, pe linga cele de aici mai sunt citeva
https://adriananicol...0-1-slowcooker/

#69 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 25 October 2016 - 09:47 PM

Mulțumesc mult pentru idei Adriana, sigur mă voi inspira din ele.
Și merge linkul dat de tine, m-am uitat acum si am văzut acolo tot felul de idei interesante. :71:

De dimineață am pus pe low o bucată de fleică de purcel condimentată și rulată cu șoricul pe exterior, pe un pat de legume și cu o cană de apă cu condimente, când ne-am întors acasă era gata, a ieșit extrem de fragedă după 10 ore de gătit.
Prima experiență a fost reușită, să vedem cum se va comporta carnea de vită, poate în weekend voi încerca cu așa ceva.

#70 Useril este offline   Pisi 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-September 16

Postat 25 October 2016 - 09:56 PM

Vezi postareaAdriana, la 24 October 2016 - 11:32 PM, a spus:

Daca citesti primele pagini gasesti idei, eu am mai facut si alte incercari dar nu am apucat sa le postez aici
nu stiu daca functioneaza link-ul, astea sunt pe blogul meu, pe linga cele de aici mai sunt citeva
https://adriananicol...0-1-slowcooker/

Adriana cu asta m-ai topit inima... :71:
Imagine atasata: monthly_10_2016/post-2172-14774253640487.png
Am salvat link-ul tau la favorite...sa pot sa ma inspir :D

#71 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 October 2016 - 10:08 AM

Mersi frumos, ma bucur ca va pot fi utile.
Pe vremea aceea incercasem de toate, chiar si anumite lucruri care se pot face mai bine in altceva dar na, de amorul artei :thumleft:

#72 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 10 December 2016 - 10:13 AM

Hello, hello! Știu că am rămas datoare cu relatări despre relația mea cu slowcookerul din dotare. Am experimentat cu el și unele chestii i-au ieșit foarte bine- a gătit perfect un ragu care s-a făcut singur cât noi am fost la film, altele mai puțin mulțumitoare- rasolul alb de vită a fost cam tare, dar cred că nici vita nu era la prima tinerețe plus că e posibil să-l fi gătit prea mult...Acu, cât eu scriu, divaisu muncește la o tocană picantă de oaie.
A avut și rateuri, dar n-a fost vina lui ci a mea..Am avut în vizită niște prieteni dragi și de departe și am vrut să-i surprind cu o ruladă de rață. Am dezosat rața (idee de la lauralaurențiu), am umplut rulada cu castane și prune uscate, am rulat-o și legat-o după cum am văzut pe forum ca să fie și piept și pulpă în secțiune (nu mai știu unde și cine a legat așa un curcan dezosat, cuzați memoria scurtă) și la slăucucărit cu ea, preț de 6 ore pe low. A ieșit frumoasă și fragedă, dar, cum mai binele e dușmanul binelui am vrut să-i dau o față rumenă și îmbujărată așa că am dat-o la cupor pentru 10 minute. Dar noi cu prietenii ne-am lungit la aperitive, pălinci și vorbe așa că cele 10 minute s-au transformat in 45-50 și minunea de ruladă s-a cam foarte sfarogit...

Vina e doar a slowcookerului, că nu are în dotare și o mânuță care să mă tragă de pe scaun de la povești cu prietenii și să mă ducă în bucătărie. A, și nici clătite nu știe să facă și consortul ar vrea acum clătite, merg să-i împlinesc dorința!

#73 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 December 2016 - 03:10 PM

Eu am facut iar o mamaliga diferita ca cea de acu multi ani, si a iesit foarte bine, mi-a placut, din cind in cind tre sa te duci sa amesteci dar nu e o mare problema

#74 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 January 2017 - 07:57 PM

Cerra pe Fb mi-a dat idei :floare: asa ca am pus o jumatate de puicuta in slowcooker si deasupra i-am pus citiva cartofi, morcovi, frunze de conopida si o sticluta mica de sos de rosii, am pus-o pe High 4 ore, din cind in cind m-am mai uitat la ea si am amestecat legumele, carnea era moale si se dezlipea frumos de pe os,
sosul se poate pune deasupra, eu l-am pus pe niste "Tajarin" :rolleyes:
Imagine atasata: monthly_01_2017/post-4-14851078527739.jpeg

#75 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 January 2017 - 12:07 PM

Dupa cea de sus am facut varza, pe care am taiat-o grosolan, amestecata cu un borcanel de sos de rosii si deasupra am pus felii de carne de vita, a iesit totul superb, moale si bunut.
Iar aseara am facut burta cu bobi si dovleac, am oprit-o aseara la miezul noptii cind m-am dus la culcare, cred ca e de o bunatate unica, bobul si dovleacul s-au facut crema si burta tre sa fie moale tare. :)

#76 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 January 2017 - 11:52 PM

Asta mi-a placut mult, un gulas de vita cu cartofi. Toate vin puse deodata, setat pe high, patru ore si a fost gata. Pe low cred ca i-ar trebui opt ore.
Foarte gustos si nimic prajit înainte.

Imagine atasata: monthly_01_2017/post-5-14857266233851.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2017/post-5-14857266706543.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2017/post-5-14857266847133.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#77 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 30 January 2017 - 09:17 AM

Ce-mi plac cartofii asa intregi, o s-o incerc si eu :-*
Urmatoarea pe lista vroiam sa fie supa de linte rosie si dovleac dupa ideea lui Eataly

#78 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 30 January 2017 - 06:48 PM

Mie îmi place cum arată sosul! Eu am luat slowcookerul cu gîndul să fac gulașuri la ”foc” mic, ore în șir, și am făcut o dată și mi-a ieșit o carne moaaaale, se topea în gură, dar niște cartofi tari și un sos limpede, fără nicio legătură cu ce aș fi vrut eu de la el. N-am mai încercat niciodată de atunci să mai fac gulaș în slowcooker.

#79 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 31 January 2017 - 04:27 AM

Poate or fi fost cartofi de aia tari de felul lor, aia care-s mai buni de prajit. Astia s-au facut moi, dar si-au pastrat forma la fiert.

Imagine atasata: monthly_01_2017/post-5-14858296088153.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#80 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 31 January 2017 - 11:10 AM

Pai da, numai slowcooker imi lipsea in bucatarie!! Dar arata minunat!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi