Forum Culinar: Somon la gratar - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Somon la gratar sanatate curata ... :))

#41 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 23 June 2010 - 09:39 AM

Vezi postareadragos si fata den deal, la 22 June 2010 - 08:53 PM, a spus:

Stricat somon pe frigarui. Pffffff!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


sanki, era froasfat fescuit! =)) n-a avut timp sa se strice ... =))

Si mai pun si pariu ca nu baurati whisky.

p-asta de obicei il beau crevetii si scoicile la gratar. =))





Pai ce faci, bre?! Le pui pe invers? Uischi la scoici? Pune-l, bre, pre somon ca-i mai bun asa. Si inlocuie orezul ala, chiar daca-i si salbatec, cu sparanghel verde la gratar.

Eh, zic si io asa, ca io asa as face. Da' creca merge si asa cum facusi mneata.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#42 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 June 2010 - 06:03 PM

Vezi postareadragos, la 23 June 2010 - 09:34 AM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 23 June 2010 - 09:29 AM, a spus:

Splendide ambele, in cele cu somon chestiutele alea mici albe sunt cepusoare?


Da, seamana a cepulici. Arpagic murat oare?


Exact, Dragos ! Sint bulbi de ceapa argintie (cica, ar fi de provenienta asiatica :thumleft: ) murati in otet.

#43 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 June 2010 - 06:16 PM

Vezi postareadragos, la 23 June 2010 - 09:39 AM, a spus:


Pai ce faci, bre?! Le pui pe invers? Uischi la scoici? Pune-l, bre, pre somon ca-i mai bun asa. Si inlocuie orezul ala, chiar daca-i si salbatec, cu sparanghel verde la gratar.

Eh, zic si io asa, ca io asa as face. Da' creca merge si asa cum facusi mneata.



Pi bine mai, daca am dat de baut la creveti, scoicile era sa le las treze la un bbq party !? :(
Cum prind un sparanghel verde proaspat si frumos, am sa-l cuplez cu un somon la gratar. :thumleft:

#44 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 June 2010 - 06:37 PM

o alta idee: din 4 fileuri de somon taiate pe 1/2, se fac 8 bucati. acestea se ung cu o brinza cremoasa (eu am folosit 80 g Boursin cu aroma de usturoi) frecata cu patrunjel verde tocat si piper dupa gust, se ruleaza si se infig pe betisoare de frigarui. se stropesc cu putin ulei de masline :(

Imagine postata

rulourile de somon se dau la gratar timp de 3' 30'' pe fiecare parte

Imagine postata

se servesc alaturi de o salsa cu mango si ananas (sau cu ce pofteste papila fiecaruia :() :thumleft:

Imagine postata



#45 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 June 2010 - 10:01 PM

Superb ca de obicei, trebuie musai sa te imit!

#46 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 June 2010 - 11:11 PM

Vezi postareauptown girl, la 22 June 2010 - 07:55 PM, a spus:

Dragos, nu-ti mai zic ca (pe linga zeama de la 1/2 lime + 2 lg dijon + 1 lg miere de albine + 1/2 lg marar uscat) am pus si 2 Lg de ulei in marinata pt. frigaruile de somon, ca o sa-mi zici ca te invat prostii. :( (mai bine fa-te ca nu-l vezi, pe el, uleiul ! :()

Dana, marinata am facut-o asemenea, inlocuind doar sucul de lime cu lamiie si mierea cu sirop de agave parca, ca nu reuseam sa deschid borcanul de miere :drool:
Am pus bucatile de somon la marinat inainte de prinz si inainte de cina le-am facut, n-am mai deschis computerul si abia acu vad ca trebuia sa pun si rosioare, mi se paruse ca vazusem bucati de ceapa asa ca le-am facut, pe linga somon, cu bucati de ardei, de ceapa rosie si arpagic.
Excelente au fost, insotite de primii dovlecei din gradina si de agliata lui Eataly, mersi :drool:
Imagine atasata: monthly_06_2010/post-4-127750027063.jpg

#47 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 25 June 2010 - 11:52 PM

Vezi postareaAdriana, la 25 June 2010 - 11:11 PM, a spus:

ulei in marinata pt. frigaruile de somon, ca o sa-mi zici ca te invat prostii. :( (mai bine fa-te ca nu-l vezi, pe el,
Dana, marinata am facut-o asemenea, inlocuind doar sucul de lime cu lamiie si mierea cu sirop de agave parca, ca nu reuseam sa deschid borcanul de miere :(
Am pus bucatile de somon la marinat inainte de prinz si inainte de cina le-am facut, n-am mai deschis computerul si abia acu vad ca trebuia sa pun si rosioare, mi se paruse ca vazusem bucati de ceapa asa ca le-am facut, pe linga somon, cu bucati de ardei, de ceapa rosie si arpagic.
Excelente au fost, insotite de primii dovlecei din gradina si de agliata lui Eataly, mersi :(
Atasament spiedini.jpg



Adriana, imi place tot ce vad pe farfurie si mai ales spiritul de improvizatie pe care l-ai avut combinind atitea culori minunate ce deschid apetitul. :drool:

Sa va fie de bine ! :drool:

(cum deschid eu borcanele ? :( ciocanesc zdraaaavan cu coada unei linguri pe mijlocul capacului si apoi rasucesc borcanul. instantaneu face ... poooooc (!) - semn ca incepe sa-si dea aere, si se deschide capacul. :P )

#48 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 June 2010 - 11:59 PM

Mersi.
O sa incerc si cum zici tu, sau apelez la ceilalti componenti ai familiei mai fortosi :drool:
S-a lipit de la mierea ramasa pe margini probabil, pentru ca nu era un borcan nou.

#49 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 26 June 2010 - 12:14 AM

Vezi postareaAdriana, la 25 June 2010 - 11:59 PM, a spus:

Mersi.
O sa incerc si cum zici tu, sau apelez la ceilalti componenti ai familiei mai fortosi :(
S-a lipit de la mierea ramasa pe margini probabil, pentru ca nu era un borcan nou.


... aaaa, eu crezusem ca era vorba de-un borcan virgin. :drool: In cazul asta scufunda pt. citeva secunde borcanul cu capacul in jos in apa fierbinte, iar mierea de pe marginile exterioare se va topi. :drool:

#50 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 June 2010 - 10:49 AM

Mersi, asa fac.

#51 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 01 July 2010 - 10:05 PM

pt. cine are invitati la masa, iata inca o idee de cina rapida si usor de realizat

cumparati un somon (ca.2,5-3 kg). ca sa fiti siguri ca e proaspat rugati vinzatorul de la pescarie sa va lase sa-l priviti in ochi (pe somon, of course ! :P - daca are ochii tulburi, mai bine schimbati meniul zilei; de asemeni daca apasati pe somon si ramine semnul degetului intr-insul, iar carnea nu-si revine la forma initiala, dati o fuga la macelarie si cumparati antricoate !!! :D )

Imagine postata

dupa ce ati filetat somonul (cu ce ? cu un cutit de filetat sau cu ajutorul vinzatorului de la pescarie, daca n-aveti mina formata pt. astfel de operatii estetice :occasion14: ), il presarati cu un amestec de condimente uscat (alegerea va apartine in functie de gusturi si preferinte pt. carnea de peste) lasindu-l la frigider pt. 30' (timp in care incingeti gratarul, stati la taifas cu musafirii sau va gasiti o alta ocupatie ... :beer2: )

Imagine postata

se pun fileurile de somon (cu pielea in jos) pe o folie de Al si se frig timp de 15-20' (optional - somonul se poate afuma concomitent cu frigerea; eu am folosit hickory)

Imagine postata

somonul astfel pregatit s-a servit alaturi de o salata de cartofi :hungry:

Imagine postata





#52 Useril este offline   sarabendis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 05 July 2010 - 05:18 PM

- se poate rupe cu mîna din minunea aia de somon şi se poate lua din salata cea bună de cartofi cu bucăţica astfel rezultată? Imagine atasata: monthly_07_2010/post-74-127834337932.gif

- daaaaaaaa !!!!!!!! Imagine atasata: monthly_07_2010/post-74-127834340946.gif

repetă că nu există pustiu.
există doar incapacitatea noastră de a umple golul în care trăim.
aminteşte-ţi că paradisul a fost, aproape sigur, într-o grotă.
Octavian Paler

#53 Useril este offline   sarabendis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 05 July 2010 - 05:19 PM

auuuuuuuu!!!!!!! am dublat postarea!!!! soryyyyyy!!!!!! UpTownGirl e de vină :boohoo:
repetă că nu există pustiu.
există doar incapacitatea noastră de a umple golul în care trăim.
aminteşte-ţi că paradisul a fost, aproape sigur, într-o grotă.
Octavian Paler

#54 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 06 July 2010 - 11:44 AM

Vezi postarearememberBendis, la 05 July 2010 - 05:18 PM, a spus:

- se poate rupe cu mîna din minunea aia de somon şi se poate lua din salata cea bună de cartofi cu bucăţica astfel rezultată? Atasament y_saliveaza.gif

- daaaaaaaa !!!!!!!! Atasament dirijeaza cor.gif




Bendis, se poate, da' mai lilegant se maninca cu furcutza ! Imagine postata

tartinutza se serveste cu minutza :headbang: ... ca e tot cu somon - unul afumat, cherchelit, turmentat de fumuri la gratar, spune-i cum vrei ! :pupic:

Imagine postata


cum se procedeaza: un somon proaspat si filetat se imbraca cu un strat de sare grunjoasa si se da la frigider pt. 24h

Imagine postata

a 2-a zi se scurge de apa pe care o lasa si se pipereaza dupa gust

Imagine postata

se da la afumatoare (incalzita in prealabil la 70°C) timp de 45' -1h, pina cind carnea somonului are o consistenta ferma

Imagine postata

tips pt. baieti: din pielea somonului afumat confectionati portmonee avant-gardiste saumon-vuitton ca iesiti mai ieftin cu soacra !!! :floare:

Imagine postata


#55 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 06 July 2010 - 11:48 AM

Vezi postarearememberBendis, la 05 July 2010 - 05:19 PM, a spus:

auuuuuuuu!!!!!!! am dublat postarea!!!! soryyyyyy!!!!!! UpTownGirl e de divină:headbang:


ce-mi place cind dai bîlbe de-astea ! :floare: :pupic: :D :D :P :P :P

#56 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 12 September 2010 - 07:32 PM

acelasi Maria-Sa somon la gratar Imagine postata , servit pe pat de piure de cartofi si sos vierge :headbang:

Imagine postata



#57 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 February 2011 - 12:14 AM

fiindca am avut un fileu de somon deosebit de frumos :sad1: (mi-era si mila sa-l tai !!! :P ), mi-am zis sa incerc ceva nou. si nu regret ! :violent1:

Imagine postata

am portionat somonul si l-am pus la marinat intr-o solutie de 100 ml sos teriyaki + 1 Lg zahar brun + 0,5 lg praf de ghimbir + 1,5 Lg ulei de soia, timp de 30-40' (poate fi lasat chiar si 1h)

Imagine postata

apoi se frig bucatile de somon pe fiecare parte cite 2', timp in care am avut grija sa le ung mereu cu marinata (si sa le trag rapidescu o poza de buletin :drool: )

Imagine postata

cind au fost gata, le-am presarat cu susan putin prajit, boabe de piper roz si cozi de ceapa verde tocata, servindu-le linga o garnitura de orez

Imagine postata

"the perfect bite" - o sexiune pt. pofticiosi :evil3: (reamintindu-va totodata ca e pacat sa uscati somonul lasindu-l un timp indelungat la temp. ridicate ! :rolleyes: )

Imagine postata



#58 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 21 February 2011 - 12:45 AM

Exact reteta asta am facut-o si eu ieri cu singura deosebire ca am pus sirop de artar in loc de zahar brun. Este delicios, sosul se potriveste perfect cu somonul. Din pacate eu n-am apucat sa-i fac poze pentru ca baietii mei erau morti de foame.

#59 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 21 February 2011 - 11:02 AM

Vezi postareauptown girl, la 21 February 2011 - 12:14 AM, a spus:

fiindca am avut un fileu de somon deosebit de frumos :?: (mi-era si mila sa-l tai !!! =)) ), mi-am zis sa incerc ceva nou. si nu regret ! :D
am portionat somonul si l-am pus la marinat intr-o solutie de 100 ml sos teriyaki + 1 Lg zahar brun + 0,5 lg praf de ghimbir + 1,5 Lg ulei de soia, timp de 30-40' (poate fi lasat chiar si 1h)
apoi se frig bucatile de somon pe fiecare parte cite 2', timp in care am avut grija sa le ung mereu cu marinata (si sa le trag rapidescu o poza de buletin :D )
cind au fost gata, le-am presarat cu susan putin prajit, boabe de piper roz si cozi de ceapa verde tocata, servindu-le linga o garnitura de orez
"the perfect bite" - o sexiune pt. pofticiosi :floare: (reamintindu-va totodata ca e pacat sa uscati somonul lasindu-l un timp indelungat la temp. ridicate ! :?: )


doar 2 min pe fiecare parte? fript in tigaie (fara ulei, doar in marinata?) ? si s-a dus tot sosul in astea 4 minutele, ca vad ca au iesit frumos rumenite si apetisanteeeeeeeee
splendid! brava! :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#60 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 February 2011 - 07:48 PM

Vezi postareaDaniella, la 21 February 2011 - 11:02 AM, a spus:


doar 2 min pe fiecare parte? fript in tigaie (fara ulei, doar in marinata?) ? si s-a dus tot sosul in astea 4 minutele, ca vad ca au iesit frumos rumenite si apetisanteeeeeeeee
splendid! brava! :)

Eu am înteles asa:
ca le-a rumenit în tigaie(antiaderenta,asa vad eu in poza) la foc iute(presupun) ,fara nimic(sos/ulei).Adica a avut doar grija sa le pensuleze/unga cu marinata pentru a nu se usca.Si da,le ajunge 4 minute(2 si 2).

Dana,arata foaaarte bine!Adica perfect,as zice! :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi