Forum Culinar: Patrate marmorizate - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Patrate marmorizate Cu ricotta

#61 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 26 October 2014 - 10:55 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 16 October 2014 - 11:13 PM, a spus:

Nu ar trebui să fie probleme cu tărâțea de ovăz, doar că trebuie să înlocuiești ricotta/urda.
Și pe mine mă atrage rețeta. Trebuie să-mi fac curaj.

A, și fără stafide, rahat sau alte fructe insiropate (cu zahăr).

Sorina draga multumesc frumos :D De data asta chiar regret ca nu am pozat ,daca vedeai ce frumoasa a iesit nu ai mai sta pe ganduri,nici nu se observa ca e inlocuita faina cu tarate de ovaz ,,eu le-am rasnit fin,,

Eataly mi de multumiri pentru reteta :floare: Simplu,usor si rapid .Foarte buna !

#62 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 October 2014 - 10:46 AM

Valery, cu placere, cu poze sau fara poze noi suntem mereu aici! :floare:

#63 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 09 November 2014 - 03:54 PM

Vezi postareaEataly, la 27 October 2014 - 10:46 AM, a spus:

Valery, cu placere, cu poze sau fara poze noi suntem mereu aici! :hug:

Multumesc din suflet :lol: esti o scumpa !Ma simt tare bine aici cu voi, chiar daca scriu foarte rar ...va citesc si sunt cu voi, toate fetele sunt deosebite ! Te rog sa stergi stiu ca e off topic. multumesc frumos ^_^

#64 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 21 November 2014 - 09:11 PM

Vezi postareavalery, la 26 October 2014 - 10:55 AM, a spus:


Sorina draga multumesc frumos :toothy9; De data asta chiar regret ca nu am pozat ,daca vedeai ce frumoasa a iesit nu ai mai sta pe ganduri,nici nu se observa ca e inlocuita faina cu tarate de ovaz ,,eu le-am rasnit fin,,




Iubita nu am stat chiar deloc pe ganduri... am facut-o imediat dupa ce ti-am raspuns tie, doar ca am avut parte numai de ghinioane...

Era vineri (3 ceasuri rele) si cum intamplarea a facut sa fiu un pic mai libera am decis sa fac un dulce. Am plecat decisa de la munca sa fac ceva, inca nu stiam ce, cand mi-am dat seama ca am timp sa ma duc la "tunsarie".
Imediat ce am coborat din autobuz m-am dus sa vorbesc cu coafeza. Fiind vineri si in plus fara programare nu-mi ramanea decat sa-mi incerc norocul.
Baftoasa de mine a obtinut o programare la 13h, asa ca am plecat vesela spre casa. Dulcele care-l aveam eu in plan imi lua cam mult timp asa ca am optat pt "Patratele marmorizate" ale lui Lili.
Buuuun, toate bune si frumoase.
Ma apuc eu de treaba si la un momemt dat imi dau seama ca as avea timp si de ceva poze, asa ca ma duc sa iau aparatul de fotografiat. Mai bine as fi stat cuminte.
Se blocase "capacelul" de la obiectiv. Nu stiu cine l-a folosit ultimul, speram din toata inima sa nu fi fost eu. Uitandu-ma mai bine era si "parasolarul" spart. Deja imi venea sa vomit.
Am lasat balta si oua si branza si mai ca nu plangeam... tu-i Canonul lu' Canonul lu' cui la inchis ultima oara...
Eram disperata... nu de alta dar eram sigura ca magareata va pica pe mine.
Am incercat in toate modurile sa desfac capacelul, dar era asa de bine incastrat sub filet ca nu stiam ce sa mai fac.
Am incercat cu niste scule fine de ceasornicarie, nimic frate, riscam sa fac praf totul. Pana la urma, in disperare, am incercat cu unghiile si dupa ce am rupt cateva AM REUSIT!!!
Va zic ca am inceput sa plang de bucurie...
Cu inima pe jumatate refacuta m-am intors la patratelele lui Lili. Parca nu era de ajuns tot ce se intamplase pana atunci asa ca mixerul a decis sa o ia razna si mi-a aruncat aluatul in toata bucataria. Si cand zic in toata bucataria ma refer la toata bucataria: pereti, scaune, soba, mobila, frigider, pe jos.
Uite asa am frecat, vrand nevrand, toata bucataria.
Am reusit dupa varii peripetii sa fac Patratelele.
Am plecat distrusa la coafor. Nu stiu cum am reusit sa-i dau inainte pana seara, asa ca nu prea am mai avut chef de scris.
Cer scuze, Lili, dar numai cand ma gandesc la Patratoase ma ia durerea de inima.

Sa stii ca au fost bune si au avut mare trecere la mancai. Cand voi avea din nou un pic de curaj am sa mai incerc sa le fac. Inca mi-e teama...
Sorina

#65 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 November 2014 - 06:50 PM

Draga mea, hai ca ai nevoie de-o imbratisare! :read2:
Te-ai mai linistit, gata?
Probabil c-au mai fost zile de-astea nefaste si sigur vor mai fi. La noi trei ceasuri rele cica-s martea. Asta ca sa vezi cat de subiectiv privim totul.
Eu chiar am avut un an de cosmar, dar asta m-a facut sa privesc mai optimist viitorul: mai rau n-are cum sa fie!
DEci nu tb sa intri in panica cand s-a intamplat cu aparatul foto: ce mai conteaza a cui era vina, cum adica cadea magareata pe tine? Aia e, s-a stricat - s-a stricat, o sa-l reparam si gata! Se mai putea face ceva ca sa previi dauna?
Ai distrus si bucataria? pai asta chiar era un semn c-ar tb sa pleci mai repede la coafor.
Bine ca s-a oprit ghinionul aici, stii cum zice Murphy: cica necazurile nu vin niciodata singure, vin in serii de cate trei, iar urmatorul ce se va intampla, nu va fi al patrulea, ci primul dintr-o noua serie de trei.
Chiar daca ne strange-n spate, ma gandesc ca n-ar tb sa fim atasati asa de tare de niste lucruri materiale, pe care, la o adica, le putem reface. Avand in vedere prin cate ai trecut si tu, cred ca pui mai mult pret pe linistea si confortul tau psihic.
Io te pup, geamano! (cred ca asta-i cauza)

Lili, sa ma ierti c-am luat-o pe aratura la patratzoasele tale. :wacko:

#66 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 November 2014 - 03:20 PM

Și eu cer scuze de off dar și de of...

Motzulina mea dragă să știi că ai dreptate, chiar avem nevoie de o îmbrățișare.
A trecut, asta-i viața! Când cu bune când cu rele...
Te pup dulce!
Sorina

#67 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 25 November 2014 - 04:27 PM

Vezi postareamoatza, la 22 November 2014 - 06:50 PM, a spus:

D

Lili, sa ma ierti c-am luat-o pe aratura la patratzoasele tale. :icon_fessee:


Nu mama draga, n-am ce sa iert.Cred ca devina-s patratoasele, ca au colturi. :love7: Data viitoare le facem rotunde. :D

Sorinuca, stii cum se spune: toate ti se intampla numai tie! :thumleft:

#68 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 29 November 2014 - 12:43 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 21 November 2014 - 09:11 PM, a spus:



Iubita nu am stat chiar deloc pe ganduri... am facut-o imediat dupa ce ti-am raspuns tie, doar ca am avut parte numai de ghinioane...

, dar numai cand ma gandesc la Patratoase ma ia durerea de inima.

Sa stii ca au fost bune si au avut mare trecere la mancai. Cand voi avea din nou un pic de curaj am sa mai incerc sa le fac. Inca mi-e teama...

:) si de la mine ca sa treaca , important este ca au avut trecere la gasca , patratoasele sunt atat de bune , se fac remarcate nu le vei putea uita prin cate peripetii ai trecut :floare: Le-ai facut normal sau monti?

#69 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 29 November 2014 - 10:47 PM

Bre, numai mie mi se întâmplă... Asta e! Bafta mea!

Monti F1 am făcut, nici nu se discuta.
Sorina

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi