Forum Culinar: Clatite americane (pancakes) cu afine - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Clatite americane (pancakes) cu afine ideale la mic dejun

#1 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 February 2010 - 12:42 AM

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618716502.jpg


Ingrediente:

300 gr faina, 2 linguri de zahar, 2 lingurite praf de copt, un pachet de zahar vanilat, o lingurita jumate de bicarbonat de sodiu, jumatate de lingurita de sare fina, 2 oua, 400 ml lapte, 2 linguri de unt nesarat, 60 gr unt pentru prajit, 185 gr afine (proaspete sau congelate - dar nu decongelate!)

Cum se face

0. Preincalziti cuptorul la 90 de grade - foc foarte mic

1. Topim cele 2 linguri de unt, si il lasam sa se raceasca

2. Amestecam faina, zaharul, sarea, bicarbonatul si praful de copt intr-un bol incapator

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618700163.jpg

3. Amestecam laptele cu ouale, le batem binisor cu laptele

4. Turnam amestecul de lapte si untul topit peste faina

5. Amestecam cu o furculita, de la interior catre exterior, pana cand incorporam toata faina. Consistenta trebuie sa fie cu cocoloase mici, trebuie sa nu fie omogena!

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618701494.jpg

6. Adaugam afinele congelate sau proaspete, amestecand cu grija astfel incat sa nu le zdrobim

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618702604.jpg

7. Pregatim tigaia in care le vom coace. Dupa ce s-a incalzit, punem un mot de unt (jumatate de lingurita) in mijlocul tigaii si il topim, incercand sa delimitam cercul pe care vom coace clatita. Atentie: nu punem toata cantitatea de unt dintr-o data in tigaie, nu avem nevoie sa ungem decat portiunea pe care se va coace clatita - ca aluatul sa isi ia cat are nevoie. Altfel untul se va arde si il putem arunca dupa prima clatita. Eu am incercat reteta si fara ungerea cu unt a tigaii, iar rezultatul nu m-a multumit.

8. Luam cu polonicul aluat (cam 1/2 de polonic) si il turnam usor in centrul tigaii, avand grija sa turnam mereu in centru. Aluatul se va distribui frumos, sub forma de cerc (diametru 10-15 cm, in functie de cat aluat turnati)

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618705303.jpg

9. Prajiti clatita la foc mediu, pana cand apar bule de aer in centru, la suprafata. Acum e momentul sa o intoarceti, folosindu-va de o spatula

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618710333.jpg

10. O mai lasati pe foc pana cand se rumeneste frumos si pe cealalta parte

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618707395.jpg

11. Cand e gata, o luati din tigaie si o mutati intr-un vas de cuptor - o veti tine in cuptor pana ce si celelalte clatite sunt gata, ca sa le aveti calde la masa.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-126618712823.jpg

12. Puneti din nou unt in tigaie si purcedeti la cea de-a doua clatita

13. Cand ati terminat de prajit clatitele, le duceti la masa, le stropiti cu sirop de artar si le mancati cu mare pofta!


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-6-12661871497.jpg
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#2 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 15 February 2010 - 01:43 AM

Yaaaam! ;) Arata bestial! Sirop de artar unde as putea sa gasesc? Cum e la gust?
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#3 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 15 February 2010 - 02:09 AM

bun, bun, bun!!!
Încearcă lapte bătut (în loc de lapte lapte).... noi nu punem vanilie, dar este o idee bună...

Cosmina, dacă nu gaseşti sirop de arţar foloseşte sirop de porumb (de fapt cam orice sirop care-ţi place) şi mai pune, atunci cînd le serveşti, puţin unt peste ele..

Imagine postata
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#4 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 February 2010 - 09:42 AM

r

Vezi postareaCosmina N, la 15 February 2010 - 01:43 AM, a spus:

Yaaaam! :lol: Arata bestial! Sirop de artar unde as putea sa gasesc? Cum e la gust?



Cosmina, ;) Poti gasi la magazinele tip Plafar (intr-o vreme aduceau si la Mega Image, dar avea un pret prohibitiv). Altfel, daca nu gasesti, poti incerca cu miere sau cu sos de fructe de padure sau cum zice Bebe. Gustul siropului de artar bate inspre caramel, dar caramelul acela de zahar pur, nu cel cu lapte.

Vezi postareaBebe, la 15 February 2010 - 02:09 AM, a spus:

bun, bun, bun!!!
Încearcă lapte bătut (în loc de lapte lapte).... noi nu punem vanilie, dar este o idee bună...

Cosmina, dacă nu gaseşti sirop de arţar foloseşte sirop de porumb (de fapt cam orice sirop care-ţi place) şi mai pune, atunci cînd le serveşti, puţin unt peste ele..



Bebe, iti multumesc frumos pentru raspuns si mai ales pentru ideea cu laptele batut, data viitoare asa le fac :pupic: . Vanilia am adaugat-o de la mine, ca da alte aroma duclciurilor :pupic:
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 February 2010 - 09:45 AM

Ce frumusele sunt! ;)

#6 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 February 2010 - 09:47 AM

Vezi postareaAdriana, la 15 February 2010 - 09:45 AM, a spus:

Ce frumusele sunt! :pupic:


Adriana, multam fain ;) !
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#7 Useril este offline   taylor 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Locationtorino

Postat 15 February 2010 - 11:20 AM

Bunny,clatitele tale sunt foarte imbietoare :tongue3:
Poarta-te cu altii asa cum ai vrea sa se poarte altii cu tine

#8 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 15 February 2010 - 12:38 PM

Vezi postareaBebe, la 15 February 2010 - 02:09 AM, a spus:

Cosmina, dacă nu gaseşti sirop de arţar foloseşte sirop de porumb (de fapt cam orice sirop care-ţi place) şi mai pune, atunci cînd le serveşti, puţin unt peste ele..


Mersi de sugestie, Bebe! =)) Eu nu prea sunt cu siropurile, nu am mancat niciodata, dar voi incerca.

Vezi postareaBunny, la 15 February 2010 - 09:42 AM, a spus:

Cosmina, :lol: Poti gasi la magazinele tip Plafar (intr-o vreme aduceau si la Mega Image, dar avea un pret prohibitiv). Altfel, daca nu gasesti, poti incerca cu miere sau cu sos de fructe de padure sau cum zice Bebe. Gustul siropului de artar bate inspre caramel, dar caramelul acela de zahar pur, nu cel cu lapte.


Mersi pentru raspuns, Bunny! :tongue3: Daca gustul siropului de artar bate spre caramel, va fi exact pe gustul meu! =))
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 02:56 PM

Afine am, da'-s din dulceata. Nu merge asa?
Sirop de artar am, ca luasem mai demult, exact pentru clatite! :P
Restu' ingredientelor sunt si ele in dulap / frigider, deci as putea sa le fac, zilele astea. Singura problema ar fi tigaia.... e denivelata, ca am binevoit sa am degetele rasfirate cand manevram obectu', asa ca, inevitabil, a facut cunostinta (brutal) cu podeaua, astfel ca acum juma' de tigaie e relativ dreapta, iar jumate arata ca valurile Dunarii pe timp de furtuna. :pupic: Da' poate pacalesc eu aluatul cumva - pun clatita intr-o parte (nu in mijlocul tigaii) si nu se intinde aluatul mai mult decat trebuie. :drool:

#10 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 February 2010 - 04:48 PM

Vezi postareataylor, la 15 February 2010 - 11:20 AM, a spus:

Bunny,clatitele tale sunt foarte imbietoare :drool:


Taylor, te poftesc la o portie la tura urmatoare :P


Vezi postareaFoxyy, la 15 February 2010 - 02:56 PM, a spus:

Afine am, da'-s din dulceata. Nu merge asa?
Sirop de artar am, ca luasem mai demult, exact pentru clatite! :pupic:
Restu' ingredientelor sunt si ele in dulap / frigider, deci as putea sa le fac, zilele astea. Singura problema ar fi tigaia.... e denivelata, ca am binevoit sa am degetele rasfirate cand manevram obectu', asa ca, inevitabil, a facut cunostinta (brutal) cu podeaua, astfel ca acum juma' de tigaie e relativ dreapta, iar jumate arata ca valurile Dunarii pe timp de furtuna. :P Da' poate pacalesc eu aluatul cumva - pun clatita intr-o parte (nu in mijlocul tigaii) si nu se intinde aluatul mai mult decat trebuie. :P


Foxyy, nu stiu daca e bine sa folosesti afine din dulceata, pe de o parte schimba consistenta aluatului si pe de alta parte s-ar putea sa obtii niste clatite foarte albastre... sau verzi chiar :P

De asta si la afinele congelate trebuie umblat cu mare grija, sa nu altereze culoarea sau textura aluatului.


Condoleante tigaii tale, imi pare rau ca a patit asa un accident nefericit
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 February 2010 - 04:59 PM

Vezi postareaBunny, la 15 February 2010 - 04:48 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 15 February 2010 - 02:56 PM, a spus:

Afine am, da'-s din dulceata. Nu merge asa?
Sirop de artar am, ca luasem mai demult, exact pentru clatite! :P
Restu' ingredientelor sunt si ele in dulap / frigider, deci as putea sa le fac, zilele astea. Singura problema ar fi tigaia.... e denivelata, ca am binevoit sa am degetele rasfirate cand manevram obectu', asa ca, inevitabil, a facut cunostinta (brutal) cu podeaua, astfel ca acum juma' de tigaie e relativ dreapta, iar jumate arata ca valurile Dunarii pe timp de furtuna. :P Da' poate pacalesc eu aluatul cumva - pun clatita intr-o parte (nu in mijlocul tigaii) si nu se intinde aluatul mai mult decat trebuie. :pupic:


Foxyy, nu stiu daca e bine sa folosesti afine din dulceata, pe de o parte schimba consistenta aluatului si pe de alta parte s-ar putea sa obtii niste clatite foarte albastre... sau verzi chiar :drool:
De asta si la afinele congelate trebuie umblat cu mare grija, sa nu altereze culoarea sau textura aluatului.
Condoleante tigaii tale, imi pare rau ca a patit asa un accident nefericit



Hmmmmm...... Atunci spal bine afinele si le congelez! :P Daca iese ceva, bine, daca nu.... deschid eu topicul de Nereusite! :P Ori mai bine-i zicem: Asa, NU! :P

#12 Useril este offline   boariu iuliana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationDublin

Postat 16 February 2010 - 07:04 PM

Le-am facut aseara si am tras o poza in timp ce "le procesam" :lol: .Multumiri,nu am avut fructe dar a mers si fara :floare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-196-126633991928.jpg


#13 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 February 2010 - 08:32 PM

Ah! N-am zambilici cu unu cu laba la inima, care cade lat. Cine m-a pus sa intru la dulciuri? :floare: Eu am mancat o salata la 6 jumate si-acum mi-e o foame de de-mi vine sa-i mananc coada lui Jimmy. :lol:
Cum poa' s-arate clatitele astea!!!!!!!!!!!!Bunny, ma ai pe constiinta. N-am nici afine si mai tin si-o dieta care vad ca a reusit sa prinda martea, :) ca de obicei luni seara se termina.
Imagine postata

#14 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 16 February 2010 - 09:09 PM

Bunny,

Eu ca si Bonicella,sunt la dieta.
Mananc mandarina si visez la clatitele tale.
Unde mai pui ca am si afine in congelator.
Dar am salvat-o,ca orice cura tine cat tine,dar se mai si termina.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#15 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 February 2010 - 11:51 PM

Vezi postareaboariu iuliana, la 16 February 2010 - 07:04 PM, a spus:

Le-am facut aseara si am tras o poza in timp ce "le procesam" :wacko: .Multumiri,nu am avut fructe dar a mers si fara :hungry:


Iuliana, arata intr-un mare fel clatitele tale! Eu nu am avut curaj sa le execut fara afine (nu stiam cum se va comporta aluatul), dar imi tare imi fac cu ochiul si in varianta ta, imi place de numa auriul acela perfect. Sa va fie de bine :thumleft: !
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#16 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 17 February 2010 - 12:01 AM

Vezi postareaBonicelli, la 16 February 2010 - 08:32 PM, a spus:

Ah! N-am zambilici cu unu cu laba la inima, care cade lat. Cine m-a pus sa intru la dulciuri? :thumleft: Eu am mancat o salata la 6 jumate si-acum mi-e o foame de de-mi vine sa-i mananc coada lui Jimmy. :wacko:
Cum poa' s-arate clatitele astea!!!!!!!!!!!!Bunny, ma ai pe constiinta. N-am nici afine si mai tin si-o dieta care vad ca a reusit sa prinda martea, :D ca de obicei luni seara se termina.


Boni-boni, pai tu vorbesti de avut pe constiinta? Ca m-ai omorat cu bomboanele acelea mirobolante (ca tot nu mai am voie cioco :D ). Ma uit si inghit in sec. Da' ma tin tare, ca dupa aia ma termina iar stomacul. Si lasa coada lui Jimmy in pace, facem comanda speciala pentru Bonicella :hungry: (daca ma straduiesc sa stii ca pot sa le scot si verzi sau albastre!)

Cat despre diete eu zic sa facem clubul postitoarelor de ziua intaia, sau si mai bine, sa declaram ziua de miercuri ca prima zi de dieta a saptamanii, poate tine figura :drool:


Vezi postareaPiscotel, la 16 February 2010 - 09:09 PM, a spus:

Bunny,

Eu ca si Bonicella,sunt la dieta.
Mananc mandarina si visez la clatitele tale.
Unde mai pui ca am si afine in congelator.
Dar am salvat-o,ca orice cura tine cat tine,dar se mai si termina.


Pisco, ce zici, te bagi in clubul nostru de diete? Promit solemn sa nu tinem decat prima zi a dietei regim, si asta doar pana apune soarele :study: Si punem regula: pancakes in fiecare dimineata. Cum suna? :D
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#17 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 17 February 2010 - 01:24 AM

Vezi postareaboariu iuliana, la 16 February 2010 - 07:04 PM, a spus:

Le-am facut aseara si am tras o poza in timp ce "le procesam" :wacko: .Multumiri,nu am avut fructe dar a mers si fara :thumleft:

aha, adică originale :hungry:

asta este cea mai simplă şi uşor de făcut (chiar şi eu o pot face!)... lasă fructele, nu's sănătoase!!! În schimb aruncă peste ele o lingură bună (sau un polonic) de îngheţată de vanilie, acoperită bine cu sirop de ciocolată..

~200g faină
~1/4l lapte calduţ
~10g praf de copt
~40/50g unt topit
1 lingura zahăr
1 ou (nu de la frigider)
sare

Cantităţile sînt aproximative, te joci cu făina şi/or laptele - aluatul trebuie să fie mai gros decît cel de clătite. Dacă ai răbdare să cerni făina, ies mai pufoase - eu n'am! Dacă ai plită este mai bine, faci 2-3 dintr'o dată.
Se recomandă dimineaţa, la prînz şi seara...

Dacă nu eşti singură acasă, dublează cantitatea...
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#18 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 17 February 2010 - 03:19 PM

Vezi postareaBunny, la 17 February 2010 - 12:01 AM, a spus:



Boni-boni, pai tu vorbesti de avut pe constiinta? Ca m-ai omorat cu bomboanele acelea mirobolante (ca tot nu mai am voie cioco :( ). Ma uit si inghit in sec. Da' ma tin tare, ca dupa aia ma termina iar stomacul. Si lasa coada lui Jimmy in pace, facem comanda speciala pentru Bonicella :pupic: (daca ma straduiesc sa stii ca pot sa le scot si verzi sau albastre!)

Cat despre diete eu zic sa facem clubul postitoarelor de ziua intaia, sau si mai bine, sa declaram ziua de miercuri ca prima zi de dieta a saptamanii, poate tine figura :lol:




Pisco, ce zici, te bagi in clubul nostru de diete? Promit solemn sa nu tinem decat prima zi a dietei regim, si asta doar pana apune soarele :lol: Si punem regula: pancakes in fiecare dimineata. Cum suna? :)

:cheers: Sigur Bunny, clubul postitoarelor de ziua intaia, suna perfect, incepem dupa micul dejun, miercurea si terminam inainte de apus. Nu trebuie sa ne prinda apusul tinand dieta, ca-i bai mare. Pancakes cu afine dimineata (fara sirop, ca sa fie light, diet :hungry: ) si seara bomboane, ca sa ne revenim dupa dieta aspra din cursul zilei! :cheers: =))
Imagine postata

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 February 2010 - 03:35 PM

Vezi postareaBonicelli, la 17 February 2010 - 03:19 PM, a spus:

Vezi postareaBunny, la 17 February 2010 - 12:01 AM, a spus:

Boni-boni, pai tu vorbesti de avut pe constiinta? Ca m-ai omorat cu bomboanele acelea mirobolante (ca tot nu mai am voie cioco). Ma uit si inghit in sec. Da' ma tin tare, ca dupa aia ma termina iar stomacul. Si lasa coada lui Jimmy in pace, facem comanda speciala pentru Bonicella (daca ma straduiesc sa stii ca pot sa le scot si verzi sau albastre!)
Cat despre diete eu zic sa facem clubul postitoarelor de ziua intaia, sau si mai bine, sa declaram ziua de miercuri ca prima zi de dieta a saptamanii, poate tine figura :pupic:

Pisco, ce zici, te bagi in clubul nostru de diete? Promit solemn sa nu tinem decat prima zi a dietei regim, si asta doar pana apune soarele :lol: Si punem regula: pancakes in fiecare dimineata. Cum suna? :)

:cheers: Sigur Bunny, clubul postitoarelor de ziua intaia, suna perfect, incepem dupa micul dejun, miercurea si terminam inainte de apus. Nu trebuie sa ne prinda apusul tinand dieta, ca-i bai mare. Pancakes cu afine dimineata (fara sirop, ca sa fie light, diet :hungry: ) si seara bomboane, ca sa ne revenim dupa dieta aspra din cursul zilei! :cheers: =))



Ma primiti si pe mine in club? :( Va pot servi cu ceva ciocolata seara, ori doriti altceva? :lol:
Io acu' ma duc sa-ncerc clatitele, da' cu zmeura - de asta am in congelator. De-o fi bine ori nu, aflu acusi! :(

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 February 2010 - 10:11 PM

Am facut si eu clatitele. Superbe! Am luat afinele din dulceata, le-am lasat la scurs, apoi am dat si-un jet de apa peste ele, ca sa se curete bine-bine, dupa care le-am lasat putin pe-un prosop de hartie, cat sa se zvante. Am pus si cateva zmeurici si-au iesit niste clatite fantastic de bune! :scratch: N-a iesit nici o culoare din fructe, aluatul a ramas galbui, cum era si inainte. Poze n-am momentan, poate zilele urmatoare, cand oi mai repeta isprava! Cumpar maine zmeura si pun mai multa, sa se cunoasca! :scratch:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi