Forum Culinar: Somon la gratar - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Somon la gratar sanatate curata ... :))

#61 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 February 2011 - 01:32 PM

 La-Chef-A, la 21 February 2011 - 12:45 AM, a spus:

Exact reteta asta am facut-o si eu ieri cu singura deosebire ca am pus sirop de artar in loc de zahar brun. Este delicios, sosul se potriveste perfect cu somonul. Din pacate eu n-am apucat sa-i fac poze pentru ca baietii mei erau morti de foame.


Chef-A, sa va fie de bine somonul ! :notworthy:
Delicios e putin spus :scratch: ... (imi sta pe limba un alt cuvint; da' mai bine nu-l scriu, ca poate mai citesc si adolescentii pe aici =)) )
Am retinut ideea cu maple syrup. :floare:

#62 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 February 2011 - 01:33 PM

 Maya, la 22 February 2011 - 07:48 PM, a spus:

 Daniella, la 21 February 2011 - 11:02 AM, a spus:


doar 2 min pe fiecare parte? fript in tigaie (fara ulei, doar in marinata?) ? si s-a dus tot sosul in astea 4 minutele, ca vad ca au iesit frumos rumenite si apetisanteeeeeeeee
splendid! brava! :scratch:

Eu am înteles asa:
ca le-a rumenit în tigaie(antiaderenta,asa vad eu in poza) la foc iute(presupun) ,fara nimic(sos/ulei).Adica a avut doar grija sa le pensuleze/unga cu marinata pentru a nu se usca.Si da,le ajunge 4 minute(2 si 2).


Dana,arata foaaarte bine!Adica perfect,as zice! =))


Cine stie, cunoaste ! :notworthy:
Asa-i, Maya, am fript somonul in tigaia-grill bine incinsa si fara adaos de grasimi. (la -14°C cit erau afara duminica la noi, n-as fi facut somonul la weberica nici sa ma plateasca cineva in lingouri de aur !!! :floare: )

#63 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 17 April 2012 - 05:30 PM

(ramasesem datoare Cafelutei cu o portie de somon, iar lui Yoyo cu o demonstratie practica vis-a-vis de folosirea tigaii-grill, iaca fetelor ! :105: )

am avut un fileu de somon - fara piele, pe care l-am portionat in bucati de ca. 125 g/cap de gurmand :105:

fiindca n-am avut timp de marinare, am pensulat bucatile de peste cu putin ulei si le-am condimentat dupa gust (sare/piper cu aroma de lamiie)

Imagine postata

in tigaia-grill bine incinsa, am fript bucatile de somon cite 2' pe fiecare parte

Imagine postata

si le-am servit pe un pat de tagliatelle cu pesto, un sos vierge si un motz din icre de somon

simplu, nu ?! :)

Imagine postata




#64 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 17 April 2012 - 08:14 PM

(stiu nu e somon, da' e tot peste la gratar :rolleyes: )

moftanescu, iaca iti dau tonu' ! :D

am avut 2 bucati de bluefin tuna proaspete (vorbesc la trecut, ca sint cam de vreo 3 ani mincate). partea cu imbalsamarea e identica ca la somonul de mai sus. singura diferenta e ca au aterizat la fript pe weberica in loc de tigaia-grill, dar tot cite 2' pe fiecare parte.

Imagine postata

au fost servite cu o salsa de fructe: bucati de ananas + nectarine (merg si piersicile, la o adica ! :P ) + o esalota tocata + ardei iute tocat finut + frunze de coriandru + sare dupa gust + 2 Lg ulei + 1 Lg zeama de lamiie toate lasate la frigi timp de 30', ca sa se imprieteneasca aromele si sa lase un pic de suc - pofta mare ! :occasion14:

Imagine postata



#65 Useril este offline   moftanescu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 09-December 11

Postat 17 April 2012 - 08:57 PM

 uptown girl, la 17 April 2012 - 08:14 PM, a spus:

(stiu nu e somon, da' e tot peste la gratar :rolleyes: )

moftanescu, iaca iti dau tonu' ! :P

am avut 2 bucati de bluefin tuna proaspete (vorbesc la trecut, ca sint cam de vreo 3 ani mincate). partea cu imbalsamarea e identica ca la somonul de mai sus. singura diferenta e ca au aterizat la fript pe weberica in loc de tigaia-grill, dar tot cite 2' pe fiecare parte.

au fost servite cu o salsa de fructe: bucati de ananas + nectarine (merg si piersicile, la o adica ! :D ) + o esalota tocata + ardei iute tocat finut + frunze de coriandru + sare dupa gust + 2 Lg ulei + 1 Lg zeama de lamiie toate lasate la frigi timp de 30', ca sa se imprieteneasca aromele si sa lase un pic de suc - pofta mare ! :occasion14:

mmm, stai putin sa inghit in sec si apoi sa-mi revin :P
daca ti-au ramas doua bucati, ce le-ar face un motan dement?
este o carne prea buna ca sa sa o trimit la infrumusetare, ma multumesc cu ce gasesc :D
o pregatesc sufleteste inainte de a o purifica pe rug, adica o ung cu o crema cu factor de protectie ridicat formata din oleaca de ulei de masline tinute la manastire, patrunjel tocat, deci nu-mi trebuie coriandru domnesc,pesmet si un albus de ou, putin de tot vin dulce...
grataresc oleaca si pun rezultatul in farfurie
am si un sos langa din zeama de lamaie, un catel de usturoi pisat, cateva capere si rosii uscate, menta sau busuioc de gust, ma hotaresc atunci...
servesc asa, fara garnitura, sunt prea lacom :P

#66 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 April 2012 - 09:13 PM

Multumesc mult pentru dedicatzie, dar tin sa-ti reamintesc ca la cat am oftat eu dupa somonul tau, sigur mai imi esti datoare cateva!! :occasion14:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#67 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 17 April 2012 - 09:28 PM

 moftanescu, la 17 April 2012 - 08:57 PM, a spus:

mmm, stai putin sa inghit in sec si apoi sa-mi revin :rolleyes:
daca ti-au ramas doua bucati, ce le-ar face un motan dement?
este o carne prea buna ca sa sa o trimit la infrumusetare, ma multumesc cu ce gasesc :D
o pregatesc sufleteste inainte de a o purifica pe rug, adica o ung cu o crema cu factor de protectie ridicat formata din oleaca de ulei de masline tinute la manastire, patrunjel tocat, deci nu-mi trebuie coriandru domnesc,pesmet si un albus de ou, putin de tot vin dulce...
grataresc oleaca si pun rezultatul in farfurie
am si un sos langa din zeama de lamaie, un catel de usturoi pisat, cateva capere si rosii uscate, menta sau busuioc de gust, ma hotaresc atunci...
servesc asa, fara garnitura, sunt prea lacom :P


eu te credeam la soamne, iar tu stai si mustacesti pe aici ?! :P

misto reteta ! insa as incerca-o pe un alt peste. cod, lup de mare ar merge ? sincer, tonul nu m-a dat pe spate decit ca pret. dar mi-am facut si eu o dambla, nah ! :D

(ca sa-ti faci o idee: cit am platit pe o juma' de kil de ton, dau pe 2 kg creveti tiger si 1 kg clesti de crab ! :occasion14: iar gustul lor e divin :P )

Imagine postata

Imagine postata


#68 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 17 April 2012 - 09:36 PM

 zerda, la 17 April 2012 - 09:13 PM, a spus:

Multumesc mult pentru dedicatzie, dar tin sa-ti reamintesc ca la cat am oftat eu dupa somonul tau, sigur mai imi esti datoare cateva!! :occasion14:


cu placere ! :D

da' mai lasa oftatul, ca se incinge serverul si ma exileaza adminii ! :rolleyes:

#69 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 01 May 2012 - 08:18 PM

fiindca am avut iarasi un pachet de 500 g fileu salma de somon proaspat :lol: , l-am portionat azi in felii de 125 g/persoana si le-am taiat apoi in bucati potrivit de mari

Imagine postata

pe o folie de Al (30X40cm) unsa cu putin ulei, am construit un pat din: 2 Lg de morcov ras (dat prin razatoare mare), ceapa verde tocata, bucati de ardei galben + sparanghel si fileuri de portocala, peste care am asternut bucatile de somon condimentate cu sare/piper dupa gust, crengute de marar, feliute subtiri de unt si totul stropit cu 1 Lg zeama de portocala

Imagine postata

apoi am facut rapidescu 4 pachetele, pe care le-am expediat par avion pe gratarul bine incins, unde au stat la caldurica 12';

timp in care m-am ocupat de prepararea unui sos, punind la fiert intr-o cratita: 2 dl supa de peste (concentrat + apa fiarta) + 2 dl suc de portocale + (optional) 1 lg coaja rasa de portocala + 2 Lg zahar brun, timp de 5'; apoi am adaugat 1 Lg de smintina subtire si 2 lg de maisena (amidon) dizolvate in putina apa si am amestecat pina cind sosul s-a ingrosat

Imagine postata

pachetelele de somon si legume le-am servit linga o garnitura de orez si sosul de portocale; iar despre gust, pot spune ca este dincolo de superdelicios !!! :D
sa aveti pofta ! :D


Imagine postata




#70 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 20 May 2012 - 06:36 PM

Nu stiu cum faci ca sa iasa somonul facut in mijloc si crusta sa ramana rozalie ca eu nu reusesc si pace.
Eu am vrut sa-l fac altfel,da soata a vrut pe grill.
Am luat cate o bucata de fiecare
Imagine atasata: monthly_05_2012/post-479-13375316303207.jpg

l-am servit cu cartofi noi si sparanghel si ceva sos
Imagine atasata: monthly_05_2012/post-479-13375317016227.jpg

cand am vrut sa-l soct,la suprafata era culoare care o voiam, am vazut ca in mijloc era cam crud,asa ca l-am mai lasat putin,dar normal ca a iesit cam bronzat:)
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#71 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 May 2012 - 08:19 AM

 Ioana, la 20 May 2012 - 06:36 PM, a spus:

Nu stiu cum faci ca sa iasa somonul facut in mijloc si crusta sa ramana rozalie ca eu nu reusesc si pace.
Eu am vrut sa-l fac altfel,da soata a vrut pe grill.
Am luat cate o bucata de fiecare

l-am servit cu cartofi noi si sparanghel si ceva sos

cand am vrut sa-l soct,la suprafata era culoare care o voiam, am vazut ca in mijloc era cam crud,asa ca l-am mai lasat putin,dar normal ca a iesit cam bronzat:)


Ioana, il descint si bolborosesc mantre bbq in gind. :lol:

dar inainte de toate astea, il pensulez cu putin ulei de rapita si apoi il condimentez cu sare/piper. apoi il pun pe gratarul bine-bine incins, cite 2' pe fiecare parte. daca bucatile de somon sint mai mari de 125 g si groase, atunci ma gindesc ca dupa cele 2' pe fiecare parte, trebuie lasate cam un 1' in plus, dar nu pe caldura directa a gratarului, ci tragi feliile mai pe marginea acestuia. in felul asta, feliile de somon nu ramin crude in portiunea mai groasa, si nici nu se ard. totusi ai grija sa nu-l lasi nici prea mult pe gratar, ca-l usuci si e pacat ! :lol:
asta sint toate secretele mele. :D

#72 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 21 May 2012 - 09:58 AM

Dana, asa am facut si eu, crestat pe lung bucatie, pe partea cu pielita, pensulat cu ulei, condimentat si lasat in tigaia incinsa intai 2 min(citisem tot la tine)pe fiecare parte.Dar in momentul in care am vrut sa-l scot am vazut ca e crud inauntru, si nu m-am riscat sa-l scot, ca ultima data era sa mi se faca rau si a tb al meu sa-l mai rumeneasca, asa ca l-am tinut cu clestele si am incercat sa-l fac si lateral.
Oricum un lucru e clar, urasc sa prajesc peste, jumate de zi miroase a peste cu tot cu hota si geam deschis.
Data viitoare fac varianta la cuptor si nu ma mai iau dupa al meu sa-l fac pe grill.

Chiar daca l-am lasat poate in plus inca 2 minute, inauntru nu era deloc uscat, era inca moale si zemos, doar la suprafata a fost precum MJ intransformare :wacko:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#73 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 28 June 2012 - 08:08 PM

iar m-am jucat cu somon - de fapt am facut experimente pe el :)

in prima varianta 2 fileuri de somon (125 g/buc.) le-am taiat in cuburi potrivit de mari, le-am dat printr-o emulsie din: 1,5 Lg ulei + 1 Lg zeama de lamiie + sare dupa gust + (optional) 1 lg amestec uscat de condimente (patrunjel + telina + chili), iar apoi le-am infasurat pe fiecare intr-o jumatate felie de chorizo si le-am infipt pe betisoare de frigarui alternind cu rosioare de tip cherry

Imagine postata

frigaruile se pun la fript in tigaia-grill bine incinsa sau pe gratar pt. 2'

Imagine postata

dupa care se intorc la 180° si se mai lasa inca 2'

Imagine postata

frigaruile de somon se servesc calde cu ce garnituri doriti (orez, cartofi fierti, salata verde) - sa aveti pofta ! ;)

Imagine postata

intr-o a 2-a varianta am renuntat la zeama de lamiie din emulsia retetei anterioare, pt. ca nu mi-a placut cum "coace" si albeste carnea cruda de somon inainte de a o infige pe frigarui

Imagine postata

dar am pus felii de lime in momentul servirii - gustul final e sublim ! :biggrin:

Imagine postata


#74 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 June 2012 - 10:17 PM

Frumos mod de a te juca :biggrin:

#75 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 28 June 2012 - 10:25 PM

 Adriana, la 28 June 2012 - 10:17 PM, a spus:

Frumos mod de a te juca :)


Adriana, merci de apreciere. :biggrin:
la cit de repede se fac frigaruile astea, e chiar o joaca - una in care imbin placutul cu utilul ! ;)

#76 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 29 June 2012 - 08:33 AM

Da, si mie mi-ar placea sa ma joc asa!!Foarte frumos!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#77 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 29 June 2012 - 07:19 PM

 zerda, la 29 June 2012 - 08:33 AM, a spus:

Da, si mie mi-ar placea sa ma joc asa!!Foarte frumos!!


cafeluto, pai ai putea sa te joci la fel de frumos. :ph34r:
in lipsa somonului, ar merge o substitutie din orice fileu de peste cu carnea ferma. cod, de pilda. :ph34r:

#78 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 03 July 2012 - 09:39 PM

q.e.d. :occasion14:
am facut experimentul si pe fileuri de cod :rolleyes:

Imagine postata

Imagine postata



#79 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 04 July 2012 - 08:49 AM

Cu salata de cartofi?? Si mai ce era in ea??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#80 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 July 2012 - 09:14 PM

 zerda, la 04 July 2012 - 08:49 AM, a spus:

Cu salata de cartofi?? Si mai ce era in ea??


in salata de cartofi de linga frigaruile cu somon am pus: 4 cartofi mari fierti si taiati cubulete, 1 esalota tocata (merge si ceapa alba), 2 dl creme fraiche, cam o mina pastai de mazare dulce (snap peas) tocata, 2 Lg ulei de masline, sare si piper dupa gust.

in cea de linga frigaruile de cod am renuntat la pastaile de mazare dulce si am pus in plus 1 lg pasta de curry. :floare:

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi