Forum Culinar: Somon la gratar - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Somon la gratar sanatate curata ... :))

#81 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 04 July 2012 - 09:24 PM

Multumesc!! Imi plac salatele de cartofi facute de altii, tot incerc sa le reproduc! :floare:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#82 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 05 July 2012 - 09:06 AM

I'm in love with my best friend somonul. :lol:

Cum am ajuns sa-l iubesc: am cumparat in Romanica cateva bucati file de la Auchan...l-am facut si nu mi-a placut. Avea un iz intens de peste.Si-am zis ok acum pot sa ma uit linistita la posturile tale cu somon file gatit ca pofta nu-mi mai faci :floare: .

Si-a trecut oaresce vreme pana am ajuns in vacanta in tara ta.....si am mancat somon afumat sa ma satur pana am ajuns la o opritoare turistica unde am mancat cel mai bun somon ever (doar era proaspat)...3 felii le-am topit. Era acompaniat cu crema de smantana sau branza ..n-am idee ce era dar era foarte creamy si mai era si un sos de coacaze = BESTIALE.

Spunea bucatarul de la opritoare ca a fost facut pe functia
aburi a cuptorului..a pus apa si unt dar, nu am idee unde o fi pus apa (in cuptor sau intr-o tava) si apoi il daduse la gril pret de cateva minute.

Acum si eu si husbanda stam sa plangem la fiecare poza postata de tine. Uitandu-se aseara la poze mi-a zis ca "te uraste" pentru fiecare file de somon fresh:P.

#83 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 05 July 2012 - 11:39 AM

Vezi postareayoyo, la 05 July 2012 - 09:06 AM, a spus:

I'm in love with my best friend somonul. :D

Cum am ajuns sa-l iubesc: am cumparat in Romanica cateva bucati file de la Auchan...l-am facut si nu mi-a placut. Avea un iz intens de peste.Si-am zis ok acum pot sa ma uit linistita la posturile tale cu somon file gatit ca pofta nu-mi mai faci =)) .

Si-a trecut oaresce vreme pana am ajuns in vacanta in tara ta.....si am mancat somon afumat sa ma satur pana am ajuns la o opritoare turistica unde am mancat cel mai bun somon ever (doar era proaspat)...3 felii le-am topit. Era acompaniat cu crema de smantana sau branza ..n-am idee ce era dar era foarte creamy si mai era si un sos de coacaze = BESTIALE.

Spunea bucatarul de la opritoare ca a fost facut pe functia
aburi a cuptorului..a pus apa si unt dar, nu am idee unde o fi pus apa (in cuptor sau intr-o tava) si apoi il daduse la gril pret de cateva minute.

Acum si eu si husbanda stam sa plangem la fiecare poza postata de tine. Uitandu-se aseara la poze mi-a zis ca "te uraste" pentru fiecare file de somon fresh:P.


Yoyo, prin ce zona ai ajuns, ca reteta de la popasul turistic unde ati servit masa, nu mi-e cunoscuta ? :floare:
ma gindesc ca bucatarul a pus un pic de unt peste somonul proaspat si putina apa separat, intr-o alta tava, ca sa nu se usuce carnea de peste in momentul cind era pusa si la grill.
n-am incercat, dar am citit acum de somon facut la cuptor si servit cu sos de smintina groasa (3 dl) amestecat cu afine (150 g -tyttebær, le spune aici) si 1-2 Lg de zahar.

retete de somon combinat cu coacaze (rips - le spune aici), chiar n-am gasit. stiu de un alt peste, ishavsrøye (artic char), tot din familia Salmonidea, care e mai micut, ce e servit cu un sos de coacaze. sa fi fost asta sau poate bucatarul a facut o improvizatie pe somon ? :D

reteta sosului de coacaze pe care am gasit-o servit cu ishavrøye intr-o carte, spune ca se pune la fiert intr-o craticioara 1 l zeama de peste 50 g ceapa fin tocata, 1/2 lg de cimbru verde si 2 dl jeleu de coacaze (are consistenta unei marmelade) si se lasa la foc potrivit pina cind se reduce lichidul la jumatate. apoi se adauga 1,5 dl smintina groasa, sare/piper alb dupa gust, o mina de coacaze proaspete si se mai fierbe sosul inca 5'. succes la preparare si pofta mare ! :lol:

#84 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 05 July 2012 - 12:03 PM

Vezi postareauptown girl, la 05 July 2012 - 11:39 AM, a spus:

Yoyo, prin ce zona ai ajuns, ca reteta de la popasul turistic unde ati servit masa, nu mi-e cunoscuta ? :floare:
ma gindesc ca bucatarul a pus un pic de unt peste somonul proaspat si putina apa separat, intr-o alta tava, ca sa nu se usuce carnea de peste in momentul cind era pusa si la grill.
n-am incercat, dar am citit acum de somon facut la cuptor si servit cu sos de smintina groasa (3 dl) amestecat cu afine (150 g -tyttebær, le spune aici) si 1-2 Lg de zahar.

retete de somon combinat cu coacaze (rips - le spune aici), chiar n-am gasit. stiu de un alt peste, ishavsrøye (artic char), tot din familia Salmonidea, care e mai micut, ce e servit cu un sos de coacaze. sa fi fost asta sau poate bucatarul a facut o improvizatie pe somon ? :lol:

reteta sosului de coacaze pe care am gasit-o servit cu ishavrøye intr-o carte, spune ca se pune la fiert intr-o craticioara 1 l zeama de peste 50 g ceapa fin tocata, 1/2 lg de cimbru verde si 2 dl jeleu de coacaze (are consistenta unei marmelade) si se lasa la foc potrivit pina cind se reduce lichidul la jumatate. apoi se adauga 1,5 dl smintina groasa, sare/piper alb dupa gust, o mina de coacaze proaspete si se mai fierbe sosul inca 5'. succes la preparare si pofta mare ! :D


Popasul l-am facut in village of Valldal, sat renumit pentru productia de capsuni.Dupa ce am mancat am mers spre Trollstigheimen

Fructele din sos erau niste bile mici rosii si cu tenta acrisoara- eu cred ca erau coacaze, desi observ ca multa lume le spune merisoare. Desi in dictionar le gasesc si ca coacaze ori merisoare.

Superba tara-delicios peste, nu degeaba se spune ca musai sa vizitezi tara asta. Noi ne-am indragostit de ea de aceea ne-am propus sa o mai vizitam!

#85 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 07 July 2012 - 09:25 PM

Yoyo, daca erau acrisoare, inseamna ca au fost coacaze (rips, le spune aici)

Imagine postata

uite asa arata merisoarele (tyttebær), ce au un gust dulce

Imagine postata

eu am incercat azi sosul rece amestecind 2 Lg de smintina groasa cu 1 Lg dulceata de merisoare linga fileuri de somon si a fost superdelicios ! :scratch:

tura asta am fript bucatile de somon - unse cu ulei si condimentate dupa gust, pe lateral, lasindu-le 3' pe fiecare parte

Imagine postata

le-am servit linga cartofi natur si cu o garnitura de chardonnay in pahare :?:

Imagine postata

iaca si o sexiune a sosului, sa va fac pofta si mai mare, ca poate il incercati si acasa :?:

Imagine postata


#86 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 21 August 2012 - 02:14 AM

Observ ca-ti place sa rasucesti cutitu-n rana :love7: Lasa numai lasa! :)

PS: Dupa poza as zice ca erau coacaze.....sau merisoare :105:. Erau mici si rosii :).


Sa va fie de bine!

#87 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 August 2012 - 07:54 AM

Vezi postareayoyo, la 21 August 2012 - 02:14 AM, a spus:

Observ ca-ti place sa rasucesti cutitu-n rana :love7: Lasa numai lasa! :P

PS: Dupa poza as zice ca erau coacaze.....sau merisoare :105:. Erau mici si rosii :D.


Sa va fie de bine!


Yoyo, auzi la ea: "erau mici si rosii ...", m-ai facut sa rid de dimineata. :)
sa ai o zi minunata ! :)

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi