Forum Culinar: cumparaturi pt BB - Forum Culinar

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cumparaturi pt BB

#21 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 July 2010 - 11:42 AM

Vezi postareavaxile, la 05 July 2010 - 10:55 AM, a spus:

simona? nu-i pune manusi!! faci o greseala imensa.

pompa e un lucru bun, se gaseste si buleftrica de cumparat, da' costa mult, nu merita.

fuarte bune bibiroaiele de la avent. noi am incercat fro 4 marci, avent rulz. minimum de colici. apropo, cauta "gripe water", sau cum s-o chema in rumuneste. face minuni impotriva colicilor.

cumpara crema de dat la fund. in ro exista ceva (testat pe fundu' lu' andrei) numit "sudocrem". din 5 produse care se gasesc in ro, asta e al mai best.

nu te prosi, ia caditza normala. jmekeria aia din imagine are marele neajuns ca nu poti sa-l speli pe cap. plus ca cum o sa-i tii capu'? ia o caditza normala, pune un prosop rulat pe post de "perna" si-l speli la mare fix.

de zdranganele potz sa te lipsesti o luna de zile. nici nu se uita la ele. si pina sa le poata apuca ... hahaahaaaaaa

ia-tz un sling (e un fel de pinza care vine dupa umar (sau umeri) pentru transportat bb. carucioru' e mizerabil de incomod la virste mici.


De ce sa nu-i pun manusi?
Caditza nu iau , cunosc multa lume care are Tummy Tub si nu se plang .
Zdranganele am luat ca-s dulci , imi plac mie :love7:
La sling m-am gandit , dar...nu prea stiu cum functzioneaza si....io cu mainile mele pot sa-l fixez bine-n panza?
Pompa electrica se imprumuta de la farmacie aici , zice moasa...

#22 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 July 2010 - 12:31 PM

Vezi postareasimonaro29, la 05 July 2010 - 11:42 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 05 July 2010 - 10:55 AM, a spus:

simona? nu-i pune manusi!! faci o greseala imensa.

pompa e un lucru bun, se gaseste si buleftrica de cumparat, da' costa mult, nu merita.

fuarte bune bibiroaiele de la avent. noi am incercat fro 4 marci, avent rulz. minimum de colici. apropo, cauta "gripe water", sau cum s-o chema in rumuneste. face minuni impotriva colicilor.

cumpara crema de dat la fund. in ro exista ceva (testat pe fundu' lu' andrei) numit "sudocrem". din 5 produse care se gasesc in ro, asta e al mai best.

nu te prosi, ia caditza normala. jmekeria aia din imagine are marele neajuns ca nu poti sa-l speli pe cap. plus ca cum o sa-i tii capu'? ia o caditza normala, pune un prosop rulat pe post de "perna" si-l speli la mare fix.

de zdranganele potz sa te lipsesti o luna de zile. nici nu se uita la ele. si pina sa le poata apuca ... hahaahaaaaaa

ia-tz un sling (e un fel de pinza care vine dupa umar (sau umeri) pentru transportat bb. carucioru' e mizerabil de incomod la virste mici.


De ce sa nu-i pun manusi?
Caditza nu iau , cunosc multa lume care are Tummy Tub si nu se plang .
Zdranganele am luat ca-s dulci , imi plac mie :love7:
La sling m-am gandit , dar...nu prea stiu cum functzioneaza si....io cu mainile mele pot sa-l fixez bine-n panza?
Pompa electrica se imprumuta de la farmacie aici , zice moasa...



da' de ce sa-i pui manusi? cica "sa nu se zgirie pe fata". al meu s-a zgiriat pe fatza, se zgirie si acum. si e plin de cucuie. da' trec. nu ramin cicatrice. iar copilu' abia iesit tre' sa isi puna simturile la treaba. acopera-i miinile si eventual pune-i sh-o banda pe ochi. :)

slingu' e ceva extrem de simplu. e folosit de taranci in zonele sarace ale lumii, adica isi cara copiii cu ele la muncile cimpului. daca ele pot, potz si tu!

ei, daca poti inchiria pompa, e chiar mai bine. tip: de vrei sa traji lapte cu pompa, traje inainte ca mamzel sa suga. dupa, nu mai iese mare lucru. copilu' e foarte eficient la supt, pompa nu
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#23 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 July 2010 - 09:47 PM

Simo, sa ma bata mamaie, mi se pare chinu' draq sa speli copilul in galeata :pupic: nu e prea adinca apa? cum o speli pe cap? dar pina ii cade buricul cum o speli?
Bine, mie mi se pare greu sa spal un bebelus si in cadita de aia lunguiata, ca imi aluneca din miini si ma ingrozeste asta, probabil e chestie de obisnuinta...
raluca elena

#24 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 July 2010 - 10:09 PM

Sa va zic o poanta de prin 83 toamna cand s-a nascut copila mea.
M-am dotat si eu cu ce te puteai dota pe atunci.
Cadita,prosopele pentru cadita,termometru de pentru baie sa nu oparesc copilul,
sapunuri, creme si pudre speciale,alea,alea,....
No si ma duc eu la spital si dupa mult chin,nasc.
Si acolo cand mi-o aducea dimineata dupa baie la aplaptat,era rosie ca racul si mirosea dubios.
Aveam consemn.Nu aveam voie in ruptul capului sa intram in incaperea unde imbaiau copiii.
Intr-o dimineata,asteptand in fata usii, ma pune Aghiuta sa apas usor clanta si ...
ce-mi vad ochii ?
Imbaiau copiii in chiuveta,direct sub robinet.
Ii tineu cu o mana sub burtica si cu cealalta ii frecau cu sapun Cheia ca pe caini .
Ce temperatura avea apa?
Nu ma intrebati pentru ca sigur nu vreti sa stiti.Imagine postata
Am inchis usor usa si m-am dus in salon...
Acasa ,cand vedeam cat se agita familionul in primele zile la baita,muream de ras.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#25 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 06 July 2010 - 10:16 PM

Vezi postareaPiscotel, la 06 July 2010 - 10:09 PM, a spus:

...
Imbaiau copiii in chiuveta,direct sub robinet.
Ii tineu cu o mana sub burtica si cu cealalta ii frecau cu sapun Cheia ca pe caini .
Ce temperatura avea apa?
Nu ma intrebati pentru ca sigur nu vreti sa stiti....

si in 2005 cand am nascut-o eu pe a mea tot asa o imbaia la maternitate. in chiuveta, sub jet, in chiuveta de la mine din salon. bine, apa nu era rece :pupic: iar matzei mele ii placea. mi se parea asa de usor cum ii spalau ele, iar apoi, cand am ajuns acasa cu copila... ioi ce m-am mai stressat la prima baie. noroc cu mama :)

#26 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 July 2010 - 03:40 AM

la noi nu ii imbaiaza in maternitate deloc. ii spala cu un burete otzira. in rest, no way. si aici ti-l da cu tine sa-l alaptezi, nu ti-l ia ca pe vremea lu' impuscatu'. vine din cind in cind sa intrebe mama daca n-a obosit, sa-l mai ia si ele. da' cu forta nici vorba sa ti-l ia.

prima baie, da, o fo penibila. nu l-am spalat pe cap. oh si cum regret zilele alea cind statea asa de cuminte la spalat ... de fapt era ca statuia, comparativ cu ce e acum. acum trebe ratzuste, galetusa, etcetc. la inceput (prin paleolitic, mi se pare) urla cind il bagam in cada. acum urla (ma rog, nu chiar urla, da' se miortzaie) cind il scoatem din cada. nici cind il spalam pe cap nu mai urla, desi e clar ca nu-i prea fericit.

btw, v-am zis cum a fost cu cazutu' buricului? aveam in vizita un coleg de serviciu, un neamtz. omu' nu are copii nici amu'. si copilu' face caca, il iau sa-l schimb. zic hai man, sa-tz arat cum se schimba copilu' (io, mindru de noile mele indeminari). asa, si cind ii desfac scutecu', cade buricu' uscat din scutec. zic uaau, ia uite, i-a cazut buricu'. neamtu' se uita cu ochii mari si intreaba "si se intimpla des chestia asta?" :headbang: :beer2: :P :P :P :P :P :P. inutil sa zic ca si-n ziua de azi mai rid de el cind imi amintesc.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#27 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 July 2010 - 06:53 AM

Cind s-a nascut nepotul meu la Giulesti asa spalau copiii, la chiuveta, pun pariu ca si acum la fel, ba mai mult, luau cite 2, unul intr-o mina unul in alta si ii plimbau nitel cu popoul prin jetul de apa si gata baia. Tot asa era consemn pentru mamici sa nu intre la bebei.
Insa sint maternitati unde poti tine copilul in camera cu tine.
Vaxile, pe bune, ce i-ai raspuns neamtului :headbang: bine, in afara de hahahaha :beer2:
raluca elena

#28 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 July 2010 - 07:47 AM

Vezi postarearaluca elena, la 07 July 2010 - 06:53 AM, a spus:

Cind s-a nascut nepotul meu la Giulesti asa spalau copiii, la chiuveta, pun pariu ca si acum la fel, ba mai mult, luau cite 2, unul intr-o mina unul in alta si ii plimbau nitel cu popoul prin jetul de apa si gata baia. Tot asa era consemn pentru mamici sa nu intre la bebei.
Insa sint maternitati unde poti tine copilul in camera cu tine.
Vaxile, pe bune, ce i-ai raspuns neamtului :lovestory: bine, in afara de hahahaha :D


l-am intrebat el cite burice are
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#29 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 08:00 AM

Poate el avea mai multe burice :lovestory:
Aici, dupa ce se naste ,il pune la mama pe piept, stam la pozat si apoi moasa il ia pe tata si fac baie la bebe,tot in chiuveta , da e mai mare ca o cadita.Apoi ai copilul cu tine non stop

#30 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 July 2010 - 08:15 AM

Poate colegu' era Kyle XY :lovestory:
raluca elena

#31 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 July 2010 - 08:28 AM

Vezi postareasissi, la 07 July 2010 - 08:00 AM, a spus:

Poate el avea mai multe burice :lovestory:
Aici, dupa ce se naste ,il pune la mama pe piept, stam la pozat si apoi moasa il ia pe tata si fac baie la bebe,tot in chiuveta , da e mai mare ca o cadita.Apoi ai copilul cu tine non stop



aici il pune sub o lampa incalzitoare, sa nu-i fie frig.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#32 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 July 2010 - 08:35 AM

Vezi postarearaluca elena, la 06 July 2010 - 09:47 PM, a spus:

Simo, sa ma bata mamaie, mi se pare chinu' draq sa speli copilul in galeata :lovestory: nu e prea adinca apa? cum o speli pe cap? dar pina ii cade buricul cum o speli?
Bine, mie mi se pare greu sa spal un bebelus si in cadita de aia lunguiata, ca imi aluneca din miini si ma ingrozeste asta, probabil e chestie de obisnuinta...



Raluca , mi s-a spus ca-i mai bine pt BB , ca BB-le sta in galetusa in pozitzia in care a stat in burtica. Al cumnatei mele nu a plans DELOC in galetusa!
De obisnuit ma obisnuieste ea moasa ca la inceput vine in fiecare zi , apoi la fiecare baie...

#33 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 July 2010 - 08:41 AM

Aici tzi-l da imediat dupa nastere , se numeste BONDING :lovestory: . Apoi te ajuta sa-i dai sa suga si al tau e :D. Adica , atunci cand te muta in patul normal ramane BB-le cu tine. In mod normal potzi sa-l dai la asistente cand vrei , daca simtzi ca esti obosita , dar nu prea face nimeni asta .
De spalat nush cum il spala , dar cred ca nu le face baie...

#34 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 08:42 AM

Raluca , cred ca si pina ii cade buricul ii face baie normal, eu asa am facut la primul bebe, bine nu in galetusa , ca am avut vanita .

#35 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 08:50 AM

Vezi postareaPiscotel, la 06 July 2010 - 10:09 PM, a spus:

Sa va zic o poanta de prin 83 toamna cand s-a nascut copila mea.
M-am dotat si eu cu ce te puteai dota pe atunci.
Cadita,prosopele pentru cadita,termometru de pentru baie sa nu oparesc copilul,
sapunuri, creme si pudre speciale,alea,alea,....
No si ma duc eu la spital si dupa mult chin,nasc.
Si acolo cand mi-o aducea dimineata dupa baie la aplaptat,era rosie ca racul si mirosea dubios.
Aveam consemn.Nu aveam voie in ruptul capului sa intram in incaperea unde imbaiau copiii.
Intr-o dimineata,asteptand in fata usii, ma pune Aghiuta sa apas usor clanta si ...
ce-mi vad ochii ?
Imbaiau copiii in chiuveta,direct sub robinet.
Ii tineu cu o mana sub burtica si cu cealalta ii frecau cu sapun Cheia ca pe caini .
Ce temperatura avea apa?
Nu ma intrebati pentru ca sigur nu vreti sa stiti.Imagine postata
Am inchis usor usa si m-am dus in salon...
Acasa ,cand vedeam cat se agita familionul in primele zile la baita,muream de ras.



Deci eu am cumparat cadita si o chestie super faina din plastic albastra detasabila care-l facea sa stea ca intr-un fotoliu tinandu-i capusorul sus si sa stea confortabil,iaca ce mult ii place lui baita,mancala'r mama de bubulet'....

Fisier atasat  S4030060.JPG (79.43K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  S4030061.JPG (71.63K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  S4030062.JPG (78.3K)
Number of downloads: 0

Apropo' de ce spui tu pisco,cu fameleonul la baita,a mea mamica inainte de nastere deja isi facea planuri mari si aprovizionari pt. prima baita(fan uscat cu floricele,ou,tarate,musetel,levantica,etc)i-am zis nu bag eu coptilu' in buruieni si tarate lasa-ma'n...durerea mea,ca deaia am o mie de produse jonson,nu mai e ca pe vremea matale...jonson ne jonson maica-mea o tinea sus si tare ca ea se oftica rau daca n-o las,i-am spus ca sa se oftice asta e...La prima baita acasa o venit cu gentuta plina de minuni(nu s-o lasat),eu eram varza abea ma tineam pe picioare,umflate,durere de spate si de sani criminala,jos nu vrei sa stiii ca eram terci'',bubuletul se curata tare nasol,se lua pielea numa solzi care se agatau de hainute,lasand in urma un punt rosu cred ca-l manca si ustura de numa',asa ca am lasat-o sa se desfasoare,mama a triumfat(again'')in glorie,fattaa ce faina era apa aia un parfum de mult uitat,si de la ou si tarate era''lesioasa''ca si cum ar fi avut cea mai cea spuma de baie inauntru,si-a revenit pielea lui bebel' instant,a fost panaceu pt. el.
La sf. l-a asteptat un masaj cu uleiut,ca s-a ofticat barbat-miu,stai mama soacra ca rupi,vreo mana vre-un picior la coptil' doamne feri'...Taci mama ca asa se face'...Sotul imbufnat mi-a zis ca daca mai face asa a doua zi el face scandal,asa ca a doua zi i-am dat de treaba sa nu mai stea prin picioarele noastre si i-am promis ca nu i-a mai facut masaj(aiurea'ii facuse de i-au mers fulgii saracu')mie imi convenea ca-l obosea,dormea bubu' dupaia dus'...

#36 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 09:13 AM

Geani, stie mama ta ce stie, ia facut baita numa cu produse naturale.
Apropos de unghiute, eu i le-am taiat cum am ajuns acasa , am incercat sa ii pun manusi da cind am vazut ca nu ii place si urla am lasat copilul fara.

#37 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 09:39 AM

Nici eu nu i-am pus manusi dar am avut grija de unghiute si nu s-a zgariat,cat despre bepanthen si eu am fost tare multumita,e mai scump,dar nu mi s-a iritata bebelul de loc,inainte de asta pempersi de calitate si servetele umede idem bine sters.Cu samponul jonson cu musetel nici al meu nu a facut cojite,dar al meu a fost mai chelios de felul lui... :lovestory:

#38 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 01:45 AM

Vezi postareavaxile, la 05 July 2010 - 10:59 AM, a spus:

Vezi postareaFloare albastra, la 21 April 2010 - 01:52 PM, a spus:

Eu nu am cumparat inca nimic, dar ma uit cu drag la ce postati voi :D
Ma documentez despre carucioare, am nevoie de unul care sa se faca mic cand e strans, altfel nu-mi intra in portbagaj la masina, sa fie usor de manuit, totusi stabil si rezistent... nici nu vreau multe, nu? :-*


itz recomand cu entuziasm maclaren techno xlr pentru copil mic si maclaren volo pentru copil mai mare. primu' are 11.5 kile, al doilea fro 7. se string bine, se desfac usor, intra de minune in portbagaj. in plus xlr vine cu rezematoare de cap pentru nou-nascut.

Nu am vazut la noi decat Maclaren Buggy (deci de la minim 6 luni)... nu vreau sa sar peste stadiul de landou (nu stiu cum sa-i spun sa intelegem cu totii despre ce e vb) ... plus ca prefer sistemul 3 in 1 (adica pe acelasi schelet sa poata fi folosit inclusiv babyschale - scoica aia de masina)... ceva de genul Britax Römer...

#39 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 01:59 AM

Vezi postareavaxile, la 07 July 2010 - 03:40 AM, a spus:

la noi nu ii imbaiaza in maternitate deloc. ii spala cu un burete otzira. in rest, no way. si aici ti-l da cu tine sa-l alaptezi, nu ti-l ia ca pe vremea lu' impuscatu'. vine din cind in cind sa intrebe mama daca n-a obosit, sa-l mai ia si ele. da' cu forta nici vorba sa ti-l ia.

prima baie, da, o fo penibila. nu l-am spalat pe cap. oh si cum regret zilele alea cind statea asa de cuminte la spalat ... de fapt era ca statuia, comparativ cu ce e acum. acum trebe ratzuste, galetusa, etcetc. la inceput (prin paleolitic, mi se pare) urla cind il bagam in cada. acum urla (ma rog, nu chiar urla, da' se miortzaie) cind il scoatem din cada. nici cind il spalam pe cap nu mai urla, desi e clar ca nu-i prea fericit.

btw, v-am zis cum a fost cu cazutu' buricului? aveam in vizita un coleg de serviciu, un neamtz. omu' nu are copii nici amu'. si copilu' face caca, il iau sa-l schimb. zic hai man, sa-tz arat cum se schimba copilu' (io, mindru de noile mele indeminari). asa, si cind ii desfac scutecu', cade buricu' uscat din scutec. zic uaau, ia uite, i-a cazut buricu'. neamtu' se uita cu ochii mari si intreaba "si se intimpla des chestia asta?" :D :D :D :D :-* :D :D :D. inutil sa zic ca si-n ziua de azi mai rid de el cind imi amintesc.

dar ce credea omul? ca-l lipesti inapoi cu superglue si de aia cade mereu? :D :D

#40 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 08 July 2010 - 04:10 AM

Vezi postareaFloare albastra, la 08 July 2010 - 01:45 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 05 July 2010 - 10:59 AM, a spus:

Vezi postareaFloare albastra, la 21 April 2010 - 01:52 PM, a spus:

Eu nu am cumparat inca nimic, dar ma uit cu drag la ce postati voi :D
Ma documentez despre carucioare, am nevoie de unul care sa se faca mic cand e strans, altfel nu-mi intra in portbagaj la masina, sa fie usor de manuit, totusi stabil si rezistent... nici nu vreau multe, nu? :D


itz recomand cu entuziasm maclaren techno xlr pentru copil mic si maclaren volo pentru copil mai mare. primu' are 11.5 kile, al doilea fro 7. se string bine, se desfac usor, intra de minune in portbagaj. in plus xlr vine cu rezematoare de cap pentru nou-nascut.

Nu am vazut la noi decat Maclaren Buggy (deci de la minim 6 luni)... nu vreau sa sar peste stadiul de landou (nu stiu cum sa-i spun sa intelegem cu totii despre ce e vb) ... plus ca prefer sistemul 3 in 1 (adica pe acelasi schelet sa poata fi folosit inclusiv babyschale - scoica aia de masina)... ceva de genul Britax Römer...


oh, buggy e cu totu' alta ytreaba. nici o legatura. daca vrei xlr, ia-l de pe magaxinu' online maclaren. noi asa l-am luat. iesi chiar mai ieftin decit la mothercare.
btw, sistemu' 3-in-1 e FOARTE greu. poate acum nu realizezi, da' sa stii ca sa urci in masina treij' de kile e nasol. nu mai zic ce patesti daca vrei sa zbori cu copilu'. stiu ca sunt multi care se entuziasmeaza la faza ca iei copilu' adormit din masina si-l pui in carucior fara sa-l trezesti. asa e si-n reclama hihihihi. da'n realitate e putin diferit, copilu' in primele 2 luni se trezeste mai mult de foame decit de la luat in brate, intre 2 si 4 luni se trezeste la cea mai mica schimbare de aer, zgomot etc iar dupa 4-5 luni oricum nu mai conteaza, ca sta in fund.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi