Forum Culinar: Dieta Montignac - Forum Culinar

Salt la continut

  • 73 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac "Hai sa vorbim aici de dieta Montignac."

#41 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 13 May 2011 - 09:41 AM

Vezi postareaDaniella, la 12 May 2011 - 03:09 PM, a spus:

deci spagheteel cu fructe de mare merg ... good! ca pastele numai cu legume (si fara parmezan macar) nu prea ma incanta! in delegatie nu gasesc ca merg in zona de pamant, dar apoi in vacanta e liber la pestiuci! :)

deci paste monti cu pestiuc nu se exista? asta nu e bine ... Practiv paste monti nu prea sunt asa-i? Am citit ca trebuie numai paste lungi ...ce chestie ... :)

Moaaama dar are cateva pagini cartea aia prima ... :occasion14:


Pe blog, la intrebari si rasp, cauta cu Ctrl +F dupa "peste" si o sa vezi ca pestele e o exceptie.
Paste monti ar fi daca sunt integrale sau daca gasesti vermicelli de mung (astea au IG mic de 35 si merg cu grasimi :P).
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#42 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 May 2011 - 08:27 PM

Vezi postareaDaniella, la 12 May 2011 - 02:34 PM, a spus:

Deci in oras/restaurant/vizite/petreceri nu va atingeti de dulciuri, asta e litera de lege din cate pricep?



Pentru mine nu e deloc litera de lege. Nici macar nu as spune ca e indicat sa renunti cu totul la deserturi, dar bine-nteles trebuie sa elimini tot ce nu e conform principiilor Monti. Excluzi din start combinatiile de fainoase cu grasimi. Clasicele prajituri blat-crema se exclud.

Dar, in functie de ce tip de meniu ai avut, poti minca:
La mese glucidice: clatite din faina integrala, tarite si apa minerala (atit!) sau piine Monti cu magiun (de Topoloveni, e cel mai indicat pentru regimul Monti). Sau piine Monti, unt de arahide fara zahar si magiun sau alt gem dietetic (fara zahar, doar fructoza)
La mese de proteine: panna cotta cu fructoza, creme pe baza de ou, unt, ciocolata, smintina, frisca, bezele, creme brulee, multe combinatii de migdale sau nuca macinata folosite ca faina in diverse prajituri cu cacao, unt, astea sint combinatii permise (am o reteta excelenta de prajitura de la fetele cu Monti, care se face la microunde in ~5 minute).
Se pot face chiar papanasi din brinza de vaci, ou si faina de naut, fierti sau prajiti, peste care torni smintina cu fructoza, sint excelenti (am pus poza la "papanasi fierti").
Am "adoptat" chiar o reteta de tort cu blat de bezea si crema de lamiie pe care o pusese Elena (Suedia), tocmai pentru ca merge 100% la Monti (inlocuiesti zaharul cu fructoza).
In lipsa de chef si timp de preparat chestii de-astea (nu am epuizat nici pe departe lista deserturilor Monti), am tot timpul in casa ciocolata cu peste 65% cacao si migdale crude, e foarte buna combinatia si iti satisface oricind, rapid, pofta de ceva dulce.

#43 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 13 May 2011 - 08:35 PM

Normal ca nu scoti de tot dulciurile :headbang:) Asta am scris si eu mai sus, am insirat cateva din dulciurile monti care le am facut si mancat
Dar in comert, de cumparat nu se gasesc multe, ciocolata peste 70% merge si unele produse de la plafaruri, uneori pot fi conforme. Altfel la restaurant banuiesc ca poti lua o salata de fructe si nu mananci frisca, de exemplu sau am mai gasit intr un restaurant ciocolata calda 70% cacao, excelenta.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#44 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 May 2011 - 08:42 PM

ultumesc Carmella :headbang: , multumesc M_rules (abia acu pricep ce e cunick-ul tau ...si eu care credeam ca vine de la Mr. :headbang: ) :violent1: .

Trebuie neaparat sa citesc cartea inainte de orice. Am cautat cu pestele, dar deocamdata sa ajung sa ma elucidez ce e cu mesele de glucide, proteine etc

Carmella de cand esti Monti si ce rezultat ai? Cu gatitul pt familie cum e?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#45 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 May 2011 - 09:28 PM

Daniella, eu sint la Monti de ~10 ani, cred, si-l voi mentine toata viata mea.
Nu il tin sa slabesc ci, cum spune acel "cliseu", e un stil de viata. Am perioade cind il tin mai strict pentru ca din diverse motive am pus un kil-doua in plus, perioade mai relaxate in care tin regimul strict dar introduc cite o mica exceptie zilnic si ma mentin la aceeasi greutate (obiceiul de baza ramine acelasi) si alte perioade in care sint relaxata total si nu prea tin cont de principii (concedii, mese festive, pofte, lipsa de timp) dar stiu ca odata reluat regimul strict in cel mai scurt timp dau rapid jos ce am pus din cauza acestor neglijente.
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu greutatea in adevaratul sens al cuvintului, la mine devine o "problema" cind sar de la masura 38 la 40, la o inaltime de 1,80m, ceea ce multora li se pare un moft, dar imi place sa gatesc, sa maninc, ceea ce, fara o disciplina in domeniu, m-ar conduce sigur catre acumulari nedorite de kilograme.
Nu a fost niciodata o problema gatitul pentru familie, adaptez orice masa astfel incit sa pot minca alaturi de ei. Cartofii nu au fost niciodata prioritari in meniurile mele, dar rar de tot cind le mai prajesc lor citiva, eu imi fac altceva. Chiar alaltaieri am facut niste cirnati din vita si oaie, lor cartofi prajiti iar mie niste fasole dintr-o cutie (juma de ceapa pusa la prajit in ulei de masline, 2-3 linguri de bulion si fasolea scursa din conserva). Ei au mincat cartofi, eu fasole, alaturi de cirnatii comuni + salata verde cu ridichi. Dar de cele mai multe ori le fac si lor garnituri din care pot minca si eu: ciuperci, vinete, mazare ect. De Paste am facut cozonac si n-am gustat nici macar o feliuta. Mi-am facut panna cotta si pasca din brinza si oua, cu doar citeva linguri de faina de naut. Deci iar n-am suferit deloc de pofta de dulce.
Micul dejun il luam in weekend la comun, maninc tot ce e pe masa mai putin piine (careia, apropo, nu-i duc deloc dorul, m-am obisnuit cu piinea cu tarite incit asta cu aer mult in ea mi se pare ciudata rau). Mezeluri, oua, brinzeturi cu multe verdeturi, rosii, ardei, castraveti etc. La multe mese festive nu observa nimeni ca nu maninc ceva anume, pentru ca imi aleg exact ce stiu ca am voie si nu spun niciodata "eu nu maninc de-aia", dar pur si simplu nu ma ating de ele.
E un regim uman, care functioneaza garantat (n-am auzit pe cineva sa-l tina ca la carte si sa nu slabeasca, daca nu se intimpla asta inseamna ca nu a inteles si nu a respectat corect principiile), care ofera diversitate si pe care nu vad de ce l-as abandona, ca doar "nu-mi cere de mincare" :headbang:

#46 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 May 2011 - 10:01 PM

10 ani!!! :headbang: deci esti gurul...

ai voie carne cu fasole :headbang: ...da, mi-a spus si M_rules :sad1:

nici eu nu sunt mancatoare de paine (deloc) si nici de cartofi

la ce voi pofti sunt pastele, pizza, dulciuri (nefacute de casa ...ca stau rau cu timpul ...)

dar, sa ma apuc de citit cartea si imediat o sa revin cu intrebari

1,80 si masura 38 ... la haine ... :violent1: ...si zici ca esti gurmanda ... :help: ?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#47 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 May 2011 - 10:05 PM

Vezi postareaM_rules, la 13 May 2011 - 08:35 PM, a spus:

Normal ca nu scoti de tot dulciurile :headbang:) Asta am scris si eu mai sus, am insirat cateva din dulciurile monti care le am facut si mancat
Dar in comert, de cumparat nu se gasesc multe, ciocolata peste 70% merge si unele produse de la plafaruri, uneori pot fi conforme. Altfel la restaurant banuiesc ca poti lua o salata de fructe si nu mananci frisca, de exemplu sau am mai gasit intr un restaurant ciocolata calda 70% cacao, excelenta.



M_rules, ii scrisesem Daniellei, ca am crezut ca intelesese gresit, anume ca nu ne atingem in deplasare de nimic si vroiam s-o linistesc, dar apoi am citit din urma si am vazut ca maninca 10 Kinder nu'sh de care odata :headbang: Parca e cam mult, asa ca cred ca mai multa strictete iti este foarte necesara, Daniella. In prima faza, de slabire, ti-as recomanda numai ciocolata cu 75- 80% cacao, o sa vezi ca te obisnuiesti cu ea si chiar o sa-ti placa. Asta pina cind iti depasesti dependenta de dulce in cantitati excesive.

#48 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 May 2011 - 07:20 AM

multumesc.

Acasa vad ca are cartea doar 77 pagini. La servici avea 178 ....zona crepusculara ... :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#49 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 14 May 2011 - 10:16 PM

Fetelor,

erau parca niste liste cu grupe de alimente, impartite pe categorii, ca sa stim ce putem amesteca si ce nu la o masa.
Imi puteti zice de le iau?
Imagine postata
Imagine postata

#50 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 15 May 2011 - 10:11 AM

Vezi postareaLizura, la 14 May 2011 - 10:16 PM, a spus:

Fetelor,

erau parca niste liste cu grupe de alimente, impartite pe categorii, ca sa stim ce putem amesteca si ce nu la o masa.
Imi puteti zice de le iau?

Pentru monti e mai complicat la unele alimente, nu e ceva impartit, cu grupe pentru toate alimentele, trebuie sa citesti cartea ca sa intelegi metoda si cum sunt impartite alimentele si cum se combina.
Cred ca ce cauti tu e ceva asemanator cu ce e aici. desi e slab articolul si nu explica totul cum trebuie.

Eu am scris deja regula mai sus, simpla. Ai alimentele impartite in grasimi si glucide (exista si cu proteine si proto lipidic etc..., eu incerc sa iti explic cat mai simplu posibil). Grasimi inseamna carne, unt, oua etc... Glucide inseamna majoritatea: legume, fructe, paste etc.. (unele legume contin si grasimi e.g. avocado, masline). Grasimile se pot combina numai cu glucide care au IG sub 35 pentru faza I de slabit. pentru faza II, de mentinere se pot combina, mai rar cu glucide cu IG intre 35-50. Toate glucidele cu IG peste 50 sunt interzise.
Sper ca ai inteles ceva din ce am explicat.

IG <35 - ok cu grasimi
IG - 35 - 50 - Nu e ok cu grasmi (decat rar, la mentinere)
IG > 50 - interzise
Tabel cu IG la alimente ai aici.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#51 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 15 May 2011 - 08:48 PM

Vezi postareaM_rules, la 15 May 2011 - 10:11 AM, a spus:

Vezi postareaLizura, la 14 May 2011 - 10:16 PM, a spus:

Fetelor,

erau parca niste liste cu grupe de alimente, impartite pe categorii, ca sa stim ce putem amesteca si ce nu la o masa.
Imi puteti zice de le iau?

Pentru monti e mai complicat la unele alimente, nu e ceva impartit, cu grupe pentru toate alimentele, trebuie sa citesti cartea ca sa intelegi metoda si cum sunt impartite alimentele si cum se combina.
Cred ca ce cauti tu e ceva asemanator cu ce e aici. desi e slab articolul si nu explica totul cum trebuie.

Eu am scris deja regula mai sus, simpla. Ai alimentele impartite in grasimi si glucide (exista si cu proteine si proto lipidic etc..., eu incerc sa iti explic cat mai simplu posibil). Grasimi inseamna carne, unt, oua etc... Glucide inseamna majoritatea: legume, fructe, paste etc.. (unele legume contin si grasimi e.g. avocado, masline). Grasimile se pot combina numai cu glucide care au IG sub 35 pentru faza I de slabit. pentru faza II, de mentinere se pot combina, mai rar cu glucide cu IG intre 35-50. Toate glucidele cu IG peste 50 sunt interzise.
Sper ca ai inteles ceva din ce am explicat.

IG <35 - ok cu grasimi
IG - 35 - 50 - Nu e ok cu grasmi (decat rar, la mentinere)
IG > 50 - interzise
Tabel cu IG la alimente ai aici.

multumesc M_rules...si nu te formaliza cu explicatiile ca am background medical...eu am tinut dieta asta si am citit tot ce e nevoie...dar acum o re-cautam ca sa zic asa pt sotul meu ca sa nu fie nevoit sa sa caute singur toate listele.
Pe forumul culinar existau listele respective facute de cineva, o sa intru pe acolo.
Imagine postata
Imagine postata

#52 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 16 May 2011 - 11:22 AM

Vezi postareaLizura, la 15 May 2011 - 08:48 PM, a spus:

multumesc M_rules...si nu te formaliza cu explicatiile ca am background medical...eu am tinut dieta asta si am citit tot ce e nevoie...dar acum o re-cautam ca sa zic asa pt sotul meu ca sa nu fie nevoit sa sa caute singur toate listele.
Pe forumul culinar existau listele respective facute de cineva, o sa intru pe acolo.


Daca vorbesti de primele liste (de la inceputul topicului, de dincolo), alea sunt cam vechi :( si mai sunt unele "fineturi", unele alimente care contin si grasimi si se combina altfel, nu numai dupa IG. Alte alimente nu sunt recomandate deloc dpdv al sanatatii.
Ca lista, cel mai bine si simplu: ii poti printa lista cu IG uri (pe site ul MM e updatata la zi lista) si separat ii printezi regula de baza. Te uiti pe lista de IG si ce stii ca, contine si grasimi le faci un semn, ca sa stie cum le poate combina.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#53 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 May 2011 - 12:21 PM

M_rules fineturile de unde le luam "unele "fineturi", unele alimente care contin si grasimi si se combina altfel, nu numai dupa IG. "?

ieri am primit lovitura de gratie: iubitul e foarte tolerant privind silueta mea ... desi m-a luat cu 12 kg mai slaba, avand in vdr sarcina inca nu a zis nik ...insa ieri uitandu.se la mine zice ... esti cam grasuta :D !!! woaaa ce rusineeee.

Deci gata tb sa ma apuc serios de treaba, am citit in ritm lent vreo 17 pag din carte in we, tb sa dau zor.
tampenia mare ca azi nu mi-am luat nik de mancare la mine, iar dim am baut 1 kefir mic. Ce fac eu in cazul asta, ma apuc de maine de antrenament dor, ca in we plec in delta si habar nu am ce variante o sa am acolo, dar ciorba de peste sigur are si morcov (unele chiar si cartof)...
cred ca la faza 1 ar tb sa stau macar o luna acasa sa ma obisnuiesc cum sa ma descurc cu meniurile ...

ma apucasem si eu in we sa citesc pe dincolo primul topic de acu ' 100 ani, dar era f nerelevant ...asa ca am abandonat, desi tin minte ca de acolo am aflat acum ani buni (cred ca acum vreo 4 ani?!) parca si ma lamurisem oarecum citind unul din topice...dar nu mai tin minte care :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#54 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 16 May 2011 - 12:29 PM

Vezi postareaDaniella, la 16 May 2011 - 12:21 PM, a spus:

M_rules fineturile de unde le luam "unele "fineturi", unele alimente care contin si grasimi si se combina altfel, nu numai dupa IG. "?

ieri am primit lovitura de gratie: iubitul e foarte tolerant privind silueta mea ... desi m-a luat cu 12 kg mai slaba, avand in vdr sarcina inca nu a zis nik ...insa ieri uitandu.se la mine zice ... esti cam grasuta :D !!! woaaa ce rusineeee.

Deci gata tb sa ma apuc serios de treaba, am citit in ritm lent vreo 17 pag din carte in we, tb sa dau zor.
tampenia mare ca azi nu mi-am luat nik de mancare la mine, iar dim am baut 1 kefir mic. Ce fac eu in cazul asta, ma apuc de maine de antrenament dor, ca in we plec in delta si habar nu am ce variante o sa am acolo, dar ciorba de peste sigur are si morcov (unele chiar si cartof)...
cred ca la faza 1 ar tb sa stau macar o luna acasa sa ma obisnuiesc cum sa ma descurc cu meniurile ...


Primul pas, e important sa termini cartea de citit, asa vei inteleg multe.
La pranz poti manca, daca mananci la restaurant, o salata cu friptura. Daca doar cumperi ceva de la magazin iti poti cumpara sa ti faci tu o salata cu branza sau cu cascaval.
In delta profita de peste. Mananca cat mai mult peste. Stai deoparte de mamaliga, daca se intampla sa mananci ciorba cu morcovi si cartofi, macar nu ii manca, ii ocolesti prin ciorba, cat poti si mananci restul. In rest fripturi, salate,legume (fara cartofi si altele cu IG mare) branza, aste merg foarte bine.
La fineturi ajuta de exemplu site ul asta: http://nutritiondata.self.com/
Cauti alimentul acolo si vezi ce contine si te lamuresti.
De exemplu maslinele au grasimi, la fel si oleaginoasele, chiar daca au IG mic, nu merg combinate cu alimente cu IG intre 35-50. Incet, incet o sa vezi ca o sa inveti alimentele cum sunt cat si ce IG au din tabel.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#55 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 May 2011 - 01:13 PM

Vezi postareaM_rules, la 15 May 2011 - 10:11 AM, a spus:

Pentru monti e mai complicat la unele alimente, nu e ceva impartit, cu grupe pentru toate alimentele, trebuie sa citesti cartea ca sa intelegi metoda si cum sunt impartite alimentele si cum se combina.
Cred ca ce cauti tu e ceva asemanator cu ce e aici. desi e slab articolul si nu explica totul cum trebuie.


asta cautam si eu! ms :D

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#56 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 May 2011 - 01:51 PM

Vezi postareaM_rules, la 16 May 2011 - 12:29 PM, a spus:

La pranz poti manca, daca mananci la restaurant, o salata cu friptura. Daca doar cumperi ceva de la magazin iti poti cumpara sa ti faci tu o salata cu branza sau cu cascaval.
In rest fripturi, salate,legume (fara cartofi si altele cu IG mare) branza, aste merg foarte bine.


Multumesc. Daca nu ies ci pot cumpara doar ceva de la chiosc (nenene salata nu-i) ce pot lua la repezeala in zilele cand nu am pachetel? Daca azi pana la ora asta nu am mancat ... ma duc sa beau 2 pahare de apa, insa prevad dezastrul culinar la ora cand voi ajunge acs (pe la 8).

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#57 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 16 May 2011 - 02:19 PM

Vezi postareaCarmella, la 13 May 2011 - 09:28 PM, a spus:

Daniella, eu sint la Monti de ~10 ani, cred, si-l voi mentine toata viata mea.
...
la mine devine o "problema" cind sar de la masura 38 la 40, la o inaltime de 1,80m...


deci tu esti mama monti aici pe forum, am zis Imagine postata

mama Carmella, ce masuri sunt alea? esti o scoaba Imagine postata
serios acum, bravo, bravo Imagine postata am egoism pe tine. eu nu am fost niciodata asa de subtirica. am avut masura 38 prin liceu si facultate, si dupa ce "m-am facut om mare" am oscilat intre 40 si 44, la 1,70m.

#58 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 16 May 2011 - 02:53 PM

Vezi postareaDaniella, la 16 May 2011 - 01:51 PM, a spus:

Multumesc. Daca nu ies ci pot cumpara doar ceva de la chiosc (nenene salata nu-i) ce pot lua la repezeala in zilele cand nu am pachetel? Daca azi pana la ora asta nu am mancat ... ma duc sa beau 2 pahare de apa, insa prevad dezastrul culinar la ora cand voi ajunge acs (pe la 8).

Nu sta nemancata, e cel mai rau pentru organism cat si pentru slabit. Du te si cumpara ti ceva si mananca. Cauta daca gasesti la chisc niste fistic (asta acum in caz de "urgenta", dar la oleaginoase e bine sa le manaci crude) sau caju sau alte oleaginoase, poti lua si un mar sau ceva fructe (fara banane si nu multe fructe, totusi la unele persoane fructele fac foame :D))) Nu mai sta nemancata atata timp, dpdv al sanatatii nu e bine deloc.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#59 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 May 2011 - 03:34 PM

Lihnita fiind, m-am uitat pe meniul cantinei pe care o avem aici in curte si de la care nu comand ca gatesc cu multa prajeala, rantasuri si grasimi/ulei. Daca vrei o gastrita mananci de la ei si in 2 saptamani o ai. Cum e cel mai rau decat sa mergi la cumparaturi sau sa comanzi mancare cu stomacul gol-gol-gol. Am oscilat intre a face o nebunie si vorbele lui iubi (oricum stiam de pe hainute si din oglinda ca am depasit orice limite ever, dar asteptam sa fiu si urecheata! :D ...sub pretextul alaptarii si al dietei practicata mereu ... ma mai complaceam o perioada ... ). in fine, am reusit sa ma abtin sa comand vreo nenorocire si am luat ficatei la gratar cu salata primavera (habar nu am ce e cred ca asortata) si bonus o salata bulgareasca. Din bulgareasca trebuie sa elimin doar maslinele si in rest sper sa fiu ok ;) cu meniul asta e aproape 5 si nu am mancat nika? Multumesc de asistenta pretioasa.
O sa-mi scriu aici meniul din fiecare zi, e voie? O sa recunosc si daca fac vreo boacana, o sa fie liber la urecheala. Ma primiti sa fac asta pe acest topic? sau trebuie sa ma mut in alta parte? Cu paharul de kefir de dimineata cred ca nu prea sunt in regula in faza I, nu (e cam la fel cu iaurtul)? Una peste alta trebuie se pare sa merg azi la cumapraturi sa-mi iau niste salati ceva ca din ce e permis am doar oua, branzeturi (camembert, telemea si mozzarella), rosii uscate rehidratate cu ulei si nu mai stiu ce (poate au zahar sau cine stie ce aditivi), oare ce mai am ...niste zacusti ...cred ca alea erau bune de luat azi la mine dar si alora tb sa le verific etichetele, cred ca mai am niste prosciuto crudo si somon marinat si afumat (cel marinat ar putea contine zahar sau mai stiu eu ce ... tb sa verific ). Nu am eu timp sa gatesc peste saptamana si in frigi sunt doar mancaruri interzise iaurturi, morcovi, cartofi, sau gatite de mamaie :( (sarmale, ciorba de loboda spurcata cu cartofi-paste-morcov si ghiveci stricat cu cartofi ...desi eu nu suport cartofii in ciorbe/mancaruri ...ea inca nu stie :D ...am zis bogda'proste ca a gatit ... doar nu era sa-i spun ca nu-i bine asa din prima :( !?? )

e voie mascarpone de combinat cu ceva? ;) dar smantana?

auoleu ce rau imi pare ca nu mai am voie mamaliga! era una din preferatele mele ... ;) paine nu mancam, dar mamaliga da :(

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#60 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 May 2011 - 04:08 PM

dupa ce vede ochiul meu, cred ca pe ficatei au pus vegeta ;)
si in salata primavera au pus si bacon e voie? in rest cred ca e ok multi castraveti ridichi, salata verde, telemea, o felie de ou fiert tare si ficateii la gratar asta am mancat azi. era si otet, dar cred ca e voie ...? elimin doar cele 4 maslinute ... uff ce bune erau ele ... :P

de maine ori imi iau pachetel, ori nu reusesc sa fac treaba ... :P

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 73 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi