Forum Culinar: cumparaturi pt BB - Forum Culinar

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cumparaturi pt BB

#41 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 July 2010 - 07:53 AM

Eu am un chicco trio S3, am fost multumita de el si o sa il folosesc si la bebe 2

#42 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 10:22 AM

Vezi postareavaxile, la 08 July 2010 - 04:10 AM, a spus:

oh, buggy e cu totu' alta ytreaba. nici o legatura. daca vrei xlr, ia-l de pe magaxinu' online maclaren. noi asa l-am luat. iesi chiar mai ieftin decit la mothercare.
btw, sistemu' 3-in-1 e FOARTE greu. poate acum nu realizezi, da' sa stii ca sa urci in masina treij' de kile e nasol. nu mai zic ce patesti daca vrei sa zbori cu copilu'. stiu ca sunt multi care se entuziasmeaza la faza ca iei copilu' adormit din masina si-l pui in carucior fara sa-l trezesti. asa e si-n reclama hihihihi. da'n realitate e putin diferit, copilu' in primele 2 luni se trezeste mai mult de foame decit de la luat in brate, intre 2 si 4 luni se trezeste la cea mai mica schimbare de aer, zgomot etc iar dupa 4-5 luni oricum nu mai conteaza, ca sta in fund.

Nu as avea nimic impotriva sa-l cumpar de pe net daca l-as fi vazut in magazine in prealabil sa vad cum se manuieste, strange, cum ma descurc eu cu el...
Nici nu ma gandesc sa cumpar unul de 30 kg ca apoi nu-l pot pune singura nici macar in portbagaj... Britax Römer de care vorbeam anterior are 13 kg.
Oricum, indiferent ce tip de carut aleg, nu l-as lua cu mine pe avion din simplul motiv ca am vazut de nenumarate ori cum le manevreaza hamalii... iti vine sa mergi la ei si sa-i bati...
Pt mine este extrem de important sa se plieze si sa incapa in portbagajul masinii mele care nu e tocmai mare... iar mecanismul de inchidere-deschidere sa nu necesite mai mult de doua maini si ajutorul la toata familia cum am vazut ca se intampla la unele marci...

#43 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 10:25 AM

Vezi postareasissi, la 08 July 2010 - 07:53 AM, a spus:

Eu am un chicco trio S3, am fost multumita de el si o sa il folosesc si la bebe 2

Multumesc de idee, dar din ce am vazut pana acum la Chicco, nici unul nu-mi incape in portbagaj...
E minunat ca s-a pastrat bine si il poti folosi si la al doilea copil.

#44 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 08 July 2010 - 10:34 AM

Vezi postareaFloare albastra, la 08 July 2010 - 10:22 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 08 July 2010 - 04:10 AM, a spus:

oh, buggy e cu totu' alta ytreaba. nici o legatura. daca vrei xlr, ia-l de pe magaxinu' online maclaren. noi asa l-am luat. iesi chiar mai ieftin decit la mothercare.
btw, sistemu' 3-in-1 e FOARTE greu. poate acum nu realizezi, da' sa stii ca sa urci in masina treij' de kile e nasol. nu mai zic ce patesti daca vrei sa zbori cu copilu'. stiu ca sunt multi care se entuziasmeaza la faza ca iei copilu' adormit din masina si-l pui in carucior fara sa-l trezesti. asa e si-n reclama hihihihi. da'n realitate e putin diferit, copilu' in primele 2 luni se trezeste mai mult de foame decit de la luat in brate, intre 2 si 4 luni se trezeste la cea mai mica schimbare de aer, zgomot etc iar dupa 4-5 luni oricum nu mai conteaza, ca sta in fund.

Nu as avea nimic impotriva sa-l cumpar de pe net daca l-as fi vazut in magazine in prealabil sa vad cum se manuieste, strange, cum ma descurc eu cu el...
Nici nu ma gandesc sa cumpar unul de 30 kg ca apoi nu-l pot pune singura nici macar in portbagaj... Britax Römer de care vorbeam anterior are 13 kg.
Oricum, indiferent ce tip de carut aleg, nu l-as lua cu mine pe avion din simplul motiv ca am vazut de nenumarate ori cum le manevreaza hamalii... iti vine sa mergi la ei si sa-i bati...
Pt mine este extrem de important sa se plieze si sa incapa in portbagajul masinii mele care nu e tocmai mare... iar mecanismul de inchidere-deschidere sa nu necesite mai mult de doua maini si ajutorul la toata familia cum am vazut ca se intampla la unele marci...


nnnu prea inteleg ce spui apropo de hamali. carucioarele se pun undeva intre aripa si usa, nu le cara hamalii decit fro 10 metri. eu am zburat de fro 5-6 ori cu andrei si carucioru' n-a patit nica. oh, iar daca tu crezi ca un carucior nu-si ia shocuri ... :) well. o sa-l rastoarne, o sa-l murdareasca, etcetc. o sa pui tu cumparaturi in el dupa frun an. nu lua ceva scump ca iei tzeapa. recunosc, si io mai trintesc carucioru'. da' el nu se supara.

mare atentie sa se poata scoate husa sa se spele. inca odata, o sa-l murdareasca!! si scaunu' de masina, idem.

da, cu carucioru' si scaunu' de masina eu am facut proba "live". m-am dus la magaxin sh-am rugat-o pe vinzatoare sa ia displayu' si sa faca proba cu masina din dotare. recomand calduros metoda, 100% garantat succesu' :).
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#45 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 July 2010 - 10:39 AM

Daca ai masina mica nu incape asa e, eu am combi una din masini.S-a pastart bine nu e nici chiar asa vechi e din 2007 si husele se pot scoate si spala, desi pe eticheta scrie sa se spele la mina, eu am folosit masina de splat cu program de spalare la mina.

#46 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 02:56 PM

Vezi postareavaxile, la 08 July 2010 - 10:34 AM, a spus:

nnnu prea inteleg ce spui apropo de hamali. carucioarele se pun undeva intre aripa si usa, nu le cara hamalii decit fro 10 metri. eu am zburat de fro 5-6 ori cu andrei si carucioru' n-a patit nica. oh, iar daca tu crezi ca un carucior nu-si ia shocuri ... :) well. o sa-l rastoarne, o sa-l murdareasca, etcetc. o sa pui tu cumparaturi in el dupa frun an. nu lua ceva scump ca iei tzeapa. recunosc, si io mai trintesc carucioru'. da' el nu se supara.

mare atentie sa se poata scoate husa sa se spele. inca odata, o sa-l murdareasca!! si scaunu' de masina, idem.

da, cu carucioru' si scaunu' de masina eu am facut proba "live". m-am dus la magaxin sh-am rugat-o pe vinzatoare sa ia displayu' si sa faca proba cu masina din dotare. recomand calduros metoda, 100% garantat succesu' :).

Aia 10 metri l-au trantit pe d-nul carucior de i-au iesit ochii, si crede-ma, eu is de felul meu calma, dar atunci mi-a sarit rau mustarul de numa' cand am vazut...
Ma astept sa se murdareasca, loveasca, juleasca ca doar copilul nu e bibelou :) Si crede-ma, nu vreau sa dau o avere pe carucior, dar nici nu ma astept ca pt bani putini sa dau peste nu stiu ce inginerie de carucior care sa indeplineasca toate criteriile mele...
Exact asa am de gand sa fac, de fapt mi-a fost sugerat de la magazin, sa vin cu masina si sa probez caruciorul daca intra, cum intra, etc ...
Multumesc de sfaturi :)

#47 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 08 July 2010 - 03:36 PM

fetele sa stapaniti sanatoase ce ati cumparat pt bebel

simonaro, mi-a placut cescuta de baie:)..eu asa numesc chestia aia in care bebelul sta ca in burtica la tine

si eu voiam si pana m-am hotarat sa cumpar a crescut Dara si nu mai intra in ea:) Acum imi pare rau ca nu am cumparat-o.

#48 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 03:59 PM

Eu pe cumnata-mea am vazut-o ca-i face la pitic baie-n galeata. Si ce chicoteste ala mic....Din prima clipa i-a placut , n-a plans deloc!

#49 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 08 July 2010 - 05:17 PM

Vezi postareasimonaro29, la 08 July 2010 - 03:59 PM, a spus:

Eu pe cumnata-mea am vazut-o ca-i face la pitic baie-n galeata. Si ce chicoteste ala mic....Din prima clipa i-a placut , n-a plans deloc!


cred ca tranzitia pt ei e mai usoara asa, mediul pare mai cunoscut si poate de aia accepta cescuta mai repede decat o cadita. Mie Dara mi-a plans primele dati la baie, pana s-a obisnuit cu cadita.

acum e prea mare pt cadita, da din maini si picioare si imprastie apa peste tot, asa ca mai degraba ii fac in cada mare sa o las sa se desfasoare:)

#50 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 08 July 2010 - 09:35 PM

Vezi postareasimonaro29, la 05 July 2010 - 11:42 AM, a spus:


Pompa electrica se imprumuta de la farmacie aici , zice moasa...


Da!De la farmacie am imprumutat si eu si nu costa parca nimic sau costa foarte putin.Parca am dat un Kaution,dar am primit inapoi la returnarea pompei.Nu se merita sa-ti cumperi.Furtunul la care e prinsa chestia ce vine la san l-am primit nou,impachetat si nu se da inapoi,numai aparatul in sine
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#51 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 08 July 2010 - 09:46 PM

Ti-ai cumparat servete din alea de panza(ca de tifon mai gros) ,parca si la spital pun asistentele in patutul ala unde pun ele copiii?Nu stiu cum le zice,dar eu am avut vreo 6-7 si tare bune au fost
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#52 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 July 2010 - 09:47 PM

Atunci nu se merita sa dati bani pe pompa daca va imprumuta de la farmacie, aici iti imprumuta de la spital, eu am folosit in spital, ca desi am nascut natural nu mi-a venit laptele decit dupa ce am ajuns acasa ,am nascut vineri si am iesit marti, si mergeam in camera de alaptat si o asitenta imi punea pompa aia la sini, puneam in sticluta si ii dadeam lui bebe cu o lingura speciala ,ii dadeam completare lapte praf, nu mi-au dat tetina , mi-au zis ca daca ii da tetina la bebe , se obisnuieste si apoi nu mai vrea sin.Dupa ce am ajuns acasa mi-a venit laptele si timp de 8 luni , copilul meu nu a acceptat deloc tetina.

#53 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 08 July 2010 - 10:20 PM

Patrick a avut suzeta pana pe la 1 an jumate.Am incercat eu sa i-o scot mai devreme,dar nu am reusit si intr-o seara am uitat-o in masina si cealalta nu o gaseam,asa ca adormit fara si de atunci am scapat de ea.

Amelie nu a vrut suzeta deloc.Incercam eu sa i-o dau cu forta,ca na,ma gandeam ca asa trebuie :headbang: ,dar n-a acceptat-o;o scuipa imediat din gura.Si i-am luat si de silicon,si de aia galbena si tot nu a vrut.

Asa ca,nu fortati copiii daca nu vor suzeta :toothy9;
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#54 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 09 July 2010 - 08:32 AM

Spucktuch , Petu? Am de la mama un material tare bun din care vreau sa fac dinalea.

Am fost la farmacie sa intreb de pompa , costa 1.5 Euro pe zi , si Zubehör-ul 19 Euro. Hmmmmmmmmmmmm

#55 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 July 2010 - 08:47 AM

Vezi postareapetunie, la 08 July 2010 - 10:20 PM, a spus:

Patrick a avut suzeta pana pe la 1 an jumate.Am incercat eu sa i-o scot mai devreme,dar nu am reusit si intr-o seara am uitat-o in masina si cealalta nu o gaseam,asa ca adormit fara si de atunci am scapat de ea.

Amelie nu a vrut suzeta deloc.Incercam eu sa i-o dau cu forta,ca na,ma gandeam ca asa trebuie :icon_fessee: ,dar n-a acceptat-o;o scuipa imediat din gura.Si i-am luat si de silicon,si de aia galbena si tot nu a vrut.

Asa ca,nu fortati copiii daca nu vor suzeta :headbang:



hihi, si asta al meu (sau ar trebui sa zic "asta mare" acum?) o scuipa. cu bolta, nu asa!:D

acum imi pare bine ca n-a vrut suzi. vad copii la 3 ani cu asa ceva si mi se pare aiurea. parintii zic ca nu-i pot dezobisnui. whatever.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#56 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 09 July 2010 - 12:21 PM

Simona, poate nici nu o sa ai nevoie de pompa, nu e musai.
Eu nu l-am fortat niciodata sa ia suzeta si cu bebe 2 o sa vad, daca accepta bine, daca nu nu.
Mie mi-au fost de mare ajutor scutecele alea de pinza, le-am folosit si rasfolosit si avantajul e ca pe alea albe le poti spala la 90de grade.
Aseara am sortat hainutele ramse de la primul, am facut inventarul ce imi mai trebe si dupa ce incepe dennis gradi, adica saptamina viitore cumpar ce imi mai trebe.

#57 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 09 July 2010 - 02:43 PM

Noi aducem , SPER, mobila de BB sambata. Mai trebuie zugravit o data , ca-s peretzii albi. Vreau cer bleu =)) , cu norisori. Am cumparat de la Ikea o lampa-soare si o luna si o stea ( tot lampi). Soarele -pe tavan ( = cer) si luna si steaua pe peretele cu patutzul ( tot bleu) Ceilaltzi peretzi....cred ca albi si facem ceva desene pe ei candva. Sau roz :tongue3:
Atunci ma apuc de sortat si spalat haine .

Apropos , voi spalatzi hainele noi?

#58 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 09 July 2010 - 04:01 PM

Toate hanele noi le spal si bag program de dubla clatire si fara balsam

#59 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 09 July 2010 - 04:08 PM

De ce fara balsam?

#60 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 09 July 2010 - 04:15 PM

Asa mi-a zis dr , sa spal hainutele fara balsam ca nu stiu ce contine balsamul si poate provoca alergii si au mai fost si emisiuni in care spuneau ca balsamul de rufe ar contine nu stiu ce subtante toxice.

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi