Forum Culinar: Blaturi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Blaturi retete de blaturi folosite de noi

#81 Useril este offline   mika1802 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 22-October 12
  • LocationCurtea de Arges

Postat 22 October 2012 - 11:34 AM

Vezi postareaYours4ever, la 22 March 2010 - 10:05 PM, a spus:

Madeira Cake (un fel de pandispan mai indesat si mai fin)

200 g unt, 200 g zahar pudra, 4 oua, 200 g faina, praf de copt, 3 linguri lapte.

Se mixeaza untul cu zaharul pana isi deschide culoare si devine pufos (nu stiu daca asta e cuvantu' potrivit :) ). Se adauga pe rand ouale, mixand dupa fiecare adaugare. Se adauga faina cu praful de copt. Se incorporeaza laptele. Se coace aprox 1h.


buna. as vrea sa fac si eu celebrul madeira cake, dar in reteta citata nu este specificata cantitatea de praf de copt. cat praf de copt trebuie sa pun? este suficienta aceasta portie pentru o tava cu diametru de 26 cm (10") pe care vreau sa-l tai in doua? dar pentru una dreptunghiulara 22,9 cm x 33 cm x 5,1 cm (9" x 13" x 2")?
as vrea sa fac un tort de genul: madeira cake + mousse de lamaie + blat cu nuca + crema cu iaurt de caise + madeira cake imbracat in ciocolata. voi ce parere aveti? sa insiropez blatul cu sirop de zahar ars sau cu alt sirop?
astept parerile voastre.

Aceasta postare a fost editata de mika1802: 22 October 2012 - 11:35 AM

Locul femeii e în bucătărie: picior peste picior, cu un pahar de vin în mână, privind soţul cum găteşte cina!
Imagine postata

#82 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 23 October 2012 - 06:50 AM

Reteta o am scrisa in caiet ca fiind pt o tava de 20 cm dar, nu am facut de mult reteta. Cu cat tava e mai mica cu ata va fi mai inalt. Eu zic ca ti-ar merge cantitatea asta de oua si la tava dreptunghiulara. Testeaza.

Si 10 gr praf copt.

#83 Useril este offline   mika1802 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 22-October 12
  • LocationCurtea de Arges

Postat 23 October 2012 - 09:32 AM

Vezi postareayoyo, la 23 October 2012 - 06:50 AM, a spus:

Reteta o am scrisa in caiet ca fiind pt o tava de 20 cm dar, nu am facut de mult reteta. Cu cat tava e mai mica cu ata va fi mai inalt. Eu zic ca ti-ar merge cantitatea asta de oua si la tava dreptunghiulara. Testeaza.

Si 10 gr praf copt.


multumesc yoyo. o sa va spun cum mi-a iesit.
Locul femeii e în bucătărie: picior peste picior, cu un pahar de vin în mână, privind soţul cum găteşte cina!
Imagine postata

#84 Useril este offline   mika1802 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 22-October 12
  • LocationCurtea de Arges

Postat 23 October 2012 - 01:58 PM

[quote name='mika1802' date='22 October 2012 - 11:34 AM' timestamp='1350898492' post='167134']
[quote name='Yours4ever' date='22 March 2010 - 10:05 PM' timestamp='1269288336' post='28957']
Madeira Cake (un fel de pandispan mai indesat si mai fin)

200 g unt, 200 g zahar pudra, 4 oua, 200 g faina, [u]praf de copt[/u], 3 linguri lapte.

Se mixeaza untul cu zaharul pana isi deschide culoare si devine pufos (nu stiu daca asta e cuvantu' potrivit :-* ). Se adauga pe rand ouale, mixand dupa fiecare adaugare. Se adauga faina cu praful de copt. Se incorporeaza laptele. Se coace aprox 1h.
[/quote]

inca ceva. ouale se adauga intregi?. nu se separa albusul de galbenus?
Locul femeii e în bucătărie: picior peste picior, cu un pahar de vin în mână, privind soţul cum găteşte cina!
Imagine postata

#85 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 23 October 2012 - 10:34 PM

mika urmeaza procedeul asa cum scrie fata. Daca era necesar sa separi albusul de galbenul si sa le bati separat sigur scria yoursforever :drool:.

#86 Useril este offline   lore 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 25-October 12

Postat 25 October 2012 - 05:45 PM

Buna fetelor!

As dori sa fac maine un tort si m-am gandit sa fac: blat amandina umplut cu doua creme: crema mascarpone cu visine si crema caramel cu nuci.
Am o forma de diametrul 26 cm (rotunda)defapt scrie la dimensiuni mai exact:
inelul 26cm
inaltimea 6,5 cm
fubdul 29 cm

As dori sa stiu daca ptr blat imi sunt destule 6 oua sau trebuie mai multe? Ma gandeam sa fac fix reteta Lissei: http://artaculinara....ri/page__st__20

As dori sa stiu si ptr creme ca sa nu trebuiasca sa arunc care ar fi cantitatile necesare....daca folosesc ptr crema mascarpone reteta: http://artaculinara....ri/page__st__20 iar ptr crema caramel: http://artaculinara....i/page__st__140 ar fi ok sau trebuie sa modific ceva?

Ma scuzati ca pun atatea intrebari dar sunt o incepatoare si vreau sa imi iasa bine,mai ales ca ii ziua mea de nastere si vreau sa iasa bine :lol: Multumesc anticipat!!

#87 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 27 October 2012 - 11:11 AM

iti voi raspunde la topicul Tortul - o arta sau nu ... invatam incet deoarece acesta e topic unde se posteaza doar retete de blat-uri, retetele de creme, mousse-uri sunt in alt topic.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi